خوابگردی یا سومنامبولیسم چیست؟ درمان راه رفتن در خواب

0 104

خواب گردی یا سومنامبولیسم یعنی نشستن روی تخت، ایستادن و یا راه رفتن در خواب که معمولاً در یک سوم اول خواب شبانه و در مرحله خواب عمیق رخ می‌دهد. حدود یکی دوساعت ابتدایی خواب ممکن است فرد شروع به این حرکات کند. خواب گردی یکی از عجیب‌ترین انواع خواب پریشی است چون باعث وحشت سایرین می‌شود.
افراد خواب گرد در معرض آسیب زدن به خودشان و اطرافیانشان هستند به همین دلیل سومنابولیسم از خطرناکترین اختلالات خواب محسوب می‌شود. خواب گردها گاهاً در خواب ادرار می‌کنند و در خواب زمین می‌خورند. راه رفتن درخواب حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد.

راه رفتن در خواب چقدر رایج است؟

حدود 10% مردم در برحه‌ای از زندگیشان دچار خواب گردی می‌شوند. در پژوهشی که اخیراً در دانشگاه استنفورد انجام شد،3.6% از بزرگسالان در یکسال اخیر دچار خواب گردی شده‌اند. مانند بسیاری از اختلالات خواب پریشی، راه رفتن در خواب در کودکان بین 6 تا 12 سال بسیار شایع است. بیشتر پسربچه‌ها در خواب راه می‌روند و دچارهراس شبانه می‌شوند. به همین دلیل است که محققان احتمال می‌دهند که بین این دو اختلال ارتباطی وجود داشته باشد.

علائم راه رفتن در خواب چیست؟

خواب گردی لزوماً راه رفتن در خواب نیست و ممکن است با علائمی که در اینجا آمده همراه باشد.
نشستن روی تخت در خواب و تکان دادن دست و پا
زل زدن با چشم‌های باز در خواب بدون نشان دادن هیچ احساسی در چهره
پاسخ دادن نادرست نسبت به آدم‌ها و محیط اطراف
نشان ندادن هیچ واکنشی به بیدار کردن و به سختی بیدار شدن
ادرار کردن در مکان‌های نامناسب و به یاد نیاوردن اتفاقی که در شب رخ داده است

دلیل راه رفتن در خواب چیست؟

قرن‌ها است که خواب گردی را با بیماری هیستریک، مشکلات روانشناختی و عذاب وجدان اشتباه می‌گیرند. در نمایشنامه مکبث  تصویری از خواب گردی وجود دارد که مربوط به زمانی است که لیدی مکبث گناه خود را به تصویر می‌کشد.  
امروزه علم ثابت کرده است که همه اینها خرافاتی بیش نبوده است. راه رفتن در خواب با استرس، بی خوابی، خستگی و برخی داروها  تشدید می‌شود و در خواب عمیق خود را نشان می‌دهد.
مصرف الکل و برخی داروها خواب عمیق را زیاد می‌کند، برخی افراد از اصطلاح راه رفتن مستی استفاده می‌کنند.

بیاید باهم دلایل دیگر راه رفتن در خواب را با پیژامه بخوانیم.

  • خوابگردی ارثی
  • خوابگردی ناشی از بی خوابی
  • بهداشت خواب پایین
  • خوابیدن با مثانه پر

تشخیص خوابگردی

اصولاً پزشکان برای تشخیص راه رفتن در خواب آزمایش خاصی یا بررسی در کلیلنیک خواب انجام نمی‌دهند و با گرفتن شرح حال دقیق از بیمار و بررسی سایر اختلالات خواب احتمالی ، خواب گردی را تشخیص می‌دهند.

درمان راه رفتن در خواب چیست؟
این باور قدیمی که کسی که در حال راه رفتن در خواب است را نیابد بیدار کرد، غلط است. اگر دیدید همسر یا فرزندتان در خواب راه می‌‌رود سعی کنید او را به آرامی بیدار کنید و به تختش هدایت کنید. عموماً راه رفتن در خواب کودکان با بزرگتر شدن رفع می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. اصولاً با تغییرات کوچکی در سبک زندگی راه رفتن در خواب نیز کنترل می‌شود. برای مثال کارهای زیر را انجام دهید. سعی کنید قبل خواب تدارک خواب ببینید، ریلکس کنید و زیاد خودتان را خسته نکنید.
تا جای ممکن استرس و اضطراب را از خودتان دور کنید.
در جای امن بخوابید تا در صورت خواب گردی آسیبی به خودتان و دیگران وارد نکنید.
قبل از خواب حتماً دستشویی بروید و مثانه‌تان را خالی کنید.
در بعضی مواقع می‌توان با هیپنوتیزم استرس و اضطرابی که می تواند منجر به خواب گردی شود را درمان کرد.
در برخی موارد خاص ممکن است بنزودیازپین برای درمان دارویی راه رفتن در خواب تجویز شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =