بختک یا فلج خواب چیست و راه درمان و جلوگیری از بختک

4 178

شايد براي شما نيز پیش آمده باشد که نصفه شب وحشت‌زده و خیس عرق از خواب‌ پریده باشید و فکر می‌کنید روحی در اتاقتان است، از ترس فریاد می کشیدید اما هر کار می‌کنید صدایتان در نمی‌آید و انگار کسی شما را با طناب بسته است و روییتان نشسته و می‌خواهد خفه تان کند. درست است، بختک! نترسید موجودی به نام بختک وجود خارجی ندارد و تنها یک اختلال خواب ساده تحت عنوان فلج خواب است.
فلج خواب شرایطی است که باعث می شود شما در طول خواب هوشیار شوید اما قادر به حرکت و صحبت نباشید. افرادی که فلج خواب را تجربه می کنند ممکن است در تنفس نیز دچار مشکل شوند، احساس عذاب قریب الوقوع را احساس می کنند یا احساس می کنند که کسی زیر نظرشان دارد. بختک تجربه ترسناکی است، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز آن از قبیل خواب بیشتر، مصرف گیاهان دارویی و مشاوره با متخصص خواب انجام دهید. اگر زیاد دچار بختک می‌شوید، حتماً به دکتر بروید.

چطور موقعی که بختک رویتان می‌افتد از شرش خلاص شوید؟

وقتی دچار بختک می‌شوید، ابتدا سعی کنید آرامشتان را حفظ کنید.

فلج خواب می تواند وحشتناک باشد و احتمالاً به دنبال مبارزه با آن هستید. به ویژه اگر احساس کنید که در حال خوابیده هستید و نمی‌توانید بنشینید. اما بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که سعی کنید آرام بمانید. اگر احساس می کنید که تحت تعقیب قرار گرفته اید، سعی نکنید علیه نیروی بختک فشار بیاورید، پس خودتان را شل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از خواب بیدار شده یا دوباره به خواب بروید.
جمله ای را بخاطر بسپارید که “بختک روی من افتاده است، بختک وضعیتی طبیعی است و هیچ خطری برایم ندارد.”

موقع که بختک به سراغتان می‌آید باید درک کنید که حالتان خوب است و واقعاً فلج نشده‌اید.

داشتن درک درست از بختک موقع خواب خیلی می‌تواند کمک خوبی برای مبارزه با آن باشد. بختک دلایل علمی دارد و اصلاً خبری از جن و شیطان نیست. پس به این خرافات راجع به بختک فکر نکنید و شجاع باشید. دنبال دلایل بختک در اسلام و فیلم واقعی بختک نگردید. بختک مشکلی از درون خود شماست.  حفظ آرامش موقع فلج خواب خیلی مهم است. فلج خواب می تواند نشانه یک بیماری نادر به نام نارکوپسی در خواب باشد، اما اغلب نشانه اختلال جدی‌ای نیست. هنگامی که خوابید، مغز شما بدنتان را آرام و آرام نگه می دارد تا کارهایی که در حال رویا دارید انجام می‌دهید را در تختخواب اجرا نکنید.
دانشمندان معتقدند فلج خواب ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما نتوانید به راحتی از مرحله خواب REM یا همان مرحله‌ای که در آن رویا می‌بینید، عبور کنید.
ممکن است موقعی که بختک سراغتان می‌آید دچار توهم شوید. از جمله اینکه فکر می کنید کسی با شما در اتاق است یا شما را محکم نگه داشته، رویتان نشسته یا به شما زل می‌زند.  به خود یادآوری کنید که اینها فقط توهم و یک بخش عادی فلج خواب هستند و شما در معرض خطر خاصی نیستید.

 

وقتی بختک به جان‌ شما می‌افتد، انگشتان پایتان را تکان دهید، صورتان را جمع کنید و دستتان را مشت کنید.

ممکن است برخی افراد با حرکت دادن یک اندام بتوانند فلج خواب را بشکنند. برای شکستن بختک، سعی کنید تمام توجه خود را روی انگشتان دست و پای خود معطوف کنید و سعی کنید دستتان را مچ کنید یا مشت بزنید. روش دیگر این است که سعی کنید صورت خود را جمع کنید انگار که بوی بدی می‌آید. چندین بار این اعمال را تکرار کنید. با این کارها ممکن است بتوانید خود را از خواب بیدار کنید و از شر بختک خلاص شوید.

موقعی که بختک می‌بینید، سعی کنید با اطرافیانتان صحبت کنید.

