چه مدت باید چرت زد؟

مدت زمان مورد نیاز برای چرت روزانه

0 593

- تبلیغات -

چرت زدن در طول روز فواید بسیاری برای سلامتی دارد البته اگر به درستی انجام شود. مدت زمان ایده آل برای بزرگسالان بین 10 تا 20 دقیقه است. چرت های کوتاه تر از 10 دقیقه برای جوانسازی مناسب است در حالیکه کسانی که بیش از 20 دقیقه می خوابند این کار منجر به کسلی و مشکلات خواب در شب می شود.

چرت زدن و ساعت بیولوژیک بدن

بدن ما از 24 ساعت بیولوژیکی که به ریتم شبانه روزی شناخته می شود پیروی می کند و زمان خواب را با توجه به وجود یا عدم نور خورشید تنظیم می کند. صبح که اولین بار نور خورشید ظاهر می شود ، از خواب بیدار شده و هوشیارتر می شویم. این انرژی ما را تا زمان غروب خورشید پایدار می کند، در این مرحله ما احساس خستگی می کنیم.

چه مدت باید چرت زد؟

چرخه خواب شبانه روزی شامل دو مرحله مجزا است:

  • خواب ( NREM) و خواب سریع حرکت چشم (REM)
  • خواب  NREM به محض خوابیدن و در مرحله اول خواب شروع می شود.

عضلات شل می شوند ، فعالیت مغز کاهش یافته همچنین ضربان قلب و دمای بدن کاهش می یابد. مرحله  NREM “موج آهسته” تقریباً 30 دقیقه پس از خوابیدن شروع می شود. ضربان قلب ، فشار خون و تنفس به پایین ترین حد خود می رسد.

فاز خواب REM با پایان یافتن مرحله  NREM آهسته شروع می شود. REM با خواب عمیق  و تنفس بالا  مشاهده می شود. بدن های ما به جز چشم ما، بی حرکت شده و فلج می شوند (از این رو نام “حرکت سریع چشم” بر روی خواب رم قرار دارد). اکثر بزرگسالان هر 90 تا 120 دقیقه چرخه کامل  NREM و REM را طی کرده و در هر هشت ساعت خواب، چهار تا شش بار چرخه را تجربه می کنند.

- تبلیغات -

نکته مهمی که در چرت زدن باید به آن دقت کنید این است که تنها وارد مرحله انرم یا خواب سبک شوید و قبل از اینکه وارد مرحله رم یعنی خواب عمیق شدید آرام از خواب برخیزید. بیدار شدن بعد از خوابیدن در مرحله انرم احساس شادابی و طراوت و البته هوشیاری بیشتری به شما می دهد از طرفی دیگر وارد شدن بر چرخه خواب عمیق (رم) می تواند منجر به بی حوصلگی، گرسنگی و … شده و شما را در شب و در زمان خواب با مشکل و بی خوابی روبرو کند.

چرا 10 تا 20 دقیقه؟

تحقیقاتی در سال 2006 در مجله رسمی انجمن تحقیقات خواب منتشر شد و خاطر نشان کرد که چرت زدن 10 دقیقه ای منجر به بهبود فوری در عملکرد فرد می شود. همچنین شخص احساس خستگی کمتر و استقامت بیشتر کرده و این انرژی به طور متوسط تا 3 ساعت پایدار می ماند.

همچنین در این تحقیقات افرادی که  5 دقیقه و 30 دقیقه در خواب بودند مورد ارزیابی  قرار گرفتند. گزارش دادند کسانی که تنها 5 دقیقه چرت زدند در کارشان عملکرد بالایی نداشته و آن مدت زمان چرت برایشان کافی نبوده است.

همچنین افرادی که 30 دقیقه چرت زدند بلافاصله پس از بیدار شدن خسته و کسل می شوند و آنها هم عملکرد بالایی نداشته و در نتیجه 30 دقیقه چرت هم زیاد است.

علاوه بر مدت زمان چرت زدن زمان آن  نیز بسیار مهم است و باید در نظر گرفته شود. بدن ما روزانه بین ساعت های 2 و 4 بعد از ظهر افت طبیعی دما را تجربه می کند. این افت به مغر سیگنال می دهد تا ملاتونین تولید کند (ملاتونین هورمونی است که احساس خواب آلودگی را القا می کند). چرت زدن در این ساعات همزمان با ساعات خواب آلودگی است به همین دلیل ما راحت تر می توانیم بخوابیم و زمانیکه بیدار می شویم احساس  آرامش بیشتری می کنیم.

دقت کنید که چرت زدن بیشتر از 20 دقیقه نشود.

جلوگیری از چرت زدن درست نزدیک به زمان خواب شب بسیار مهم است. قائده کلی این است که از 3 ساعت  قبل از زمان خواب به رفتن به رختخواب خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است با بی خوابی در مدت زمان طولانی روبرو شوید.

و در آخر اینکه اتاق های تاریک که دمای مناسب تر و البته خنک تر دارند بهترین محیط برای چرت زدن به حساب می آیند. اتاق هایی که نورگیرند و در معرض آفتاب قرار دارند ایده آل نیستند زیرا ریتم شبانه روزی شما بر اساس نور طبیعی انجام می شود. مناطقی که خیلی گرم و یا خیلی سرد هستند هم می توانند در خواب و راحتی شما اختلال ایجاد کنند.

نتیچه گیری پیژامه:

هر فردی که نیاز به خواب دارد و مدت زمانی که باید استراحت کند با سایر افراد تفاوت دارد. با این حال بسیاری از بزرگسالان به 10 تا 20 دقیقه چرت زدن در اواسط و یا اواخر بعداز ظهر نیاز دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.