تعریف خواب

تعریف رفتاری و الکتروفیزیولوژیک خواب چیست؟

0 1,640

- تبلیغات -

تعریف خواب یا همان تعریف رفتاری خواب بسیار ساده است. برای اینکه بفهمیم کسی خواب است باید چک کنیم که هیچ پاسخی به عوامل خارجی می‌دهد یا نه. به طور مثال قادر است وقتی اسم او را می‌پرسیم حرف ما را بفهمد و به ما جواب بدهد یا نه؟ اکثرا کسانی که خوابند چشم‌هایشان بسته است و بدنشان در حالتی آرام قرار دارد.

البته استثناهایی هم وجود دارد، مثلا زمانی که فرد در کما است و بعد از مدتی طولانی از خواب بیدار نمی‌شود و یا به دلیل ضربه‌ای که به سرش وارد شده، بی هوش است.

معمولا افراد به حالت دراز کشیده یا نشسته می‌خوابند؛ در حالی که گاهی ممکن است فرد به صورت ایستاده به طور لحظه‌ای خوابش ببرد، که به آن ریزخواب یا میکرواسلیپ می گویند. حرکت بدن و پلک و میزان تنفس ممکن است در طول مرحله های مختلف خواب تغییر کند. این علائم در کسانی که اختلال خواب دارند ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی می‌ توان گفت که بدن در خواب بی حرکت است و هر حرکتی نیز بی جهت و بدون قصد خواستی است. همچنین تنفس در خواب عمیق تر و آرام تر از حالت بیداری است.

ممکن است گاهی فرد در خواب حرف بزند ولی حرف زدن او در خواب معنی و مفهوم خاصی ندارد. خواب معمولا در طول شب است و بعد از ساعت‌‌ها بیدار ماندن فرد رخ می‌ دهد.

اما آیا تعریف رفتاری خواب کفایت می کند؟ بله، در خیلی از موارد این تعریف خواب کافی است. حتی در تحقیقات علمی و تشخیص پزشکی نیز به این تعریف رفتاری خواب بسنده شده است.

بعضی بازیگرها می توانند به خوبی خودشان را به خواب بزنند و شما هم با تمرین می توانید بدون اینکه کسی متوجه شود خودتان را به خواب بزنید. اما فقط کسی که دقیقا خواب یک فرد خوابیده را مشاهده کرده می‌تواند مرحله های مختلف خواب را تقلید کند. هیچ بازیگری نمی تواند حرکت چشم هنگامی که در خواب رِم هستیم را به درستی تقلید کند. اما ادای مرحله های 2 و 3 خواب را ممکن است بتوان در آورد.

خواب پریشی | تعریف خواب

اختلال پاراسومنیا یا خواب پریشی مشکلی است که در مرز بین خواب بیداری برای فرد پیش می آید. وقتی فرد مبتلا به خواب پریشی خواب است، در نگاه اول ممکن است فکر کنیم دارد از خواب بیدار می شود اما وقتی به او دقیق نگاه می کنیم می فهمیم که هنوز خواب است. به همین دلیل است که خواب پریشی برای ما عجیب به نظر می رسد. انگار که فرد هم خواب است و هم بیدار. شاید در خواب راه برود، در خواب حرف بزند، تکان‌ های ناگهانی بخورد و مشکلاتی از این قبیل را تجربه کند.

- تبلیغات -

تعریف الکتروفیزیولوژیک خواب چیست؟

بر اساس نوار مغزی و تست خواب پلی سومنوگرام، خواب از لحاظ الکتروفیزیولوژیک نیز تعریف می شود. نوار مغزی اختلاف ولتاژ جمجمه را نشان می دهد و می توان آن را به صورت امواج طبقه بندی کرد. دانشمندان ویژگی‌ های امواج مغزی در مرحله های مختلف خواب را می دانند. مرحله های 1، 2 و 3 خواب به قدری با هم متفاوت است که یک فرد آموزش ندیده هم به راحتی می تواند فرق نوار مغزی فرد خوابیده را با بیدار به راحتی تشخیص دهد.

اگر به نوار مغزی در مرحله R خواب که همان خواب رِم است دقت کنید متوجه می شود که چقدر شبیه حالت بیداری است. اما یک تکنولوژیست خواب با تجربه می تواند تفاوت این دو را نیز تشخیص دهد. موارد دیگری در پلی سومنوگرام مانند عدم حرکت ماهیچه های جمجمه وجود دارد که کمک می کند مرحله خواب رِم تشخیص داده شود.

برخی این انتقاد را وارد می کنند که تعریف الکتروفیزیولوژیک خواب خیلی انسان محور است. انسان ها طبیعتا ابتدا به گونه خود توجه می کنند در حالی که حیوانات نیز می خوابند. پس نباید از خواب حیوانات غافل شد زیرا بررسی خواب حیوانات دید خوبی برای درک درست تری از خواب انسان می دهد.

این تعاریف خواب مناسب و کاربردی هستند و تقریبا همیشه جواب می دهند. نباید به اشتباه خواب را ناشی از مناطق مشخص و محدودی در مغز در نظر گرفت. احتمالا در آینده با درک بیشتر محقققان در این حوزه تعریف دقیق تری از خواب ارائه خواهد شد.

سخن پایانی پیژامه

برای تعریف خواب می توان در خیلی موارد به تحلیل رفتار فرد در خواب اکتفا کرد. فرد خوابیده به عوامل بیرونی عکس العمل نشان نمی دهد و معمولا در خواب به قصد حرکت به جای خاصی تکان شدید نمی خورد. در غیر این صورت احتمالا پاراسومنیا دارد. همچنین خواب را می توان از نظر الکتروفیزیولوژیک نیز توصیف کرد.

از روی نوار مغز و تست خواب با تحلیل امواج مغزی می توان مرحله های مختلف خواب را تشخیص داد و تفاوت آن را با حالت بیداری متوجه شد. بررسی خواب حیوانات می تواند درک بهتری از خواب انسان به ما دهد. علم خواب در حال رشد و توسعه است و در آینده درک جامع تری از خواب خواهیم داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.