مطالعه کتاب قبل از خواب، درست یا غلط؟

2 2,331

- تبلیغات -

آیا باید قبل از خوابیدن مطالعه کنیم؟

هیچ چیز مثل  کتاب خواندن قبل از خواب عالی نیست. مطالعه قبل از خواب فعالیتی است که بسیاری از افراد پیر و جوان آن را انجام می دهند. اما آیا این روش به خوب خوابیدن شما کمک می کند؟ ما در این بلاگ پیژامه تصمیم داریم مزایا و البته ضررهای احتمالی مطالعه کردن قبل از خواب را بررسی کنیم پس ما را همراهی کنید.

مزایای مطالعه کردن قبل از خواب:

آرامش

اگر برای تمام شدن افکار و نگرانی های روزمره خود تلاش می کنید بدانید که با مطالعه کردن می توانید به خود کمک بسیاری کنید. وقتی ذهن شما فعال شده و روی آنچه که می خوانید متمرکز می شود، در آن زمان بدن شما شروع به آرام شدن می کند. در حالیکه شما در حال مطالعه کردن هستید ذهن شما دیگر بر نگرانی های  روزانه تمرکز نمی کند. همه اینها به آرامش ذهن و بدن شما کمک کرده و شما را برای داشتن خوابی عمیق آماده می کند.
خواندن یک مطلب کم تحرک باعث می شود قبل از خوابیدن از آن لذت ببرید و آرام باشید. مطمئنا هیچکس نمی تواند در یک کلوپ شبانه با صدای بلند بخوابد چون خاموش کردن چراغ و قطع صدا برای خوابیدن بسیار مهم است. اما متاسفانه خاموش کردن ذهن شلوغ شما کاری بسیار دشوار است.  پایان دادن  به درگیری های ذهنی می تواند به آماده شدن شما برای خواب کمک کند. پس خواندن می تواند یک فعالیت کم تحرک باشد و قبل از خوابیدن، شما را سرگرم کند.
مسواک زدن  دندان ها و شستشوی صورت  قبل از خواب نه تنها برای رعایت کردن بهداشت روزانه شما خوب است بلکه جز آداب و رسوم هایی است که به بدن شما کمک کرده و آن را آماده خوابیدن می کند. تمام کارهایی که قبل از خوابیدن انجام می دهید به شما کمک می کند تا ذهن و بدن خود را برای خوابیدن آماده کنید و به خواب بروید.
خواندن از فعالیت های آرامش بخش است و به غیر از نگه داشتن کتاب در دستان و باز نگه داشتن چشمانتان کار زیادی از شما نمی خواهد. اگر خواندن را به روال زندگی خود اضافه کنید، این کار می تواند به ذهن شما کمک کند و سیگنال هایی که زمان خواب به بدن ارسال می شود که زمان خواب است را جذب کند.

حافظه

اگر می خواهید اطلاعات را حفظ کنید، مطالعه قبل از خواب می تواند کمک به سزایی داشته باشد. ذهن شما در طول خواب رم REM اطلاعات بدست آورده را در حافظه قرار می دهد. بنابراین اگر دانشجویی هستید که می خواهید خودتان را برای آزمون بزرگی آماده کنید، خواندن قبل از زمان خواب می تواند راهی عالی برای کمک به حفظ آن اطلاعات باشد. همچنین خواندن برای سلامتی مغز شما نیز بسیار مفید است. هر چه از حافظه خود بیشتر استفاده کنید آن را قوی تر خواهید کرد. ثابت شده که مطالعه قبل از خواب باعث جلوگیری از آلزایمر می شود.

اجتناب از تکنولوژی

ما اغلب از ملاتونین  به عنوان ویتامینی  که برای خوابیدن به ما  کمک می کند یاد می کنیم. شاید این موضوع درست باشد اما ملاتونین هورمونی است که در تاریکی تولید شده تا به بدن ما بگوید که زمان خوابیدن فرا رسیده است. زمانیکه ما به صفحه نمایش های روشن مانند تلویزیون، لپ تاپ یا تلفن هوشمند نگاه می کنیم، این کار ما باعث مانع شدن تولید ملاتونین در بدن به طور طبیعی می شود بنابراین  خوابیدن بسیار سخت تر می شود. می توانید استفاده از این موارد که به خواب شما لطمه می زند را با مطالعه کردن جایگزین کنید. وقتی از نور کم برای خواندن کتاب های ورقه ای استفاده می کنید در همان زمان است که بدن شما تولید ملاتونین را شروع می کند.

داستان قبل خواب

مطالعه داستان برای بچه ها سرگرم کننده بوده و به یادگیری و تخیل آنها کمک می کند.  خواندن داستان های کوتاه یکی از بهترین روش هایی است تا کودکان را در سنین پایین به خواندن علاقه مند کند.  کودکان سخت تر از بزرگسالان سیگنال های خواب را جذب می کنند از این رو منظم خوابیدن برای بسیاری از کودکان کاری دشوار است. مطالعه  کردن می تواند روشی عالی برای آرام کردن فرزندان و وادار کردن و  البته آماده کردن آنها به خواب باشد.

مستقل یا با مادر خوابیدن

در زمان خواب، والدین زیادی برای مستقل خوابیدن فرزندانشان تلاش می کنند اما فرزندان دوست دارند در همان رختخواب و در کنار پدر و مادرشان بخوابند زیرا از لحاظ امنیت و سلامت، زمانیکه در حین خواب والدینشان را می بینند احساس آرامش بیشتری می کنند.  داستان های شبانه می تواند راهی عالی برای گذراندن زمان و البته کمک به خواب آنها باشد. خواندن کتاب مناسب برای آنها آرامش بخش است. همانطور که کنار یکدیگر می نشینید و شروع به خواندن کتاب می کنید، شروع به نوازش شما می کنند که این از آرامش آنها نشات می گیرد. این موضوع می تواند احساس امنیت را به کودک شما انتقال دهد. گاهی اوقات کودکان خسته تر از آن هستند که متوجه شوند سعی دارید آنها را به آرامش برسانید. راحت و آرام برایشان کتاب بخوانید و در این زمان است که متوجه می شوید آنها خیلی آرام خوابیده اند.

