یوگا، بهترین داروی خواب‌آور – خواب یوگی چیست؟

یوگانیدرا یا خواب یوگی چیست؟

0 405

- تبلیغات -

برخی از افراد معتقدند که 45 دقیقه خواب یوگی با 3 ساعت خواب معمولی برابری می‌کند. در دنیای مدرن امروزی که اکثر افراد به دنبال راهی برای کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن هستند، تعجبی ندارد که خواب یوگی انقدر محبوب شود.

نباید به خواب یوگی به عنوان روشی نگاه کنید که به شما اجازه می‌دهد کمتر از 7 ساعت بخوابید. شما باید از ترکیب آنها بهترین بهره را ببرید. با انجام تمرینات مربوط به یوگا، شما در روتین روزانه‌ی خود استرس کمتر و آرامش ذهنی بیشتری را تجربه می‌کنید، این عمل به شما کمک می‌کند تا سریعتر بخوابید.

خواب یوگی چیست؟

خواب یوگی را با عنوان یوگا نیدرا هم می‌شناسند. و در اصل به تمریناتی گفته می‌شود که روی ذهن ناخودآگاه شما اثر گذار است. کسانی که تمرینات یوگا نیدرا انجام می‌دهند وارد وضعیتی می‌شوند که مرز بین خواب و بیداری است.

زمانی که می‌خوابید، شاید متوجه شده باشید که افکار شما کمتر خطی می‌شوند، از جاهای متفاوتی عبور می‌کنند و اتفاقاتی که تجربه کردنشان در دنیای واقعی مشکل است را می‌بینید. همچنین، ممکن است که نسبت به این افکار کمتر احساساتی شوید. بر اساس خواب یوگی، این شما هستید که ذهن ناخودآگاهتان را باز می‌کنید.

افرادی که تمرینات یوگا انجام می‌دهند، اتفاقی مثل hypnagogia (توهمات خواب) را تجربه می‌کنند.

Hypnagogia اسمی است که برای “رویایی که در وضعیت خواب و بیداری، جایی که افکار شما سیال‌تر هستند، اتفاق می‌افتد” انتخاب کردند. بسیاری از مردم بر این باورند که این موضوع خلاقیتشان را افزایش می‌دهد، و به همین دلیل است که به طور مداوم آن را دنبال می‌کنند. برای مثال، هم توماس ادیسون و هم سالوارو دالی به طور منظم این کار را انجام می‌دادند تا در کارشان از آن الهام بگیرند.

 یوگا نیدرا در برابر خواب معمولی

- تبلیغات -

خواب یوگی (یوگا نیدرا) به هیچ وجه شبیه خواب معمولی نیست. علاوه بر این، تمرینات یوگا به شما کمک می‌کند تا وارد وضعیت عمیقی از ریلکسیشن شوید.

زمانی که خواب هستید، بدن و ذهن شما به طور عمیق در آرامش هستند. شما ناآگاهید و اصلا متوجه نمی‌شوید که خواب هستید. برعکس، زمانی که بیدار هستید، می‌دانید دقیقا چه اتفاقی در ذهن و بدن و اطراف شما می‌افتد. هدف یوگا نیدرا رسیدن به حد وسط این دو حالت است. یعنی شما در خواب بیشترین احساس آرامش را تجربه کنید و احساس آگاهی بیداری خود را نیز حفظ کنید.

امواج مغزی شما بر اساس وضعیت خواب و بیداری که در آن هستید، تغییر می‌کند.

زمانی که بیدار هستید، امواج مغزی شما در وضعیت بتا هستند. همانطور که شما شروع به ریلکس کردن می‌کنید، امواج مغزیتان به سمت وضعیت آلفا منتقل می‌شوند. بعد از اینکه ریلکسیشن را شروع کردید، امواج تتا برای خواب سبک در حال انتقال هستند، قبل از انتقال یافتن به این امواج، که آرام آرام  به خواب عمیق منتهی می‌شود. یوگا نیدرا کمک می‌کند به امواج تتا نزدیک تر شوید در حالی که هنوز بیدارید.

محققان مدارکی برای تاثیرات یوگا نیدار جمع آوری کردند. اسکن مغز افراد شرکت کننده نشان داد که در حالت استراحتی مشابه خواب هستند اما هنوز هوشیارند.

مزایای خواب یوگی

اگر یوگا نیدرا برای شما  شبیه مدیتیشن به نظر می‌رسد، باید بگوییم که تفاوت چندانی ندارد. اما یوگا نیدرا برای برانگیختن احساس آرامش، ریلکسیشن و ترمیم کردن روح، طراحی شده است. به صورت ایده‌آل، زمانی که تمرین شما به اتمام می‌رسد باید احساس آرامش و شادی بیشتری نسبت به وقتی که شروع کردید داشته باشید.

