چطور نوزاد خود را بخوابانم؟

نکاتی درباره خواباندن نوزاد که نگرانی شما را برطرف می‌کند

0 203

- تبلیغات -

اگر واقعاً دیگر کلافه شده‌اید و با امتحان کردن هر روشی باز هم نوزادتان نمی‌خوابد و خودتان و همسرتان هم با تمام خستگی، بی‌خواب شده‌اید، بیایید تا با پیژامه راه‌های خواباندن نوزاد را یاد بگیریم. شاید این راه ها بتوانند کاری کنند تا شما به همراه نوزادتان آرام و آسوده بخوابید.

نخوابیدن نوزاد کابوس مادر پدرهاست. با اینکه شما و کودکتان هر دو خسته هستید، اما هر کار می‌کنید نمی‌توانید نوزاد را بخوابانید. نوزاد تازه متولد شده به 18 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد، برای رسیدن به این هدف باید روش‌های خواباندن نوزاد را بدانید. با ترفندهای پیژامه و با تنظیم کردن خواب نوزاد، می توانید به خواب خودتان هم برسید و بیشتر از این دوران لذت ببرید.

تنظیم خواب نوزاد با نوشتن برنامه

تنظیم خواب نوزاد با نوشتن برنامه - خواباندن نوزاد

با نوشتن برنامه برای خوابیدن نوزاد، خواب شب نوزادتان را روی روال بیندازید. با نوشتن زمان حمام، تعویض، زمان پوشاندن لباس خواب راحت، داستان گفتن و شیرخوردن نهایی و احتمالاً ماساژ نوزاد یا هر چیز دیگری به نوزادتان کمک می‌کنید راحت‌تر خوابش ببرد. لازم نیست دقیقاً طبق برنامه پیژامه پیش بروید و خودتان می‌توانید برای نوزادتان برنامه خواب دلخواهتان را بنویسید.

بهتراست بدانید هر چه نوزاد با قانون‌تر بار بیاید، خوابش زودتر تنظیم می‌شود. حواستان باشد که کارها را طبق روال هر شب انجام دهید تا نوزادتان بفهمد که چه چیزی را باید انتظار داشته باشد تا رفته رفته خودش تشخیص دهید که الان وقت خواب است و این نشان دهنده آرامش نوزاد خواهد بود.
حتی قبل خواب به نوزادتان بگویید که الان وقت خواب است، کم کم معنی کلمه خواب را می‌فهمد و شروع به درک علائم کلامی می‌کند.

قبل از خواب نوزادتان را سیر کنید

نکاتی درباره خواباندن نوزاد که نگرانی شما را برطرف می‌کند

- تبلیغات -

حتما قبل خواب برای آخرین بار نوزادتان را شیر دهید یا اگر بزرگتر است به او غذای مناسبش را بدهید. اما از دادن وعده سنگین و پر کردن شکم او خودداری کنید چون پرخوری او را بدخواب می‌کند. همین قدر که شکمش خالی و گرسنه نباشد خوب است.

برای خواباندن نوزاد او را ماساژ دهید

قبل از خواب ماساژ کوتاه نوزاد را امتحان کنید. به مدت 10 تا 15 دقیقه با فشار متوسط به ماساژ بازوها، پاها، دست ها، کف پا، پشت و شکم نوزاد بپردازید. روغن آفتابگردان یا روغن دانه انگور توصیه پیژامه برای ماساژ کودک قبل خواب است. همچنین سعی کنید به آرامی صورت نوزاد را کمی ماساژ دهید، با مالیدن خیلی آرام پیشانی، بالای بینی و سر نوزادتان او را برای خواب آرام آماده کنید.

اگر نوزادتان شب خوب نمی‌خوابد، او را با آب گرم حمام کنید

بدن انسان برای به خواب رفتن باید خنک شود. حال با گرفتن دوش آب گرم، پس از بیرون آمدن از حمام بدن با سرعت بیشتری شروع به خنک شدن می‌کند. اما اگر نوزادتان موقع حمام رفتن خیلی هیجان زده می‌شود یا از حمام می‌ترسد و زیاد گریه می‌کند، این روش را امتحان نکنید، چون هیجان زیاد قبل خواب خوب نیست و آرامش را به هم می‌زند.
از بردن اسباب بازی در حمام و سروصدا کردن موقع حمام قبل خواب خودداری کنید. تمام هدف دوش گرم قبل از خواب نوزاد، آرام کردن او به منظور زودتر خوابیدن است.

