قطع کافئین و تاثیرات آن بر بی خوابی + مزایا و معایب

مصرف کافئین چطور شما را بی خواب می‌کند!!!

0 766

- تبلیغات -

به هر کجای دنیا که سفر کنید تقریبا نوعی کافئین در هر نقطه پیدا خواهید کرد. انگلیسی ها چای سیاه خود را می نوشند درحالیکه ژاپن چای سبز ماچا را دارد. همچنین در پاراگوئه ماته Maté نوش جان می‌کنند که این نوشیدنی از کوبیدن yerba mate بوجود می آید. تقریبا در هر قاره نوعی کافئین برای نوشیدن پیدا شده است و تصور اینکه این نوشیدنی های کافئین دار چقدر ممکن است در سیستم بدنی ما نقش داشته باشند ممکن نیست.

شما می پرسید که چرا کافئین انقدر محبوب است؟ چون کافئین یک محرک طبیعی است، شما را از خواب بیدار می کند، به شما انرژی می دهد، باعث می شود تا احساس خوبی داشته باشید و باعث می شود کارایی بیشتری نیز داشته باشید. با این همه مزایا پس چرا نباید هر رزو صبح با یک فنجان قهوه و یا چای از خواب بیدار شد؟

اگر از آن دسته افراد هستید که به  طور منظم و با مقادیر زیادی کافئین مصرف می کنید این موضوع واقعا می تواند خواب را برای شما سخت کرده و همچنین تاثیرات منفی بر سلامتی شما بگذارد. ممکن است تلاش کنید کافئین را قطع کنید چون ممکن است باردار باشید، از اضطراب رنج ببرید، فشار خون بالایی دارید یا اینکه دوست دارید بهتر بخوابید؛ ما آماده ایم تا به شما کمک کنیم. خارج کردن کافئین از سیستم روزانه شما می تواند در ابتدا بسیار دشوار باشد اما روش هایی برای زندگی بدون کافئین و بیدار ماندن وجود دارد

که در این  بلاگ پیژامه قصد دارد چگونگی قطع این نوشیدنی های کافئین دار را به شما عزیزان همیشگی آموزش دهد. کافیست این مطلب را تا انتها  مطالعه کنید.

چرا کافئین را قطع کنیم؟

اگر قبلا برای سلامت بیشتر خود تصمیم گرفتید مصرف کافئین را حذف کنید می توانید این بخش را نخوانید ولی چنانچه مایل هستید مزایای افراد سالم که کافئین را ترک کردند بدانید خوشحال می شویم که مارا در این بلاگ همراهی کرده و با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید.

- تبلیغات -

خواب بهتر

مهم ترین نگرانی پیژامه در رابطه با خواب و البته اختلال خواب است. خواب تخصص ماست و کافئین می تواند در برنامه خواب شما اختلال ایجاد کند. کافئین تمایل دارد بین   4 تا 6  ساعت در سیستم  بدنی شما بماند. با این حال حتی کسانی که از قبل از ظهر نوشیدن کافئین را ترک  میکنند گزارش داده ا ند که بعد از حذف کامل این نوشیدنی ها بهتر از قبل خوابیده اند.

جلوگیری از بیماری میگرن

برای بسیاری از افراد که به درد میگرن مبتلا هستند، مصرف کافئین می تواند کمک بزرگی برساند. اگر به طور اتفاقی قهوه اول صبح خود را از دست دهید می تواند باعث سردرد شما شود یا بالعکس اگر یک فنجان اضافه بنوشید سرتان درد بگیرد و اگر می خواهید مصرف کافئین روزانه خود را به تعادل برسانید ممکن است برای شما به کابوس تبدیل شود. با قطع کامل آن از چرخه زندگی دیگر نیازی نیست تعادل برقرار  کنید.

قطع کافئین می تواند سطح انرژی و روحیه شما را تنظیم کند. زمانیکه  شما برای راحت بیدار شدن از خواب به نوشیدنی ها وابسته نباشید به دنبال دریافت انرژی بیشتری نخواهید بود. بنابراین دیگر سریع خسته نمی شوید و آن کسل گذشته که می گفت “با من صحبت نکنید تا بعد از نوشیدن قهوه ام” دوباره تکرار نخواهد شد.

