تیروئید و خواب – تاثیر اختلالات تیروئید بر خواب

تاثیر متقابل اختلالات خواب و تیروئید

0 6,854

- تبلیغات -

تیروئید یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در قسمت جلوی گردن شما واقع شده است. این ماده دو هورمون تیروکسین و تری یدوتیرونین 2 تولید می کند که نحوه استفاده از بدن را تنظیم می کنند. این هورمون ها بیشتر اعضای بدن را تحت تأثیر قرار می دهند و برای طیف وسیعی از فرآیندهای فیزیولوژیکی مانند تنفس و ضربان قلب ، هضم غذا و دمای بدن حیاتی هستند.

این هورمون ها بسیار زیاد یا کافی نیستند می توانند اثرات سوئی داشته باشند، بنابراین فعالیت متعادل تیروئید برای حفظ سلامتی مناسب لازم است. مشکلات تیروئید نیز می تواند منجر به مشکلات خواب شود. برعکس، شرایط تیروئید مانند کم کاری تیروئید (کم کار) و پرکاری تیروئید (بیش فعالی) از عوامل خطر برای برخی از اختلالات خواب محسوب می شود.

عادات خواب ممکن است در حساسیت شما به بیماری تیروئید نقش داشته باشد. یک مطالعه نشان داده است افرادی که کمتر از هفت ساعت در روز می خوابند بیشتر در معرض خطر پرکاری تیروئید قرار دارند، در حالی که خوابیدن بیش از هشت ساعت در روز ممکن است خطر عملکرد بیش از حد و کم کاری تیروئید را افزایش دهد.

چه عواملی باعث بیماری تیروئید می‌شود؟

تیروئید و خواب - تاثیر اختلالات تیروئید بر خواب - پیژامه

بدن ما با یک چرخه 24 ساعته کار می کند 4 معروف به ریتم شبانه روزی، که توسط ساعت شبانه روزی اصلی واقع در بخشی از مغز به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) واقع در هیپوتالاموس تنظیم می شود.

SCN هورمون های مختلف آزاد می کند که به حفظ تعادل در بدن و کنترل عملکردهای مختلف بدن از جمله چرخه خواب و بیداری شما کمک می کند. یکی از این هورمون ها، تیروتروپین ، تیروئید را تحریک می کند تا باعث ترشح هورمون های تیروئید شود. اگر تیروئید بیش از حد فعال یا کم کار باشد ، این امر می تواند در تولید تیروتروپین و ریتم شبانه روزی کلی شما اختلال ایجاد کند.

بیماری معروف به کم کاری تیروئید، یا تیروئید کم کار ، هنگامی اتفاق می افتد که تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند. طبق برآوردهای فعلی ایالات متحده ، از هر 20 نفر 12 سال به بالا 1 نفر مبتلا به کم کاری تیروئید است. این بیماران غالباً با هورمونهای تیروئید مصنوعی تحت درمان قرار می گیرند.

- تبلیغات -

پرکاری تیروئید 6 یا تیروئید پرکار ، از هر 100 نفر 1 نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری هنگامی ایجاد می شود که تیروئید مقدار زیادی هورمون تولید کند. به بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید اغلب داروهایی تجویز می شود که سطح هورمون تیروئید آنها را کاهش می دهد.

برای برخی از افراد مبتلا به مشکلات تیروئید ، یک اختلال خودایمنی زمینه ای حداقل تا حدی مقصر است. در این موارد ، سیستم ایمنی بدن سلول های بدن را به عنوان عوامل مضر اشتباه گرفته و به آنها حمله می کند. شرایطی مانند بیماری گریوز می تواند باعث پرکاری تیروئید شود ، در حالی که بیماری های دیگر مانند بیماری هاشیموتو می تواند باعث کم کاری تیروئید شود. دیابت نوع 1 نیز به عنوان یک عامل خطر برای کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید در نظر گرفته می شود.

همچنین بارداری با مشکلات تیروئیدی در ارتباط است ، حتی در زنانی که سابقه بیماری تیروئید ندارند. پزشکان به طور مرتب سطح هورمون های تیروئید را کنترل می کنند تا از سلامتی مادر و فرزندش اطمینان حاصل کنند. برخی از زنان تا بیش از یک سال پس از زایمان دچار مشکلات تیروئید بیش از حد فعال یا کم کار می شوند. از زنانی که از قبل مشکل تیروئید دارند ، خواسته می شود قبل از بارداری شرایط خود را درمان کنند.

