گربه ها چقدر می خوابند؟

همه چیز درباره الگوی خواب گربه ها

0 7,435

- تبلیغات -

هیچ کس نمی تواند انکار کند که گربه ها در خواب حرفه ای نیستند! با گذراندن بیش از نیمی از روزشان در خواب، می توانیم بگوییم که گربه ها ما در ردیف خوابالو ترین حیوانات قرار دارند. خواندن این بلاگ را تا انتها ادامه دهید تا در رابطه با الگوهای خواب گربه ها بدانید و اینکه چگونه میتوانید به بهتر خوابیدن گربه تان کمک کنید بیشتر اطلاعات بدست آورید.

گربه ها چند ساعت در شبانه روز میخوابند؟!

گربه ها به طور متوسط بین 12 تا 16 ساعت در روز می خوابند. همچنن گربه های اهلی از گربه های وحشی و خیابانی پیشی گرفته و بیشتر و لوکس تر و البته راحت تر از آنها می توانند بخوابند. (گربه های وحشی به دلیل ترس از حیوانات  درنده ناآرام تر می خوابند)

بسته به سن وسلامت گربه ها، الگوی خواب آنها نیز ممکن است متفاوت باشد. بچه گربه ها به خواب بیشتری نیاز دارند یعنی حداکثر 20 ساعت  خواب. زیرا آنها برای تبدیل شدن به گربه های بالغ بای انرژی بسیاری  صرف کنند. از طرف دیگر گربه های مسن که از 7 سال به بعد هستند هم به استراحت بیشتری نیاز دارند به خصوص اگر مشکلات مفاصلی داشته باشند.

آیا گربه ها شب گرد هستند؟

در حالیکه گربه ها وقت زیادی را در شب ها می گذرانند بدین معنا است که آنها در سپیده دم و غروب فعال ترین حالت خود را سپری می کنند.
در طبیعت، گربه ها بیشترین فعالیت خود را شباننه انجام می دهند بنابراین گربه های اهلی  هم به طور طبیعی در ساعت هایی  که هوا گرگ و میش است فعال می شوند. آنها به احتمال زیاد در طول روز استراحت کرده و انرژی  کسب می کنند تا در شب پر از انرژی باشند.

با این حال گربه های اهلی برنامه خواب خود را متناسب با برنامه خواب صاحبانشان تنظیم می کنند.

آیا گربه ها هم مانند انسان ها، همان مراحل خواب را تجربه می کنند؟

- تبلیغات -

گربه ها از خواب آهسته تا خواب مرحله رم (عمیق ترین مرحله خواب) را همانند انسان ها و سایر پستانداران طی می کنند اما مدت زمان گذراندن آنها در هر مرحله و همچنین چرخه کامل خواب آنها بسیار کوتاه تر  است.
گربه ها تنها حدود 6 دقیقه از خوابشان را در مرحله خواب REM می گذرانند در حالیکه انسان ها بین 90 تا 120  دقیقه از خوابشان را در مرحله خواب رم هستند.
در خارج خواب عمیق رم، اکثر اوقات آنها در خواب سبک قرار می گیرند و گوش و بینی آنها در حالت آماده باش قرار دارد. آنها آماده هستند تا لحظه ای از خواب بیدار شده و از خود محافظت کنند یا اینکه به شکار بروند. در طی این  مرحله گربه ها می توانند  به سادگی با کشیدن عضلات خود در حالت نشسته یا دراز کشیده بخوابند.

آیا گربه من زیاد میخوابد؟!

گربه هایی که اسباب بازی های کمتری دارند و زمان بیشتری بدون سرگرمی دارند بیشتر می خوابند. اما اگر گربه شما هنگام بیدار شدن همچنان خواب آلود یا بی حال باشد، می تواند نشانه مشکل سلامتی مانند کم خونی یا پرکاری تیروئید داشته باشد.  همچنین ممکن است دردهای ناشی از ورم مفاصل هم وجود داشته باشد.
همچنین گربه ها هنگامی که دچار اضافه وزن هستند به بیشتر خوابیدن تمایل دارند. بنابراین با تغذیه سالم می توانید انرژی آنها را افزایش داده و خواب بیش از حد آنها را کاهش دهید.
اگر گربه شما خروپف می کن اصلا نگران نباشید. برخی از گربه هایی که بینی کوتاه دارند مانند پرشین، هیمالین و گربه های اگزوتیک مو کوتاه، به دلیل صاف بودن صورتشان مستعد ابتلا به خروپف هستند به این معنی که ممکن است در تنفس هم دچار مشکل شوند.

چگونه می توانم به گربه ام کمک کنم تا بهتر بخوابد؟

 1. به گربه تان رژیم غذایی سالم بدهید.
  غذاهای ارزان قیمت قطعا حاوی مواد مغذی کمتر نیز هستند در نتیجه گربه شما بیحال تر و کسل تر خواهد بود. برای اطمینان از داشتن خواب آرامش بخش، غذای بهتری به گربه تان بدهید.
 2. برای بازی با گربه خود زمان بگذارید.
  گربه ها دست دارند بازی کنند. اگر برای بازی با آنها زمان نگذارید تعجب نکنید که ساعت 2 بامداد روی صورتتان بنشینند یا اینکه موهای شما را بکشند. می  توانید با بازی کردن در طول روز آنها را خسته نگه دارید. به عنوان مثال بسیاری از گربه ها از تماشای پرنده های پشت پنجره لذت می برند. سپس اسباب بازی های ایمنی گربه ها را برای شب آماده بگذارید تا آنها در زمان بیداری سرگرم شوند.
 3. در مورد اینکه گربه شما در تخت بخوابد تصمیم جدی بگیرید.
  اگر تصمیم دارید گربه تان با شما بخوابد تشک بزرگ و مناسی تهیه کنید. با این کار شما از تکان خوردن ها و جابه جا شدن های گربه تان خسته نخواهید شد.
  گربه ها نیز عادت می کنند بنابراین اول از همه مطمئن باشید که می خواهید به آنها اجازه دهید در تخت شما بخوابند. اگر اجازه دادید در اتاق شما باشد پس گربه را گیج نکنید و سر حرفتان بمانید.
 4. تسلیم بازی های شبانه گربه های خود نشوید.
  اگر می خواهید گربه شما یاد بگیرد که در طول شب مزاحم خواب شما نشود بازی های او را نادیده بگیرید. اگر از خواب بیدار شده و تسلیم گربه تان شوید و با آن بازی کنید او یاد می گیرد که شما با او بازی می کنید و ممکن است هر شب از شما بخواهد که با او بازی کنید.
 5. تغذیه گربه تان را برای شب بگذارید.
  گربه ها بعد از ضیافتشان دوست دارند که بخوابند. اگر گربه شما در زمان خوابتان شما را آزار می دهد می توانید از یک کاسه خوراکی به موقع استفاده کنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.