اضطراب پایین

اگر از آن دسته افراد هستید که با اضطراب دسته و پنجه نرم می کنند باید بگوییم ک مصرف کافئین وضعیت شما را بدتر خواهد کرد.  اغلب احساس اضطراب شما می تواند شبیه به مصرف دوز بالای کافئین باشد (عرق کردن  کف دست، تپش قلب در زمان مسابقه، حالت تهوع و …) به همین دلیل کافئین می تواند حالت اضطراب شما را تحریک و تشدید کند. همچنین می تواند  احساسات را افزایش داده و باعث شود فرد مبتلا به اضطراب و استرس سطح بالاتری از این موارد را حس کند. بنابراین  با قطع کردن کافئین این علائم کاهش می یابد.

پس انداز کنید

مگر اینکه کافئین خود را به طور رایگان از محل کار خود دریافت کنید، در غیر این صورت احتمالاً مقداری پول نقد برای کافئین خود خرج می کنید. از این بدتر اگر روزی یک بار از کافه ها نوشیدنی مخصوص خود را بخرید می توانید با جدا کردن فراپاچینو روزانه خود  پول نقد زیادی پس انداز کنید. شما با ترک مصرف قهوه روزانه خود می توانید ریال های بیشتری پس انداز داشته باشید و قطع این هزینه های به ظاهر کم می تواند تاثیر بزرگی در زندگی شما ایجاد کند.

کافئین و خواب – دانشی که پشت آن است

یکی از واضح ترین تاثیرات کافئین در خواب شما این است که نمی گذارد راحت بخوابید و البته خوابیدن را برای شما دشوار می کند. به عنوان یک محرک و انرژی زا، کافئین به طور طبیعی برای حفظ حرکت و انرژی بالا ساخته شده است. زمانیکه کافئین مصرف می کنید خواب برای شما دشوار می شود حتی اگر در شب آن را نمی نوشید. مطالعاتی نشان داده است که کافئین حتی اگر 6 ساعت  قبل از زمان خواب مصرف شود باز هم تاثیر خود را بر خواب می گذارد و مانع از خوابیدن می شود.

برای درک این موضوع که کافئین چگونه بر خواب شما تاثیر می گذارد ابتدا باید بدانید که کافئین به عنوان محرک چگونه عمل می کند. کافئین مانع ایجاد آدنوزین در اتصالات عصبی آن می شود به همین دلیل است که کافئین با همان گیرنده هایی که آدنوزین با آنها کار می کند متصل می شود. آدنوزین هورمونی است که باعث کاهش فعالیت عصبی می شود و فرد را برای خواب آماده می کند اما مصرف کافئین باعث متوقف کردن این فعالیت می شود. کافئین از کند شدن فعالیت عصبی جلوگیری می کند و در عوض  حالات عصبی  را تند میکند و به شما انرژی می بخشد.

زمانیکه از خواب بیدار می شوید و در حال کار کردن هستید، بدن شما هورمون هایی مانند آدنوزین و ملاتونین ترشح می کند که به منظور ایجاد خواب طبیعی ساخته شده است. این روش برای تنظیم انرژی و ذخیره کافی برای کار در روزهای دیگر است. زمانیکه ما با این سیستم طبیعی مداخله کنیم می تواند ریتم های شبانه ما از بین برود و دریافت سیگنال های مناسب برای خواب بدن را دچار مشکل کند که این مسائل همگی باعث بی خوابی و بد خوابی می شود.

نشانه های ترک کافئین

اگر علاقه مند به مصرف کافئین هستید و زیاد نوشیدنی هایی چون قهوه و چای میل می کنید بهتر است یک شبه آن را ترک نکرده و کم کم از برنامه زندگی خود حذف کنید. این کار را بسیار دقیق و  با آگاهی با توجه به میزان  مصرف کافئین در روز خود شروع کنید. آرام ترک کردن ممکن است به شما کمک کند تا از شدت علائم بعد از قطع کافئین کمی جلوگیری شود.

 سردرد

سردرد و میگرن جز اولین علائمی هستند که ممکن است هنگام ترک چای و قهوه و کنار گذاشتن کافئین تجربه کنید. ممکن است زمانی که کافئین را ترک کردید بعداز 72 ساعت دچار سردرد شوید. آنها به طور معمول از پشت چشمان شما شروع می شوند و تا سرتان پیش می روند. بسیار ناراحت کننده است و اگر نیاز به مصرف مسکن دارید حتما از مصرف هرگونه کافئین خودداری کنید وگرنه باید این دردها را تحمل کنید.