- تبلیغات -

ضررهای مطالعه کردن قبل از خواب:

هیجان بیش از حد

قبل از خواب حتما به آن چه که قرار است طالعه کنید توجه کنید.  منظور از خوابیدن رسیدن به آرامش است بنابراین باید بدانید که خواندن چه مطالبی برای قبل از خواب شما مناسب است و البته چه چیزی مناسب نیست. اگر از آن دسته افراد هستید که کابوس میبینید حتما از خواندن کتاب هایی که ژانر ترسناک دارند خودداری کنید. خواندن این نوع کتاب ها شما را بیشتر نگه داشته و مانع از درست خوابیدن شما می شود. اگر تمایل به آشنایی بیشتر با سیاست دارید اما خواندن اینگونه مطالب خون شما را به جوش می آورد،خواندن این محتوا قبل از خواب اصلا ایده خوبی نیست. نکته اصلی این است که باید مطالبی بخوانید که در حالت فکری آرام قرارتان دهد. مطمئنا شما دوست دارید مطالبی که علاقه دارید را مطالعه کنید یا اینکه دوست دارید به کتابی که می خوانید علاقه مند شده و خواندن را ادامه دهید. باید بدانید این مسائل می تواند عوارضی نیز به همراه داشته باشد. اگر از آن دسته علاقه مندان به کتاب خواندن هستید بدون شک کنار گذاشتن آن برایتان دشوار است زیرا تا زمانیکه که بخوابید فصل فصل به خواندن کتاب ادامه می دهید در صورتی که باید قبل از خواب تنها یک فصل از کتاب را مطالعه کنید. کنار نگذاشتن کتاب باعث می شود تمام شب را صرف خواندن کنید و در روز کاملا خسته به نظر برسید.
این همان چیزی است که باید در کنار کودکانتان به دنبالش باشید.  زمانیکه فرزندان شما بزرگ شوند به تنهایی شروع به کتاب خواندن می کنند پس ما به شما پیشنهاد می کنیم که کتابی که در حال مطالعه آن هستند را بررسی کنید تا خیلی ترسناک یا تحریک کننده نباشد. کابوس ها می توانند مسئله بزرگی برای خوانندگان جوان باشند. همچنین اگر کتاب های این چنینی برای کودکان جذاب باشد اما می تواند منجر به بی خوابی و کمبود خواب آنها در اواخر شب شود.

گوشه گیری

بسیاری از زوج ها زمان قبل از خوابشان در کنار یکدیگر بسیار با کیفیت سپری می شود. گوشه گیری و منزوی شدن همیشه آسان نیست به خصوص اگر جایگاهی شبیه به والدین داشته باشید. بنابراین هر زمانی که بتوانید تنها و در کنار هم باشید گرانبهاست. یعنی اگر خودتان در حال مطالعه کتابی هستید می توانید هم کنار همسرتان باشید هم از آن فاصله بگیرید.
برای اینکه این موضوع خدشه ای در رابطه شما وارد نکند می توانید هم زمان با هم مطالعه کنید. یا اینکه هر کدام به تنهایی کتاب بخوانید و روز بعد در رابطه با هرآنچه که مطالعه کردید صحبت کنید. یا با صدای بلند برای یکدیگر کتاب بخوانید. این می تواند یک راه عالی برای به دست آوردن مزایای کتاب خواندن در شب و البته گذراندن وقت با کیفیت در کنار یکدیگر باشد.

خواندن یا نخواندن: نتیجه گیری

به طر کلی فواید کتاب خواندن قبل از خواب بیشتر از آسیب های آن است. مطالعه کردن آنقدر برای روح و ذهن خوب است که استدلال برای آن واقعا دشوار می شود. اگر با یک کتاب خاص و بسیار جذاب روبرو هستید یا کتابی که در دست دارید استرس زیادی به شما وارد می کند، سعی کنید ژانر دیگری برای مطالعه کردن انتخاب کنید. یا اگر مایل به گذراندن زمان با افراد مهم زندگی خود هستید سعی کنید در کنار هم یا با هم مطالعه کنید. تنها به یاد داشته باشید که چراغ ها را به همان اندازه در نور کم نگه دارید تا بتوانید بخوابید و از خواندن مطالب در صفحه های هوشمند خودداری کنید. امیدوارم که از خواندن و خواب خوب بعد از آن نهایت لذت را برده باشید.

2 نظرات
  1. مهیار می گوید

    ممنون بابت مطلب خوبتون
    آیا میشه از کتابهای صوتی برای مطالعه قبل خواب استفاده کرد و یا نور گوشی رو کم کنیم و از نرم افزارهای کتابخوان برای مطالعه قبل خواب استفاده کنیم؟ سپاس فراوان

    1. حسین شیرویه می گوید

      استفاده از کتاب صوتی میتونه به بهتر خوابیدن کمک کنه البته شرایط هم داره مثلا این که چه ژانر کتابی رو میخواید قبل از خواب گوش بدید و … اما استفاده از کتابخوان و گوشی برای خوندن کتاب قبل از خواب توصیه نمیشه اگر هم میخواید استفاده کنید حتما در حالت نایت مود قراربدید و نورآبی صفحه رو خاموش کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.