ترفندهای جالب برای استراحت و خوابیدن در هواپیمازمان مطالعه ۳ دقیقه

0

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که اهل سفر هستید و زیاد سوار هواپیما می‌شوید و خوابیدن در هواپیما برایتان چالش بزرگی است با پیژامه و ترفندهای جالبش برای خوابیدن در هواپیما همراه باشید.

بهترین کار برای اینکه زمان در هواپیما زودتر بگذرد، خوابیدن در پروازاست. خوابیدن در پروازهای طولانی کمک می کند کمتر اختلاف ساعت روی ساعت بدنتان اثر بگذارد  و موقع رسیدن به مقصد سرحال و پرانرژی خواهید بود. با این حال سر و صدا، نور خورشید و فضای شلوغ می تواند خوابیدن در هواپیما را برای شما دشوار کند. خوشبختانه  قبل از پرواز چندین مرحله وجود دارد تا با انجام آن راحت در هواپیما خوابتان ببرد.

آماده شدن برای پرواز

هنگام گرفتن کارت پرواز و انتخاب صندلی بیشتر دقت کنید

اگر از پس هزینه‌هایش بر می‌آیید صندلی فرست کلاس بگیرید، تا راحت‌تر خوابتان ببرد. در غیر این صورت مجبورید روی صندلی به حالت نشسته بخوابید. سعی کنید صندلی کنار پنجره بگیرید.  دقت کنید که در خانه روی کدام پهلویتان بیشتر می‌خوابید، اگر به پهلوی راست می‌خوابید کنار پنجره سمت راست بنشینید و برعکس.

از نشستن در قسمت خروجی سالن هواپیما خودداری کنید

بعضی از صندلی‌های هواپیما که نزدیک راه خروج است، نمی‌خوابند و جای دستی آن هم ثابت است. این صندلی‌ها بدن را خشک می‌کند و نمی‌گذارد در هواپیما راحت خوابتان ببرد. از نشستن در ردیف آخر هواپیما نزدیک دستشویی هم خودداری کنید. بوی دستشویی و رفت آمد سایر مسافران مزاحم خوابتان می‌شود.

خصوصاً اگر شب در پرواز هستید کنار پنجره بنشینید. در کل نشستن در کنار پنجره از جهات مختلف برای خوابیدن در هواپیما بهتر است. شما کنترل بیشتری روی باز و بسته کردن سایبان پنجره دارید و نور را راحتتر کنترل می کنید.

سبک سفر کنید

سعی کنید همه وسایلتان را در یک کیف جا دهید و وسایلی که بیشتر نیاز دارید مثل کتاب و مجله یا خوراکی‌تان را دم دست بگذارید. بیشتر خطوط هوایی تنها اجازه بردن یک چمدان دستی را می‌دهند پس هر چه وسایلتان کمتر باشد راحتر در بالای سرتان جا می‌گیرد و لازم نیست فضای جلوی پایتان را اشغال کنید.

با خودتان بالش گردنی مسافرتی، چشم بند خواب، گوشگیر صدا و جوراب واریس همراه داشته باشید. بالش گردنی از فشار آمدن به گردن در پرواز جلوگیری می‌کند و در صورت تکان شدید هواپیما بیدارتان نمی کند. چشم بند جلوی نورهای مزاحم را می‌گیرد و گوشگیر صدای موتور هواپیما وسروصدای مسافران را می‌گیرد. گوشی صدا هم برای گرفتن صدا و پخش موسیقی گزینه خوبی است.

جوراب پرواز یا همان جوراب واریس برای خوابیدن در هواپیما توصیه می‌شود زیرا از لخته شدن خون به دلیل فشار کم کابین جلوگیری می‌کند. سعی کنید جوراب پروازی تهیه کنید که تا قد زانوهایتان باشد. فشار کمی که جوراب به پایتان وارد می‌کند کمک می‌کند تا خون در پشت پایتان جمع نشود و گردش خون آسان‌تر شود.

سعی کنید بالاپوش و کفشی بپوشید که در صورت نیاز بتوانید راحت در بیاورید. سعی کنید روی لباستان سوییشرت یا ژاکت راحت بپوشید و کفشی بپوشید که بندش شل باشد. ممکن است به خاطر کم تحرکی در هواپیما سردتان شود و به بالاپوش نیاز پیدا کنید.

در آوردن کفش در پرواز کمک می‌کند تا خون راحت‌تر گردش کند و سریع‌تر خوابتان ببرد. اگر کف پاهایتان در هواپیما یخ می‌کند حتما باید جوراب بپوشید و یک جوراب اضافه هم همراه داشته باشید.

دور الکل و قهوه را خط بکشید

الکل خواب را آشفته می‌کند و کافئین خواب را از سر می‌پراند. از خوردن قهوه چای نوشابه و شکلات خودداری کنید تا بتونید راحت در پرواز استراحت کنید. قبل از سوار شدن به هواپیما هم وسوسه نشوید که چای و نسکافه بخورید. بهتر است آب و آبمیوه را جایگزین کنید.

قبل از پرواز غذای سبک بخورید

خوردن یک لیوان شیرموز یا آبمیوه مخلوط بهترین راه برای پر کردن شکم قبل از پرواز است. با این کار از سوهاضمه و کم آبی بدن در طول سفر جلوگیری خواهید کرد. خوردن ماست، آجیل و میوه‌هایی مثل پرتقال که منابعی سرشار از ویتامین ث و مایعات است توصیه پیژامه به شماست.  اگر هوس نوشیدنی گرم کرده‌اید می‌توانید در پرواز دمنوش آرامشبخش و خواب آور بخورید تا آب بدنتان کم نشود.

