چگونه در محل کار بیدار و هوشیار بمانیم؟زمان مطالعه ۳ دقیقه

روش های جلوگیری از چرت بعدازظهر

0 43

همه ما آن را تجربه کرده ایم،  به طور  معمول با چشمان سنگین و از دست دادن تمرکز شروع می شود، سپس به شل شدن و گاه به خروپف تبدیل می شود. در بدترین حالت، اینکار زمانی به پایان می رسد که شما سرتان را روی میز گذاشته و مشغول چرت زدن هستید. خوابیدن در محل کار باعث خجالت شده و ممکن است شما را با مشکلات زیادی روبرو کند.
با این حال مهم نیست که در طول شب چقدر خوب می خوابیم  اما به نظر می رسد روزهایی هستند که نمی توانیم در محل کارمان بیدار بمانیم. ما در این بلاگ پیژامه قصد داریم شما را با برخی نکات و ترفندهای امتحان شده  آشنا می کنیم به گونه ای که زمان بیداری در محل کارتان حس کنید در حال دویدن هستید.

میز ایستاده فراهم کنید
ممکن است این مورد لوکس باشد و هر شخصی نتواند در زندگی خود آن را پیاده سازی کند خصوصا اگر میز کار شما را کارفرمای شما تهیه کند. با این حال اگر می توانید حتما راهی برای ایستادن در زمان کار خود پیدا کنید. با این کار خوابیدن در محل کار از بین می رود و شما نه تنها بیدار خواهید ماند بلکه وضعیت سلامت شما نیز بهبود می یابد.

گپ سریع
اگر در محل کار شما اتاق استراحت یا جایی که بتوانید هوایی تازه کنید وجود دارد می توانید در آن محل ها با یکی از همکارانتان گپ بزنید. داشتن مکالمه می تواند به بیدار ماندن شما کمک کند. این می تواند همراه با پیاده روی سریع در اطراف یا حتی یه استراحت کوتاه همراه با قهوه باشد.

پروژه های کاری را عوض کنید
اگر کارهای تکراری باعث به خواب رفتن شما می شوند ببینید امکان آن وجود دارد به جای آنکه سریع کارهای روتین روزانه را انجام دهید آن را تغییر داده و در ساعت های متنوع انجام داده و به پایان برسانید. یا اگر مدت زمان طولانی  است که روی بخشی از  پروژه کار می کنید یک تغییر به کار داده و بخش دیگر آن را در دست بگیرید یا اینکه بخش هایی را با هم ترکیب کنید.

به موسیقی های شاد گوش کنید
اگر می توانید در میز کار خود هدفون داشته باشید. سپس آن را روی گوش گذاشته و موزیک شاد را با صدای بلند گوش کنید. گوش دادن به اینگونه موزیک ها در شما تحرک ایجاد می کند اما یافتن تعادل بین تمرکز و تحرک شاید آسان نباشد اما کاملا ممکن است.  تغییر موسیقی می تواند شما را از خواب بیدار کند و به سمت کار بکشاند.

نه خیلی گرم ، نه خیلی سرد!
خیلی گرم است و امکان دارد برای شما راحت و دلپذیر باشد یا اینکه خیلی سرد است و مجبور هستید لباس و ژاکت فراوان بر تن داشته باشید. در هر صورت داشتن درجه حرارت متوسط در محیط کار بسیار مهم  است. هنگام کار در یک تیم و در کنار سایر افراد نمی توانید با توجه به دمای بدن خود ترموستات را تنظیم کنید. ولی می توانید برای کنترل محیط شخصی خود کمی تلاش کنید. اگر محل کار شما گرم است می توانید لایه های نازک بپوشید ویا از پنکه شخصی روی میز کار خود استفاده کنید. در حالیکه اگر خیلی سرد است می توانید یک ژاکت اضافه در کار خود داشته باشید تا در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.

محیط را تغییر دهید
اگر می توانید برای کار یا انجام کارهای خانه به مکان دیگری بروید حتما این کار را انجام دهید. عالی می شود اگر بتوانید اوضاع را تغییر دهید. این کار نه تنها به بیدار ماندن در محل کار کمک می کند بلکه به شما کمک می کند تا کمی از منطقه  خود خارج شوید و هوایی تازه استشمام کنید.
به عنوان مثال هنگام کار در خانه ممکن است تمرکز کردن کمی سخت باشد. خرید اینترنتی خود را در کافی شاپ انجام دهید. فراموش نکنیم که این کار مزایایی نیز دارد مثل نوشیدن قهوه … !

استراحت و صرف قهوه!
چه قهوه،چای سبز و چه نوشیدنی های انرژی زا کاملا حاوی کافئین هستند و اغلب طرفدار دارند. این روش همچنان پابرجاست و هستند افرادی که در زمان استراحت به بدن خود کافئین می رسانند چون وارد کردن کافئین به سیستم بدنی شما می تواند قدرت و انرژی را افزایش دهد تا در طول روز با کمبود انرژی مواجه نشوید.

از مصرف شکر خودداری کنید. خصوصا اگر کاپوچینو باشد که سرشار از قند و خامه است. مصرف اینگونه نوشیدنی ها شما را مستقیم به خواب می فرستند پس مراقب باشید که چه نوشیدنی میل می کنید.

