ایجاد فضای عالی برای خواب و استراحت

0 434

- تبلیغات -

ممکن است ایجاد کردن یک فضای عالی و مناسب برای خواب از هر آنچه که فکر کنید راحت تر باشد.
شاید اتاق خواب شما جایی نباشد که میهمانان وقت زیادی در آن بگذرانند اما این بدان معنی نیست که شما نباید یک فضای راحت و بی نظیر برای شخص خودتان ایجاد کنید! به خصوص اتاق خواب شما که هر شب از آن استفاده می کنید و دوست دارید آن زمان بسیار آرامش بخش باشد. ما اعتقاد داریم که خواب باکیفیت زندگی را نیز باکیفیت تر می کند به همین دلیل در این بلاگ قصد داریم نکاتی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید فضای خواب عالی برای خودتان  ایجاد کنید.  اینکه فضای خاصی را برای خود اختصاص دهید اولین قدم ما برای ایجاد محیط خوابی مناسب است. با کنار هم قرار دادن جزئیاتی که باعث شود اتاق خواب شما به یک پناهگاه تبدیل شود می تواند به داشتن خواب سالم تر و البته بسیار شادتر کمک کند. در ادامه  نگاهی می اندازیم به چند مرحله در رابطه با چگونگی ایجاد بهترین محیط خواب. همچنین در این بلاگ ، پیژامه قصد دارد به شما کمک کند تا  حالت مناسب برای خواب پیدا کنید پس برای رسیدن به اتاق خواب ایده آل ما را همراهی کنید.

همه چیز در رابطه با تخت خواب

مهم ترین قسمت یک اتاق خواب تخت آن است و در این موضوع هیچ شکی نیست چون قرار است ساعت ها روی آن استراحت کنید. تا زمانیکه یک تخت افسانه ای در اتاق خواب خود داشته باشید می توانید تقریبا از هر چیز منفی دور شوید. اولین نکته ای که باید به آن دقت کنید  اینکه قرار است تخت خوابتان  را کجا قرار دهید.

تعیین جا:

چرا این اولین قدم ماست؟ چون ممکن است تخت خواب شما اندازه اتاق را تعیین کند. این که آیا مایل هستید با دقت قوانین فنگ شوی را رعایت کنید یا اگر نمی توانید این قانون را رعایت کنید باید تصمیم بگیرید که تخت خواب خود را در بهترین جای ممکن اتاق خواب قرار دهید. قبل از قرار دادن تخت خود در اتاق مطمئن شوید که از هر دو طرف تخت امکان ورود و خروج را دارید. این موضوع به خصوص برای زوج ها بسیار مهم است. دوم اینکه اطمینان حاصل کنید ک هیچ راه خروجی و ورودی مثل پنجره ها را با تخت خود مسدود نمی کنید. اگر فنگ شویی را دنبال می کنید می دانید که دیدن همه خروجی ها چون پنجره ها در این قانون بسیار مهم است و در آخر اینکه اگر می توانید تاج تخت خود را برابر یک دیوار قرار دهید. این موضوع در ایجاد تعادل اتاق بسیار مفید خواهد بود.
بعد از اینکه مکان تخت خواب خود را انتخاب کردید می توانید سایر قسمت های اتاق خواب را برای وسایلی که قصد دارید در اتاق خوابتان باشد مشخص کنید (صندلی، میزهای کوچک کنار تخت، کمد، میز آرایش، میز تلویزیون و …) حتما تختخوابی را انتخاب کنید که بتوانید خیلی راحت وسایل دیگر را در اتاق جا دهید.
اگر می خواهید در مورد چگونگی ایجاد اتاق خواب فنگ شویی در اتاق خواب خود را بدانید، راهنمای فنگ شویی اتاق خواب ما را بررسی کنید.

انتخاب تشک

تصمیم گیری در رابطه با انتخاب تشک مناسب می تواند مسئولیت دشواری باشد. خوشبختانه راهنمای خواب ما کمک می کند تا این وظیفه و مسئولیت شاید دشوار، برای شما بسیار راحت شود. ما در رابطه با تشک های خواب بررسی های فراوانی انجام داده ایم. همچنین در این سایت راهنما و کوپن هایی داریم که می تواند به شما کمک کند  تشک های رویایی خود را خریداری کنید. به افراد مبتدی پیشنهاد می کنیم تا صفحات بهترین تشک و راهنمای خرید ما را بررسی کنند. این صفحات میتوانند به شما کمک کنند تا بهترین تشک را کشف و خریداری کنید.