اگر شب‌ها کنار کسی می‌خوابید، در مورد بختک با او صحبت کنید. او ممکن است بتواند به شما در بیدار شدن از فلج خواب خواب کمک کند. اگر نصفه شب شریک زندگی تان متوجه نفس کشیدن شدید و نامنظم شما شد از او بخواهید که بیدارتان کند. ممکن است این کار مؤثر باشد البته شاید  شریک تان اشتباها فقط شما را از خواب طبیعی بیدار کند، اما برای رهایی از بختک این روش ارزش امتحان کردن را دارد. موقع تجربه بختک، اگر بر روی گلوی خود تمرکز کنید ممکن است بتوانید بگویید “کمک” یا سرفه کنید تا کسی که کنارتان خوابیده سریع بیدارتان کند.

اگر بختک می‌بینید، سعی کنید بیشتر بخوابید.

خوابیدن بیشتر ممکن است به درمان بختک یا همان فلج خواب کمک کند، بنابراین سعی کنید مقدار زمان خواب هر شب را بیشتر کنید. بزرگسالان باید سعی کنند در شبانه روز شش تا هشت ساعت بخوابند، اما ممکن است بدن شما نیاز بیشتری به خواب داشته باشد.
به عنوان مثال ، اگر در حال حاضر در هر شب حدوداً شش ساعت می‌خوابید و بختک رویتان می‌افتد، سعی کنید حدوداً یک ساعت زودتر به رختخواب بروید تا در هر شب هفت ساعت بخوابید. هفت ساعت حداقل میزان خواب هر بزرگسال در هر شب است. بین 7 تا 9 ساعت خواب برای شما لازم و حیاتی است.

هر شب سرساعت مشخصی بخوابید تا بختک به سراغتان نیاید.

هر شب سر ساعت معین و ثابتی به  رختخواب رفتن و هر روز صبح به موقع بیدار شدن از خواب می تواند کیفیت و کمیت خواب شما را بهبود بخشد. حتی آخر هفته‌ها هم دیر نخوابید و به موقع بیذار شوید تا دچار فلج خواب نشوید.
به عنوان مثال، اگر معمولاً ساعت 11:00 شب های آخر هفته به رختخواب می روید و حدود ساعت 6:30 صبح از خواب بیدار می شوید، این برنامه را در آخر هفته نیز حفظ کنید.

برای رهایی از بختک، قبل خواب برای خوابیدن آماده شوید.

داشتن یک روال و برنامه منظم قبل خواب می تواند به شما در راحت تر خوابیدن وگرفتار بختک نشدن کمک کند. به عنوان مثال، کارهای قبل خواب شما ممکن است شامل مسواک زدن دندان، شستن صورت، پوشیدن لباس خواب، 20 دقیقه مطالعه و سپس رفتن به تخت باشد. برای کارهای قبل خوابتان برنامه ریزی کنید تا به موقع و خیال راحت بخوابید. اگر هم نمی توانید بلافاصله بخوابید و هر کار می‌کنید خوابتان نمی‌برد، بیخود با خودتان برای خوابیدن کلنجار نروید. از رختخواب خارج شوید و بخشی از کارهای روزمره خود را دوباره انجام دهید. به عنوان مثال می توانید از رختخواب خارج شوید ، 20 دقیقه دیگر کتاب بخوانید و دوباره به رختخواب برگردید.

خوابیدن در اتاقی آرام و راحت، احتمال افتادن بختک رویتان را کم می‌کند.

داشتن تشک راحت، ملافه تمیز و بالش نرم و فضای دلپذیر خواب باعث می‌شود راحتتر خوابتان ببرد. حواستان باشد که اتاق خواب تان باید تاریک، خنک و ساکت باشد.
اگر اتاق خواب شما کثیف باشد یا اگر تختخواب شما ناراحت کننده است، پس وقت آن رسیده تا دستی به سر و رویش بکشید چند ملافه نو بخرید، فکر تشک نو باشید و بالشتان را عوض کنید.
اگر در محله روشن و پر سر و صدایی زندگی می کنید، برای بالا بردن کیفیت خوبتان از پرده‌های کلفت یا بلک شید استفاده کنید.

از تختخواب خود فقط برای خواب و رابطه استفاده کنید.

