تاثیرات باورنکردنی ASMR بر خواب

ASMR چیست و چگونه روی خواب تاثیر می‌گذارد؟

0 398

- تبلیغات -

 ASMR چیست؟

واکنش ارادی اوج گیری حسی (autonomous sensory meridian response) که به تازگی توسط دانشمندان کشف شده است مبحثی تازه و شگفت آور است که بسیار هم جای بحث دارد. بر اساس مقاله ای در مجله ی علوم اعصاب اجتماعی در سال 2015، افرادی که مور مور شدن را تجربه کردند از محرک های دیداری و شنیداری بسیار خاصی تاثیر گرفتند. این محرک ها می‌توانند احساس سوزن سوزن شدن یا احساس اینکه چیزی در حالت ایستاده از سر و گردن و بعد هم ستون فقرات آنها عبور می کند را القا کنند.

تجربه‌ی مور مور شدن متفاوت از دیگر تجربه های حسی مثل فریسون است. فریسون مثل احساس لرز در زمانی است که مردم هنگام گوش دادن به یک آهنگ بهشان دست می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2017، دو پدیده‌ی مور مور شدن و فریسون به سه دلیل با هم متفاوت هستند.

  • سوزن سوزن های مربوط به فریسون تمایل دارند که به سرعت در بدن پخش شوند اما سوزن سوزن های مور مور شدن می‌توانند چندین دقیقه نیز دوام بیاورند.
  • تجربه مور مور شدن موج گونه و حرکتی توصیف می شود.
  • تجربه‌ی مور مور شدن با رضایت و آرامش همراه است.

همچنین چیزهایی که باعث ایجاد حس سوزن سوزن شدن می‌شوند معمولا محبوبیت اجتماعی دارند و شامل حرکات و صداهایی است که تکرار می‌شوند.

اگرچه این شرایط بالا فقط برای مدتی اتفاق می‌افتد اما برای اولین بار در سال 2010 در ارتباطات آنلاین پدیدار شد و برخی از این گروه های آنلاین بیش از صد هزار عضو داشتند.

علاوه بر ارتباطات آنلاین،افراد علاقمند به ASMR نیز به یادگیری در مورد این شرایط پرداختند و رسانه های مختلف از جمله:ویدیو ها و وب سایت ها که منبع و مرکز اخبار ASMR هستند ایجاد شدند.

- تبلیغات -

رسانه ی ASMR

در چند سال گذشته فیلم های ASMR و رسانه های آن نسبتا محبوب شدند. این فیلم ها بخاطر محتوای عجیبشان معروف شدند مثلا شخصی در حال شانه زدن مو های خود است یا شخصی در حال تایپ با کیبورد یا حرکت آهسته و از این دست ویدیو ها است.این همان محتوایی است که به بیننده احساساتی که راجع به آن حرف زدیم را می دهد.

اکثر بینندگان فیلم های ASMR حالت های بسیار آرامش بخشی را در زمان مشاهده‌ی ویدیو ها احساس کردند و بقیه‌ی افراد اذعان کردند که این نوع ویدیو ها حال خوبی به آنها می‌دهد و به خوابیدن آنها کمک می کند.

تا همین اواخر،مطالعات علمی اندکی بررسی کرده اند که چطور فیلم های ASMR به مردم کمک می کند.در بخش بعدی،به چند مطالعه ی اخیر خواهیم پرداخت که بررسی می کنند چگونه رسانه ی ASMR کار می کند و آیا می تواند باعث ایجاد خواب آلودگی شود؟

رسانه ی ASMR به افراد برای ایجاد آرامش و خواب کمک می کند

اگر چه تحقیقات کمی وجود دارد که از فیلم های ASMR به عنوان ابزاری برای کمک کردن به خواب حمایت کند،اما با ابن وجود، تحقیقاتی وجود دارد که به ما نشان می‌دهد فیلم ها و رسانه های ASMR می‌تواند به ایجاد آرامش در افراد کمک کند.و تا جایی که ما اطلاع داریم ایجاد آرامش و احساس اضطراب کمتر می‌تواند به خواب افراد کمک کند.

اگر به شنیدن موسیقی های ASMR علاقمندید، مقاله‌ی موسیقی خواب را از دست ندهید.

چرا مردم فیلم های ASMR نگاه می کنند؟

طبق نظر سنجی که در سال 2015 انجام شد.سوالات مختلفی که درباره‌ی ASMR پرسیده شد.محققان دریافتند که 98 درصد از افراد شرکت کننده موافق این بودند که فیلم های ASMR در ایجاد آرامش کاملا موثر هستند و 82 درصد از افراد شرکت کننده موافق این بودند که این فیلم ها به آنها در خوابیدن کمک کرده است.و بیش از 81 درصد آنها ترجیح می‌دادند که قبل از خواب فیلم های ASMR نگاه کنند.

در آخر نیز لینک چند فیلم مربوط به ASMR را قرار دادیم تا با دیدن آنها راحت تر بخوابید. برای دیدن ویدیوهای ASMR بیشتر به کانال آپارات ما سر بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.