- تبلیغات -

تشک مناسب برای افرادی که طاق باز می خوابند

برای خرید به دنبال تشک هایی باشید که به اندازه کافی بر روی لایه ها مطابقت داشته و بتوانند پشت شما را ساپورت کنند. با اینحال اطمینان حاصل کنید که تشک خواب شما به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند تراز پشت کمر و ستون فقرات شما را حفظ کند و البته فضای مناسب برای آن ایجاد کند.

تشک مناسب برای افرادی که روی شکم می خوابند

برای اینکه روی شکم بخوابید شما به یک تشک محکم و بسیار ساپورت کننده نیاز دارید. در حالی که افرادی که روی کمر و یا پهلو می خوابند می توانند روی تشک های نرم بخوابند اما کسی که روی شکم می خوابد نمی تواند. دلیلش این است که تشک نرم با عث می شود شکم داخل آن فرو رفته و قوسی کمر ایجاد شود و این موضوع می تواند درد در ناحیه کمر و گردن بهمراه داشته باشد. آیا به دنبال یک تختخواب مناسب برای افرادی که روی شکم می خوابند هستید؟ تختخواب های برتر ما را که مناسب برای افرادی است که روی شکم میخوابند ببینید. همچنین می توانید بهترین تشک ها برا افرادی که پلو به پهلو می شوند را ببینید.

 تشک مناسب برای افرادی که به پهلو می خوابند

افرادی که به پهلو می خوابند به لایه های بالایی بیشتری نیاز دارند . در حالی که پیچ و خم ها نیاز به ساپورت دارند یک تشک خواب محکم می تواند باعث ایجاد در نقاط که فشار بر آنها بیشتر است مانند شانه، باسن و زانو شود. اگربه دنبال یک تشک خوب برای به پهلو خوابیدن هستید به بهترین تشک های ما و دسته بندی آنها نگاهی بیندازید.

 

 چهارچوب و اساس تختخواب

یکبار و درست تصمیم بگیرید که کدام سایز و کدام تشک برای شما و اتاق خواب شما مناسب است و کارایی بهتری دارد. اکنون می توانید رمزگشایی کنید از اینکه به چه تختخواب با چه پایه و اساسی نیاز دارید.
برخی از ترکیبات تشک با تخت خواب ها نیاز به جعبه فنر ندارند در حالیکه برخی دیگر نیاز دارند. در ابتدا قاب مورد نظر را خریداری کنید و سپس برای آن تشک خریداری کنید.
نکته ای که باید در نظر بگیرید ارتفاعی است که میخواهید تخت شما داشته باشد. تشک، جعبه فنر و چهارچوب تخت  شما بعد از ارتفاع تخت باید در نظر گرفته شوند. بنابراین خواهان هر چیزی که باشید باید قبل از خریدن تمام آنها را درنظر بگیرید.
ارتفاع تخت به سلیقه و قد شخص بستگی دارد. با این حال هنگام نشستن روی  تخت باید کف پاهای شما روی زمین قرار بگیرند در حالیکه باسن روی تخت قرار گرفته و زانوهای شما به سمت زمین باشند. این کار ورود و خروج از رختخواب را بسیار آسان تر می کند.
اگر می خواهید تاج تخت زیبا داشته باشید اما نمی توانید فریمی را پیدا کنید که نیاز شما با توجه به قد و ارتفاع تخت را برآورده کند، بدانید که روش های بسیاری برای اضافه کردن تاج به طور جداگانه وجود دارد.

انتخاب بالشت مناسب

اولویت مردم برای انتخاب بالشت ها می تواند به شدت متفاوت باشد. بالشتی که ممکن است کار یک نفر را به خوبی راه بیاندازد ممکن است برای شخص دیگر غیر قابل استفاده باشد. بنابراین خوب است که بدانید برای راحتی به دنبال کدام بالشت ها هستید.
وضعیت خواب شما به احتمال خیلی زیاد تمام خصوصیاتی که می خواهید در بالشتتان وجود داشته باشد را تعیین می کند. برای همین موضوع ما قصد داریم برخی از بالش های مورد علاقه خود را که مناسب برای افرادی هستند که روی کمر، شکم و یا پهلو می خوابند پیشنهاد کنیم.
ما عاشق بالشت های خوب هستیم پس برای دیدن بهترین بالشت ها ما را در بلاگ 15 بالشت عالی همراهی کنید.

