دمنوش های خواب آور

نوشیدنی هایی که به شما کمک میکند تا بهتر بخوابید

4 65,660

- تبلیغات -

چای محبوب‌ترین نوشیدنی دنیا بعد از آب در دنیا است و ما ایرانی‌ها از گذشته عاشق چای و دمکرده‌های مختلف گیاهی بوده‌ایم. دمنوش‌های بدون کافئین و آرامبخش بهترین گزینه برای خوابی آرام است. اما آیا واقعا دمنوش‌های کمکی به زودتر و بهتر خوابیدن می‌کند؟ بیایید با پیژامه درباره دمنوش های خواب آور بیشتر بخوانیم.

آیا دمنوش های خواب آور فایده دارد؟

نوشیدن دمنوش قبل از خواب خیلی‌ از افراد را آرام می کند. نوشیدنی گرم قبل از خواب مثل گرفتن دوش آب گرم است. با اینکه گرم است ولی باعث می‌شود بدنتان سریع خنک شود. با تبخیر شدن آب از روی پوست و سرد شدن بدن، مغز این سیگنال را دریافت می کند که وقت خواب است.

قطعا چای سیاه و چای سبز کافئین دار را نباید قبل خواب مصرف کنید اما شواهد ثابت کرده است که نوشیدن بعضی از انواع چای گیاهی برای خواب مناسب است.

برخی گیاهان دارویی مانند سنبل الطیب بدبو هستند و بهتر است با سایر دمنوش‌ها مخلوط شود. برخی دمنوش‌های گیاهی خواب آور مانند بابونه و سنبل الطیب خاصیت مسکن دارد در حالی که برخی دیگر مانند بادرنجبویه و اسطوخودوس بی خوابی ناشی از استرس و اضطراب را کم می‌‌کند. برخی دیگر مانند گل نپتون با آرام کردن سوهاضمه خواب را به ارمغان می‌آورد.

واکنش هر فردی به دمنوش های خواب آور ممکن است متفاوت باشد. با دادن دارونما به گروهی که روی آنها مطالعه انجام شد و دادن دمنوش خواب آور به گروهی دیگر دریافتند که خیلی از این دمنوش های گیاهی خواب را راحت‌تر می کند.

بهترین و موثرترین دمنوش‌ های خواب آور کدام دمنوش ها هستند؟

- تبلیغات -

در اینجا پیژامه مواد اولیه بهترین و موثرترین دمنوش‌ های خواب آور گیاهی را معرفی کرده است. در واقع خیلی از دمنوش های خواب آور و آرامبخش از ترکیبی از این گیاهان درست شده است.

دمنوش بابونه (چای بابونه)

دمنوش های خواب آور - چای بابونه

چای بابونه بهترین دمکرده خواب آور است. این چای گیاهی معروف قرن‌هاست که برای درمان بی خوابی، رفع استرس، اضطراب و معده ناآرام استفاده می‌شود. بابونه اثرات مثبتی روی اختلال اضطراب دارد و خاصیت ضد افسردگی دارد. این آرامبخش ملایم سیستم عصبی و عضلات را آرام می کند.

در چندین مطالعه‌ای که روی بابونه انجام شد:

در سال 2011 گروهی از افرای که از بی خوابی رنج می‌بردند مورد بررسی قرار گرفتند. آنها را به دو دسته تقسیم کردند، برای 4 هفته روزی دوبار گروهی دارونما و گروه دیگر قبل خواب دمنوش بابونه می‌خوردند. با اینکه چای بابونه مستقیما اثری روی ساعت خواب، کیفیت و مدت خواب نداشت ولی این افراد صبح روز بعد سرحال‌تر بودند و بهتر به کارهایشان می‌رسیدند. در مطالعه دیگری در 2005 که روی موش ها انجام شد، عصاره بابونه کمک کرد که آنها زودتر خوابشان ببرد.

