14 راه برای خنک ماندن در شب بدون سیستم خنک کننده

خنک بخوابید حتی بدون کولر!

0 1,121

- تبلیغات -

آیا چیزی بدتر از گرمای بیش از حد زمان خوابیدن وجود دارد؟ شما نیز به دنبال راهی برای خنک ماندن در شب هستید؟ یا دوست دارید شب ها خنک بخوابید ؟ احتمالا جواب اکثر افراد این است که قطعا هیچ کس دوست ندارد با ملافه هایی که زیر تنش خیس عرق شده است دست و پنجه نرم کند!

گرما نه تنها باعث ناراحتی افراد زمان خواب میشود بلکه میتواند یکی از عوامل بی خوابی شبانه باشد. دمای ایده آل برای خوابیدن دمایی حدود 16 درجه سانتی گراد یا حتی پایین تر است. در حقیقت دمای بالاتر از 24 درجه، کیفیت خواب شما را به راحتی مختل می کند.

خنک بخوابید حتی بدون کولر! - پیژامه

اگر بدون داشتن تهویه مناسب زندگی می کنید و یا به طور موقت مجبورید بدون دستگاه تهویه و کولر بخوابید؛ پیژامه یک خبر خوش برایتان دارد چون دیگر نیازی به رنج بردن در شب های گرم و طاقت فرسای تابستان ندارید. تنها کافیست 14 نکته برتر ما در این خوابنامه پیژامه را دنبال کنید، تا بتوانید شب ها بدون نیاز به سیستم های خنک کننده خنک بخوابید.

روش های خوابیدن بدون نیاز به سیستم خنک کننده

1- بالش خود را تعویض کنید.

مغز شما در زمان کار گرمای بسیاری ایجاد می کند که این موضوع حتی در زمان خواب هم صدق می کند. برای خنک ماندن در شب باید سر خود را خنک کنید. این یعنی خنک کردن بالش. در اینجا چند گزینه برای خنک ماندن سر شما وجود دارد:

  • به جای بالش های معمولی از یک بالش فوم یا گندم سیاه استفاده کنید. این دو نوع بالش خنک کردن سر و گردن شما را بدرستی انجام می دهند. بالش های مموری فوم برتری ویژه ای دارند. به دنبال مدل های ساخته شده از ژل های خنک کننده یا دارای تهویه برای جریان هوا باشید.
  • بالش های خنک کننده که به خوبی طراحی شده اند را خریداری کنید. بالش های خنک کننده معمولا از مموری فوم که در آن ژل تزریق شده یا از لاتکس ساخته شده اند هستند و روکش پارچه ای آنها اجازه جریان هوا و تنفس را می دهد.

- تبلیغات -

2- روی خرید ملافه های خنک سرمایه گذاری کنید.

درست همانگونه که بالش های خنک کننده وجود دارند، ملافه های خنک کننده نیز موجود هستند. این ملافه ها از مواد تنفسی مانند پنبه ارگانیک یا بامبو ساخته شده اند. این ملافه ها همچنین برای از بین بردن رطوبت طراحی شده اند بنابراین هرچقدر هم که عرق کنید، با استفاده از آنها میتوانید راحت، خشک و خنک بخوابید. اگر هم دوست دارید احساس دنج بودن با پتو را داشته باشید اما بدون گرما، می توانید از یک پتوی سبک استفاده کنید.

3- سیستم خنک کننده خود را بسازید.

با قرار دادن تکه های یخ در یک ظرف بزرگ و قرار دادن آن مقابل پنکه خنک بخوابید. با آب شدن یخ ها و چرخش پنکه در تمام اتاق وزش خنک نسیم را حس خواهید کرد. حتی یک پنکه کوچک شخصی هم می تواند کابوس گرما را برطرف کرده و به شما در خنک ماندن در شب کمک کند.

4- مثل یک مصری بخوابید.

اگر فردی راز خنک خوابیدن در هوای بسیار گرم را بداند، قطعا او یک مصری است. مصری ها برای خنک کردن اتاق خواب خود در شب، از این هک خواب معروف پیروی می کنند:

  1. یک ملافه یا یک حوله بزرگ را در آب خیس کنید.
  2. سپس آن را بپیچید یا داخل ماشین لباسشویی در حال چرخش (خشک کن) قرار دهید.
  3. پس از متوقف شدن با ملحفه نم دار وارد رختخواب شده و آن را روی سر خود قرار دهید.
  4. پس از این کار تا زمانیکه یک فن سقفی روشن باشد یا اینکه پنجره اتاق باز باشد احساس خنکی خواهید کرد.

گزینه های دیگری نیز مثل آویزان کردن ملافه در مقابل پنجره باز یا پوشیدن لباس نمدار زمان رفتن به رختخواب نیز قابل انجام است.

نکته: بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن تشک خود، در زمان اتسفاده از این روش ها روی تشک یک حوله خشک قرار دهید تا رطوبت بدن شما را بگیرد و از رسیدن آن به تشک جلوگیری کند.

5- برهنه بخوابید.