در آخر اینکه ، مصرف ید می تواند در سلامت تیروئید نقش داشته باشد. غده تیروئید از ید برای تولید هورمون استفاده می کند ، بنابراین مقدار ناکافی یا زیاد ید در رژیم غذایی شما می تواند به بیماری تیروئید کمک کند.

آیا تیروئید می تواند باعث مشکلات خواب شود؟

عدم تعادل تیروئید با مشکلات خواب ارتباط دارد. پرکاری تیروئید (بیش فعالی) به دلیل برانگیختگی ناشی از عصبی یا تحریک پذیری و همچنین ضعف عضلانی و احساس خستگی مداوم ، می تواند در خوابیدن مشکل ایجاد کند. تیروئید بیش از حد فعال ممکن است منجر به تعریق شبانه و اصرار مکرر برای دفع ادرار شود که هر دو می توانند خواب را مختل کنند.

از طرف دیگر ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید (کم کار) ، اغلب دچار تحمل سرما در شب و درد مفاصل یا عضلات می شوند که خواب را مختل می کند. برخی مطالعات تیروئید کم کار را به خواب بی کیفیت 8 ، شروع خواب طولانی تر – یا مدت زمان لازم برای خوابیدن – و مدت زمان خواب کوتاه تر در طول شب مرتبط می دانند. افراد جوان تر ، افراد با شاخص توده بدنی نسبتاً پایین و زنان به دلیل کم کاری تیروئید در معرض خطر بیشتری برای بروز مشکلات خواب قرار دارند.

کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث هایپسومنی یا احتیاج غیرقابل جبران به خواب یا قطع خواب به صورت روزمره شود. هایپرسومنیا می تواند به دلیل یک اختلال پزشکی زمینه ای رخ دهد ، و کم کاری تیروئید به عنوان یک علت اصلی در بروز اختلالات سیستم غدد درون ریز ، دلیل اصلی افزایش بی خوابی در نظر گرفته می شود. علاوه بر این ، کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند به دلیل کاهش فشار خون در هوا ، یا تنفس بیش از حد کند یا کم عمق که در درجه اول در هنگام خواب اتفاق می افتد ، اشتباه گرفته شود.

بیماری تیروئید ممکن است یک عامل مستعد برای سندرم پای بی قرار (RLS) باشد. افراد مبتلا به این اختلال در هنگام استراحت بدن احساسات ناخوشایند یا ناخوشایندی در پاهای خود احساس می کنند. در بیشتر موارد ، علائم RLS اغلب در عصر یا حوالی شروع خواب رخ می دهد. از آنجا که این اختلال بسیار مخل است ، RLS می تواند منجر به کاهش قابل توجه خواب و اختلال در روز شود. در حالی که موارد تا حدودی نادر است ، تیروئید پرکار نیز عامل مستعد ترور در شب در نظر گرفته می شود ، نوعی اختلال خواب پاراسومنیا که با طغیان های ناگهانی و وحشت زده در طول شب مشخص می شود.

عادات خواب ممکن است در حساسیت شما به بیماری تیروئید نقش داشته باشد. یک مطالعه نشان داد افرادی که کمتر از هفت ساعت در روز می خوابند بیشتر در معرض خطر پرکاری تیروئید قرار دارند ، در حالی که خوابیدن بیش از هشت ساعت در روز ممکن است خطر عملکرد تیروئید را بیش از حد فعال و کم کار کند. علاوه بر این ، اعتقاد بر این است که خواب مطلوب از یک سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می کند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر در معرض خطر اختلال عملکرد تیروئید هستند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

کم کاری تیروئید به آرامی ایجاد می شود ، بنابراین بسیاری از افراد تا سالها متوجه علائم خود نمی شوند. همچنین این علائم با طیف گسترده ای از سایر شرایط پزشکی مشترک است ، بنابراین پزشک شما احتمالاً آزمایش اضافی را تجویز می کند. همین امر در مورد پرکاری تیروئید نیز صدق می کند و بیشتر تشخیص های تیروئید پرکار نیز شامل آزمایش خون متعدد است. برای بسیاری از بیماران مسن ، پرکاری تیروئید می تواند متفاوت باشد و ممکن است افسردگی یا زوال عقل باشد ، زیرا می تواند علائم مشابهی مانند از دست دادن اشتها و ترک های اجتماعی ایجاد کند.

