چرا خواب یا رویا می بینیم و چگونه می توان بر آن کنترل داشت؟

0 461

- تبلیغات -

رویاها وهم و توهماتی هستند که طی برخی مراحل خاص در زمان خواب اتفاق می افتند. آنها ممکن است در زمان خواب رم (REM) رخ دهند، خواب رم زمانی است که با حرکت سریع چشم ها همراه است و معمولا در همین مرحله از خواب ما رویا می بینیم. البته در این زمان احتمال دارد  که کمتر رویای دیده شده را به خاطر بسپارید. در رابطه با نقش خواب در تنظیم متابولیسم، فشار خون، عملکرد مغز و سایر جنبه های سلامتی چیزهای بسیاری شناخته شده است اما برای محققان دشوار است که نقش رویاها را توضیح دهند.
زمانیکه شما بیدار هستید افکار شما برای آن استدلال خاصی دارند. زمانیکه می خوابید مغز شما همچنان فعال است اما افکار و رویاهای شما غالبا کم و بی حس هستند. ممکن است به این دلیل باشد که مراکز عاطفی مغز به جای ناحیه منطقی رویا و خیال را میگیرند.
با اینکه هیچ اثبات قطعی وجود ندارد اما بر اساس فعالیت های اخیر، گفتگوها یا سایر موارد زندگی شما، رویاها معمولا افکار مربوط به روزمره های شخص هستند. با اینحال برخی از تئوری های محبوب در رابطه با نقش رویاها وجود دارد.

نقش خواب ها

محققان هنوز با هدف و منظور رویاها به طور کامل موافق نیستند با این حال اعتقادات و نظریه های گسترده ای وجود دارد که ما آنها را عنوان می کنیم.

رویاها مثل درمانگر

رویاهای شما ممکن است راه هایی برای رویارویی با درامهای احساسی در زندگیتان باشد  و از آنجا که مغز شما در سطح بسیار عاطفی تری نسبت به زمانی که بیدار هستید کار می کند، ممکن است با توجه به احساساتی که  در خودآگاهاه شما ایجاد نمی کند، ارتباط برقرار کند.

رویاها مثل جنگ یا آموزش پرواز

یکی از مناطق مغز که در هنگام خواب بیشترین فعالیت را دارد آمیگدال است. آمیگدال بخشی از مغز است که با غریزه بقا، جنگ یا  واکنش پرواز ارتباط دارد.
یک نظریه می گوید از آنجا که آمیگدال در طول خواب شما فعال تر از زمان بیداری تان است ، ممکن است راهی برای آماده سازی شما برای مقابله با تهدید باشد.
خوشبختانه، ساقه مغز در هنگام خواب REM، سیگنال های عصبی ارسال  کرده و این سیگنال ها عضلات شما را شل می کند. به این ترتیب شما سعی نمی کنید تا در زمان خواب دویده یا ضربه ای بزنید.

رویاها شبیه به فکر شما

- تبلیغات -

نظریه دیگری که چرا خواب میبینیم  این است که به خلاقیت ما کمک می کند.  هنرمندان از همه نوع با الهام بخشیدن به خلاق ترین کارهایشان به رویاها اعتقاد دارند. ممکن است شما در بعضی از مواقع در زندگی تان با ایده خوبی برای یک فیلم یا اهنگ بیدار شوید. شاید در زمان بیداری فیلتر منطق جریان خلاقیت شما را کند و محدود کند اما در زمان خواب افکار و ایده های شما هیچ محدودیتی ندارند و نمایان می شوند.

رویاها شبیه به کمک کننده حافظه

یکی از نظریه های گسترده در مورد هدف از دیدن رویاها این است که به شما کمک می کنند خاطرات و چیزهای آموخته شده مهم را در ذهن خود ذخیره کنید، از خاطرات بی اهمیت خلاص شده و افکار و احساسات پیچیده را بررسی کنید.
بر اساس منابع معتبر و تحقیقاتی که صورت گرفته نشان داده شده است که خواب به ذخیره خاطرات کمک می کند.  اگر اطلاعات جدیدی بیاموزید می توانید در زمان خواب آن را در خاطر سپرده و سپس به خاطر بیاورید.  اینکه رویاها چگونه روی ذخیره سازی حافظه و به خاطر آوردن تأثیر می گذارد هنوز مشخص نیست. اما رویاها ممکن است به مغز کمک کنند تا اطلاعات مهم را در عین حال که محرک هایی را که می تواند در حافظه و یادگیری تداخل کند، ذخیره کند.

چرا ما کابوس میبینیم ؟

رویاهایی که به شما کمک می کنند تا با احساسات ، خاطرات و سایر اطلاعات خوشایند سازگار باشید، بسیار مفید و عالی به نظر می رسند. کابوس گاها یک رویایی است که ترسناک تر است. کابوس های شبانه ناشی از استرس ، اضطراب و یا بعضی اوقات به عنوان واکنشی در برابر داروهای خاص هستند.
با این حال اگر به طور مداوم کابوس می بینید می توانید مشکل اختلال خواب داشته باشید.
اگر به طور منظم رویاهای ترسناک می بینید و از خواب میپرید می توان اختلال خواب را در صورت کابوس ها اینچنین نامید:

  • باعث اضطراب شما در مورد خوابیدن می شود
  • منجر به اختلال مکرر خواب شما می شود
  • خواب یا مشکلات روانی دیگری ایجاد کنید

بسیاری از افراد کابوس های زیادی را در طول زندگی تجربه می کنند. با این حال ، انجمن خواب آمریکا تنها حدود 5 درصد از جمعیت را تخمین زده که آنها دیدن کابوس های مداوم را به عنوان یک اختلال خواب تجربه می کنند.