میان وعده و آدامس
میان وعده های حاضری و سریع می توانند یک حرکت نهایی برای جلوگیری از خواب باشند. در حالیکه شکرها تنها می توانند در کوتاه مدت نیاز شما را برآورده کنند. بنابراین سعی کنید از کیک تولد همکارتان در بعداز ظهر دوری کنید در عوض یک میان وعده پروتئین دار یا یک میان وعده سرشار از فیبر مانند آجیل، پنیر یا برش های کالباس نوش جان کنید. این موارد  شما را متعادل کرده و به سمت خاموشی هدایت نمی کنند.
جویدن آدامس نیز در لیست ما قرار دارد. در حالی که از نظر سلامت میان وعده به حساب نمی آید اما می تواند به بیدار ماندن شما کمک کند. جویدن یک عمل بسیار کوچک است که می توانید بدون آنکه کارتان را ترک  کنید آن را انجام دهید که بسیار شبیه به نکته بعدی ماست.

اسپینرها
اگر در یک جلسه و یا در یک مراسم سخنرانی هستید و نمی توانید آن جا را ترک کنید و متاسفانه دچار خواب آلودگی هم شده اید ممکن است ابزارهایی چون اسپینر یا مکعب هایی که دکمه دارند یا همین طورصلوات شمارها بتوانند شما را سرگرم و از خوابیدن دور کنند. با این کار دستان خود را فعال می کنید و مانع از خواب بعداز ظهر می شوید.
ممکن است مجبور شوید اشیا مختلف را تست کنید تا ببینید کدام برای شما راحت تر است. توپ استرس کم کن به خوبی کار می کند و باعث می شود تا خون در دست های شما جریان پیدا کند. این توپ ها به راحتی در جیب شما جا می گیرند و قابل حمل هستند. همچنین هیچ صدایی ایجاد نمی کنند.

چگونه بیهوش نشویم
چند نکته وجود دارد که به شما در جلوگیری از چرت های بعداز ظهر کمک می کند. برنامه ریزی روزانه با برخی توصیه های مفید باعث می شود شما در محل کار خود بیدار مانده و کارهایتان را انجام دهید.

شب ها خوب بخوابید
شاید واضح باشد اما باید سعی کنید برنامه خواب خود را بهم نزنید وهر شب به اندازه مناسب بخوابید. اگر به اندازه کافی  این کار را انجام دهید به شما کمک می کند با روزهایی که کمبود خواب دارید هم بتوانید مقابله کنید. اگر می خواهید برنامه خواب خود را اصلاح کنید ممکن است مایل به خواندن بلاگ ما در رابطه با چگونه می توان برنامه خواب خود را اصلاح کرد، باشید. ما امیدواریم که این بلاگ بتواند به تنظیم خواب شما کمک کند.

از خوردن صبحانه های حاوی قند و کربوهیدرات بپرهیزید.
قندها و کربوهیدرات ها سطح قند خون شما را افزایش می دهند و این کار باعث می شود سریع قند خون شما کاهش پیدا کند و زود احساس گرسنگی کنید.
به جای مصرف شکر از غلات مانند نان تست و غذاههای پروتئین دار مانند تخم مرغ استفاده کنید. این صبحانه ها هستند که قند خون شما را یکسان نگه داشته و در طول روز انرژی را حفظ می کنند.

برنامه شبانه ایجاد کنید
اگر برای خوابیدن تلاش می کنید ممکن است بخواهید برنامه ای برای قبل از خوابیدن فراهم کنید و قبل از اینکه به تختخواب بروید آنها را انجام دهید.
اینکار نه تنها به شما کمک می کند تا در رابطه با اهداف خود برای خواب اقدام کنید بلکه اگر به این برنامه شبانه عادت کنید وقتی در حال انجام دادن کارهای روزمره هستید در زمان مناسب بدن شما شروع به ترشح هورمون های محرک خواب خواهد کرد.

ورزش کنید
برای داشتن انرژی در طول روز خوب است که بدن سالم هم داشته باشید. اگر به طور مرتب ورزش کنید استقامت خود را بدست می آورید یعنی انرژی بیشتری برای صرفه جویی در طول روزتان خواهید داشت.
همچنین تمریناتی وجود دارند که می توانید درست در پایان روز و قبل از رفتن به تختخواب خود انجام دهید. یوگا گزینه ای بسیار عالی برای داشتن حرکات کششی و داشتن خواب مناسب است.

با دکتر صحبت کنید
اگر میدانید که هم درست غذا می خورید، هم خواب خوبی دارید هم ورزش می کنید اما در طول روز ممکن است به خواب بروید بهتر است با پزشک صحبت کنید.
در حالیکه شاید این موضوع کاملا ساده و بدون هیچ نگرانی باشد اما خوب است که با پزشک خود در رابطه با هرگونه نگرانی که دارید صحبت کنید تا ببیند آیا کاری وجود دارد که انجام دهید یا اینکه بدانید چیز دیگری هست که بتواند به خستگی شما ربط پیدا کند.

سخن پایانی  پیژامه، چگونه بیدار ماندن در محل کار

خواب به منظور هوشیاری در کل روز کاری شما لازم است. با این حال حتی زمانیکه با استراحت درست و رژیم مناسب، باز هم بیدار ماندن دشوار باشد به خصوص اگر مشغول به کاری باشید که هیجان انگیز نباشد، امیدواریم با استفاده از این نکات و ترفندها بتوانید راهی برای بیدار ماندن در زمان کار و سایر بخش های زندگی خود پیدا کنید.
خوشحال می شویم اگر نظری که دارید را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا سایر پیژمه ای ها  ببینند و استفاده کنند.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.