چرا بابونه خواب آور است؟

چون مانند سایر دمنوش های خواب آور، چای بابونه اثر آرامبخش دارد و قبل از خواب نیاز است تا ذهن و جسم به آرامش برسد و از هر گونه تنش و استرس تا جای ممکن دور شود تا خوابمان ببرد.
البته بابونه ممکن است برای برخی افراد حساسیت‌زا باشد. خانم‌های باردار نباید برای درمان بی خوابی چای بابونه مصرف کنند. کسانی که می‌خواهند عمل جراحی داشته باشند هم باید از مصرف دمنوش بابونه خودداری کنند. زیرا بابونه عروق را تنگ می کند. بهتر است این چای شیرین و گل‌دار را 10 دقیقه قبل از مصرف دم کنید.

دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب یک دمنوش با خواص خواب آور

اگر دنبال دمنوش خواب آور قوی‌تری هستید، پیژامه سنبل الطیب را به شما توصیه می‌کند.
بر عکس بابونه، ثابت شده است که سنبل الطیب کیفیت خواب را بالا می‌برد.  سنبل الطیب آرامبخش طبیعی قوی است که کمک می‌کند زودتر خوابتان ببرد، استرس را کم می‌کند و کیفیت خواب را بیشتر می‌کند. خیلی‌ها به جای قرص ملاتونین که هورمونی است، دم کرده سنبل الطیب مصرف می کنند.

این دمنوش نسب به قرص‌های خواب آور عوارض کمتری دارد. اما باید حواستان باشد که در خوردن چای سنبل الطیب زیاده روی نکنید چون ممکن است به آن وابسته شوید. پس قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا روی شما اثر کند. برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید، سنبل الطیب را 5 دقیقه قبل از مصرف دم کنید.

چای سبز بدون کافئین

آیا چای سبز خواب آور است؟

یکی از ویژگی های چای سبز خواب آور بودن آن است

چای سبز همیشه گزینه خوبی برای سلامتی شماست و برای کسانی که از دمنوش‌های خواب آور دیگر خوششان نمی‌آید مناسب است.

چای سبز بدون کافئین حاوی تیانین است که استرس را کاهش می‌دهد و خواب آور است. در پژوهشی که روی 20 مرد انجام شد محققان دریافتند که مصرف مکمل خالص ال تئانین قبل خواب باعث می‌شود خواب بهتر و لذت بخش تری داشته باشیم.

در حالی که یک لیوان چای به اندازه کافی تئانین ندارد و به همین دلیل برخی ترجیح می‌دهند اِل تئانین خالص مصرف کنند.
فواید دیگر چای سبز وزن کم کردن است. همچنین چای سبز درک و عملکرد انسان را بهتر می‌کند و خواب را عمیق‌تر می‌کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان و دیابت را کاهش می‌دهد.

دمنوش اسطخودوس

دمنوش اسطوخدوس یا لاوندر به دلیل پایین آوردن سطح استرس میتواند باعث خواب راحت شبانه شود

چای اسطخودوس با کاهش استرس و اضطراب کمک می کند شب‌ها زودتر خوابمان ببرد. جلوی افکار منفی ناشی از ناراحتی و نگرانی‌های زندگی را می‌گیرد و ما را به سرزمین رویاها می‌برد. در پژوهشی در 2005 دریافتند که استشمام روغن استخودوس قبل از خواب طول مدت خواب عمیق را بیشتر می‌کند و کاری می کند فردای آن روز پرانرژی و بانشاط  باشیم.

اسطخودوس روی خانم‌ها اثر بیشتری دارد. در مطالعه‌ای که روی مادرانی که تازه بچه دار شده بودند انجام شد به این نتیجه رسیدند که دمنوش اسطوخودوس می‌تواند افسردگی و خستگی را تا حد زیادی از بین ببرد. این در حالی بود که با قطع دمنوش اسطوخودوس اثرات آن نیز از بین رفتند.

دمنوش بادرنجبویه

چای بادرنجبویه

دمکرده بادرنجبویه در خاورمیانه مشهور است و با کاهش استرس، اضطراب و کمک به هضم، خواب آرام را برایتان به ارمغان می‌آورد. بادرنجبویه از خانواده نعنا ست و مزه لیمو نعنایی دارد. می توانید بادرنجبویه را در یک لیوان آب جوش دم کنید و قبل خواب نوش جان کنید.

