چرا برای بیدار شدن باید حتما از ساعت زنگ دار استفاده کرد؟

1 111

- تبلیغات -

با ساعت های زنگدار بیدار شوید.

خیلی خیلی مهم است که با صدای زنگ موبایل بر روی دکمه تاخیر آن ضربه نزنید و به موقع از خواب بیدار شوید. دکمه تاخیر الگوی خواب شما را برهم می زند و باعث بیشتر خسته شدن شما می شود. همچنین خوابتان را بی کیفیت می کند پس بهتر است زمانی که صدای هشدار ساعت به صدا درآمد از خواب بیدار شوید.

نیازهای صبح را از شب قبل آماده کنید.

شاید شما نیاز دارید تا زودتر از رختخواب بلند شده و برای خودتان صبحانه درست کنید. یکی از راه های خواب طولانی این است که قبل از خوابیدن هرکاری که صبح ها انجام می دهید را آماده و کنترل کنید. اگر قرار است صبحانه خورده و ناهار را برای محل کارتان بسته بندی کنید بهتر است از روز قبل آن را آماده درون یخچال بگذارید. اگر صبح ها به قهوه احتیاج دارید قهوه جوش را تنظیم کنید تا به طور خودکار روشن شود. اگر نیاز به استحمام دارید، قبل از رفتن به رختخواب این کار را انجام دهید. انجام تنظیمات جزئی در امور روزمره شما می تواند به شما زمان بیشتری برای خوابیدن در صبح دهد.
توجه به این نکته ضروری است که دوش گرفتن قبل از خواب می تواند خوابیدن را برای شما مشکل کند، بنابراین به جای دوش گرفتن از حمام گرم استفاده کنید و چند دقیقه ای در وان گرم بنشینید.

در رخت خواب بمان.

اگر متوجه شدید که بطور مکرر در طول شب از خواب بیدار می شوید ، سعی کنید از باز کردن چشمان یا بیرون آمدن از رختخواب خودداری کنید. بهترین تاکتیک این است که چشمان خود را بسته نگه دارید. این به شما کمک می کند تا بلافاصله از خواب بیدار نشده و طولانی تر بخوابید.
اگر هنوز چند ساعت از زمان بیدار شدن معمول شما گذشته است ، سعی کنید یک چای گیاهی بخورید یا برای چند دقیقه کتاب بخوانید. این موارد ممکن است به شما کمک کند تا به اندازه کافی استراحت کنید و به خواب بروید.

- تبلیغات -

سعی کنید صبح ها را بدون استرس نگه دارید.

در حالی که همیشه امکان پذیر نیست اما سعی کنید که صبح ها موارد استرس زا را از خود دور کنید. اگر از چیزی عصبی هستید یا نگرانید، این موضوع می تواند بر توانایی شما در سریع خوابیدن در شب تاثیر بگذارد. به این ترتیب، سعی کنید جلسات مهم یا سایر برنامه ها را بعد از ظهر یا عصر برنامه ریزی کنید.


عادت های خوابتان را بررسی کنید.

قبل از اینکه از کمک های خواب استفاده کنید ابتدا باید الگو و عادت های خواب خود را بررسی کنید. این موضوع می تواند به شما کمک کند تا قبل از جستجوی داروهای درمانی، هرگونه مشکلی که روی الگوهای خواب شما ایجاد شده است را شناسایی کرده و از بین ببرید.

به پزشک مراجعه کنید.

وقتی الگوی خواب خود را بررسی کردید بعد از آن با پزشک صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن اطلاعات خواب شما با پزشک می تواند  راه حل هایی ساده تر و موثر تر برای مشکل خواب ارائه دهد. همچنین پزشک می تواند مشکلاتی که باعث کمبود خواب شما می شود را شناسایی کند. بعد از مراجعه به پزشک و به اشتراک گذاشتن عادت های خواب خود، قطعا در وضعیت بهتری  قرار خواهید گرفت و به خوابی بهتر و دلنشین تر خواهید رسید.

