آموزش صحیح خواباندن کودک و بچه های خردسال

چه کار کنم کودکم شب ها زود بخوابد؟

0 243

- تبلیغات -

این سوالی است که می توانید با تیم پیژامه در میان  بگذارید. چون ما در مجله پیژامه به تمام مسائلی که به خواب و کالای خواب مربوط می شود پرداخته ایم. اگر کودک شما سخت می خوابد کلفیست ادامه مطلب ما را مطالعه کنید.
کودکان نوپا در روز به حدوداً 11 تا 14 ساعت خواب نیاز دارند که ممکن است بین خواب شب و چرت شب تقسیم شود. مشکلات خواب در هر سنی

ممکن است رخ دهد، بنابراین ممکن است کودک شما با خوابیدن مشکل داشته باشد.
کودکان با بزرگتر شدن مستقل تر می‌شوند، بنابراین مقاومت آنها برای خوابیدن تا حدودی طبیعی است. چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا کودک نوپای خود را راحتتر بخوابانید. به خاطر داشته باشید که اگر مشکلات خواب کودکتان شدید است یا با وجود تلاش هایتان برای تشویق به خوابیدن او همچنان نمی‌خوابد، باید او را پیش متخصص کودکان ببرید.  با این حال امیدواریم اطلاعات ما برای شما مفید بوده و کاربردی باشد.

برای اینکه راحت‌تر کودکتان را بخوابانید، برایش نمودار وقت خواب درست کنید.

نمودار تصویری خواب کودک می تواند به کودک نوپای شما و درک خودش از روال خواب او کمک کند. شما حتی می توانید کودک  خود را در ساخت نمودار درگیر کنید تا به او کمک کند که اعتماد به نفس و قدرت بیشتری احساس کند. نمودار تصویری خواب کودک، باید عکس‌هایی از فعالیت‌های قبل از خواب او را همراه با زمان‌های مربوطه هنگام انجام این فعالیت ها در برداشته باشد. فعالیت های قبل خواب کودک بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد و شامل حمام نمی شود.
برخی فعالیت هایی که ممکن است بخواهید از آنها در جدول زمان خواب استفاده کنید به طور مثال عبارتند از:

7:30  از یک میان وعده قبل خواب لذت ببرید

7:40  دندان هایتان را مسواک بزنید، صورتتان را بشویید و لباس خواب بپوشید

7:50  در رختخواب با مامان یا بابا داستان بخوانید

- تبلیغات -

ساعت 8:00 چراغ ها را خاموش کنید و به خواب بروید

اگر می‌خواهید کودکتان زود خوابش ببرد، یک یا دو ساعت قبل خواب او را به بازی کردن تشویق کنید. اگرچه نیازی نیست که قبل از خواب یک یا دو ساعت کودک خود را برای رختخواب آماده کنید، اما ایده خوبی است که کودک نو پای خود را به انجام برخی فعالیت های بی سر و صدا  تشویق کنید و با آرامش دادن به کودک از طریق چند فعالیت ساده، استرس خواب را برایش کم کنید. به توصیه پیژامه این کارها به خوابیدن راحتتر کودکتان کمک می‌کند.
رنگ آمیزی یا نقاشی
عروسک بازی
خواندن کتاب داستان برای کودک
صحبت کردن و شعر خواندن برای کودک

اگر می‌خواهید کودکتان خواب بهتری داشته باشد، شرایط خانه را برای خواب او ایده آل کنید.

حدود نیم ساعت قبل از انجام کارهای روتین قبل خواب کودک، مشغول برقراری شرایط مساعد خواب برای کودک شوید. با ایجاد فضایی آرامش بخش، خواب کودک را برایش راحت تر کنید. پیژامه روش‌های کارهای زیر را به شما توصیه می‌کند:
چراغ‌ های خانه را حتی‌الامکان خاموش کنید
آهنگ آرام کلاسیک بگذارید
با صدای آرام حرف بزنید و پچ پچ کنان حرف بزنید

اگر می‌خواهید کودکتان راحت خوابش ببرد، قبل خواب او را به حمام ببرید.

حمام کردن کودک قبل از خواب می تواند به آرام کردن او و داشتن خوابی راحت کمک کند. سعی کنید در لگن آب کمی عصاره اسطوخودوس بریزید تا آرامش بگیرد.

برای اینکه کودکتان زود بخوابد، تلویزیون و همه وسایلی که مانیتور دارند را خاموش کنید.

نور صفحه هایی مانند تبلت، رایانه و تلویزیون ممکن است کودک نوپای شما را بی‌‌خواب کند. این امر به این دلیل است که چراغ آبی که این صفحه ها از خود ساطع می کنند می تواند بر ریتم های شبانه روزی خواب کودک تأثیرمنفی بگذارد. برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از صفحه نمایش، حداقل یک ساعت قبل از خواب تمام مانیتورها را خاموش کنید و کودک خود را تفهیم کنید که این یک قانون است.

قبل از خواب به کودک خود کمی از خوراکی‌های سرشار از کربوهیدرات بدهید.

یک میان وعده با کربوهیدرات بالا قبل از خواب می تواند بعد از اینکه کودک شما به رختخواب رفته است جلوی بهانه‌گیری او برای غذا را بگیرد و باعث شود نصفه شب به خاطر گرسنگی از خواب نپرد. پیژامه غذاهای زیر را قبل از خوابیدن کودک توصیه می‌کند:
یک تکه نان تست گندم کامل با مربا
یک تکه میوه
دو تکه بیسکوئیت مادر

کودکتان را هر شب سر موقع مشخصی بخوابانید.

خیلی مهم است که کودک نوپای خود را تشویق کنید تا هر شب، حتی  آخر هفته ‌ها، در یک ساعت مشخص به رختخواب برود. باید او را طوری تربیت کنید که بدانید وقتی باید بخوابد دیگر جایی برای چانه‌ زنی بر سر بیدار ماندن نباشد و این قانون خانه شما است. حواستان باشد که اگر کودکتان خواب آلو شده یا عصری نخوابیده است، او را زودتر به رختخواب نفرستید چون ممکن است نصفه شب خوابش کامل شود و بیدار شده و دوباره خواباندنش برایتان خیلی سخت شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.