بی حالی

برای این مشکل نباید تعجب کنید چون بدون مصرف کافئین ممکن است احساس خستگی کنید. با این حال باید به موقع این راه ها را بگذرانید تا بدن شما به سطح انرژی عادی خود بازگردد. خواندن این بلاگ شما را با چند نکته در هوشیاری و بیدار ماندن در طول روز آشنا می کند.
برای هوشیار ماندن در محل کار خود مشکل دارید؟ یا مدام حس خواب آلودگی دارید ؟ پس بلاگ چگونه در محل کار خود هوشیار باشید را مطالعه کنید.

زود رنجیدن

عصبانی شدن و رنجیدن شما به طور معمول بین 48 تا 72 ساعت پس از آخرین مصرف کافئین شروع می شود با این حال ممکن است بخواهید به خانواده، دوستان و یا همکارانتان  سر بزنید. ممکن است این حالت ترک کافئین شما کمی طول بکشد ومشکلاتی در محل کار شما نیز رخ داده باشد. سعی کنید ببینید که آیا می توانید جایگزینی برای کافئین خود پیدا کنید تا بتوانید در روزمره از آن استفاده کنید یا خیر.

  یبوست

اکر بدن شما با توجه به مصرف قهوه تنظیم شده باشد و کافئین به دستگاه گوارش شما کمک کند ممکن است زمانیکه آن را ترک می کنید سیستم گوارش شما نیز با مشکل روبرو شود. تا حد امکان آب بدن خود را حفظ کنید تا روده ی شما فعال باشد.

کافئین پنهان

ممکن است هنگام ترک کافئین از خوراکی های استفاده کنید که در بسیاری از جاها انتظار کافئین در آنها را نداشته باشید. شما از برخی غذاها و نوشیدنی هایی که کافئین دارند و ممکن است ندانید، تعجب خواهید کرد. برای افرادی که تازه شروع کرده اند …  قهوه بدون کافئین ؟!

قهوه دیکف “بدون کافئین”

درست است، با وجود این نام، قهوه دیکف یا قهوه بدون کافئین هنوز دارای کافئین است. در حالیکه از نظر استاندارد بسیار کمتر از قهوه های دیگر دارد اما همچنان کافئین دارد. اگر می خواهید به آرامی کافئین بدن خود را صفر کنید اینگونه قهوه و چای ها می توانند یک قدم عالی برای رسیدن به هدف شما باشند. یا اگر می خواهید خیلی راحت سطح کافئین بدن خود را به حداقل برسانید،مصرف این نوشیدنی ها را روزانه انجام دهید.

شکلات

شکلات ها به طور طبیعی مقداری کافئین دارند  و هر چه که تلخ تر باشند کافئین موجود در آنها به مراتب بیشتر می شود. به طور کلی باید مراقب غذاهایی که طعم شکلات می دهند هم باشید که این محدود به پودینگ، بستنی ، ماست و غلات نمی شود.

داروهای PMS

تغییر هورمون طبیعی می تواند باعث خواب آلودگی و همچنین سردرد شود. کافئین می تواند هر دوی این موارد را تسکین دهد بنابراین به برخی از داروها کافئین اضافه شده است. در صورت نیاز به مسکن می توانید از این داروها استفاده  کنید فقط حتما برچسب ها را بخوانید.

درمان های سردرد

هنگام ترک کافئین ممکن است دچار سردرد شوید. در حقیقت حذف کافئین یک دلیل شایع برای میگرن است بنابراین کافئین را می توانید در بسیاری از مسکن ها پیدا کنید. همچنین مسکن های هستند که می توانند به شما در برابر دردهای میگرن کمک کنند.

آبمیوه ها

حالا  که تصمیم به حذف کافئین در زندگی خود کردید مراقب نوشیدنی هایی که مصرف میکنید هم باشید چون ممکن است حاوی کافئین باشند.

بدون مصرف کافئین بیدار بمانید

خبر خوب این است که حتی شما هیچ کاری برای جایگزین کردن کافئین خود نکنید در نهایت بدن شما به طور طبیعی سطح انرژی شما را بدست گرفته و تنظیم می کند. شاید کافئین دریافت نکنید اما مطمئن باشید افت نمی کنید. با این حال اگر برای خارج کردن خود از رختخواب نیاز به کمک داشتید ما چند نکته برای وارد کردن ضربه اضافه به بدن خود بدون کافئین توصیه می کنیم.