شب‌ها نوزادتان را با پوشک ضخیم‌تر ببندید

برای جلوگیری از نم زدن و نشت در نیمه شب، از پوشک مخصوص شب و ضخیم‌تر استفاده کنید. همچنین لباس خواب نوزاد را خیلی نرم و نخی انتخاب کنید تا هوا با بدن کودک دائماً در تبادل باشد و بدنش گرم نشود. گرم شدن در خواب دشمن خواب خوب است. استفاده از پتو برای خواب نوزاد کمی خطرناک است، ترجیاً از جوراب، کلاه و قنداق فرنگی برای خواباندن نوزاد استفاده کنید، زیرا راه تنفسی نوزاد در خواب را نمی‌بندد و از پتو امن‌تر است.

برای خواباندن نوزاد برایش کتاب بخوانید

قصه خواندن برای نوزاد باید با صدای کم، آرام و یکنواخت باشد تا حواس او را خیلی جلب نکند و هیجان زده‌اش نکند تا آرام آرام گیج خوابش کند. هر کودکی متفاوت است و به صورت متفاوتی به محرک‌ها پاسخ می دهد، اما اگر کودک شما در طول داستان استراحت نمی کند و آرام نمی‌گیرد، از روش‌های تسکین دهنده دیگری برای خواباندن نوزاد استفاده کنید.

نوزاد را بغل کنید یا توی کریر بگذارید و دور خانه راه بروید
او را به آرامی روی  صندلی گهواره‌ای  یا در آغوش خود تکان دهید
برای نوزادی که نمی‌خوابد، لالایی بخوانید
برای خوابندن نوزاد موسیقی آرام پخش کنید
وقتی نوزاد خواب‌آلود می‌شود ولی هنوز خوابش نبرده است، او را در تخت بگذارید. با دیدن علائم خستگی نوزاد، مانند خمیازه، گرم شدن چشم، مشت کردن دست نوزاد و مالیدن چشم، او را آرام در رختخوابش بگذارید و اجازه دهید یاد بگیرد که خودش بخوابد. در این مرحله از تماس چشمی با نوزاد خودداری کنید، زیرا ممکن است او را تحریک کرده و دوباره نوزاد را از خواب بیدار کند.

نوزاد را طاقباز بخوابانید

نوزادانی که روی شکم می‌خوابند، بیشتر در معرض سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند. اگر می‌خواهید نوزاد زودتر بخوابد، او را به پشت بخوابانید.

هنگام گذاشتن نوزاد در رختخواب، با دستتان آرامش کنید

هنگام گذاشتن نوزاد در تخت‌خواب، به آرامی دست خود را روی شکم، بازوها یا سر او بگذارید تا به او اطمینان دهید که آنجا هستید تا او بیشتر احساس امنیت کنید و با آرامش و خیال راحت‌تری بخوابد.

برای خواباندن نوزاد، چراغ ها را خاموش کنید

برای تاریک کردن خانه به این موارد دقت کنید. این شامل چراغ اتاق خواب، لامپ، آباژور، تلویزیون و هر نوع صفحه نمایشی مثل کامپیوتر است. پس تا جای ممکن نور مصنوعی را خاموش کنید. نور غیر طبیعی می تواند در ریتم‌های شبانه روزی ما، که چرخه طبیعی خواب و بیداری محسوب می‌شود، اختلال ایجاد کند و نوزاد را بی‌خواب کند.  
با وصل کردن دیمر، سعی کنید از سر شب کم کم شدت نور خانه را کم کنید تا نوزادتان برای خوابیدن آماده شود.

اتاق خواب نوزاد را تمام شب تاریک نگه دارید

اگر نوزاد شب تا صبح در معرض نور لامپ باشد تولید ملاتونین در بدنش کم می‌شود، ملاتونین که هورمونی برای تنظیم چرخه خواب و بیدار است اگر به اندازه کافی تولید نشود باعث بی‌خوابی نوزاد می‌شود.