برهنه خوابیدن در واقع برای کیفیت خواب ما نیز بسیار ایده آل است زیرا بدون پوشیدن لباس مزاحم، راحت تر میخوابید و حفظ تعادل دمای بدن نیز آسان تر است. البته در خوابنامه ای دیگر در مورد مزایا و معایب برهنه خوابیدن صحبت کرده ایم.

6- پرده های اتاق را بکشید.

در طول تابستان، که تابش نور خورشید قوی تر از فصل های دیگر سال است؛ بهتراست پرده های اتاق را کشیده نگه دارید تا از گرم شدن خانه در مقابل گرمای خورشید جلوگیری کنید.
برای محافظت بیشتر در برابر تابش پرتو های نور خورشید میتوانید، پرده های تیره نصب کنید. این پرده ها باعث می شوند اتاق خواب شما خنک نگه داشته شود نتیجه این عمل میتواند برای شما خوابی عمیق تر و طولانی تر باشد.

7- یک تشک خنک تهیه کنید.

تشک شما منبع دیگری از گرما در محیط خواب شماست به خصوص اگر شما روی تشکی بخوابید که بتواند گرما را به دام بیاندازد. تشک های مموری فوم به دلیل به دام انداختن گرمای بدن جذاب نیستند اما تشک های لاتکس ارگانیک، یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی است که نسبت به گرما حساس ترند.

اگر در حال حاضر برای تهیه  تشک جدید نمی توانید هزینه کنید و خرید تشک در اولویت شما نیست، می توانید بر روی روکش یا پد تشک و محافظ تشک هزینه کنید و یکی از انواع خنک کننده آنها را خریداری کنید. این محافظ های تشک به گونه ای طراحی شده اند که گرمای بدن را گرفته و با پخش کردن گرما سطح تشک را خنک نگه می دارند.

8- ملافه هایتان را داخل فریزر قرار دهید.

یکی دیگر از روش های خنک ماندن در شب قرار دادن کوتاه مدت ملافه های تخت در فریزر خانه تان است. معمولا میل به خنکی در ابتدای زمان خوابیدن بیشتر است و میتوان از این روش برای این کار استفاده کرد. البته به یاد داشته باشید که زمان قرار دادن ملافه ها در فریزر نباید طولانی شود چون ممکن است در آن جا یخ ببندند.

9- یک بطری آب را با آب یخ پر کنید.

در طول شب های گرم بطری را با آب یخ پر کنید. آن را زیر پاهایتان روی تختخواب قرار دهید. پاهای شما اصلی ترین جز بدن برای تنظیم دما هستند بنابراین با خنک نگه داشتن آنها کل بدن شما خنک خواهد ماند.

10- نقاط بدنتان که نبض دارد را خنک کنید.

برای این کار به فضای زیادی در فریزر خود نیاز دارید. چند دستمال مرطوب را درون فریزر خود قرار دهید. قبل از رفتن به رختخواب، دراز بکشید و این دستمال ها را روی نقاطی که نبض دارند مانند مچ دست، گردن، کشاله ران، مچ پا و پشت زانو قرار دهید.
خنک کردن این نقاط باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای شده و به سرعت قسمت های دیگر بدن را خنک می کند. همچنین می توانید پاهای خود را در یک کاسه آب خنک فرو کنید و قبل از خواب پاشویه آب سرد داشته باشید.

11- دوش بگیرید.

قبل از رفتن به تختخواب دوش بگیرید ولی نه دوش آب سرد! بهتر است قبل از خوابیدن با آب ولرم دوش بگیرید تا بدن شما از داخل خنک شود.
هنگامیکه زیر دوش یا در داخل وان حمام نشسته اید، آب از روی پوست شما تبخیر می شود. با این اتفاق، بدن شما خنک می شود، و ریتم شبانه روزی بدن شما تنظیم شده و به مغز سیگنال می دهد که زمان خوابیدن است.

12- تختخواب خود را به زمین نزدیک کنید.

همه ما می دانیم که هوای گرم بالا می مان، به همین دلیل است که میتوانیم با خوابیدن در ارتفاع پایین تر یا قراردادن تشک روی زمین از این هوای گرم فاصله بگیریم.

13- موقعیت خواب خود را تغییر دهید.

شاید در ابتدا کمی سخت باشد که خودتان را برای خوابیدن در یک موقعیت جدید (حالت خواب دیگر) آماده کنید اما امکان پذیر است. سعی کنید در حالتی بخوابید که کمترین میزان اتصال به تشک را دارید مثلا به پشت یا به طرفین بخوابید؛ همچنین بهتر است زمانی که می خوابید دست ها و پاهایتان را باز کنید زیرا دور نگه داشتن نقاط بدن از یکدیگر از گرمازدگی و ایجاد عرق جلوگیری می کند.

نکته: اگر عادت ندارید به پشت بخوابید میتوانید از بالش های کمکی استفاده کنید تا کمر درد نگیرید.

14- بدن خود را هیدراته کنید.

هیدراته کردن بدن به شما کمک می کند تا حرارت بدن گرفته شده و در پایین ترین حالت خود قرار بگیرد بنابراین میتواند به افزایش کیفیت خواب شما کمک کند به همین دلیل بهتر است قبل از خواب یک لیوان آب خنک بنوشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.