انتخاب محافظ تشک مناسب

رختخواب شما باید همیشه محافظ تشک باکیفیت داشته باشد. حتی اگر شما فردی بالغ و تمیز باشید و کودک و یا حیوان خانگی هم نداشته باشید برای عمر تشک خود بهتر است از محافظ تشک استفاده کنید. پارگی و کثیفی روزانه مانند گرد و غبار و عرق بدن به آرامی تشک شما را خراب می کند و از بین می برد.
هنگام انتخاب محافظ تشک باید بدانید نیازهای خاص شما چیست.  مثلا اگر برای تشک کودکتان به دنبال محافظ می گردید باید بسیار ایمن و ضد آب باشد. در حالیکه اگر مجرد و یا متاهل هستید ممکن است  به کمترین محافظ  تشک مثل محافظ تشک آوکادو نیاز داشته باشید. در هر صورت قبل از خرید مطمئن شوید که  محافظ تشک شما قابل شستشو بوده و علاوه بر زیبایی، محکم و متناسب با تشک شما باشد. به گونه ای که هنگام خواب در زیر شما جمع نشده و خوابتان را مختل نکند.

انخاب ملافه مناسب

برای راحتی و کیفیت خوابتان بهتر است چند ملافه مختلف کنار تخت خود داشته باشید. وجود چند ملافه تمیز و البته متفاوت کنار تخت برای مصرف روزانه مناسب بوده و انتخاب  هر کدام از آنها مختص به هر فصل، خوابتان را شیرین تر می کند. ما می خواهیم توصیه هایمان را در رابطه با ملافه های مورد علاقه ای که داریم به اشتراک بگذاریم تا هم شما را خنک نه دارد، هم گرم و هم حس خوب در تمام سال به شما هدیه کند.

ملافه های مناسب تابستان

هنگامی که روزها طولانی  و گرم هستند بسیار مهم است که هر کاری انجام دهید تا شب ها خنک بمانید. استفاده از ملافه های نرم و پنبه ای مناسب تر از ملافه های ابریشمی است زیرا ملافه های ابریشم رطوبت را حفظ کرده و بدن شما را گرم تر می کند. ولی ملافه های پنبه ای محیط خواب شما را خنک نگه میدارند.
هنگامی که روزها طولانی تر و داغ تر می شوند ، مهم است که هر کاری را می توانید انجام دهید تا شب خنک بمانید

ملافه های مناسب زمستان

هنگامی که هوای بیرون بسیار سرد است، هیچ چیز بهتر از آن نیست که در اتاق خواب و رختخوابی گرم، خواب را در آغوش بکشید. ما در این شب های سرد دوست داریم از ملافه های فوق العاده نرم برای گرم ماندن استفاده کنیم.

طراحی فضای اطراف تخت خواب و اتاق خواب

اکنون که تختخواب ایده آل خود را انتخاب کرده و در محل مورد نظر تنظیم کرده اید، می توانید فضای اطراف را مورد بررسی قرار دهید. اگر از قبل مبلمان داشته اید می توانید در اطراف تخت خود قرار دهید در غیر اینصورت زمان آن رسیده که مبلمان مورد نظر را انتخاب و با توجه به دکوراسیون اتاق بررسی کنید. حتما قبل از خرید از ارتفاع تخت خواب خود آگاه باشید و با توجه به آن مبلمان مورد نظر را خریداری کنید.

انتخاب رنگ اتاق خواب

یک رنگ طبیعی ملایم برای اتاق خواب بسیار مناسب است چون فضا را سرشار از آرامش می کند. اگر می خواهید به دنبال رنگ های ترکیبی باشید رنگ های آبی، زرد ملایم و سبز کم رنگ انتخاب های  محبوب و پرطرفداری هستند. این رنگ ها بسیار آرام بوده  باعث آرامش می شوند. اگر می خواهید در رابطه با تاثیر رنگ ها در خواب بیشتر بدانید و اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است از بلاگ بهترین رنگ های اتاق برای خواب کمک بگیرید.

