شمارش گوسفندان برای خواب، ترفندی درست یا اشتباه؟زمان مطالعه ۲ دقیقه

0 375

شما هم خوابتان نمی برد؟ اصلا جای نگرانی نیست. پیژامه اینجاست تا با هم گوسفندهای سفید پنبه‌ای را مجسم کنیم و تک تک بشماریم تا شاید مشکل بی خوابی ما رفع شود. آماده باشید ! 1 گوسفند، 2 گوسفند، 3 گوسفند … گوسفند 247 ! نه نشد. خواب تعطیل!

برای خوابیدن تلاش نکنیم در عوض این بلاگ پیژامه را برای ارتقا دادن به سطح اطلاعات عمومی مطالعه کنیم. قرار بر این است تا در این بلاگ، در رابطه با اینکه اصلا شمارش گوسفندان از کجا ظاهر شد یا اینکه این کار خیالی ما ، آیا کمکی به خوابیدن ما می کند یا نه صحبت کنیم پس تا انتهای بلاگ با پیژامه همراه باشید.

چطور شد تا مردم برای خواب به شمارش گوسفند روی آوردند؟ از پاسخی که داریم خیلی مطمئن نیستیم ولی با جستجوهایی که در رابطه با این موضوع داشتیم به این جواب رسیدیم که در گذشته چوپانی قبل از خوابیدن گوسفندهایش را می شمرد تا مطمئن شود در تعداد آنها با مشکلی روبرو نخواهد شد. بعد از شمارش چون میدید همه چیز درست و حساب شده است آرام و راحت به خواب می رفت.  نمونه ی دیگر هم این بود که چوپان هایی که بازنشست می شدند و دیگر کار چوپانی نمی کردند قبل از خوابیدن شروع به شمارش گوسفندهای خیالی میکردند و این کار به آنها کمک می کرد تا راحت تر بخوابند.

, شمارش گوسفندان برای خواب، ترفندی درست یا اشتباه؟<span class="wtr-time-wrap after-title">زمان مطالعه <span class="wtr-time-number">۲</span> دقیقه</span>, پیژامه, پیژامه

حالا سوال اینجاست که آیا شمارش گوسفندان به خوابیدن ما کمکی می کند یا نه؟

در بیشتر نسخه های کمک به خواب، قید شده است که گوسفندهای سفیدی را تصور کنید که در حال پریدن از روی دیوار هستند و در زمان پریدن، هر کدام از آنها را بشمارید. تئوری تمرین شمارش  گوسفندان هم این است که تجسم طبیعت ساده، ریتمیک و تکراری به افراد در خوابیدن آنها کمک می کند.
وقتی صحبت از مشکل خواب می شود، در تمام دنیا مردم روش های درمانی به خصوص خود را برای خنثی کردن این ناراحتی انجام می دهند. بعضی ها با نوشیدن یک لیوان شیر گرم به خواب می روند و برخی دیگر با شمارش گوسفندان سفید پنبه ای. اگر با روش شمارش گوسفندها آشنا نیستید باید بدانید که حتما برای اینکار به گوسفند واقعی نیازی نخواهید داشت. این یک تمرین ذهنی است که در بعضی از فرهنگ ها به شدت مورد استفاده قرار می گیرد و البته که به خوب خوابیدن هم منجر می شود.
در بیشتر نسخه های شمارش گوسفندان برای کمک به خواب، به مردم گفته شده است تا آن گوسفندهایی را بشمارند که سفید هستند و موقع پریدن از دیوار آواز می خوانند (بع بع می کنند).
تئوری تمرین شمارش گوسفندان این است که تجسم طبیعت ساده، ریتمیک و تکراری، به افراد در خوابیدن کمک می کند. اما آیا شمارش گوسفندان، فرد را به خواب می برد؟

کسانی که این سؤال را کرده اند تنها نیستند. در حقیقت برای پاسخ به سوال که آیا شمارش گوسفند به افراد مبتلا به بی خوابی کمکی می کند تا سریعتر بخوابند یا خیر، محققان دانشگاه آکسفورد دست به کار شدند. آنها افرادی را پیدا کردند که در خوابیدن مشکل داشته و در سه روش مختلف آنها را تحت نظر داشتند که  یکی از روش های محققین، همین شمارش گوسفندان بود.

, شمارش گوسفندان برای خواب، ترفندی درست یا اشتباه؟<span class="wtr-time-wrap after-title">زمان مطالعه <span class="wtr-time-number">۲</span> دقیقه</span>, پیژامه, پیژامه

دانش خواب شمارش گوسفند

مطالعه دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۰۱ ، پنجاه بیخواب را به سه گروه تقسیم کرد. از یک گروه خواسته شد هنگام تلاش برای خوابیدن صحنه های آرامش و آرام مانند آبشارها، دریا و ساحل بکر را تجسم کنند. از گروه دیگری خواسته شد كه به طور معمول در امور روزمره خود عمل كنند و همانند سایر روزهایشان بخوابند. از گروه آخر نیز خواسته شد با شمارش گوسفندان خیالی، آماده خوابیدن شوند.

نتایج و تئوری های مطالعه خواب

محققان دریافتند که افراد گروه اول که صحنه های آرام را مجسم کردند تقریبا بیست دقیقه زودتر از شب های غیر آزمایشی به خواب رفتند. در حالیکه دسته دیگر بی خواب ها که باید گوسفند می شمردند بیشتر از حد معمول طول کشید تا بتوانند به خواب بروند. البته هیچ دلیل آزمایش شده ای برای این اختلاف وجود ندارد و محققان نظریه های متفاوت و مختلفی دارند.
در ابتدا محققان معتقد بودند که تجسم یک صحنه آرام و جذاب انرژی ذهنی بیشتری نسبت به شمارش گوسفندان خیالی  می دهد و این انرژی ذهنی ممکن است به سریع خوابیدن افراد کمک کند. نظریه دیگر این بود که تجسم فضای آرام ممکن است ساده باشد و نسبت به فعالیت تجسمی جالب تر به نظر بیاید چون شمارش گوسفندان برای یک دوره طولانی بسیار ساده و البته خسته کننده به نظر می رسد.
تصور کنید نزدیک به ۲۰۰ گوسفند شمرده باشید! محققان به این نتیجه رسیدند که عمل شمارش گوسفندان ممکن است در بعضی از افراد اضطراب ایجاد کرده و خوابیدن را بسیار مشکل تر از قبل کند.
با اینکه این مطلب ما کوچک بود اما نتایج محققان این روش خوابیدن را زیر سوال بود و مضر بودن شمارش گوسفندان برای قبل از خواب را اعلام کرد.

سخن پایانی پیژامه

در کل کارشناسان خواب گفته اند که فرآیند خوابیدن کاملا به خود فرد ربط دارد.  یعنی مهم نیست که چه چیزی تصور می کنید و تنها دلیل اصلی برای تجسم کردن آن است که چیزی که در ذهن خود میسازید شما را آرام کند تا بتونید راحت و با لذت بخوابید. پس در اینجا مهم نیست که طرفدار گوسفندها باشید یا عاشق ریاضی و فیزیک، مهم  این است هرچیزی که باعث آرامش شما می شود را تصور کنید.

, شمارش گوسفندان برای خواب، ترفندی درست یا اشتباه؟<span class="wtr-time-wrap after-title">زمان مطالعه <span class="wtr-time-number">۲</span> دقیقه</span>, پیژامه, پیژامه

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.