جالب‌ترین راه حل های درمان خروپف و برطرف کردن آن

چگونه خروپف نکنیم ؟!

0 133

اگر شما هم خروپف می‌کنید و حسابی خانواده، همسر و افراد خانه را کلافه کرده‌اید و صبح‌ها احساس می‌کنید خستگی کامل از بدنتان در نرفته است، حتما با پیژامه همراه باشید تا راه‌های جلوگیری از خروپف را بیاموزید. با تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود خطرات خروپف را کم کنید و با باز نگه داشتن مجرای تنفسی خود در طول شب، کمترخرناس بکشید. اگر روش‌های زیر برای درمان خرخر کردن موثر واقع نشدند، حتما به دکتر مراجعه کنید و در رابطه با خروپف با آنها مشورت کنید.

اگر می‌خواهید خروپف نکنید، باید حواستان به وزنتان باشد.

اضافه وزن می تواند خروپف را بدتر کند. داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می تواند به شما در کم‌تر خروپف کردن کمک کند.

قبل از اینکه برای کاهش خرخر کردن ورزش کنید با پزشک خود مشورت کنید چون ممکن است خروپف شما به خاطر چاقی نبوده و دلیل دیگری مثل بیماری آپنه یا همان وقفه تنفسی خواب، پشت آن باشد.

اگر خروپف می کنید قبل از رفتن به رختخواب، الکل ننوشید.

الکل بدن شما را شل می کند و در واقع خطر خروپف را افزایش می دهد. عضلات گلو شما نیز شل شده و کمی آویزان میشوند در نتیجه کاری می کنند که شما بیشتر خروپف کنید. اگر نگران خروپف کردن هستید، قبل خواب مشروب نخورید.

اگر خرخر می‌کنید، طاق باز نخوابید.

به پهلو خوابیدن کمک می‌کند که کمتر خروپف کنید، بافتهای پشت گلوی شما از بین برود و راههای هوایی شما باریک شود. به پهلو خوابیدن، این مشکل را کاهش می دهد و خطر خروپف را کم می‌کند.
اگر طاقباز می‌خوابید، سرتان حداقل 10 سانت بالاتر از بدنتان قرار گیرد.

اگر شب‌ها خروپف می‌کنید و حتما هم دوست دارید طاقباز بخوابید، برای جلوگیری از خروپف می توانید از بالش شیب داراستفاده کنید یا سر تخت را بلند کنید تا سرتان بالاتر از بدنتان قرار گیرد. استفاده از بالش ضد خروپف، باعث کاهش گرفتگی در قسمت پشتی گلوی شما می شود و خروپف را کم می‌کند.
پیشنهاد پیژامه به افراد خرخرو، استفاده از بالش‌های ضد خروپف است. بالش‌های as wedges, cervical support pillows, contour pillows, memory foam pillows و بالش‌های مخصوص آپنه خواب، همه در درمان خروپف مفید هستند. اما الزاما بالش‌های ضد خروپف ممکن است برای همه جواب ندهد.

خرخروها نباید سیگار بکشند.

خروپف و سیگار، دوستان نابابی هستند که می‌توانند بلای جان شما و اعضای خانواده‌تان موقع خواب شوند. سیگار کشیدن خروپف را بدتر می‌کند. در کل با ترک سیگار تنفستان بهتر می‌شود و روی کیفیت خوابتان هم تاثیر مثبتی می‌گذارد.
اگر قصد دارید سیگار را ترک کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا با آدامس و پچ ترک سیگار و یا داروهای ترک سیگار به شما کمک کند که از شر سیگار و خرناس با هم راحت شوید.

اگر خروپفی هستید، زیاد داروهای آرامبخش مصرف نکنید.

آرام بخش ها سیستم عصبی مرکزی شما را که شامل عضلات گلو است، شل می کنند. قرص‌های آرامبخش می تواند خطر خروپف را افزایش دهد.
البته قبل از ترک هرگونه داروی نسخه ای، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر خروپف می‌کنید روزی 20 دقیقه آواز بخوانید تا عضلات گلویتان تقویت شود.

