راهنمای خوابیدن در تخت خواب، اتاق و شب های گرم تابستان

0 435

- تبلیغات -

پیژامه در این مطلب تصمیم دارد به شما در راحت خوابیدن زمانیکه هوا بسیار گرم است کمک کند. اگر از آن دسته افراد هستید که در گرما سخت خوابتان می برد کافیست این بلاگ ما را تا انتها مطالعه کنید و با ترفندهایی که پیژامه در اختیارتان قرار می دهد آشنا شوید. هنگامی که  هوا گرم است و شما تهویه مناسبی ندارید، مشخص است که خوابیدن برایتان دشوار می شود. خوشبختانه روش هایی برای خنک شدن و خنک ماندن وجود دارد که شما بتوانید راحت و به آسودگی بخوابید.

آماده برای خوابیدن??‍♂️

حتما چند ساعتی قبل از زمان خوابتان، ورزش کردن را متوقف کرده و بسیار آب بنوشید.

هنگام ورزش دمای بدن شما بالا رفته و بدنتان گرم می شود. اگر چند ساعت قبل از زمان خواب ورزشتان را قطع کنید در زمان خوابیدن بدن شما خنک می شود و گرمای تن اذیتتان نمی کند.
همچنین یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید نوشیدن آب در طول روز به مقدار زیاد است. این باعث می شود در معرض کم آبی قرار نگیرید. نگه داشتن ظرف آب در کنار تخت شما نیز کمک می کند در صورت تشنگی در حین خوابیدن، نیازتان را برطرف کنید.

حتما از خوردن غذاهای حجیم و پرادویه در تاریکی هوا پرهیز کنید.

خوردن یک وعده غذای سنگین قبل از خواب و یا غذایی که پر از ادویه باشد، باعث می شود احساس گرم تری داشته و به درستی نخوابید. حداقل دو تا  ساعت قبل از خواب، شام سبک نوش جان کرده و از مصرف ادویه و همچنین سس های  تند خودداری کنید.

- تبلیغات -

از نوشیدن آب یخ خودداری کنید.

نوشیدن آب یخ نه تنها هضم غذا را کند می کند بلکه باعث کند شدن متابولیسم شده و در نتیجه توانایی بدن برای خنک شدن را کاهش می دهد.  سعی کنید آب هم دمای اتاقتان نوش جان کنید.

با آب ولرم دوش بگیرید.

آب نباید خیلی سرد باشد زیرا دوش آب سرد می تواند اثر معکوس داشته باشد. در واقع ممکن است دمای بدن شما برای خنثی کردن دوش آب خیلی سرد افزایش پیدا کند سعی کنید برای خنک شدن به جای دوش آب سرد حمام آب ولرم داشته باشید. همچنین می توانید دست و پایتان را در آب ولرم خیس کنید. می دانید که دست و پای شما یا قسمت هایی از بدنتان که تمایل به گرم شدن دارند رادیاتور بدنتان هستند. خنک نگاه داشتن آنها باعث تنظیم دمای بدن و در نتیه خنک شدن شما می شود…

برای راحتی و خوب خوابیدن به دنبال مکانی خنک و تاریک باشید.

اگر این مکان در طبقه پایین و یا زیر زمین باشد که چه بهتر! هنگامی که دمای هوا بالا می رود هر چه به کف زمین نزدیک تر باشید احساس خنکی خواهید کرد.

از خوابیدن بر روی ملافه  ها و جای خواب مرطوب و نم دار اجتناب کنید.

از پوشیدن لباس های نم دار چون تی شرت، جوراب  و … هنگام خواب خودداری کنید. وارد کردن هر چیز مرطوب به اتاق یا پوشیدن هر گونه موارد نم دار و خیس تنها تراکم رطوبت در اتاق شما را بیشتر کرده و باعث ناراحتی شما می شود.

پنجره ها را باز کنید یا از سیستم تهویه هوا استفاده کنید.

حتما یک ساعت قبل از خوابیدن، پنجره های موجود در اتاق خوابتان را باز کنید تا گردش هوا افزایش پیدا کرده و اتاق شماخنک شود. با این حال قبل از اینکه به خواب بروید پنجره ها را ببندید تا از گرم شدن اتاق در طول شب جلوگیری شود.
در حالی که می خوابید دمای بدنتان حدود ساعت 3 بامداد به پایین ترین نقطه خود می رسد. همچنین در این زمان دمای بیرون نیز پایین می رود و اگر قبل از خواب پنجره های اتاق باز مانده باشند ممکن است عضلات اطراف گردن و سر شما به دلیل افت ناگهانی دما بگیرد و از خواب بیدارتان کند.  به یاد داشته باشید حتما قبل از خواب پنجره ها را بسته و پرده ها را بکشید تا از گرم شدن اتاق جلوگیری شود.

