چند راه کار ساده برای بیدار ماندن سر کلاس و خسته نشدن

0 901

- تبلیغات -

ممکن است بیدار ماندن سر کلاس ما را ناراحت و عصبی کند. میدانید چرا؟  به این دلیل که شب به درستی استراحت نکرده و صدای ملایم و یکنواخت استاد که در حال درس دادن است چون گهواره ما را تاب می دهد و به خواب می فرستد. نگه داشتن پلک هایمان غیر ممکن است و خوابمان می آید!  اما چه کنیم که در کلاس درس و مدرسه هستیم و هنوز چند ساعتی تا پایان زنگ داریم. پیژامه با شماست پس اصلا جای هیچ نگرانی نیست. خوشبختانه ما چند نکته آماده کرده ایم تا برای بیدار ماندن سر کلاس درس از آنها استفاده کنیم. مطالعه این بلاگ را ادامه دهید چون قرار است یاد بگیرید که چگونه در کلاس های طولانی و جلسات درسی بیدار بمانید.

بلند شو! حرکت کن

زمانیکه زنگ تفریح زده شد و از کلاس خارج شدید، یکی از سریع ترین راه ها که بتواند شما را بیدار کند حرکت کردن است. پس با سرعت در سالن خارج از کلاس و یا حیاط مدرسه قدم بزنید یا اگر واقعا در حال تلاش برای بیدار ماندن هستید چند پرش کوتاه انجام داده یا اینکه کمی بدوید. با این کارها خون در بدن شما در حال حرکت است و به سرعت از خواب بیدار می شوید.

 مصرف کافئین یا نه به کافئین!

همه ما با این آشنا هستیم و 80 درصد ما آن را دوست داریم. از قهوه گرفته تا نوشیدنی های انرژی زا. اصلا قهوه یعنی شروع درس و دانشگاه، رفتن مسیر برای رسیدن به آموزش.اما چه مقدار کافئین باید مصرف شود؟
متاسفانه افرادی که مشکل اضطراب دارند و با آن دست و پنجه نرم می کنند به کافئین وابسته اند. در ابتدا مهم است که بدن خود را بشناسید و مراقب سلامتی تان باشید باشید اما بحث ما در مورد کافئین است.
مهم است که بدن خود را بشناسید و از سلامتی خود مراقبت کنید اما بحث ما  الان در مورد کافئین است. شما باید کافئین را درست و اندازه مصرف کنید. به جای گرفتن سه شات در هر روز صبح قبل از شروع کلاس، تنها به اندازه ای که واقعا به آن احتیاج دارید کافئین دریافت کنید. بنابراین زمانیکه کافئین را درست و به اندازه مصرف کنید، سر کلاس درس، وقتیکه پلک های شما به هم نزدیک شد همان اندازه کافئین  سیلی به صورتتان زده  و شما را از خواب بیدار کند.
از قند دوری کنید  و در عوض سراغ قهوه های بدون قند و شکر بروید چون این موارد کمک بیشتری به شما خواهند کرد و از افت قند در شما جلوگیری می شود.

یادداشت کنید

اگر فعالانه جزئیات را نت برداری و یادداشت کنید، می تواند به بیدار ماندن شما سر کلاس کمک کند. اغلب اوقات این روش کارساز نبوده و ممکن است تکرار آن بیهوده باشد که باید سعی کنید با برنامه های جدید و نوع یادداشت کردن مثل بازی  خودتان را تحریک کنید تا بیدار شوید.
اگر به طور معمول روی کاغذ یادداشت می کنید سعی کنید در گوشی و کامپیوتر خود یا بالعکس این کار را انجام دهید. خلاق باشید و ببینید چه کاری باعث می شود تا شما بیدار باقی بمانید. دنبال روش های جدید باشید البته فراموش نکنید که خلاقیت شما باید جالب توجه تان هم باشد.
اگر زمانیکه یادداشت می کنید برگه را خط خطی  هم می کنید می توانید آن کار را با یک هدف امتحان کنید. معمولا خط خطی کردن های روی کاغذ با رویاهای روز شما همراه هستند با این حال اگر مشتاقانه کاغذ را خط خطی می کنید سعی کنید داخل خط خطی هایتان نقاشی و اشکال مختلف ایجاد کنید. به این ترتیب وقتی ذهنتان را درگیر می کنید برای آموزش نیز بیدار می شوید.

آدامس بجوید

اگربه حرکت کوچکی برای بیدار ماندن نیاز دارید جویدن آدامس راهی عالی است که می توانید از آن استفاده کنید. مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس می تواند در هوشیاری به شما کمک کرده و احساس خستگی کمتری در طول روز  انتقال دهد.
نه تنها خاصیت عطر و طعم و مزه آدامس می تواند باعث تقویت جریان خون شود بلکه جریان خون را در سر و صورت نیز بهبود می بخشد که این کار به بیدار ماندن شما بسیار کمک می کند. بنابراین بدون اینکه صبر کنید بسته آدامس خود را باز کرده و مشغول جویدن شوید.

