پیامدهای خواب ناکافی

0 78

- تبلیغات -

خواب ناکافی موجب بسیاری مشکلات اجتماعی و جسمانی برای شخص و جامعه ای که در آن زندگی می کند می شود. اول از همه کاهش هشیاری و عملکرد شناختی ( که خود منشا بسیاری از مشکلات اجتماعی است) مطرح است. پاسخ به محرک به آهستگی صورت می گیرد اندازه ی بخش فعال حافظه کاهش میابد توانایی یادگیری به خطر می افتد و تفکر خلاق سخت تر می شود زیرا توانایی تفکر گسترده رو به زوال میرود.
نه تنها در مشاغل و وظایفی که نیازمند واکنش سریع هستند (مخصوصا رانندگی) کاهشی چشمگیر مشاهده می شود بلکه مشاغل فکری دقیق که با قضاوت و خلاقیت سروکار دارند نیز متاثر می شوند.

زمانی که ما از خواب محروم شده باشیم به اندازه ی دیگران زرنگ نیستیم و جامعه نیز متضرر خواهد شد. کمبود خواب در تمام حالات روزانه ما دخیل می شود. افرادی که خواب ناکافی دارند ( چه به صورت ناقص چه کامل) در معرض خواب کوتاه (micro sleep) غیر ارادی هستند و حتی هنگامی که این حالات را تجربه نمی کنند هشیاری کمتری دارند. به وظایفی که به نیروی مغز احتیاج دارند توجه کمتری می کنند و به هنگام انجام دادن فعالیت های شناختی تعداد زیادی خطا بروز می دهند.

پیامدهای خواب ناکافی

افرادی که محرومیت پاره ای خواب دارند از خلق و خوی بد و کاهش عملکرد شناختی رنج می برند. اگر شما به اندازه ی کافی نخوابید بیشتر مستعد سرما خوردن و بیماری چاقی هستید.
افرادی که به طور مداوم در بلند مدت خواب کمتری دارند احتمال ابتلا به دیابت در آن ها بیشتر است و اختلالات متابولیک که عموما با افزایش سن در ارتباط است را بیشتر می کند.
به علاوه افرادی که از خواب ناکافی رنج می برند درد را با شدت بیشتری احساس می کنند و در درک سلامتی عمومی شان از افرادی که خوب استراحت کرده اند ضعیف ترند.

ناآگاه از نقص شناختی خود

محدود کردن خواب به صورت مزمن (به اشخاص اجازه ی خواب کافی ندادن) در طول زمان منجر به تشدید زوال توجه و کاهش سرعت واکنش دادن می شود. گاهی اوقات مردم می توانند وظایف تعیین شده ی کوتاهی را به خوبی انجام دهند اما با بالا رفتن مدت زمان آن کیفیت انجام آن عملکرد کاهش میابد. روان شناسان در پژوهش های کنترل شده مشاهده کردند که افراد مبتلا به این ضعف عملکرد ظاهرا از این ناتوانی خود کاملا ناآگاهند. آن ها نمی دانند که چه مشکلی دارند.

تصادفات محیط کار و رانندگی

رانندگی در حالت خواب الود بسیار خطرناک است. ما در وب سایت پیژامه قسمتی را به این مورد اختصاص داده ایم.
حوادث صنعتی زمانیکه کاربران خسته اند بیشتر اتفاق می افتد. تصادفات ناشی از خواب آلودگی اغلب جدی ترند زیرا آن ها در سرعت بالا در بزرگراه اتفاق می افتند. ( چون راننده برای مدت زمان زیادی این سرعت بالا را ثابت نگه داشته است.) تلاشی برای جلوگیری از تصادف وجود ندارد زیرا چشم های راننده بسته است و راننده نیز اغلب تنهاست و کسی یا چیزی وجود ندارد تا به او هشدار دهد. رانندگان ماشین های سنگین گاهی قوانین را زیر پا می گذارند و تنها 2-4 ساعت در شب می خوابند.

- تبلیغات -

یکی از عواقب خواب ناکافی کاهش توانایی اتخاذ تصمیمات در لحظه را که در بسیاری از مشاغل مورد نیاز است کاهش میدهد. به ویژه کارکنانی که به صورت شیفتی کار می کنند نسبت به محرومیت از خواب بسیار آسیب پذیر هستند. افزایش هشدار دهنده ای در تعداد تصادفاتی که طی ساعات شیفت کاری شبانه اتفاق می افتد وجود دارد.

همچنین  کارکنان شیفتی در معرض ریسک تصادفات ناشی از رانندگی خواب آلوده در هنگام بازگشت به خانه هستند. زمانیکه کارکنان خواب ناکافی دارند بهره وری آن ها کاهش میابد و ریسک ایجاد سوانح کاری توسط آن ها افزایش میابد. خستگی و کسری خواب احتمال وقوع حوادث ناگوار را افزایش می دهند. اکثر اوقات این حوادث ناگوار به کسی آسیب نمی زنند اما در برخی مواقع این اتفاق می افتد.

موارد بالا نتایج تحقیقات و مطالعات گسترده ای است که در هلند انجام شده و این مطالعه به جهت ترکیب بندی صحیح قابل توجه است. قبل از اینکه هرگونه تصادفی رخ بدهد کارکنان انتخاب شده توسط پژوهشگران زیر نظر قرار گرفته اند؛ عادات و الگوهای خواب آن ها آزمایش شد. بنابراین هیچ راهی برای بهانه کردن کیفیت ضعیف یا خوب بودن خواب فرد در اتفاق حادثه پیش از وقوع آن نبود.