نصف شب بادگلوی نوزاد را نگیرید

وقتی نوزاد نصفه شب برای شیر خوردن بیدار می‌شود، لازم نیست بادگلویش را بگیرید چون این کاراو را هوشیار می ‌کند و دوباره خواباندنش دشوار است.

جای خواب نوزاد باید خالی باشد

هیچ پتو، اسباب بازی و بالشتی نباید در جای خواب نوزاد باشد. این وسایل باعث حواس پرتی نوزاد و بی‌خوابی می‌شود. همچینین خطر خفگی و مرگ ناگهانی نوزاد در خواب را به همراه دارد.

برای خواباندن نوزاد تازه متولد شده او را قنداق کنید

با آرام بستن نوزاد و شبیه‌سازی طرز قرارگیری نوزاد در رحم به خواب بهتر او کمک کنید. اما نوزادان بالای دو ماه را هرگز قنداق نکنید، چون ممکن است غلت بخورد و خفه شود.

برای خواباندن نوزاد، از دستگاه نویز سفید استفاده کنید

رکن اصلی خواب کودک سکوت در منزل است. البته لازم نیست موقع خواب نوزاد روی پنجه‌های خود راه بروید. ممکن است در محله یا ساختمان شلوغی زندگی کنید و سروصدای بیرون نوزادتان را از خواب بی‌خواب کرده باشد. در رحم مادر، کودک 24 ساعت شبانه روز صداهای زندگی روزمره را می شنود. ایجاد نویز یا ایجاد سر و صدای سفید در اتاق کودک به شما کمک می کند تا آنچه را که در رحم شنیده است، تکرار کنید.

خواباندن نوزاد با رایحه درمانی با روغن‌های اسانسی

برای خواباندن نوزادان بالای 6 ماه، از روغن‌های معطر مانند اسطوخودوس و بابونه می توانید در مقادیر کم در اتاق نوزاد استفاده کنید تا رایحه‌ای آرامش بخش ایجاد کند و نوزاد را بهتر خواباند. این عطرها در یک دستگاه پخش رایحه بریزید یا دو قطره روغن را روی یک دستمال کاغذی بریزید و نزدیک جای خواب نوزاد بگذارید.

عوامل حساسیت ‌زا خواب نوزاد را به هم می‌زند

اگر احساس می‌کند بی‌خوابی نوزادتان ناشی از گرفتگی بینی است، احتمالاً به چیز خاصی حساسیت دارد. حتماً چک کنید عوامل حساسیت ‌زای زیر مزاحم خواب نوزادتان نشود:

  • بوی دود و رنگ
  • پرز و موی حیوان خانگی یا گرد و غبار
  • پرهای بالش یا رختخواب
  • پودر بچه
  • بوی عطر و اسپری تافت مو
  • گیاهان خانگی

جمع بندی

خواباندن نوزاد خصوصاً در چند هفته اول برای بسیاری از مادر و پدرها چالشی بزرگ است. به دلیل نداشتن الگوی منظم خواب و ناآگاهی خود نوزاد از روند شب و روز خواباندن نوزاد خیلی سخت است. اما با برنامه ریزی درست و ساکت کردن خانه می‌توانید نوزادتان را راحت‌تر بخوابانید. اگر شکم نوزادتان خالی نباشد، بهتر می‌خوابد. با حمام گرم و ماساژ دادن به خواب کودک کمک کنید.

همچنین رایحه درمانی، قصه خوانی و پخش موسیقی خواب ملایم نوزاد را به خواب می‌برد. اگر سروصدای شهر نمی‌گذارد خوابش عمیق شود، از دستگاه نویز سفید (وایت نویز) استفاده کنید. سعی کنید عوامل آلرژی‌ زا را از کودکتان دور کنید تا با تنفس بهتر، راحت‌تر بخوابد.

اگر شما هم روش دیگری برای خواباندن نوزاد می‌دانید می‌توانید برای پیژامه‌ای ها بنویسید. گاهی با تغییر کوچک می‌توان خواب نوزاد را تنظیم کرد و با این کار به وزن گرفتن نوزاد کمک بسزایی خواهیدشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.