ویتامین ها و مکمل ها

جنسینگ، ویتامین دی،  ویتامین ب 12 و آهن می توانند به بالا بردن سطح انرژی شما کمک کنند. برای مصرف این داروها باید دقت کنید تا در زمان مناسب استفاده و جذب شوند. توجه داشته باشید  که زمان مصرف ویتامین ها می تواند زمان حیاتی باشد.
برخی از ویتامین ها مانند جنسینگ و ویتامین های گروه ب می توانند شما را در شب بیدار نگه دارند. در حالیکه ویتامین های دیگر مثل منیزیم باعث خواب می شوند. حتما قبل از مصرف در مورد آنها بخوانید حتی اگر یک ویتامین باشد بهتر زمان مصرف آن را بررسی کنید.

آب بدن خود را حفظ کنید

نوشیدن آب بخش مهمی از نگه داشتن بدن شما از خاموش شدن است. با مصرف آب به طور طبیعی انرژی زیادی را ذخیره خواهید کرد. همراه داشتن بطری های آب در کنارتان نیز راهی عالیست برای اینکه در زمان نیاز از آنها بنوشید و بدن خود را هیدراته کنید.

منظم ورزش کنید

اگر به طور منظم ورزش میکنید در طول روز انرژی زیادی ذخیره خواهید کرد. اگر به منظم ورزش کردن عادت نکرده اید و این کار را با ورزش های سنگین شروع کنید ممکن است قبل از دیدن ماه خسته شوید. اما ما از شما می خواهیم که این کار را ادامه دهید. شما زمانیکه به طور منظم این حرکت را انجام دهید از میزان انرژی که دارید حیرت خواهید کرد همچنین ورزش کردن یک روش بسیار عالی برای پمپاژ خون در اول صبح است.

آب نارگیل

اگر مایل به افزایش مصرف نوشیدنی خود هستید آب نارگیل بدون شکر عالیست. آب نارگیل شیرین نشده سرشار از ویتامین های گروه ب است که به  طور کاملا طبیعی سطح انرژی در شما را بالا می برد.

چربی های سالم

بسیاری از غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات (که در غذاهای کم چرب وجود دارند) تاثیر منفی بر سطح انرژی شما می گذارند. در حالیکه ممکن است در ابتدا قند زیاد دریافت کنید و در این صورت خیلی سریع کاهش قند خون را تجربه می کنید که این موضوع باعث بی حالی شما می شود.  در طرف دیگر،غذاهای حاوی چربی سالم، پروتئین ها و همچنین غلات برای حمایت از سطح انرژی شما بسیار مفید و البته ضروری هستند.

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها، قند و فیبر هستند. اینها ترکیب عالی هستند البته نه بیش از حد. خوردن این دسته  به صورت خام عالیست تنها یک توصیه اینکه  اگر آب میوه و یا سبزیجات را در منزل می گیرید اگر به آنها شکر بزنید فیبر موجود در آنها از بین میرود. فیبر دقیقا همان چیزی است که به روند هضم و احساس سیری شما کمک می کند. زمانیکه روند هضم شما کند شود به این معنی است که قند آرام وارد سیستم بدن شما شده  و در نتیجه باعث اختلال در شما می شود. در انتها پیشنهاد می کنیم که به جای مصرف آب میوه  و سبزیجات حتما آنها را به صورت خام نوش جان کنید و لذت ببرید زیرا آب میوه و سبزیجات باعث ایجاد قند خون می شود.

 سخن پایانی پیژامه – چگونه کافئین را ترک کنیم

اگر تصمیم دارید برای ترک کافئین قدمی بردارید امیدواریم این نکات و راهبردهایی که عنوان کردیم به شما در روند ترک آن کمک کنند.  ترک کافئین کاملا انجام شدنی است البته اگر واقعا تصمیم ترک آن را داشته باشید. همچنین ترک کافئین می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد از جمله به بهتر خوابیدن و بهتر استراحت کردن شما در طول روز کمک می کند.
اگر سوالی دارید یا اینکه دوست دارید زودتر به نتیجه برسید کافیست با ما تماس بگیرید. پیژامه دوست دارد به شما کند تا خیلی راحت و خیلی خوب بخوابید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.