از آنجا که ماهیچه‌های گلو می تواند عامل خروپف باشد، سفت شدن آنها می تواند به از بین بردن علائم شما کمک کند. هنگامی که حداقل روزی 20 دقیقه آواز می‌خوانید، عضلات گلویتان تقویت می‌شود.
همچنین برای رهایی از خروپف می توانید نواختن یک ساز بادی مثل ساکسوفون و شیپور را یاد بگیرید.

گیره بینی ضد خروپف بزنید.

برای باز نگه داشتن راه های هوایی، از نوارهای بینی یا دستگاه گشاد کننده بینی ضد خروپف استفاده کنید. نوارهای بینی بدون نسخه روشی آسان و ارزان برای باز نگه داشتن راه های هوایی شما است. آنها با اتصال به بیرون بینی شما و کشیدن و باز کردن بینی شما کار می کنند. علاوه بر این گیره بازنگه دارنده بینی رفع خروپف چند بار مصرف به شما کمک می‌کند تا شب‌ها خروپف نکنید.

اگر سینوزیت دارید، مجاری بینی خود را بشویید.

 

در صورت گرفتگی سینوس از داروهای سینوزیت استفاده کرده و مجاری بینی خود را بشویید.

گرفتگی سینوس راه‌های تنفس شما را می‌بندد و می تواند باعث خروپف شود. یکی دیگر از گزینه های عالی شستشوی سینوس‌ها برای رفع خروپف محلول آب نمک است.
سینوس‌های خود را با آب نمک استریل موجود در داروخانه‌ها شستشو دهید. .
همچنین اگر حساسیت دارید، آنتی هیستامین مصرف کنید، زیرا گرفتگی سینوس‌ها می‌تواند ناشی از حساسیت باشد و باعث خرخره شود.
اگر خروپف می‌کنید، در اتاق خوابتان دستگاه بخور سرد بگذارید
برای مرطوب نگه داشتن راه های هوایی خود و خروپف نکردن، از دستگاه بخور سرد استفاده کنید این روش خوبی برای جلوگیری از خروپف است.
خشکی در مجاری هوایی گاهی اوقات باعث خروپف می شود، اما مرطوب نگه داشتن راه های هوایی می تواند این مشکل را کم کند. بخور سرد روشی آسان برای جلوگیری از خروپف است. هنگام خواب، دستگاه بخور سرد را در اتاق خواب خود قرار دهید.

خروپف چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان قطعی خروپف توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید. برخی بیماری‌ها می تواند باعث خروپف شود، مانند آپنه خواب که مشکلی جدی است که همچنین می‌تواند باعث سایر عوارضی همچون فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی ، سکته مغزی، دیابت و افسردگی شود. اگر علائم زیر را مشاهده کردید، حتما از دکتر وقت بگیرید:

خواب آلودگی بیش از حد
سردرد بعد از بیدار شدن
تمرکز نداشتن در طول روز
گلو درد صبح
بی قراری
نصفه شب بیدار شدن به خاطر نفس نفس زدن یا خفگی
فشار خون بالا
درد قفسه سینه در شب

شاید لازم باشد طبق دستور پزشک خود، از روش‌های تصویر برداری استفاده کنید تا راه‌های تنفسی و سینوس‌هایتان برای درمان خروپف چک شود. ایکس ری، سی تی اسکن یا ام آر آی می‌توانند در تشخیص خروپف کارساز باشند و اگرخروپف شما ناشی از باریک بودن یا انحراف تیغه بینی باشد تشخیص داده شده و روش درمانی درستی برای خروپف‌تان پیشنهاد شود.
این تست‌ها غیر تهاجمی و بدون درد است. با این وجود، ممکن است از تکان نخوردن برای مدت زمانی طولانی، کمی احساس ناراحتی کنید.