دکوراسیون اتاق خواب

این تنها روشی است که می‌توانید واقعا به شخصه آن را لمس کرده و اتاق خواب خود را به خودتان اختصاص دهید. حالا مطمئن شوید که هنگام تزئین قرار است اتاقی آرام داشته باشید. اتاق خواب شما  در ابتدا برای خوابیدن است بنابراین حتی اگر عاشق یک رنگ و یا نقاشی هستید، چون ممکن است بسیار تحریک کننده و مهیج باشد بهتر است در دیگر نقاط خانه از آن ها استفاده کنید. فنگ شویی نکات بسیار خوبی برای اتاق خواب دارد. به گفته آنها استفاده از اشکال منحنی و گرد بهتر از خطوط سخت و هندسی  در اتاق خواب است زیرا اشکال گرد و منحنی فضا را نرم تر و آرام تر می کند.  همچنین فنگ شو می گوید که آینه ها مناسب برای اتاق خواب نیستند چون آینه انرژی را در کل اتاق منعکس کرده و احساس وجود فرد دیگری در اتاق خواب را القا می کند. به هر حال پایان دکور شما همه چیز در رابطه با سبک شخصی شماست. سعی کنید تنها از آن لذت ببرید و مطمئن باشید فضایی که ایجاد می کنید مناسب برای خواب و البته باعث خوابیدن در شما شود.

آماده شدن برای خواب

مهم نیست که اتاق شما چقدر مناسب برای خواب باشد چون اگر ذهن و بدن شما برای خوابیدن آماده نباشد رسیدن به آن  نیز بسیار سخت خواهد بود. ما معتقدیم که داشتن روال خوب شبانه برای ارسال سیگنال های ناخودآگاه بسیار مهم و البته زمان پایان دادن و آماده  شدن برای خواب است.

تنظیم برنامه خواب

بعضی اوقات نگه داشتن برنامه خواب، راحت تر از انجام دادن آن است.  با این حال اگر می توانید هر شب در زمان مشخص بخوابید سعی کنید برای همان زمان تلاش کنید. با این کار تعجب خواهید کرد که چطور می توانید سریعتر بخوابید و البته خواب باکیفیت تری هم داشته باشید.
میدانید کارهایی که روزمره انجام می دهید می توانند به خوب خوابیدن شما کمک کنند. در ادامه برخی از این راه ها را برای کمک به خوب خوابیدن شما بررسی می کنیم.

چراغ خواب برای خوابیدن

هر شب قبل از خوابیدن خلق و خوی خود را با نور چراغ خواب تنظیم کنید. چراغ ها را خاموش کنید و آنها را به نورهای گرمتر مثل نور شمع محدود کنید. استفاده از چراغ های روشن و سفید باعث می شود ذهن شما بیدار بماند. بنابراین می توان گفت که نور شمع برای خوابیدن عالی است. همچنین می توانید از چراغ خواب هایی استفاده  کنید که همین ترفند را می زنند. با انجام این کار قبل از اینکه آماده خوابیدن شوید می توانید به بدنتان فرصت دهید تا برای خوابیدن تنظیم شود.

وسایل الکترونیک قبل از خواب

میدانید که تلفن های هوشمند می توانند حواس شما را پرت کرده و شما را به بیخوابی تشویق کنند. ما پیشنهاد می کنیم سرگرمی های تحریک آمیز خود را مانند لپ تاپ، تلویزیون یا تلفن های هوشمند  خاموش کنید. جذب شدن به این سرگرمی ها بسیار آسان است و می تواند منجر به  بی خوابی های شدید شود. همچنین این لوازم الکترونیک صدا و نورهای  تحریک کننده دارند که خواب را دشوار می کنند. اگر نمی توانید آنها را کاملا خاموش کنید حداقل نورشان را کم کرده و دور از دسترس خود بگذارید.

موسیقی هایی که برای خواب مناسب هستند

از نظر پیژامه روشی عالی که می تواند به خوابیدن شما کمک کند گوش دادن به موسیقی است به خصوص اگر خوابیدن در سکوت مطلق برایتان دشوار باشد. شاید فکر کنید گوش دادن به موسیقی خوابتان را مختل کرده و آرامش شما را سلب می کند. در موزیک و پادکست انواع موسیقی که برای خواب مناسب هستند را پیشنهاد می کنیم.

خوراکی هایی که به خوب خوابیدن کمک می کند

اینکه بدانید قبل از خواب مصرف چه غذاهایی مفید و البته مضر است از مهم ترین هاست.  به عنوان مثال الکل و شکر ترکیبی وحشتناک و مضر است که باعث اختلال در خواب شده و خستگی را تشدید می کند. در حالیکه مصرف غذاهایی که منیزیم دارد می تواند به تنظیم هورمون های خواب شما کمک کند. اگر تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با بهترین و بدترین غذاها قبل از خواب هستید کافیست مطلب مربوط به آن را مطالعه کنید.