سعی کنید کار دیگری در رختخواب خود انجام ندهید چون ممکن است خوابتان نبرد و شب بختک رویتان بیافتد. قبل خواب تلویزیون تماشا نکنید و از لپ تاپ و موبایل استفاده نکنید. بهتر است بجای آن 20 دقیقه قبل خواب کتاب بخوانید.
حدود دو ساعت قبل از خواب دیگر چیزی نخورید. غذا خوردن در کمتر از دو ساعت قبل خواب احتمال فلج خواب را افزایش می‌دهد. اما خوردن چند تکه بیسکوییت برای اینکه شکمتان خالی نباشد و زود خوایتان ببرد اشکالی ندارد.

اگر شب‌ها بختک رویتان می‌افتد، در طول روز ورزش کنید.

سعی کنید در اوایل روز ورزش کنید. اما ورزش شدید که شب انجام می شود خوابیدن را دشوارتر می کند، بنابراین سعی کنید تمرینات خود را برای اوایل روز مانند صبح یا بعد از ظهر برنامه ریزی کنید.
اگر فقط عصرها  فرصت ورزش کردن دارید به تمرینات کم تحرک، مانند پیاده روی، تمرین وزنه برداری و تمرینات کششی بسنده کنید تا شب دچار فلج خواب نشوید.

برای جلوگیری از فلج خواب، عصر و شب کافئین مصرف نکنید.

مصرف  کافئین را از عصر به بعد محدود کنید یا کلاً پرهیز کنید. اگر در اواخر روز چای و قهوه بخورید ممکن است نصفه شب با بختک از خواب بپرید. سعی کنید نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و حتی نوشابه  را چند ساعت قبل خواب محدود کنید.
به عنوان مثال ، اگر به طور معمول حدود ساعت 4 بعد از ظهر یک لیوان چای یا قهوه می‌خورید، به جای آن دمنوش آرام بخش، چای سبز یا قهوه بدون کافئین یا اصطلاحاً قهوه دی کف بنوشید.

برای جلوگیری از بختک، قبل از اینکه به رختخواب بروید، ریلکس کنید.

اگر می‌خواهید گرفتار فلج خواب نشوید، قبل خواب برای مدیتیشن و آرام کردن خودتان وقت بگذارید.  تکنیک های مختلف تمدد اعصاب زیادی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. پیژامه راهکارهای خوبی برای آرامش اعصاب و داشتن ذهنی آرام قبل خواب به شما پیشنهاد می‌کند:
عضلاتتان را شل و سفت کنید
نفس عمیق بکشید
قبل خواب دوش گرم بگیرید
یوگا یا تمرینات کششی ملایم
موسیقی آرام

برای رهایی از بختک، داروهای گیاهی را امتحان کنید.

قبل از امتحان داروهای های گیاهی خواب آور با پزشک خود مشورت کنید.
برای درمان بختک سنب الطیب بنوشید.

برای درمان گیاهی بختک، سنب الطیب یک آرام بخش خفیف است که ممکن است به شما کمک کند سریعتر بخوابید و طولانی تر به خواب بروید. می توانید سنب الطیب را از عطاری تهیه کنید.
البته حواستان باشید چون سنب الطیب می تواند با برخی داروها مانند فکسوفنادین، ​​آلپرازولام و لورازپام تداخل دارویی دارد.
400 تا 900 میلی گرم سنب الطیب در حدود دو ساعت قبل از خواب تا 28 روز به درمان بختک کمک می‌کند.

برای درمان گیاهی بختک، گل ساعتی را امتحان کنید.

گل ساعتی یا سرده،  ممکن است به کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب کمک کند. بعد از مشورت با پزشک، از عطاری گل ساعتی تهیه کنید. حواستان باشد، چون گل ساعتی فشار را می‌اندازد، و اگر داروی فشار خون مصرف می‌کنید حتما به پزشکتان بگویید.
گل ساعتی را هرگز در دوران حاملگی مصرف نکنید، چون باث انقباضات رحمی می‌شود.
هر روز یک قرص 90 میلی گرم گل ساعتی بخورید.

 

چای بابونه برای درمان بختک موثر است.

قبل خواب مقداری چای بابونه میل کنید. بابونه اضطراب را کاهش می دهد و حتی ممکن است کیفیت و کمیت خواب شما را بهبود بخشد. قبل از اینکه هر شب بخوابید، یک یا دو فنجان چای بابونه بنوشید. برای دم کردن یک فنجان چای بابونه، مقدار کمی در آن جوش شیرین بریزید. چای بابونه با داروهای زیادی تداخل دارویی دارد. پس قبل مصرف خیلی دقت کنید. چای بابونه با آسپیرین، ایبوبروفن، وافارین و چند داروی دیگر تداخل دارد. بنابراین در صورت مصرف هرگونه دارو، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال ، بابونه ممکن است با آرام بخش ها رقیق کننده خون ، داروهای دیابت و داروهای فشار خون تداخل دارویی دارد.