از کارهایی که به آنها عادت ندارید کمک بگیرید.

سالها بود که استفاده از ابزار کمکی خواب راه حل خطرناک برای برطرف کردن مشکلات خواب در نظر گرفته میشد زیرا کاربران با استفاده از آنها به وابستگی دچار شده و هر شب با کمک آن ابزار به خواب می رفتند. با این حال ، با پیشرفت های اخیر در عرصه داروسازی و داروهای خواب آور، قرص های ساخته شدند که می توانند به شما کمک کنند سریعتر و البته طولانی تر در خواب بمانید. کمک خواب های متداول به بدون نسخه هم امکان  تهیه شدن دارند:
دیفن هیدرامین که اثرات آرامش بخش دارد. عوارض جانبی دیفن هیدرامین ها خشکی دهان، خواب آلودگی، تکرر ادرار و همچنین یبوست است.
دکسیلامین که حاوی آنتی هیستامین آرامش بخش است.
ملاتونین هورمونی است که به تنظیم چرخه طبیعی خواب و خواب شما کمک می کند. نشان داده شده است که مکمل های ملاتونین در درمان تاخیر خواب شما بسیار کمک کننده هستند. همچنین نشان داده شده است که به افراد کمک می کند سریعتر بخوابند. عوارض جانبی احتمالی برای جستجوی آن ها سردرد و خواب آلودگی در روز است.
در برخی شرایط از داروی گیاهی سنبل الطیب به عنوان کمک خواب استفاده شده است. در حالی که برخی تحقیقات مزایای درمانی این داروی گیاهی را نشان داده اند اما مطالعات دیگر نشان داده است که این دارو به عنوان یک کمک خواب  اثری ندارد. البته به نظر هم نمی رسد که سنبل الطیب  عوارض جانبی در مصرف کنندگان ایجاد کند.
بیشترمردم برای تهیه داروهای خواب آور که نیازی به نسخه پزشکی هم نداشته باشد به آنتی هیستامین ها تکیه می کنند  تا بتوانند بخوابند. با این حال استفاده از این نوع کمک خواب ها در بهترین حالت به یک راه حل موقت تبدیل می شود.

از مصرف الکل بپرهیزید.

هرگز داروهای خواب آور را با نوشیدنی های الکل دار ترکیب نکنید. ممکن است کابوس نخوابیدن و بد خوابی داشته باشید اما اگر این دو مورد را برای رسیدن به خوابی عمیق ترکیب کنید قطعا خطرناک بوده و بیشتر مواقع منجر به مرگ می شود.

از پزشک خود در مورد کمکهای خواب نسخه ای سؤال کنید. اگر کمکهای بدون نسخه برای شما مفید نیستند، در مورد گزینه های تجویز نسخه ای ها با پزشک خود مشورت کنید تا به شما در خوابیدن و طولانی تر خوابیدن کمک کند. گزینه هایی که معمولا با نسخه قابل تهیه هستند عبارتند از:
بنزودیازپین. این داروها سیستم عصبی شما را کند کرده و خوابیدن را برای شما راحت تر می کند. اما ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد.
هیپنوتیزم های غیر بنزودیازپین. این داروها بیشتر از بنزودیازپین ها مورد هدف قرار گرفته و ممکن است عوارض جانبی کمتری نسبت به آنها داشته باشند.
آگونیست های گیرنده ملاتونین. اینها تقریباً همانند ملاتونین بدون نسخه کار می کنند و به تغییر ریتم های شبانه روزی شما کمک می کنند.
آنتی گونیست های گیرنده اورکسین.  یک ماده شیمیایی مغز است که ممکن است باعث مشکلات خواب شود.
برخی از این داروها ممکن است برای زنان باردار ممنوع باشد. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود در مورد هرگونه شرایط پزشکی که دارید ، صحبت کنید.

1 نظر
  1. رضا می گوید

    من قبلا یه جایی خونده بودم که استفاده از ساعت های زنگ دار خیلی خوب نیست و میتونه حتی آسیب هم برسونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.