مثل مدیتیشن، تجسم فکری و دیگر انواع یوگا، یوگا نیدرا قسمتی از یک تمرین روحی است که خیلی از مردم از مزایای آن در زندگی خود بهره‌مند می‌شوند. استرس را از بین می‌برد و احساس آرامش را به زندگی روزمره منتقل می‌کند. باعث می‌شود که کنترل بیشتری روی احساسات خود داشته باشید. ذهنیت مسابقه‌ای را متوقف می‌کند. و شاید احساس هوشیاری و تمرکز بیشتری داشته باشید و به جهان پیرامون خود و دیگران بیشتر متصل شوید.

با اتصال ذهن و بدن خود به یکدیگر، می‌توانید بیش از پیش در لحظه زندگی کنید.

بر اساس شواهد عینی، محققان دریافتند که یوگا نیدرا فشار خون، ضربان قلب و سلامت روانی زنانی که اختلالات قاعدگی دارند را افزایش می‌دهد. همچنین به افرادی که دیابت دارند کمک می‌کند تا سطح گلوکز خونشان را بهتر کنترل کنند.

یکی از بهترین چیزهایی که درباره‌ی خواب یوگی وجود دارد، در دسترس بودن آن برای همگان است. همه می‌توانند تمرینات یوگا نیدرا را بدون در نظر گرفتن سن یا تجربه شروع کنند. شما می‌توانید یوگا نیدرا را انفرادی یا دسته جمعی، در منزل یا در سالن ورزشی تمرین کنید.

چگونه باید تمرینات یوگا نیدرا را انجام دهیم؟

اگر علاقه به تمرین بوگا نیدرا درون منزل دارید، از آموزش های آنلاین برای تمرین کردن استفاده کنید، همچنین تعداد زیادی برنامه وجود دارد که می‌توانید روی گوشی خود نصب کنید و از بخش یوگا نیدرا برای تمرین خود استفاده کنید.

ما در اینجا، به صورت خیلی پایه‌ای و کلی تمریناتی تهیه کردیم که بتوانید به سادگی در منزل انجام دهید.

  • برای شروع، دراز بکشید و دستان خود را در کنار بدن خود بکشید. پشت خود را با تشک، پتو، یا یک جسم نرم پر کنید و راحتی را برای خود مهیا کنید، سپس، چشمان خود را ببندید.
  • اول از همه، شروع کنید به انجام تمرینات تنفسی ساده که با عنوان پرایاناما نیز شناخته می‌شود. شما می‌توانید انتخاب کنید که تنفس از راه بینی داشته باشید، یا به صورت خیلی ساده با حرکات دست دم و بازدم انجام دهید. روی تنفس خود متمرکز شوید، ذهن و بدن خود را آرام کنید و به مغز خود چیزی برای متمرکز شدن بدهید.
  • سپس، متعهد شوید که بیدار بمانید و قصد و نیت خود را تکمیل کنید. هدف یوگا نیدرا خوابیدن نیست، اما به وضعیت ریلکسیشن عمیق باید وارد شوید. نیت شما باید اعتراف مثبت باشد مثل، “قلب من آماده‌ی دریافت خوبی هاست” یا “من به ریلکسیشن خوش آمدم.” اعتراف مثبت خود را سه بار تکرار کنید.
  • حالا کار اصلی را شروع کنید. از سمت چپ بدن به سمت راست حرکت کنید، با انگشت کوچک پای سمت چپ شروع کنید، در راستای پای خود حرکت کنید، سپس به سمت دیگر اجزای بدن رفته تا به عضلات صورت برسید. با ریلکس کردن هر قسمت از بدن، شما بیشتر احساس راحتی می‌کنید. هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی، عمیق تر به آرامش می‌رسید. این فرآیند را هرچقدر ممکن است سریعتر و البته با آرامش‌تر انجام دهید، نسبت به هر قسمت بدن هوشیار شوید و بعد سراغ جز بعدی بدن بروید.
  • می‌توانید چند دقیقه به بدن استراحت بدید و مرحله 4 را دوباره تکرار کنید. اگر فکر می‌کنید که به اندازه کافی به آرامش رسیده‌اید، به مرحله 6 بروید.
  • یک مکان زیبا را تصور کنید. بدن شما باید به صورت کامل در آرامش قرار بگیرد، پس به احساسات خود اجازه دهید درون تجسم و رویای خود، قبل از شما، جستجو کنند. فرقی نمی‌کند منظره‌ی یک باغ یا جنگل را تصور می‌کنید یا دریا یا کویر یا هرچیز دیگر، مهم این است که در آن فضا احساس آرامش داشته باشید.
  • در نهایت، اعترافات خود را سه مرتبه دیگر تکرار کنید، قبل از اینکه به دنیای پیرامون خود بازگردید.

شما می‌توانید یوگا نیدرا را تا هر زمانی که دوست دارید تمرین کنید، البته زمان پیشنهادی بین 20 تا 45 دقیقه است، اما به بدن خود اجازه دهید تا کاملا آرام شود.

اگر فکر می‌کنید که بعد از این تمرینات خوابتان می‌برد، می‌توانید خواب یوگی را به روتین روزانه خود در قبل از خواب اضافه کنید. در غیر این صورت، شما فقط باید زمانی این تمرینات را انجام دهید که کاملا بیدار و هوشیارید، مثل صبح زود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.