خروپف ممکن است ناشی از آپنه خواب باشد. در صورت ادامه و درمان نشدن خروپف، سراغ درمان‌های دیگر بروید. بیشتر بیماران بعد از ایجاد تغییر در سبک زندگی و مراجعه به پزشک بهتر می شوند. با این حال ، گاهی اوقات مسئله اساسی پیچیده تر است. به عنوان مثال ، ممکن است شما دچار آپنه خواب باشید به طوری که در خواب چند لحظه نفستان بند بیاید. البته جای نگرانی نیست چون آپنه خواب یا وقفه تنفسی هم درمان دارد و با دستگاه‌های کمک تنفسی در خواب قابل مهار شدن است.
برای درمان خروپف می‌توانید به کلینیک خواب مراجعه کنید. شاید لازم باشد یک شب تا صبح در کلینیک خروپف و تحت نظر پزشک بخوابید تا خروپف شما کاملاً بررسی شود. کلینیک خواب جایی شبیه مطب و بیشتر شبیه اتاق هتل است. شما به یک دستگاه متصل می شوید که نه درد دارد نه هیچ ترسی. سپس متخصصی در اتاقی دیگر خواب شما را کنترل می کند تا گزارشی را برای پزشکتان تهیه کند.
ممکن است نیاز نباشد یک شب در کلینیک بمانید و پزشکتان به شما وسیله‌ای می‌دهد تا بپوشید و در خواب اطلاعات خواب شما را برای تجزیه و تحلیل های بعدی ثبت می کند.

درمان خروپف با استفاده از دستگاه سی پپ CPAP
دستگاه سی پپ cpap درمان مناسبی برای خروپف ناشی از آپنه خواب است.
اگر آپنه خواب دارید از دستگاه سی پپ CPAP استفاده کنید. آپنه خواب مشکلی جدی در خواب است، که برای گرفتن نتیجه خوب به درمان پزشکی نیاز دارد. وقفه تنفسی در خواب، نه تنها خواب را مختل می کند بلکه ممکن است سلامتی شما را به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی در شب به بدن تهدید جدی کند. پزشک شما احتمالاً یک دستگاه فشار مستمر هوای مثبت سی پپ CPAP را برای شما تجویز می کند تا شما شب‌ها راحت‌تر نفس بکشید.
مهم است که هر شب از دستگاه CPAP سی پپ استفاده کنید و تمام دستورالعمل های پزشک خود را رعایت کنید.
دستگاه CPAP سی پپ خود را به درستی تمیز کنید. ماسک خود را روزانه تمیز کنید و لوله‌ها وشلنگ آب سی پپ خود را یک بار در هفته بشویید.
استفاده از دستگاه سی پپ CPAP می تواند به شما کمک کند راحت تر نفس بکشید، کمتر خروپف کنید و بهتر بخوابید. البته در بسیاری موارد، لازم نیست تا آخر عمرتان از سی پپ استفاده کنید، پس هر چند وقت یکبار با پزشک خود برای ادامه استفاده از سی پپ مشورت کنید.

درمان خروپف با استفاده از نایت گارد، گارد شبانه یا گارد محافظ دندان

دندانپزشک می تواند با دادن نایت گارد مناسب سایز فک و دهان شما، خروپف را درمان کند. که البته قیمت نایت گارد مخصوص فک شما بالاست. البته با تهیه گارد محافظ دندان از داروخانه هم می‌توانید تا حدودی خروپف را برطرف کنید. نایت گارد فک و زبان را کمی جلوتر قرار می‌دهد تا مجاری تنفسی هنگام خواب باز بمانند و خروپف را رفع می‌کند.

درمان خروپف با جراحی

اگر هیچ گزینه درمانی برای خروپف شما جواب نداد ، ممکن است برای رفع خروپف به جراحی نیاز باشد را در نظر بگیرید. در موارد نادر، عمل جراحی برای درمان خروپف ضروری است.
ممکن است خروپف شما ناشی از لوزه سوم باشد و با جراحی لوزه سوم یا آدنوئید، خروپف درمان شود. اگر خروپف ناشی از آپنه خواب باشد، با جراحی لیزری زبان کوچک ای نرک کام، آن را تنگ‌تر یا کوچک‌تر کند تا زبانتان راه تنفس را نبندد و منجر به خروپف نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.