سندرم پای بیقرار (RLS)

انواع سندروم پای بیقرار به همراه روش های تشخیص و درمان خانگی و پزشکی

6 1,866

- تبلیغات -

تعریف: سندرم پای بیقرار (RLS) نوعی اختلال حرکتی مرتبط با خواب است که در آن فرد احساس تحریک شدید برای حرکت اندام های تحتانی در طی دوره های استراحت می کند.

سندرم پای بیقرار (RLS) چیست؟

اگر در خواب احساس می‌کنید پاهایتان گزگز می‌کند یا احساس کشیدگی و سوزش پا موقع خواب دارید یا موقع خوابیدن فکر می‌کنید حشره‌ای روی پایتان حرکت می‌کند، ممکن است مبتلا به سندرم پای بی‌قرار(RLS) باشید. سندروم پاي بي‌قرار نوعی اختلال حرکتی و اختلال خواب محسوب می‌شود وعلائم این بیماری بیشتر موقع خواب و استراحت خودش را نشان می‌دهد و در موارد حادتر هنگام ورزش و فعالیت هم ممکن است دچار پای بی‌قرار شوید.

اختلال RLS معمولا:

 • در دوره های عدم فعالیت رخ می دهد
 • در هنگام عصر و شب شدیدتر میشود
 • با حرکت اندام تسکین می یابد
 • اغلب به دلیل تکان شدید احساس شده و نیاز به ادامه حرکت برای تسکین درد ، شروع خواب را به تأخیر می اندازد
 • ممکن است باعث تکان ها شدید و غیر ارادی اندام ها در هنگام خواب یا شروع خواب شود (اختلال حرکتی دوره ای اندام)

براساس اعلام انستیتوی ملی اختلالات عصبی و صدمات مغزی امریکا، این علائم می توانند از نظر روز، میزان بروز و هم از نظر شدت متغیر باشند. برخی افراد ممکن است این علائم را فقط یک یا دو بار در هفته تجربه کنند در حالی که برخی دیگر با علائم شدیدتر می توانند بیش از 3 باردر هفته تجربه این علائم را داشته باشند، بروز این علائم می تواند باعث کمبود خواب و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز شود و این موارد باعث تغییرات قابل توجهی در کیفیت زندگی فرد خواهد شد.

سندرم پای بی‌قرار چه نوع بیماری است؟

سندروم پای بی‌قرار چه نوع بیماری است؟

- تبلیغات -

سندروم پای بیقرار یا سندروم اکبوم یا بیماری ویلیس اکبوم، احساس سوزن سوزن شدن پا موقع خوابیدن است. احساس گزگز کف پا و پشت ران در خواب می‌تواند خواب راحت شما را به هم بزند و روز بعد خستگی در تن شما بماند. حس ناخوشایند در پاها که بیشتر شب‌ها به سراغ آدم می‌آید، عموماً ویژگی های زیر را دارد:

 • سندروم پای بی‌قرار بیشترزمانی که فعالیت‌تان کم می‌شود مثلاً موقع استراحت و حالت دراز کشیده در خواب رخ می‌دهد.
 • احساس گزگز و سوزش پای سندروم پای بی‌قرار سر شب و نصفه شب کلافه‌تان می‌کند.
 • احساس آزاردهنده سندروم پای بی‌قرار با تکان دادن پا برطرف می‌شود.
 • سندروم پای بی‌قرار ممکن است باعث کشیدگی ناگهانی عضله پا در ابتدای خواب یا نصفه شب وسط خواب شود.

البته سندرم پای بی قرار (RLS) گاهی اوقات با گرفتگی عضلات پا در شب اشتباه می‌شود اما کاملاً یک بیماری جداگانه است. به طور کلی، درد یکی از ویژگی‌های اصلی سندرم پای بی‌قرار نیست اما می‌تواند دلیل گرفتگی عضلات پایتان در خواب باشد.

علائم بیماری سندروم پای بی‌قرار در خواب چیست؟

کسانی که سندروم پای بی‌قرار دارند، ناگهان احساس می‌کنند پایشان در خواب گرفته است، این افراد ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • کسانی که سندروم پای بی‌قرار دارند، دوست دارند درخواب یک دفعه پایشان را تکان دهند.
 • تکان ناگهانی پا موقع خواب می‌تواند در حالت حاد همراه با درد و احساس غیرقابل تحملی همراه باشد که موقع استراحت و خواب بروز می‌کند.
 • با بلند شدن و کشیدن پا عموماً احساس ناخوشایند پای بی‌قرار از بین می‌رود.
 • علائم پای بی‌قرار شب‌ها و وقتی استرس دارید، بدتر می‌شود.

جالب است بدانید هنوز هیچ دلیل کاملاً مشخصی برای بیماری سندرم پای بی‌قرار وجود ندارد.

