آیا تا به حال این ۱۱ اتفاق عجیب در خواب برایتان افتاده است؟زمان مطالعه ۳ دقیقه

0

 

آیا تا به حال این ۱۱ اتفاق عجیب در خواب برایتان افتاده است؟

خواب فرایند طبیعی برای استراحت کردن و تجدید قواست. زمانیکه ما می‌خوابیم ضربان قلبمان آهسته شده و از دنیای بیرون کاملا بی‌خبر می شویم. اما شاید برای شما هم احساسات عجیبی در خواب رخ داده باشد اگر دلتان می‌خواهد دلیل این اتفاقات جالب را بدانید، پیژامه را دنبال کنید.

بشمارید تا به حال چند تا از این عجایب خواب را تجربه کرده‌اید.

۱۱- یافتم… یافتم!

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مساله‌ای در سرتان باشد ودر روز هر چه به آن فکر کرده‌اید، نتوانسته‌اید حل اش کنید. اما گاهی صبح که از بیدار می‌شوید می‌فهمید که در خواب جواب سوالتان را پیدا کرده‌اید. بله، مغزمان در خواب سرنخ حل مساله را به ما داده‌ است. صبح خیلی ارشمیدس وار با خود می‌گویید یافتم، یافتم!
مندلیف، شیمیدان روسی، آن قدر در فکر طراحی جدول عناصر بود که شبی در خواب، ایده درست آن به ذهن‌‌اش خطور کرد. همچنین آگوست ککوله نیز ساختار حلقوی بنزن را در خواب به دست آورد. می‌توانید قبل از خواب به مسئله خاصی فکر کنید. این روش که به کنکوری‌ها هم کمک می‌کند، بسیار علمی و جالب است. سپس مسئله را از ذهنتان  بیرون کنید و بخوابید. هنگامی که صبح بیدار می شوید با شگفتی می بینید که جواب سوال را پیدا کرده‌اید.  .
ادیسون  اغلب  از دوره های کوتاه خواب برای پیدا کردن جواب سوالاتش استفاده  می کرد . روی  صندلی  می نشست  و در حالی که ریگهایی در دست می‌گرفت به صورت مساله فکر می‌کرد و می‌خوابید .هنگامی  که به خواب می رفت  ریگها از دستش بر روی بشقابهای  ضخیم روی کف  اتاق می ریخت . بله او از ضمیر ناخودآگاهش کمک می‌گرفت تا به پاسخ سوالاتش برسد.

و اما مغز چگونه در خواب مسائل را حل می‌کند؟
یافتن راه حل مسئله در خواب خیلی شگفت انگیز است. زیرا گاهاً ضمیر ناخودآگاهمان به جواب سوالاتمان پی برده است ولی رسیدن پاسخ به خودآگاه کمی زمان‌بر است. وقتی خوابیم، سطح ضمیر ناخودآگاه بالاتر می‌رود و فعال‌ترمی‌شود، به همین دلیل است که بعضی اوقات جواب مسائلمان را در خواب می‌بینیم.

۱۰- احساس خارج شدن روح از بدن در خواب و دیدن جسم خود از بالا

اگر تا به حال احساس کردید که روح از بدنتان جدا شده، بهتر است بدانید که این اتفاق منشا عصبی روانشناسی دارد و وقتی در حالت نیمه خواب و بیدار هستید رخ می‌دهد. همین که خود را خارج از بدن می‌بینید احساس می‌کنید که روحتان در خواب از بدنتان جدا شده است.

چرا در خواب روح از بدن جدا می‌شود؟
تجربه خروج از بدن از عجایب خواب که هنوز پاسخ علمی درستی برای آن پیدا نشده است و هنوز دلیل جداشدن روح از بدن  مشخص نیست. اما افرادی با بالا بردن توانایی‌های شناختی خود می‌توانند حتی این کار را ارادی انجام دهند که در عرفان به آن خلع بدن می‌گویند. تجربه خارج از بدن در خواب می‌تواند برای شخص ترسناک باشد. تجربه‌ای که عموماً با حس شناورشدن بیرون از جسم همراه است و در برخی از موارد شخص ممکن است بدن فیزیکی خود را از جایی خارج از بدنش مشاهده کند. تجربه خروج از بدن معمولاً در ابتدای بیدار شدن یا زمان به خواب رفتن اتفاق می‌افتد..

