دریم کچر یا کابوس گیر (رویاگیر)، سوغاتی از قبیله سرخ پوستان

0 422

معنی و تاریخچه پشت پرده گیرنده رویا یا همان دریم کچرچیست ؟ شاید گیرنده رویا را آویزان از درخت، ایوان و یا حتی در یک فروشگاه سوغات دیده و از هدف و معنی که دارد تعجب کرده باشید. ما در پیژامه تصمیم داریم در رابطه با داستان و افسانه مربوط به این رویاگیرها بیشتر توضیح داده و شما را با این خرافات عجیب آشنا کنیم.

گیرنده رویا  معتبر بومی های آمریکا

این رویاگیرها ابتدا توسط سرخپوستان آمریکایی  ایجاد شد و امروزه در اندازه و سبک ها مختلف در دسترس عموم قرار گرفته است. دریم کچرها معمولا حلقه کوچک چوبی پوشیده شده از الیاف طبیعی هستند که با وسایل مقدس و البته معنا داری چون پرها و مهره های متصل که از پایین حلقه اویزانند تشکیل شده اند. رویاگیرهای واقعی یا همان دریم کچر ها تنها از مواد طبیعی ساخته می شوند. حلقه های آنها معمولا از شاخه های خمیده درخت بید ساخته شده و توری به شکل تارعنکبوت را درون آن می‌بافند. سپس قاب را با یند چرمی پیچیده و از جایی که می خواستند آویزان می کردند.

تاریخچه دریم کچر یا همان رویاگیر . Ojibwe یا Lakota Origins

امروزه رویاگیرها کاملا با فرهنگ بومی آمریکایی در ارتباط است اما غلب بر این اعتقاد دارند که گیرندگان رویا در ابتدا از قبیله  اوجیبوا منشا گرفته است. قبیله لاکوتا نیز دررابطه با این گیرنده های رویا افسانه مخصوص خودشان را دارند اما اکثرا معتقدند که این رویا گیرها از طریق ازدواج و تجارت قبیله اوجیبوا با سایر قبیله ها به وجود آمده است. در واقع کلمه دریم کچر در قبیله اوجیبوا به معنای عنکبوت است که به عنوان پوشاندن حلقه اشاره دارد. این رویا گیرها شبیه به تاروپود هایی هستند که بومیان آمریکایی برای پوشش پا در برف استفاده می کردند.

افسانه اوجیبوا و داستان دریم کچر (رویاگیرها)

افسانه باستانی در مورد تاریخ و منشا دریم کچر در میان چند قبیله بومی آمریکایی وجود دارد اما عمدتا اعتقاد بر این دارند که این افسانه از قبیله لاکوتا و اوجیبوا بوجود آمده است. در حالی که بسیاری از فرهنگ ها عنکبوت را خزنده ای عجیب و غریب می دانند اما مردم اوجیبوا آنها را نمادی از محافظت و آسایش می شناسند. بر اساس داستان اوجیبوا، عنکبوت مادری برای محافظت از قبیله خود خصوصا به خردسالان، بچه ها و نوزادها خدمت می کرد. از آنجایی که  رشد در قبیله اوجیبوا ادامه داشت و در سرتاسر زمین گسترش پیدا کرد، محافظت برای همه آنها سخت و دشوار می شد و به همین دلیل عنکبوت مادر دریم کچر را  بوجود آورد نا بتواند از بچه هایی که دور می شوند نیز محافظت کند . به دنبال این داستان مادر و مادربزرگ ها برای حفاظت عرفانی از بچه ها  و خانواده های خود این شیوه را ادامه دادند و از این کابوس گیرها به عنوان ابزاری جهت محافظ از خانواده هایشان استفاده کردند و یادگاری به فرزندانشان می دادند. معتد بودند دریم کچر یا همان گیرنده های رویا هرگونه خواب و خیال بد را از بچه ‌ها دور ‌کرده و خواب و خیال خوب را گسترش می ‌دهد. دریم کچر توسط مردم اوجیبوا ساخته شد و از طریق ازدواج آن‌ها با قبیله ‌های دیگر این مفهوم بزرگ و بزرگ ‌تر شد.

دریم کچر ها چه کاری انجام می دهند؟ هدف و معنای دریم کچر

گاهی اوقات به دریم کچر حلقه مقدس نیز گفته می شده است.  در قبیله اوجیبوا  دریم کچرها از ساکنان قبیله در مقابل طلسم به خصوص کودکان  در مقابل کابوس دیدن محافظت می کرده است به گونه ای که با آویزان کردن یکی از این دریم کچر ها در اتاق خواب و یا بالای گهواره کودکان، دیگر خواب های بد و کابوس به سراغ آنها نمی رفته است. هنگامی که این دریم کچر ها بالای تخت و درست در مکانی آویزان شده باشد تا نور خورشید به آن بتابد، این گیرنده رویا انواع انرژی های مثبت را به سمت خود جذب می کند. سپس رویاهای خوب روی پرهای دریم کچرها می چرخند و خواب را راحت می کنند.  اما رویاهای بد و کابوس ها داخل توری عنکبوت شکل دریم کچر ها گرفتار شده  واز بین می رود و در پرتو روز آتش می گیرد.

دریم کچر یعنی تار، پرها، مهره ها

تمام قسمت های دریم کچر ها به معنای گرایش به دنیای طبیعی است. دریم کچر دایره ای شکل است زیرا دایره نشانگر زندگی است و حرکت خورشید و ماه که هر روز و شب در آسمان حرکت می کند را نشان م دهد.  تارهای موجود در این دریم کچرها در طول شب رویاهای بد را در خود گرفتار کرده و  هنگام فرا رسیدن روز آن کابوس را می سوزاند. در رابطه با رویاهای خوب، پرهای موجود در دریم کچرها  شبیه به بالش های کرکی عمل کرده و به رویاهای خوب اجازه می دهد به آرامی روی شخص خواب آلوده بنشینند به گونه ای خواب آنها مختل نشود. وقتی صحبت به مهره ها میرسد غالبا از آنها به عنوان تزئین کننده دریم کچر  یاد می شود اما در رابطه با این موضوع اختلاف نظرهایی وجود دارد. به گفته سرخپوستان آمریکایی این مهره ها نماد عنکبوت هستند که خود تار می بافند. برخی دیگر بر این باورند که مهره ها  نمادی از رویاهای خوب هستند که نمی توانند از طریق تارها عبور کنند و جاودانه می شوند.

معنی دریم کچر در زندگی  امروزی، نمادی معتبر یا استیلای فرهنگی ؟

اگرچه در دنیای امروز دریم کچرها فراوانند اما پیدا کردن یک دریم کچر واقعی و معتبر به این اسانی ها نیست. دریم کچرهای دست ساز واقعی معمولا از نظر سایز و اندازه کوچک هستند و از ترکیبات مقدسی چون  پر و مهره ساخته شده اند. امروزه بسیاری از فروشندگان امریکایی  و بومیان آمریکا از این دریم کچرها که از پلاستیک تهیه شده اند می فروشند. با این وجود، بسیاری دیگر از بومیان آمریكا به این نتیجه رسیده اند كه گیرنده های رویا را به عنوان سمبل استیلای فرهنگی ، تجاری سازی بیش از حد سوق دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.