ضررهای جبران ناپذیر خواب ناکافی

نقش خستگی و خواب آلودگی در سوانح محل کار بر هیچ کس پوشیده نیست. این مساله در بهداشت صنعتی ایمنی و چرخه ی منابع انسانی شناخته شده است و کارکنان اغلب می دانند که در معرض ریسک هستند. مولفان یک پژوهش سوئدی در این باره یافتند: ( خواب مختل شده ( به گزارش خود فرد) پیشبینی کننده ی مرگ ناگهانی در سرکار است.)

سوال اینجاست که آیا مدیران از این اطلاعات مسئولانه استفاده میکنند؟ برآوردی از کارکنان نشان داد که 8% از کسانی که بی خوابی داشتند در 12 ماه گذشته حادثه ای صنعتی را از سر گذرانده بودند. در مقابل این میزان برای کسانی که خوب می خوابیدند تنها 1% بود. محققان تخمین میزنند کسانی که مشکل بیخوابی دارند 2.5 تا 4.5 برابر بیشتر از دیگران مستعد تجربه ی تصادف هستند.

آیا محرومیت از خواب دیوانه تان میکند؟

جواب این سوال منفی است زیرا محرومیت از خواب مردم را به هیچ وجه از نظر فکری بیمار نمی کند. بی خوابی علامت مشترک بسیاری از بیماری های روانی است. بنابراین گاهی سردرگمی درمورد علت و معلول به وجود می آید اما محققان خواب گمان نمی کنند که محرومیت از خواب موجب بیماری روان پریشی یا یا شیزوفرنی یا افسردگی یا مواردی مشابه شود. خطاهای بصری برای افراد خواب آلود پیش می آید اما این ها مشابه توهم نیستند. توهم شنیداری توسط افرادی که محرومیت از خواب را تجربه کرده اند گزارش نشده است.

محرومیت از خواب در کودکان

محرومیت از خواب به ویژه برای کودک مشکل است. در پژوهش های انجام شده بر روی کودکان دوره ی ابتدائی تقریبا 40% از آن ها نوعی مشکل خواب داشتند. 15% از آن ها در زمان خواب مقاومت نشان میدادند و 10% از آن ها در طول روز خواب آلود بودند. طبق گزارش ها حدود نیمی از نوجوانان حداقل گاهی اوقات مشکل در به خواب رفتن یا پیوسته خوابیدن دارند و تقریبا 13%بیخوابی مزمن و سخت را تجربه می کنند. این کمبود خواب گویا خلقیات رفتارها و عملکرد تحصیلی را تحت تاثیر قرار میدهد.

در پژوهشی مربوط به بیماری های کودکان کسانی که خواب ناکافی و بد داشتند به طور چشمگیری بیش از دیگران اظهار افسردگی کردند و بیشتر مستعد داشتن تصویری منفی از خود بودند. همچنین آن ها بیشتر الگوهای رفتار نوع A را نشان میدادند رفتارهای سطح پایین را تقلید میکردند و مشکلات رفتاری بیشتری در خانه و مدرسه داشتند.

پژوهشی نشان داد که دانش آموزان با نمرات پایین تر در کلاس به طور متوسط 40 دقیقه دیرتر از دانش آموزان با نمره ی ممتاز به تخت خواب میرفتند و 20 دقیقه کمتر از آن ها می خوابیدند.
خواب ناکافی همچنین با اختلال کم توجهی- بیش فعالی (ADHD) مهارت های اجتماعی پایین تر و مشکلات یادگیری همبستگی دارد.

آیا شما و خانواده تان خواب ناکافی دارید؟

کلینیک های خواب، کمبود خواب را به وسیله ی انجام یک آزمایش تاخیر خواب اندازه گیری می کنند. با وجود این راه هایی هستند که بدون مراجعه به کلینیک کم خوابی شما را نشان می دهند.

متخصصان بر این باورند که نیاز به زنگ ساعت برای بیدار شدن نشانه ی کمبود خواب و خواب ناکافی در شماست. علامت دیگر آن است که شما در عرض پنج دقیقه پس از آنکه سرتان را روی بالشت می گذارید به خواب می روید برخلاف این افرادی که به خوبی استراحت کرده اند 10- 15 دقیقه بعد به خواب می روند. زود چرت زدن نیز نشانه ی سوم است.

در رابطه با کودکان مهم است که به خاطر بسپاریم آن ها به ندرت از مشکلات خواب شکایت می کنند. همچنین والدین اغلب نمی دانند چه قدر طول می کشد تا فرزندانشان به خواب روند و چند بار در طول شب بیدار می شوند. از این رو صحبت کردن با بچه ها درمورد اینکه چه قدر خوب می خوابند و گوش به زنگ نشانه های خواب ناکافی آن ها بودن حائز اهمیت است.

محرومیت از خواب به عنوان یک شیوه ی شکنجه یا تاکتیکی برای بازجویی استفاده می شود. ماموران اجرای قانون گاهی از محرومیت اجباری خواب برای به حرف کشیدن زندانیان استفاده می کنند با این ایده که مردم خسته مقاومت کمتری در برابر گفتن حقیقت دارند و به هنگام خستگی دروغ گفتن سخت است.

سازمان ملل تاکتیک های این چنینی را شیوه ای شکنجه به حساب می آورد.

این خود دلیلی برای دشواری جمع آوری داده پیرامون تاثیرات محرومیت از خواب (تاثیرات خواب ناکافی) بر انسان ها. نتایج باید از روی آزمایش های انجام گرفته بر حیوانات یا مشاهده ی غیر مستقیم حاصل شده باشد.

دانشمندان با اخلاق حتی اگر سوژه های انسانی آن ها اجازه دهند نمی توانند آن ها را شکنجه دهند. تکنیک های شایع دیگری مانند تلاش برای شست و شوی مغزی زندانیان شامل استفاده از روش محرومیت از خواب می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.