هنگام خواب لباس نخی و حتی الامکان کم بپوشید.

هرچند ممکن است وسوسه  شده و برهنه بخوابید تا احساس خنکی کنید اما باید بدانید برهنه خوابیدن می تواند باعث گرمتر شدن شما شده و اینکار رطوبت بین بدن و سطح خواب شما را تبخیر نمیکند. برای داشتن خواب راحت و البته خنک به دنبال لباس های نخی باشید و از پوشیدن لباس های پلاستیکی و یا ابریشم خودداری کنید زیرا آنها حرارت تنتان را حفظ کرده و گرمای بیشتری به شمامی دهند.

صورت، دست و پاهایتان را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

برای این کار می توانید از یک پارچه یا حوله مرطوب در کنار تخت خود استفاده کرده و در طول شب دست و پایتان را خنک نگاه دارید. البته به یاد داشته باشید بعد از مرطوب کردن دست و پای خود، قبل از خواب با یک حوله خشک رطوبت را از بین ببرید. همچنین می توانید از حوله های مخصوصی که آب را جذب کرده و سری خشک می شوند استفاده کید تا در صورت نیاز و تکرار آن پوست شما خیس نشود.

مچ دست یا قسمت داخلی بازوی خود را به مدت 30 ثانیه زیر آب سرد قرار هید.

در این قسمت ها خون بیشتری جریان داشته و زیر آب سرد قرار دادن آن، باعث خنک شدن خون شما می شود و مسیر رگ ها را خنک می کند.

همچنان در رختخواب خود خنک بمانید. برای آشنایی با ترفندهای خنک ماندن در شب های گرم ادامه مطلب را بخوانید.

با کمک پنکه به جریان هوا کمک کنید.

درب اتاق خود را باز گذاشته و پنکه را در گوشه ای از اتاق قرار دهید تا روبروی تخت شما قرار بگیرد. از قرار دادن پنکه مقابل صورت، پشت بدن و یا نزدیک بودن به بدن خودداری کنید. قرار دادن پنکه مقابل صورت ماهیچه های گردن شما را سفت کرده و باعث آلرژی یا بیماری می گردد.

حوله یخی درست کنید.

قبل از وجود کولر و سیستم های خنک کننده، مردم بسته های یخ، حوله های یخ یا بسته های  خنک کننده را مقابل پنکه قرار می دادند تا خنک بمانند. برای درست کردن حوله یخی داخل حوله ای مرطوب قطعه های مکعبی یخ قرار دهید و آنرا از هر دو طرف روبروی پنکه آویزان کنید. برخورد هوای پنکه با قطعه های یخ داخل حوله، منجر به هوایی مطبوع و خنک می شود. به یاد داشته باشید ظرفی در زیر حوله قرار دهید تا آب یخ ها داخل آن بریزد.

هراز چند گاهی بالش خود را به سمت قسمت خنک بچرخانید.

اگر به دلیل گرما در طول شب از خواب بیدار می شوید، بالش خود را به سمت دیگر بچرخانید. همیشه طرف مقابل بالش شما خنک تر از آن طرفی است که زیر سرتان قرار دارد.

یک کمپرس یخ روی گردن یا پیشانی خود قرار دهید.

این کمپرس ها را می توانید از اکثر فروشگاه های بزرگ خریداری کنید. کمپرس یخ را زیر گردن، روی پیشانی یا در زیربغل خود قرار دهید چون خنک نگاه داشتن این قسمت ها به خنک شدن بقیه بدن نیز کمک می کند.
همچنین شما می توانید کمپرس یخ را خودتان در خانه درست کنید.  برای این کار 3 یا 4 قاشق غذاخوری صابون مایع را در کیسه زیپدار بریزید. آن را داخل فریزر قرار دهید.صابون سفت و سخت نمی شود تنها خنک شده و سرما را بسیار طولانی حفظ می کند. سپس آن را زیر باش خود گذاشته یا در حوله ای بگذارید و روی گردن یا بازوی خود قرار دهید. از آنجایی که بسته شما جامد نیست می توانید در هر نقطه از بدنتان  قرار داده و راحت بخوابید.  همچنین میتوانید جوراب برنج درست کنید. جوراب را داخل فریزر به مدت 2 ساعت قرار داده و سپس به عنوان کمپرس خنک کننده از آن استفاده کنید. سعی کنید جوراب را زیر بالش خود هنگام خواب قرار دهیدتا هنگام خوابیدن خنک باشد.

آب خنک را روی صورت و گردنتان اسپری کنید.

اگر در طول شب به دلیل گرما از خواب بیدار شدید می توانید یک بطری اسپری را با آب سرد پر کرده و هنگام گرمازدگی آن را بر روی صورت و گردن خود اسپری کنید. این کار باعث می شود خنک بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.