بیماری سندرم پای بیقرار چقدر رایج است؟

طبق نظر بنیاد سندروم پاهای بیقرار: حدود 8 درصد مردم به این بیماری مبتلا هستند، شدت بیماری در 3 درصد به قدری است که خواب‌شان را بر هم می‌زند و روی کیفیت زندگی‌شان تاثیر منفی می‌گذارد. خانم‌ها 2 برابر آقایان به سندرم پای بیقرار مبتلا می‌شوند، خصوصا در دوران بارداری ممکن است پای بی‌قرار به سراغ خانم‌ها بیاید. حدود یک چهارم زنان در بارداری دچار گزگز و سوزش پا می‌شوند. گرفتن عضله پا در حامگی و موقع خواب بسیار شایع است که معمولا پس از بارداری از بین می‌رود. سندروم پای بی‌قرار در کودکان معمولاً تشخیص داده نشده رها می‌شود که البته دلیل بعضی بی‌خوابی‌های کودکان محسوب می‌شود.

سندروم پای بی‌قرار در بارداری

سندرم پای بیقرار در 26 درصد از خانم‌های باردار رخ می‌دهد و با علائمی مثل احساس خارش، سوزن‌سوزن شدن یا حرکت چیزی زیر پوست مخصوصا موقع استراحت خودش را نشان می‌دهد. برای کاهش علائم پای بی‌قرار در حاملگی می‌توانید پای خود را حرکت دهید. با حرکت دادن پا این احساس از بین می‌رود اما دوباره سراغتان می‌آید.

تحقیقات نشان داده که فقط 9 درصد از زنانی که در دوران بارداری مکمل‌های آهن و فولات مصرف می‌کنند، از سندرم پای بیقرار رنج می‌برند. در مقابل 80 درصد از زنانی که آهن و فولات مصرف نمی‌کنند دچار این سندرم می‌شوند.

مطالعه دیگری نشان داده زنانی که سطح بالاتری از استرادیول (نوعی استروژن) دارند، در طول بارداری به سندرم پای بی‌قرار دچار می‌شوند. همچنین زنانی که سندرم پای بی‌قرار دارند، سطح بالاتری از استرادیول دارند. زنانی که قبل از بارداری سندرم پای بی‌قرار داشته‌اند هم ممکن است در بارداری وضعیت بدتری را تجربه کنند. به خصوص در سه ماهه‌ی سوم بارداری سندرم بی‌قراری پا رخ می‌دهد. این سندرم با بارداری‌های بعدی شدت پیدا می‌کند.

چه چیزی باعث بی قراری پا در خواب می‌شود؟

بیماری سندرم پای بی‌قرار (RLS)

اگر می‌خواهید دلیل گزگز و سوزش پا در خواب و گرفتن پا موقع خوابیدن را بفهمید با پیژامه همراه باشید. جالب است بدانید که پای بی‌قرار در خواب نوعی اختلال عصبی است و به دلیل تنظیم نبودن برخی پیام‌رسان‌های عصبی و کمبود برخی مواد مغذی در بدن است. سندروم پای بی‌قرار ناشی از اختلال دیگری تحت عنوان سندروم پای بی‌قرار اولیه نیست. سندروم پای بی‌قرار اولیه به فاکتورهای مختلف دیگری بستگی دارد.

عامل اصلی در بیماری سندرم پای بیقرار عدم تنظیم دوپامین مغز است. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که در حرکات بدن و تنظیم خلق و خو نقش به سزایی دارد. به نظر می‌رسد که اگر دوپامین بیش از حد طبیعی باشد، پایتان در خواب بی‌قرار می‌شود.

عامل دوم تاثیر گذار بر سندرم پای بی‌قرار، تنظیم نبودن آهن در بدن است. کالبدشکافی و تصاویر مغز نشان داده است که افرادی که سندروم پای بی‌قرار دارند اکثراً کمبود آهن دارند. حدود 80 % کودکانی که سندروم پای بی‌قرار در خواب دارند نیز از فقر آهن یا همان فریتین نیز رنج می‌برند.
عامل سوم در پای بی‌قرار در خواب، وراثت است. پای بی‌قرار بسیار ارثی است. عوامل ژنتیکی مختلفی که می‌توانند منجر به این سندروم شوند، تا 50% خطر ابتلا به پای بی‌قرار را بیشتر می‌کنند.

سندروم پای بی‌قرار ثانویه، ناشی از اختلالات دیگر و یا مصرف داروی خاصی نیز می‌تواند باشد. با اینکه پای بی‌قرار در خواب با سوزن سوزن شدن پاها در خواب همراه است ولی ربطی به بیماری‌های قلبی عروقی ندارد.

تشخیص سندرم پای بیقرارچگونه است؟

تشخیص و نحوه درمان سندروم پای بی‌قرارچگونه است؟

با هیچ آزمایش خون یا روش تشخیصی دیگری نمی‌توان سندرم پای بی‌قرار را تشخیص داد. پزشکان تنها با گرفتن شرح حال دقیق از بیمار تشخیص پای بی‌قرار در خواب می‌دهند. همچنین با اندازه گیری سطح آهن بدن تشخیص خود را دقیق‌تر می‌کنند. علاوه بر این متخصص خواب با مانیتور کردن خواب شما، می‌تواند تشخیص دهد که علت پریدن شما از خواب و کم بودن کیفیت خوابتان ناشی از سندرم بی‌قراری پا هست یا نه.