اسانس های طبیعی

عطرها  در تنظیم و تقویت خلق و خو،فوق العاده قوی و قدرتمند هستند. برای اینکه بیدار بمانید و البته هوشیار باشید، می توانید از این مزیت روغن های با اسانس طبیعی استفاده کنید.
روغن نعنا، رزماری، سرو کوهی و مرکبات با اسانس های طبیعیف همگی رایحه های تازه کننده دارند و می توانند به بیدار ماندن شما در کلاس  کمک کنند. سعی کنید چند قطره از روغن ها را روی مچ دست یا شقیقه که بیشترین تاثیر را دارد بریزید و ماساژ دهید.

بین کلاس چرت کوتاه بزنید!

چرت زدن در کلاس می تواند خیلی خطرناک باشد، به خصوص اگر واقعاً خیلی خسته و بی خواب باشید. بنابراین با احتیاط چرت بزنید. پیشنهاد پیژامه به شما این است که زمان چرت های خود را بین 5 تا 25 دقیقه نگه دارید.
اگر چرت زدن شما بیش از 25 دقیقه طول بکشد شما به مرحله خواب عمیق رِم فرستاده می شوید که این می تواند باعث خستگی بیشتر و فرسودگی شما شده و  کسلتان کند. سعی کنید چرت را کوتاه و شیرین نگه دارید.

- تبلیغات -

موزیک گوش کنید

یک پیشنهاد عالی در هنگام مطالعه است. با تشکر فراوان از هدفون، امروزه می توانید در هرکجای دنیا که تحصیل می کنید حتی در کتابخانه،  به موسیقی گوش دهید. پیدا کردن موسیقی پاپ و شاد که بتواند شما را متمرکز کند قطعا میتواند به بیدار ماندن شما هم کمک کند.
کافیست یک آلبوم شاد تهیه کنید که در زمان خستگی و بیحالی به شما روحیه دهد. از گشو دادن به آهنگ های تکراری خودداری کنید چون اگر ریتم آنها یکنواخت باشد ممکن است شما را به خواب بکشد.

آب بنوشید

یک بطری آب با خود حمل کنید. آبرسانی کردن نه تنها برای مقابل با بیحالی شما عالی است بلکه باعث بیدار نگه داشتن شما در کلاس درس هم می شود. اگر در کلاس نشسته اید و معلم در حال درس دادن است و متاسفانه احساس خواب و کرختی داشتید، یک لیوان آب می تواند کمک بسزایی کند.
طعمی که پیژامه دوست دارد آب به همراه نعناع و خیار است. شما می توانید بطری آب که داخل آن چند برگ نعنا و چند حلقه خیار ریخته اید  را از شب گذشته آماده کنید و صبح در کیف خود قرار دهید.

قبل از اینکه به مدرسه بروید دوش بگیرید.

چه کلاس درس شما اول صبح شروع شود چه بعدازظهری باشید،  دوش گرفتن قبل از شروع درس می تواند  به بیدار کردن سیستم شما کمک کرده و احساس طراوت و آماده بودن در شما ایجاد کند. به خصوص اگر شما صبح ود به مدرسه می روید دوش گرفتن می تواند راه خوبی برای صحبت با بدنتان باشد ” سلام! زمان بیدار شدن است. باید حرکت کنیم و به مدرسه برویم. یوهووووووو”
اگر واقعا به شک اضافی نیاز دارید دوش آب سرد بگیرید. شاید به اندازه  حمام گرم لذت بخش نباشد اما مزایایی برای سلامتی بدن شما دارد و جریان خون را افزایش می دهد.

ماساژ دست

این کاری است که می توانید هرزمان که احساس خستگی و خواب آلودگی کردید آن را انجام دهید. به آرامی کف دست خود را با انگشت شست فشار داده و مالش دهید. بسیار لذت بخش است اما به خودتان آن قدر لطف نکنید که با فشار زیاد صدمه ای وارد شود.
یکی دیگر از ترفندهای پیژامه برای بیدار ماندن مالیدن گوش و فشار دادن پشت گوش به آرامی است. نقطه محبوب دیگر کف پای شماست اما برای اینکه حواسمان به همکلاسی های خود باشید لطفا از اینجام ماساژ کف پا در کلاس خودداری کنید.

سخن پایانی پیژامه، نحوه بیدار ماندن در کلاس

 همیشه امکانش وجود دارد که شب در میهمانی باشید و صبح سر کلاس به سختی خودتان را کنترل کنید تا خوابتان نبرد. اما ما امید داریم که با این چند نکته و ترفندهای پیژامه بتوانید روزهای بی خسی و خواب آلود بودن سر کلاس را رد کرده و بیدار بمانید. 

اگر برنامه خواب شما منظم نیست حتما بلاگ چگونه می توانیم برنامه خوابمان را تنظیم کنیم را مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.