حواستان به قرص‌های خواب آور باشد!

بعضی‌ها برای خوابیدن در هواپیما به قرص‌های خواب آور روی می‌آورند. برای مثال هورمون ملاتونین مصرف می‌کنند. اما حواستان باشد که این قرص‌ها را باید با احتیاط مصرف کرد زیرا پرواز در ارتفاعات بالا خود خطر گرفتگی عروق را به همراه دارد. اگر واقعا احساس می‌کنید که به قرص خواب نیاز دارید، بهتر است قبل سفر با پزشک مشورت کنید.

همیشه با پزشک در مورد خطرات احتمالی قرص خواب آور صحبت کنید. قرص‌های خواب آور شامل زولپیدم (امبین)، دوکسپین (سیلنور) و اسزوپیکلون (لونستا) است. همچنین می‌توانید بنادریل مصرف کنید که آنتی هیستانین است و قرص خواب آور بدون نسخه محسوب می شود. مصرف ملاتونین هم گزینه دیگری است. حتی برای مصرف قرص‌های خواب آور بدون نسخه با دکتر مشورت کنید.

اگر قرص خواب مصرف می‌کنید تا در هواپیما خوابتان ببرد باید به زمان مصرف آن توجه کنید. یعنی حساب کنید که در مقصد چه ساعتی باید بخوابید و طوری قرص بخورید که آن زمان خوابتان ببرد.

حواستان باشد تا در طول پرواز چند بار بلند شوید و کمی راه بروید تا خون در پاهایتان بهتر جریان پیدا کند و لخته نشود.

 

پشت صندلی تان را بخوابانید

چون عادت دارید همیشه که حالت درازکش بخوابید سعی کنید تا جای ممکن صاف شوید. قبل از آن، به پشت سری‌ خود اطلاع دهید تا مبادا نوشیدنی روی سینی اش باشد. بیشتر افراد در پروازهای شب صندلی شان را عقب می‌دهند پس راحت باشد و با خیال راحت بخوابید.

کفش هایتان را در بیاورید

اگر مطمئیند پاهایتان بوی نامطبوع نمی‌دهد، کفش هایتان را در بیاورید و زیر صندلی جلوییتان بگذارید. جوراب‌هایتان را بپوشید و اگر لازم بود سوییشرتتان را دورتان بیندازید یا از مهمان‌دار پتو بگیرید.

 

از بالش سفری، چشم بند خواب و گوشگیر استفاده کنید.

قبل از پرواز این وسایل مهم را بردارید و در جیب جلوی ساکتان بگذارید. وقتی برای خوابیدن آماده بودید آنها را از سر کیفتان بردارید.

اگر از گوشی خواب یا هدفون استفاده می‌کنید حواستان باشد صدای موسیقی بلند نباشد و اطرافیانتان را آزار ندهد.

شما می‌توانید با دنبال کردن پیژامه در آپارات موسیقی خواب دلخواهتان را پیدا کنید و در پرواز گوش دهید.

جوراب واریس بپوشید.

جوراب پرواز یا همان جوراب واریس جریان خون را راحتتر می‌کند و جلوی لخته شدن خون در پرواز را می‌گیرد. مخصوصاً اگر می‌خواهید چند ساعت بخوابید حتما این جوراب را تهیه کنید.

هر چند ساعت یکبار باید از جایتان بلند شوید و حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه در راهروی هواپیما راه بروید تا خون در پایتان لخته نشود. البته این کار ممکن است خواب عمیق شما را برهم زند ولی برای سلامتتان لازم است.

از نگاه کردن به مانتیورهای پرنور خودداری کنید

نگاه کردن به صفحه گوشی و لپ تاپ اجازه نمی‌دهد که مغز به راحتی خاموش شود و دائماً روز را برایتان تداعی می‌کند. با کنار گذاشتن مانیتور خودتان و کم کردن نور مانیتور و گوشی راحت‌تر خوابتان خواهد برد.

با اینکه ممکن است با بیدار ماندن و جواب دادن به ایمیل‌های کاری یا مطالعه مفیدتر هستید ولی نباید فراموش کرد که خوابیدن وقت تلف کردن نیست و برای بدن لازم است. با خوابیدن در پرواز در سفر aسرحال و پرانرژی‌تر خواهید بود و بیشتر به شما خوش می‌گذرد.

از مهماندارها بخواهید که مزاحمتان نشوند

قبل از بلند شدن هواپیما مودبانه از مهماندارها خواهش کنید که اگر خوابتان برد بیدارتان نکنند. برای ۳۰ دقیقه قبل از نشستن هواپیما ساعت بگذارید. اگر در هواپیما خوابتان ببرد دیگر دوست ندارید بیدار شوید. بهتر است قبل از اینکه خلبان با اعلامش شما را بیدار کند یا با نشستن هواپیما از خواب بپرید خودتان ساعت بگذارید. اگر نیم ساعت قبل نشستن هواپیما  بیدار شوید فرصت دارید دستشویی بروید و لوازم خوابتان را جمع و جور کنید، کفش هایتان را بپوشید و سرحال و با نشاط پیاده شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.