اگر می خواهید بادرنجبویه بی خوابی را بهتر رفع کنید می‌توانید آن را با گیاهان دارویی دیگر مخلوط کنید. در مطالعه ای که انجام شد 81% شرکت کنندگان با ترکیب چای سنبل الطیب و بادرنجبویه در مقایسه با کسانی که دارونما مصرف کرده بودند، خواب آلوده شدند.

بادرنجبویه با گیرنده‌های عصبی گابا در مغز واکنش می‌دهد و با کاهش استرس خواب را به چشمانتان هدیه می‌کند.

دمنوش گل ساعتی

دمنوش گل ساعتی

برای کسانی که قبل خواب زیاد فکر و خیال به سرشان می‌زند و وسواس فکری دارند، دمنوش گل ساعتی توصیه می‌شود. بادرنجبویه مشکل سوهاضمه را برطرف می‌کند و ذهن و جسم را قبل خواب آرام می کند. دمنوش گل ساعتی سیستم عصبی را آرام می‌کند و کیفیت خواب را در کوتاه مدت بالا می‌برد.

 

دمنوش‌ های خواب آور خاصی که شاید تا به حال به گوشتان نخورده باشد:

دمنوش گل راعی

دمنوش خواب آور گل راعی یا هوفاریقون (گل شهناز) در افراد بی خوابی که از افسردگی رنج می‌برند، مناسب است. مانند بادرنجبویه، دمنوش گل راعی نیز گیرنده‌های گابا را تحریک می‌کنند و فرایند خواب را تنظیم می‌کند.

دمنوش گل نپتون (علف گربه)

با اینکه این گیاه گربه‌ها را دیوانه می‌کند روی انسان‌ها اثر خواب آور دارد. کسانی که گربه نگه می‌دارند بهتر است این گیاه را دم دست گربه خود قرار ندهند.

دمنوش نعناع فلفلی

دمنوش نعنافلفلی خاصیت ضد التهاب دارد و گاهی تنها به عنوان طعم دهنده به چای اضافه می‌شود. نعنافلفلی سوهاضمه و سردرد را که خود باعث بی خوابی می‌شود از بین می‌برد.

دمنوش عصاره پوست مگنولیا

این دمنوش سالیان سال در آسیا برای کاهش استرس و تمدد اعصاب استفاده می‌شود و ترکیب مگنولیا اثر آرامبخش دارد.

دمنوش برگ تیول (زیرفون)

زیرفون یا برگ تیول برای درمان سرماخوردگی استفاده می‌شود و خاصیت آرامبخشی آن برای خواب مناسب است.

دمنوش رازک

رازک علاوه بر اینکه در تهیه آبجو استفاده می‌شود برای خواب مناسب است. دمنوش رازک استرس را کم می‌کند و خواص آرامشبخش دارد. کسانی که عادت دارند قبل خواب آبجو بخورند بهتر است دمنوش رازک را جایگزین آن کنند.

۲ قاشق چایخوری رازک را در قوری بریزید . سپس یک لیوان آب جوش به آن اضافه کنید  و پس از  ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را صاف نموده و میل کنید. بهتر است دمنوش خواب آور رازک را قبل خواب بنوشید.  این میزان مصرف را می توان تا سه بار در روز تکرار کرد.

خرید آنلاین انواع دمنوش های خواب آور

برای خرید آنلاین انواع دمنوش های خواب آور میتوانید بر روی هر کدام کلیک کنید تا به راحتی محصول مورد نظر را تهیه کنید.

4 نظرات
 1. سلامی می گوید

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون، اگه طرز تهیه صحیح دمنوش ها رو هم بگید عالی میشه

  1. حسین نیرینی می گوید

   سلام دوست عزیز
   کافیه گیاه مربوطه را از عطاری‌های سراسر کشور تهیه کنید و آن را دم و در نهایت نوش جان کنید?

 2. بیتا علمایی می گوید

  گیرنده های گابا چی هستن؟؟؟

  1. حسین نیرینی می گوید

   یکی از گیرنده‌های مغز هستند که وظایف مختلفی دارند و در خواب نیز اثرگذار هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.