سندروم کلاین لوین یا زیبای خفته چیست؟کمتر از یک دقیقه

0

سندروم کلاین لاوین یا زیبای خفته نوعی اختلال خواب نادر است که در دسته خانواده هایپرسومنیا یا همان پرخوابی قرار می‌گیرد و مانند اختلال نارکولوپسی، منجر به خواب آلودگی شدید در طول روز می‌شود. اگر علاقه به دانش بیشتر در ربطه با این سندروم هستید، ادامه مطلب پیژامه را مطالعه کنید.

سندروم زیبای خفته چیست؟

کسانی که از سندروم کلاین لوین رنج می‌برند، دچار گرسنگی شدید میل جنسی زیاد و پرخوابی می‌شوند و ممکن است بعد از خواب طولانی بسیاری از وقایع مهم زندگی‌شان را از دست بدهند.
سندروم کلاین لوین نوعی اختلال خواب و در واقع اختلالی عصبی از خانواده پرخوابی محسوب شده و مانند سایر اختلالات پرخوابی همچون حمله خواب، منجر به خواب آلودگی روزانه می‌شود. برخی اعتقاد دارند که سندروم کلاین لوین یک بیماری خودایمنی است.

آیا سندروم کلاین لوین رایج است؟

این بیماری نادر محسوب می‌شود و نرخ ابتلای آن یک در میلیون است به طور مثال در امریکا تنها ۲۰۰ هزار نفر به سندروم زیبای خفته مبتلا هستند. این اختلال خواب از سن ۱۵ سالگی ممکن است سراغ افراد بیاید و ۷۰% مبتلایان به اختلال کلاین لوین پسران نوجوان هستند.
علائم سندروم کلاین لوین شامل خواب آلودگی شدید طول روز تا جایی که بیمار فقط برای غذا خوردن و دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شود است و گاهی با افزایش اشتها و میل جنسی همراه است و ممکن است از ۲ روز تا ۳۱ روز ادامه پیدا کند. به این دوره‌های پرخوابی اپیزود می‌گویند، به طوری که بیمار در اپیزودهای پرخوابی کلاین لوین ممکن است دچار گیجی و توهم شود و حساب زمان و مکان از دستش خارج شود.
خانم جودی رابسون ۲۴ ساله وقتی دچار حمله‌ سندروم کلاین لوین شد، بیش از ۱۱ روز در خواب بود و یکی از این حملات چند ساعت قبل از زایمان او رخ داد. او می‌گوید این اختلال واقعا مرا آشفته و عصبی کرده چون زمان زایمان پسرم را به خاطر ندارم و این لحظه، لحظه‌ ارزشمندی در زندگی‌ام بود. می‌توانم بگویم که این ناخوشایندترین دوره‌ زندگی‌ام تا به الان است. او می‌گوید بارها شده که تا چشم روی هم گذاشتم، خوابیدم و دفعه‌ بعد که چشمم را باز کردم متوجه شدم که دو یا سه هفته گذشته است. من تعطیلات زیادی را از دست داده‌ام و در جشن تولد هجده سالگی خواهرم حضور نداشتم چرا که در بازه‌ این حمله بودم.
به طور میانگین بیماران مبتلا به سندروم کلاین لوین حدوداً ۷ تا ۹ اپیزود پرخوابی که ۱۰ تا ۱۳ روز طول می‌کشد را تجربه می‌کنند و هر ۳ ماه و نیم یکبار دوباره پرخوابی سراغشان می‌آید. ممکن است سندروم کلاین لوین تا ۱۰ سال گریبان گیر بیمار باشد. این بیماری ممکن است با علائمی شوع شود یا ناشی از علائمی شبیه آنفولانزا، عفونت (۳۸.۲%)،ضربه مغزی (۹%)، مصرف الکل (۵.۴%) یا کمبود خواب باشد.

علت سندروم سندروم کلاین لوین چیست؟

علت بیماری سندروم کلاین لوین هنوز ناشناخته باقی مانده است، البته این بیماری جنبه ارثی دارد و اگر عضوی از خانواده به آن مبتلا باشد، احتمالا انتقال ژنتیکی این اختلال به فرزندان بالا خواهد بود. بیشتر مبتلایان به سندروم کلاین لوین از قوم یهودی هستند و این بیماری در اسراییل شایع است.

تشخیص سندروم کلاین لوین

تشخیص بیماری سندروم کلاین لوین با تصویربرداری از مغزممکن نیست و با بررسی پیشینه خانوادگی و بررسی رفتار بیمار تشخیص داده می‌شود.

درمان سندروم کلاین لوین

سندروم کلاین لوین بیشتر در نوجوان رخ می‌دهد و با افزایش سن شدت و تعداد وقوع اپیزودهای پرخوابی کم می‌شود، البته حدود ۸ تا ۱۴ سال طول می‌کشد تا بیمار کمتر از پرخوابی رنج بکشد. در مردانی که پرخوابی کلاین لوین همراه با افزایش میل جنسی دارند و بعد از ۲۰ سالگی به آن مبتلا شده‌اند، بیماری دیرتر بهبود می‌یابد.‌

درمان دارویی سندروم کلاین لوین

بعضی داروها با بالا بردن میزان هوشیاری فرد، می‌توانند خواب آلودگی بیش از حد سندروم کلاین لوین را کم کند. آمفتامین و لیتیوم در درمان بعضی بیماران مبتلا به سندروم کلاین لوین نتیجه مثبتی داده است. آمفتامین‌ها پرخوابی را تا ۴۰% کاهش داده است و لیتیوم تاثیر بیشتری (۴۱%) در درمان این بیماری دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.