این آزمایش های خون اضافی ممکن است میزان تیروکسین ، تری یدوتیرونین و تیروتروپین شما را ارزیابی کند تا مشخص شود تیروئید بیش از حد فعال است یا کم کار است. ممکن است برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید لووتیروکسین تجویز شود ، هورمونی مصنوعی که برای تقویت عملکرد تیروئید شما در نظر گرفته شده و شش تا هشت هفته پس از شروع مصرف دارو آزمایش می شود تا بررسی کند که آیا تعداد آنها بهبود یافته است یا خیر. در صورت مشکوک به پرکاری تیروئید ، ممکن است برای بیمار متی مازول یا نوع دیگری از داروهای ضد تیروئید تجویز شود.

آزمایش تیروئید اغلب به دلیل خطر بالاتر ابتلا به بیماری تیروئید برای خانم های باردار تجویز می شود. این آزمایشات همچنین ممکن است برای افرادی که به دنبال درمان باروری هستند نیز پیشنهاد شود ، زیرا هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می تواند منجر به مشکل بارداری شود.

اگر متوجه یک توده یا تورم نامنظم در کنار گلو هستید ، ممکن است بخواهید با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید – این ممکن است اولین نشانه سرطان تیروئید باشد ، 10 بیماری که تقریباً هر سال 47000 بزرگسال تشخیص داده می شود. علائم دیگر سرطان تیروئید شامل تنفس یا بلع یا صدای گرفتگی غیرمعمول است. سرطان تیروئید می تواند به دلیل شرایط ارثی ژنتیکی ایجاد شود و قرار گرفتن در معرض اشعه – به ویژه در کودکی – نیز ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

نکاتی برای خواب بهتر همراه با مشکلات تیروئید

افراد مبتلا به بیماری تیروئید که دچار کاهش خواب یا اختلال در خواب می شوند ، با انجام اقدامات خاصی می توانند تسکین پیدا کنند.

برای بسیاری ، یافتن دمای مناسب اتاق خواب نکته کلیدی است. بسیاری از کارشناسان موافقند که 65 درجه فارنهایت (3/18 درجه سانتیگراد) (11) برای اکثر افراد دمای مطلوب خواب است. با این حال ، افراد مبتلا به بیماری تیروئید ممکن است احساس متفاوتی داشته باشند ، زیرا پرکاری تیروئید می تواند باعث تعریق شبانه شود و کم کاری تیروئید تحمل شما را نسبت به سرما کاهش می دهد. دامنه 60-67 درجه فارنهایت (15.6-19.4 درجه سانتیگراد) منطقی در نظر گرفته می شود و اگر مبتلا به بیماری تیروئید هستید ، ممکن است درجه حرارت مورد نظر خود را خارج از این محدوده ببینید.

رعایت بهداشت خوب خواب همچنین می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد ، چه شما به یک بیماری تیروئید مبتلا باشید یا نه. بهداشت خواب به شیوه ها و عاداتی گفته می شود که باعث ایجاد خواب مداوم ، بدون وقفه و ترمیم می شود. این موارد شامل خوابیدن و بیدار شدن در همان زمان ها (از جمله در آخر هفته ها) ، پرهیز از وسایل الکترونیکی تا یک ساعت قبل از خواب ، و پیچیدن در هنگام عصر با موسیقی آرام ، کشش سبک و سایر فعالیت های آرامش بخش است.

یک رژیم غذایی سالم نیز برای بهداشت خواب بسیار مهم است. وعده های غذایی سنگین که منجر به خواب می شوند می توانند در خواب اختلال ایجاد کنند ، بنابراین بهتر است در عوض میان وعده های سبک را انتخاب کنید. افراد مبتلا به مشکلات تیروئید باید توجه ویژه ای به مصرف ید خود داشته باشند ، زیرا مقدار زیاد یا کم ید در رژیم غذایی می تواند بر فعالیت تیروئید تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است بخواهید از مصرف کافئین و الکل در ساعات قبل از خواب خودداری کنید ، زیرا هر دوی این مواد می توانند خواب را مختل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.