۹- دیدن خواب سقوط

اگر به دنبال تعبیر خواب افتادن از بلندی یا سقوط هستید، بهتر است بدانید که پشت این مساله توجیه علمی وجود دارد.
اگر در خواب احساس می‌کنید زیر پایتان خالی شده یا از بلندی افتاده‌اید، یا خواب پرواز کردن می‌بینید و ناگهان در خواب می‌افتید، نگران نباشید.

و ما چرا خواب می‌بینیم که داریم سقوط می‌کنیم؟
بعضی دانشمندان اعتقاد دارند که مغز با شل شدن عضلات به اشتباه می‌افتد و فکر می‌کند که در حال سقوط هستید و برای محافظت از شما با کشیدن عضله تلاش می‌کند بیدارتان کند تا بر اثر سقوط از بین نروید!
دیدن خواب سقوط توهم است و به خاطر شل شدن و ریلکس شدن عضلات رخ می‌دهد و همه داستان خواب سقوط ساخته ذهن است، داستانی که در آن خواب می‌بیند از پله می‌افتید یا از بلندی در خواب پرت می‌شوید را در واقع خودتان ساخته‌اید.
نظریه دیگری در توجیه سقوط در خواب می‌گوید که مغز فکر می‌کند شما دارید می‌میرید، پس به سرعت با کشیدن عضله شما را بیدار می‌کند تا مطمئن شود زنده هستید.
معمولاً خواب سقوط و پرش‌های ناگهانی در خواب با عرق کردن، نفس نفس زدن و ترس همراه است.
نظریه سوم باور دارد که مغز شما فکر می‌کند که در خواب دارید از درخت می‌افتید و این به زمانی برمی‌گردد که انسان‌ها روی درخت می‌خوابیدند و مغز دائماً در حال آماده باش فرد خواب در هنگام سقوط از درخت بوده است و با تکامل انسان هم چنان عملکرد تدافعی مغز باقی مانده است. اما بیشتر کسانی که استرس و اضطراب دارند، از کم خوابی رنج می‌برند و برنامه خواب نامنظمی دارند و یا جای خوابشان راحت نیست، خواب می‌بینند که در حال سقوط هستند و در خواب زیر پایشان خالی شده است.

۸- دیدن خواب‌های تکراری

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که یک خواب را چندین بار ببینید؟ تا به حال کسی دائم به خوابتان آمده است؟ دیدن خواب‌های تکراری، دیدن یک مکان مکرر در خواب شاید عجیب باشد. دیدن مکرر یک فرد در خواب به چه معناست؟ چرا بعضی خواب‌ها را تکراری می‌بینیم؟
دلیل دیدن خواب تکراری نشان می‌دهد که چیزی در زندگی‌مان هست که ما به اندازه کافی به آن توجه نمی‌کنیم اما ضمیر ناخودآگاهمان تمایل دارد مساله را برایمان حل کند و به همین دلیل است که دائما چند شب یک خواب را می‌بینیم. مساله‌ای که در زندگی برای شما استرس آور است ولی شما آن را نادیده می‌گیرید، در خواب شب به سراغتان می‌آید تا حل شود. تکرار شدن رویا همچنین می‌تواند به دلیل گذراندن شوک بزرگی در گذشته ما باشد که مغزمان دائماً به سراغش می‌رود تا با آن کنار بیآید.

۷- بند آمدن نفس در خواب

گاهی اوقات خواب هستید، نفستان برای چند لحظه بند می‌آید. وقفه تنفسی در خواب باعث می‌شود سطح اکسیژن خون کم شود و دوباره راحت خوابتان نبرد. کسانی که وقفه تنفسی یا آپنه خواب دارند دچار مشکلات قلبی می‌‌شوند، به همین خاطر باید کسانی که خروپف می‌کنند را بیدار کرد.

چرا بعضی‌ها در خواب نفس‌شان بند می‌آید؟
عضله‌ای در راه تنفسی تان وجود دارد که اگر شل شود، راه هوا را می‌گیرد. خصوصا با بالاتر رفت سن بیشتر در آقایان آپنه تنفسی مشاهده می‌شود که با چاقی و مصرف سیگار خطر تنگی نفس در خواب بیشتر می‌شود. توصیه می کنیم برای رفع خروپف و آپنه خواب روزی ۲۰ دقیقه آواز بخوانید، حتی خیلی خوب است که سازهای بادی مثل دیدوگریدو را امتحان کنید تا عضلات گلویتان سفت شود.

