8 نکته برای داشتن خواب تابستانی فوق العاده

چطور از بی خوابی های تابستان گرم جلوگیری کنیم؟

0 380

- تبلیغات -

متاسفانه یا خوشبختانه تابستان نزدیک است و اگر اتاق خواب شما آماده نیست پس بدانید که تمام شب را عرق خواهید کرد. خوابیدن در روزهای گرم تابستان بسیار سخت تر از روزهای دیگر است چرا که روز طولانی تر می شود و گرمای آن برای خواب ما اختلال بوجود می آورد.
پیژامه خبرهای خوبی دارد؛ اینکه به شما یاد دهد با چند عادت ساده و تنظیم اتاق خواب خود، به راحتی در تابستان بخوابید. برای یادگیری نکات و ترفندهای پیژامه خواندن مطلب را ادامه دهید.
خوشحال می شویم اگر مورد خاصی در نظر شما بود که در این مقاله قرار نداشت، آن را در قسمت نظرات با سایر پیژامه ای ها به اشتراک بگذارید.

نکات خواب تابستانی

وقتی در تابستان عرق می کنید و گرما از خواب بیدارتان می کند، بعید نیست که تمایلی به سر کار یا مدرسه رفتن نخواهید داشت. حتی با وجود روزهای طولانی و بسیار گرم، مهم است که مطمئن باشید به اندازه کافی استراحت کرده اید به همین دلیل چون پیژامه دوست ندارد در خواب شما اختلالی رخ دهد در ادامه مطلب و برای اطمینان از تجربه یک خواب تابستانی خوب حتی در گرم ترین روزها، نکات مفیدی جمع آوری کرده است.

خواب تابستانی

نکته اول : فضا را خنک نگه دارید.

جای تعجب نیست که بدانید خوابیدن در دمای خنکتر به شما در داشتن خوابی بهتر کمک خواهد کرد.  به همین دلیل خانه و همچنین اتاق خواب خود را خنک نگه دارید. با این کار شما خواب باکیفیت تری را تجربه خواهید کرد و از مدت زمانی که در خواب بوده اید بسیار لذت خواهید برد. سعی کنید دمای خانه و اتاق خواب شما گونهای باشد که مجبور به استفاده از ملافه های ضخیم در زمان خواب باشید.

نکته دوم: پرده های تاریک استفاده کنید. (شید)

اگر در صدد فراهم کردن برنامه خواب عالی و منظم برای خود و فرزندانتان هستید باید دقت کنید که برای رسیدن به این برنامه  نیاز دارید در زمان مشخص بخوابید. در فصل تابستان چون روزها طولانی تر می شوند ممکن است خوابیدن زمانیکه همچنان هوای بیرون از خانه روشن است سخت باشد و روند خواب را برای شما مشکل کند.

- تبلیغات -

ما نمی توانیم کاری کنیم که آفتاب زودتر از زماش غروب کند اما می توانیم با استفاده از شیدهای تیره و پرده های سنگین اتاق خوابمان را تاریک و خنک کنیم. این پرده ها گرما را مسدود کرده و یک محیط آرام، تاریک و خنک را ایجاد می کنند. در اصل ما استفاده از این پرده یا شید ها را به دلیل خنک ماندن اتاق خواب پیشنهاد می دهیم. شما می توانید در فصل های دیگر با کنار زدن آن نور کافی را هم دریافت کنید.

این شیدها اتاق خواب شما را در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر نگه می دارد. به خصوص زمانیکه که هوا گرم و آفتابی باشد کشیدن این شیدها در طول روز می تواند باعث خنک تر شدن اتاق خواب شما شود.

نکته سوم: پیژامه های تابستانی (لباس خواب)

زمانیکه هوا به شدت گرم باشد، ممکن است تمایلی به لباس پوشیدن هم نداشته باشید چه برسد پیژامه های خواب! با این حال لباس های خواب مناسبی وجود دارند که به شما در خنک ماندن کمک می کنند. برای اتبستان باید دور شلوار و بلوزهای آستین دار را خط بکشید و آن ها را با تاپ و شورت های نخی جایگزین کنید.

سعی کنید از الیاف طبیعی مانند ابریشم و پنبه استفاده کنید چون لباس های ابریشمی و یا پنبه ای، گرما را در خود نگه نمی دارند و در طول شب باعث تنفس پئست شما می شوند. لباس هایی از جنس پلی استر رطوبت را به دام انداخته و باعث ایجاد ناراحتی و آشفته حالی در شما می شوند پس دور لباس های خواب که جنس پلی استر دارند را خط بکشید.

نکته چهارم: قبل از خواب دوش بگیرید.