چه چیزی رویاها را تحت تأثیر قرار می دهد؟

برخی از عوامل که هنگام بیداری ما را تحت تأثیر قرار می دهند می توانند بر رویاهای ما نیز تأثیر بگذارند.

وضعیت سلامت

یکی از بزرگترین تأثیرات رویاها این است که  چه مقدار می خوابید. کمبود خواب برای یک یا دو شب (یا بیشتر) می تواند بخش هایی از مغز شما را بسیار فعال تر کند درست در زمانی  که بلاخره به خواب رم REM می روید. اگر چند شب پیاپی در بی قراری به سر ببرید، احتمالاً رویاهای زنده تری خواهید داشت و احتمالاً آن خواب ها را به یاد خواهید آورد.
حامله شدن نیز یک عامل تشکیل دهنده برای دیدن رویای زنده است. افزایش تولید هورمون در نحوه پردازش مغز شما بر روی افکار و احساسات تأثیر می گذارد. این موضوع اغلب  به دیدن رویاهای شدید منجر می شود.
اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب و همچنین اختلال دو قطبی و سایر شرایط مرتبط با خلقیات می تواند رویاها و کابوس های شدید و گاه مزاحم یا بسیار منفی را ایجاد کند. مصرف داروهای این اختلالات، از جمله داروهای ضد افسردگی و ضد فشار خون، با  خطر دیدن کابوس های بسیار همراه هستند.

غذاها

هیچ مدرک غیرقابل انکاری مبنی بر اینکه برخی غذاها منجر به دیدن رویاهای ترسناک یا رویاهای خوب می شوند وجود ندارد. اما واضح است که برخی از غذاها می توانند صحنه را برای بهتر یادآوردن رویاها رقم بزنند.
به عنوان مثال غذاهای پر کربوهیدرات می توانند به شما فورا انرژی بدهند. اما پس از مدتی ، می توانند احساس کمبود در شما ایجاد کنند. هر چیزی که بر حالت بیداری شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر حالت ناخودآگاه شما نیز اثر بگذارد.
همچنین غذاهایی که باعث بیدار شدن شما در طول شب می شوند،  شما را در مرحله REM بیشتر از خواب بیدار می کنند. زمانیکه این اتفاق بیفتد احتمالاً بیشتر رویاهایی که دیده اید را به یاد خواهید آورد.

فعالیت های روزانه

هرچه بیشتر از خواب بپریم و بیدار شویم خواب های روشن و زنده می بینیم و هر چه بهتر بیخوابیم خواب هایی که می بینیم را به یاد نمی آوریم.
منبع معتبری طبق مطالعه ها دریافته است که یک راه خوب برای داشتن خواب عالی و زیاد ورزش کردن در صبح است. تمرینات خوب و فعالیت های قلبی قبل از ظهر به شما کمک می کند تا تمایل بیشتری  به سریع خوابیدن داشته باشید و زمان بیشتری را در خواب عمیق بگذارنید. تنها به یاد داشته باشید که شب ها ورزش نکنید چون نتیجه معکوس دارد.
دوندگان و دیگر علاقه مندان به آمادگی جسمانی تمایل دارند زمان کمتری را در خواب  REM بگذرانند که یکی از سبک ترین مراحل خواب است. همچنین ، هرچه در طول روز بیشتر استرس داشته باشید ، احتمالاً استرس و اضطراب را در رختخواب خود نیز خواهید دید. استرس خواب شما را قطع کرده و به دیدن کابوس کمک می کند.

چگونه رویاهایتان را در یاد نگه دارید ؟

یکی از دلایلی که به خاطر آوردن خوابها را دشوار میکند این است که مواد شیمیایی مغز در ارتباط با حافظه – نوراپی نفرین – فعالیت الکتریکی مغز که به یادآوری کمک می کند ، در زمان خواب در پایین ترین سطح خود قرار دارند. در حقیقت، اگر رویایی دارید اما در طول خواب از خواب بیدار نمی شوید، نمی توانید آن را بخاطر بسپارید. رویاهایی که به خاطر می آورید همان هایی هستند که هنگام بیدار شدن همچنان در جریان هستند.
دو راه برای کمک به یادآوری رویاهای شما وجود دارد باید به خود بگویید که در حال خواب هستید و می خواهید رویای خود را به خاطر بسپارید و اگر این آخرین فکر شما باشد  احتمالاً با یک رویا که هنوز در حافظه شما روشن و زنده است از خواب بیدار شوید
از آنجا که یادآوری رویا را حتی با کوچکترین حواس پرتی می توان به راحتی قطع کرد، باید سعی کنید به محض بیدار شدن از خواب ، بیشتر خواب خود را به خاطر بسپارید. در این مواقع از رختخواب خارج نشوید و به هر چیز دیگری فکر نکنید. سعی کنید هر عکس یا خاطراتی را که از رویای خود دارید درک کنید و آنها را روی یک دفترچه یادداشت در کنار تختخواب یا تلفن هوشمند خود بنویسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.