۶- شنیدن صدای انفجار در سر موقع خواب

سندروم انفجار سر در خواب یا ای اچ اس موقعی که تازه خوابتان برده یا موقع بیدار شدن رخ می‌دهد. صدای وحشتناکی شبیه بمب یا آژیر در سر می‌پیچد و گاهاً با نور قوی شبیه رعد و برق همراه است. شنیدن صدای بلند در خواب خطری ندارد ولی آرام و قرار را از شما می‌گیرد و ترس ناشی از آن به مرور بی‌خوابتان می‌کند.
دلیل شنیدن صدای مهیب در خواب چیست؟
گاهی به دلیل رنج بردن از بی‌خوابی مفرط یا پرواززدگی، سلول‌های مغزی مسئول صدا ناگهان تحریک می‌شوند و توهم شنیدن صدای بمب در خیابان یا خانه به شما دست خواهد داد.

۵- راه رفتن در خواب یا خواب گردی

چرا بعضی‌ها در خواب راه می‌روند؟
حدود ۴ تا ۱۰% افراد تا حدودی خواب گردی می‌کنند. راه رفتن کودکان در خواب شایع‌تر است. جالب است بدانید وقتی ضمیرآگاهمان خواب باشد ولی عضلات بیدار مانده باشند، دچار خواب گردی می‌شویم. افرادی که در خواب راه می‌روند کارهای عادی‌شان را در خواب انجام می‌دهند حتی ممکن است از خانه خارج شوند یا حتی روی لبه پنجره یا پشت بام راه بروند. کسانی که در خواب راه می‌روند نباید تنها بخوابند.

۴- خواب دیدن در خواب

آیا تا به حال خواب دیده‌اید که دارید خواب می‌بینید؟ چیزی شبیه فیلم اینسپشن (تلقین). گاهی در حال خواب دیدن هستید، بیدار می‌شوید اما هنوز هم دارید خواب می‌بینید. بیداری غلط در واقع رؤیای باورپذیری در مورد بیدار شدن از خواب است، در حالی که بیننده رؤیا همچنان در خواب است. بعد از بیداری غلط فرد رؤیای کارهای معمول صبحگاهی مانند غذا خوردن، رفتن به دستشویی و حمام را می‌بیند.

و اما چرا بعضی‌ها خواب می‌بیند که دارند خواب می‌بینند؟
جالب است بدانید هنوز دلیل علمی برای خواب دیدن در خواب پیدا نشده است.

۳- حرف زدن در خواب

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در خواب عمیق باشید و بی‌اختیار شروع به حرف زدن کنید. بعضی افراد حتی اسرارشان را در خواب بر ملا می‌کنند.
دلیل حرف زدن در خواب چیست؟
خانم‌ها و کودکان بیشتر از مردان در خواب حرف می‌زنند که بیشتر به دلیل استرس است. در واقع حرف زدن در خواب به دلیل مقاومت فرد با مسائلی است که در واقعیت نمی‌تواند آن‌ها را قبول کند.

۲- توهم پیش از خواب

درست زمانی که می‌خواهد خوابتان ببرد ممکن است دچار توهم شوید، چیزی ببینید یا صدایی بشنوید. زمانیکه بیدار می شوید هم ممکن است باز دچار توهم شوید.
هیپناگوژیک توهم قبل خواب به معنای درک حسی اشتباه موقع خوابیدن است. این اختلال جزو نشانه‌های اختلال خواب حمله خواب یا نارکولوپسی نیز هست. توهم پیش از خواب، تجربه حالت‌گذار از بیداری به خواب است.

۱- بختک در خواب

شاید شما هم تا به حال در خواب احساس کرده باشید که هر چه تلاش می‌کنید، نمی‌توانید تکان بخورید و انگار موجود سنگینی رویتان نشسته و می‌خواهد خفه‌تان کند. بختک وجود خارجی ندارد. به این اختلال خواب، فلج خواب می‌گویند و بهترین راه این است که موقعی که دچارش شدید دائم به خود بگویید که هیچ موجود ترسناکی در اتاقتان نیست و آرامش خود را حفظ کنید تا حالت ناخوشایندش از بین برود.

چرا بختک رویمان می‌افتد؟
برای اینکه وقتی خواب می‌بینیم، دست و پایمان را تکان ندهیم و در خواب راه نرویم بدن عضلات را فلج می‌کند. گاهی این مکانیزم دفاعی چنان قوی است و در عین حال ذهن هوشیار است و ممکن است بیدار شود اما ما قادر به تکان خوردن نیستیم. کسانی که طاقباز می‌خوابند، بیشتر بختک به سراغشان می‌آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.