برای درمان بختک بادرنجبویه بخورید.

بادرنجبویه می تواند اضطراب را کاهش داده و کیفیت خواب را بهبود بخشد. بادرنجبویه لیموترش و سنب الطیب ترکیب خوبی برای خواب راحت و رهای از بختک است..
قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. در صورت داشتن تیروئید بیش فعال ، بادرنجبویه استفاده نکنید.
شما می توانید با مصرف300 تا 500 میلی گرم بادرنجبویه تا سه بار در روز دیگر شب‌ها بختک نبینید..

برای درمان بختک، به مچ دست و دست‌هایتان روغن اسطوخودوس بمالید.

حتی چند دقیقه ماساژ مقداری روغن تسکین دهنده اسطوخودوس به دست و مچ دست می‌تواند قبل خواب شما را آرام کند و بختک را دور کند.
سعی کنید چند قطره روغن اسطوخودوس را با یک قاشق غذاخوری روغن یک روغن دیگر به عنوان روغن حامل مانند روغن بادام یا روغن نارگیل بریزید و مخلوط کنید. سپس مخلوط را به دست و مچ دست خود ماساژ داده و به محض انجام این کار بویش کنید

اگر باز هم بختک به سراغتان آمد ، به پزشک مراجعه کنید.

اگر این روش‌ها موثر نبود، حتماً لازم است برای درمان فلج خواب  به متخصص خواب مراجعه کنید. در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای مانند کلومیپرامین را برای درمان فلج خواب تجویز کند. ضد افسردگی های سه حلقه ای می توانند شیمیایی مغز شما را تغییر دهند و با افزایش حرکت سریع چشم (فلج خواب)، مانع بختک شود. در مورد این گزینه و همچنین خطرات و عوارض جانبی مصرف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از پزشک خود سوال کنید. عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
دهان خشک
یبوست
مشکل ادرار
تعریق
تاری چشم
خواب آلودگی

در مورد مصرف ملاتونین با پزشک خود مشورت کنید.

ملاتونین یک هورمون خواب است که بدن ما به طور طبیعی ایجاد می کند، اما برخی از افراد به اندازه کافی تولید نمی کنند. ملاتونین بدون نسخه موجود است، اما شما باید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. به خصوص اگر سالمند هستید، با دوزهای بسیار کمی ملاتونین شروع کنید.
فقط 0.1 تا 0.3میلی‌گرم ملاتئنین در روز باید به شما در خواب کمک کند. اگر نمی توانید دوز کمتری پیدا کنید، قرص ها نصف یا یک چهارم کنید.

بختک ممکن است از عوارض جانبی بعضی از داروها باشد.

اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، با پزشک خود در مورد بختک مشورت کنید تا ببینید که آیا این ممکن است دارویی باعث فلج خواب شما شده باشد؟ برخی از داروها می توانند باعث اختلال در خواب شوند، بنابراین کم کردن  دوز یا جایگزین کردن آن با دارویی دیگر، ممکن است شما را از شر بختک رها کند.

4 نظرات
 1. آروین می گوید

  حدود یک ساله که گاهی اوقات، از خواب که بیدار میشم تا یک دقیقه نمیتونم هیچ کاری کنم . این که میگم هیچ کاری یعنی حتی نمیتونم پلک بزنم خیلی میترسیدم به خصوص اینکه یه چیزایی درمورد بختک شنیده بودم، اصلا خرافاتی نیستم ولی نمیدونم چرا باورم شده بود بختک وجود داره من هم گرفتارش شدم تا اینکه به طور تصادفی مطلبشما رو خوندم و خیالم از بابت این ترس کاملا راحت شد.
  واقعا ممنون از مطلب خوبتون

 2. رفتاری می گوید

  تو طول عمر من 6 الی 7 بار بختک روی سرم افتاده . بدترین آن های هم موقعی بود که تو خوابگاه دانشگاه بودم. منو تا پای مرگ برد که رفیقم منو بیدار کرد . جون من با دوستام شوخی دارم اون هم می خواست از سر شوخی منو بیدار کنه که بعد از بیدار شدنم از اون خیلی تشکر کردم و قضیه رو برایش تعریف کردم

 3. ستایش می گوید

  واااای منو تاز گرفت خیلی ناجور بود

  1. پیژامه می گوید

   آره همینطوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.