در پایان یک روز طولانی تابستان، همه ما عرق کرده ایم. هرچند از اسپری و ککرم ها برای جلوگیری از آن استفاده کرده باشیم. هنگام رسیدن به خانه امکان دارد به وضعیتی که داریم دقت نکنیم و دنبال شیرجه زدن روی تخت خوابمان باشیم. متاسفانه این کار ما باعث می شود تمام ملافه ها و روی بالش ها و هرچیزی که مربوط به خواب ما باشد کثیف و بدبو شود.

هر چقدر هم که خسته بودید به حمام بروید. دوش آب ولرم بگیرید و با بدن شورهای خنک تنتان را بشویید. ژل دوش های خنک کننده پوست بسیاری در بازار هستند کخ می توانید از آنها تهیه کنید. بعد از دوش است که احساس راحتی کرده و با طراوت و البته تمیزی به رختخواب خود بر میگردید. با این کار شبی خنک و راحت در انتظارتان خواهد بود.

نکته پنجم: برنامه خواب خود را حفظ کنید.

هنگامی که روزها طولانی تر می شوند می توانند برای بیدار نگه داشتن شما وسوسه انگیز هم باشند. اگر تصمیم دارید برنامه خواب منظمی داشته باشید نباید برنامه خواب خود را در تابستان تغییر دهید. می دانیم که دوست دارید در تابستان به شب بیداری و تفریح مشغول شوید ولی متاسفانه بعد از تمام فصل برگشت شما به حالت قبل بسیار دشوار خواهد بود. شما برای ثبات برنامه خواب خود نیاز به برنامه خواب ثابتی خواهید داشت.

با تکرار زمان خواب و زمان بیداری، ریتم بدن شما با برنامه ای که برایش تعیین کرده اید همخوانی پیدا می کند و این یعنی بدن شما می داند که چه زمان هایی باید هورمون خواب را ارسال کند و باعث شود تا بدن شما به خواب برود. برای اینکه این اتفاق درست و  به موقع رخ دهد باید به برنامه  خوابتان پایبند باشید. پیژامه به شما قول می دهد اگر این کار را درست انجام دهید کیفیت خواب شما نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

نکته ششم: بدن خود را هیدراته نگه دارید.

زمانیکه بدن شما آب کافی دریافت کند بهتر می خوابید.متاسفانه در گرمای تابستان و با گذشت روز آب بدن شما کاهش پیدا می کند بنابراین به طور مرتب آب بنوشید. کنار تخت خود لیوان آب داشته باشید تا در مواقع نیاز حتما از آن بنوشید. زمانی که گلوی شما خشک شد یعنی کم آبی  و درست آن زمان که احساس گرمای شدید داشتید بدانید که به آبرسانی نیاز دارید.

نکته هفتم: دیروقت چیزی نخورید!

یکی از علائم روزهای تابستان این است که ما تمایل داریم زمانیکه هوا تاریک شد شام بخوریم. این موضوع می تواند به آخر شب هم برسد وما را از مسیرمان منحرف سازد. شاید این مسئله آنچنان بزرگ به نظر نرسد اما می تواند به مرور باعث ناراحتی روده شده و خوابیدن را برای ما دشوار کند. همچنین می تواند کیفیت خواب ما از بین برد. بنابراین حتما به ساعت توجه کنید و حتما تا دوساعت قبل از خواب از خوردن غذا خودداری کنید.

نکته هشتم: جریان هوا را فراهم کنید.

جریان مناسب هوا در اتاق خواب به شما کمک می کند تا دمای مناسب بدنتان را در طول شب حفظ کنید. اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده و در اتاق خود پنکه سقفی و یا کولر دارید که عالیست. اگر ندارید و بخت با شما یار نیست می توانید پنکه های مناسب را از بازار تهیه کنید و به گردش هوا در اتاق خواب خود کمک کنید. پنکه ها گزینه های عالی برای ایجاد کردن اتاق خنک تابستانی برای شما هستند. پنکه ها بدون اینکه صدای اضافی تولید کرده و باعث ناراحتی خواب شما شوند، هوای خنک را در اتاق شما وارد می کنند.

جمع بندی پیژامه در مورد نکته های خواب تابستانی

نه تنها تغییر دادن اتاق خواب نسبت به فصل ها می تواند عالی باشد بلکه بسیار سرگرم کننده هم هست. اگر فکر می کنید اتاق خواب شما در فصل تابستان برای یک خواب تابسانی خوب نیاز به تغییرات دارد امیدواریم این مقاله مناسب شما واقع شده باشد.

روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای طراحی اتاق از آنها بهره بگیرید اما خنک ماندن واقعا امری ضروری  است. سعی کنید برای خنک ماندن از الیاف طبیعی استفاده کنید.  مهمتر از همه اینکه مطمئن شوید که در کنار خنک ماندن، راحتی و عادت های  سالم خواب را هم حفظ می کنید.

اگر سوالی داشتید و دوست داشتید  اطلاعات بیشتری از آن کسب کنید، خوشحال می شویم آن را با پیژامه در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.