درمان بی‌قراری پا در خواب

در این بخش پیژامه به شما خواهد گفت که آیا سندرم بی‌قراری پا در خواب نیاز به درمان دارد یا خیر؟
سندروم پای بیقرار مزمن، یعنی احساس گزگز و سوزش و بی‌قراری پا موقع خوابی که بیشتر از دوبار در هفته به سراغتان بیاید، حتما نیاز به درمان دارد. پس اگر مکررا دچار بی‌قراری پا در خواب می‌شوید، حتما آن را پیگیری کنید و به دنبال درمانش باشید.

درمان خانگی پای بیقرار در خواب چیست؟

درمان خانگی پای بی‌قرار در خواب، گذاشت یک قالب صابون در تخت است. هنوز این روش ثابت نشده است ولی برای درمان بی‌قراری پا بد نیست این روش بی‌ضرر را هم امتحان کنید. روش آرام شدن پای بیقرار با یک قالب صابون به این صورت است که یک ساعت قبل از آن که به رختخواب بروید یک قالب صابون را زیر ملحفه بگذارید تا در طول شب خواب آرام و بدون حرکت پا را تجربه کنید .

وقتی علائم سندرم پای بیقرار در حد متوسط است، با تغییرات در سبک زندگی و بالابردن بهداشت خواب، آن را تا حد زیادی برطرف کرد به طور مثال

 • با داشتن عادت خواب درست، سندرم پای بیقرار را رفع کنید
 • تاریک نگه داشتن اتاق خواب، تا حد زیادی از پای بیقرار جلوگیری می‌کند
 • اگر سندرم پای بیقرار دارید، قبل از خواب با مکوبایل و وسایل الکترونیکی کار نکنید
 • کسانی که سندروم پای بیقرار دارند قبل خواب بهتر است وقتی بیدارند زیاد در تختخواب دراز نکشند

درمان دارویی سندرم پای بیقرار در خواب چیست؟

کسانی که موقع خواب از بی‌قراری پای شدید رنج می‌برند بایستی با مصرف دارو اثرات ناخوشایند آن را برطرف کنند تا زودتر خوابشان ببرد و نصفه شب از خواب نپرند. دوپامین آگونیست که داروی بیماران پارکینسون است، طبق تایید سازمان غذا و دارو برای درمان دارویی سندروم پای بی‌قرار در خواب تجویز می‌شود. روپینیرول، پرامی پکسول، پرگولید و لوودوپا برای درمان سندروم پای بی‌قرارممکن است تجویز شود.

اگر کمبود آهن دلیل سندروم پای بیقرار شما باشد، مکمل‌های آهن می‌تواند مشکلتان را رفع کند. برای درمان دارویی پای بی‌قرار در خواب، داروی ضد تشنج گاباپنتین نیز ممکن است تجویز شود.

در برخی کشورها داروی درمان پای بی‌قرار ممکن است کلونازپام بنزودیازپین تجویز شود که البته به تایید سازمان غذا و دارو برای درمان سندرم پای بی‌قرار نرسیده است. حتی برای درمان پای بی‌قرار شدید ممکن است با نظر پزشک مخدر هم تجویز شود.

توجه داشته باشید که پیژامه تنها به توضیح این بیماری و داروهای درمانی آن پرداخته و هیچ راهکار درمانی به جز راهکار درمانی پزشک صحیح و قابل اجرا نخواهد بود
6 نظرات
 1. ثروتی می گوید

  از ماساژ درمانی هم میشه برای درمان سندرم پای بیقرار استفاده کرد؟

  1. حسین شیرویه می گوید

   بله میتونید استفاده کنید؛ “طبق تحقیقات مگ راسل در سال 2007 بیماران مبتلا به سندرم پای بیقرار که تحت ماساژ درمانی قرار گرفته بودند با کاهش علایم این بیماری مواجه شدند” سعی میکنیم در یک مقاله به توضیح کامل این تحقیق و انتشار نتایج اون بپردازیم

 2. Hesam می گوید

  ميخواستم بدونم اين بيماري بعد از درمان كاملا از بين ميره ؟

 3. زهراسیدی می گوید

  سلام،من نه سوزش نه گز گز نه درد هیچ علائمی ندارم ولی از بچگی عادت دارم که موقع خواب یا وقتی پاهام دراز هست تکون بدم،طوری که شوهرم مادرم بهم میگن تا صبح توی خواب داری پاتو تکون میدی در صورتی که من اصلا نمیفهمم،نمیدونم چیکار کنم من دوست ندارم کسی ببینه خجالت میکشم،به نظرتون چیکارکنم،؟؟درضمن پدرم بیماری دو قطبی دارن

 4. […] تیروئید ممکن است یک عامل مستعد برای سندرم پای بی قرار (RLS) باشد. افراد مبتلا به این اختلال در هنگام استراحت بدن […]

 5. آرامیس می گوید

  من فقط درد دارم درد شدید دکتر هم رفتم مکمل هم بهم داده ولی تاثیری نداشته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.