عطرهایی که خواب آور هستند

بوها روشی فوق العاده قوی برای تاثیرگذاری در روحیه شما هستند. بنابراین  اگر میخواهید خوب بخوابید استفاده از عطرهایی که آرامش بخش باشند را به شما پیشنهاد می کنیم چون رایحه این عطرها شما را به خوب خوابیدن کمک می کند. ما عاشق روغن های بدون اسانس به خصوص اسطوخودوس هنگام خواب هستیم. اضافه کردن رایحه های این چنینی به شما کمک می کن تا خواب لذت بخشی داشته باشید.

تکرار:

اگر هر شب در یک ساعت معین نمی خوابید برای داشتن برنامه خواب درست خود تلاش کنید. سعی کنید عادت های بد قبل از خوابتان را کنار گذاشته و از روش هایی که به درست و منظم خوابیدن شما کمک می کنند استفاده کنید. مثلا برای خوابیدن سعی کنید کتاب با محتوای سبک مطالعه کنید یا اینکه دوش آب ولرم بگیرید یا از همه مهم تر می توانید یوگا و مدیتیشن  کنید. اینها فعالیت هایی هستند که میتوانند در برنامه خواب درست به شما کمک کنند.

مدیتیشن / یوگا

اگر قبلا مدیتیشن یا یوگا را امتحان نکرده اید سعی کنید قبل از خواب با تمرینات سبک این مورد را شروع کنید.  حتی انواع خاصی از یوگا هستند که می توانید آنها را در خواب تمرین کنید مانند مدیتیشن که ذهن را آرام می کند و تمرکز شما را بالاتر می برد. امروزه مدیتیشن بسیار مرکز توجه عموم است.

 بهداشت / زیبایی

همه ما شنیده ایم که استراحت کردن چقدر در زیبایی ما نقش مهمی دارد. خب، نکاتی وجود دارد که می توانید به کارهای روزمره خود اضافه کنید مثل شستشوی صورت قبل از خواب، استفاده از مرطوب کننده ها و حتی استفاده از روکش مناسب بالش. برای یادگیری تمام ترفندها و آشنایی با چگونگی کار می توانید بلاگ 15 نکته برای زود خوابیدن واقعی  را مطالعه کنید.
بخش بزرگی از خوابیدن های قبل از نیمه شب مربوط به سلامت و تندرستی شما می شود. بنابراین همانطور که احتمالا قبلا انجام داده اید، کارها و عادت های بهداشتی  را از مسواک زد تا استفاده از نخ دندان و همچنین شستن صورت قبل از خوابیدن انجام دهید.

در ادامه بخوانید:

در حالی‌که مطالعه کردن قبل از خواب در بسیاری از افراد مرسوم است اما همین موضوع می تواند باعث پریشانی و تحریک بیش از حد شود. در صورت نیاز پیشنهاد می کنیم مطلب “مطالعه قبل خواب، درست یا غلط؟” را بخوانید.
وقتی نوبت به انجام دادن کارهای شبانه ما می رسد، هر کسی برای رسیدن به آرامش کارهایی را انجام می دهد. بنابراین آیا مایل به تمیز کردن کل آشپزخانه قبل از خواب هستید یا اینکه یک حمام آرامش بخش طولانی بگیرید؟ آنچه که به شما آرامش می دهد پیدا کنید و آن کار را انجام دهید. پیدا کردن کاری که به بهتر خوابیدن شما کمک میکند بسیار مهم است  چون انجام کارهای آرامش بخش به خواب شبانه مداوم شما کمک می کند.
انجام کارهای روزمره برای ایجاد عادات سالم بسیار مفید است  و به شما به داشتن یک برنامه منظم در خواب کمک می کند. این موضوع شامل حال کودکان شما نیز می شود. ایجاد یک برنامه منظم در شب، به کودک شما یاد می دهد که به خوابیدن درست و مناسب نیاز دارد.

 سخن پایانی

امیدواریم که راهنمای ما توانسته باشد ایجاد فضای مناسب برای خواب شما  را به درست ارائه کند. همچنین امیدواریم تا همیشه به یاد داشته باشید هرچند فضای خواب شما به خوبی و زیبایی ایجاد شده باشد اما مهم ترین بخش آن این است که از بدن و ذهن خود نیز مراقبت کنید تا بتوانید بهترین خواب ممکن را داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.