لکه خون را نابود کنید! (ساده ترین و کاربردی ترین روش ها)

از بین بردن لکه خون به راحتی هرچه تمام‌تر

1 5,015

- تبلیغات -

خون، یکی از لکه هایی است که به سختی از روی تشک پاک می‌شود. و همچنین یکی از شایع ترین انواع لکه است که بر روی تشک و ملحفه ایجاد می‌شود. خون دماغ، بریدگی یا نیش پشه‌ای که باعث ایجاد خارش در میانه‌های شب می‌شود، همگی دلایل ایجاد لکه‌ی خون روی تشک تمیز است.

دلیل علمی اینکه چرا لکه خون به سختی از روی تشک پاک می‌شود، این است که خونریزی ناشی از بریدگی طول می‌کشد تا قطع شود. هنگامی که خون در معرض هوا قرار می‌گیرد، هموگلوبین داخل آن شروع به لخته شدن می‌کند و محکم به پارچه می‌چسبد. زمانی که سلول های خونی به همدیگر محکم می‌چسبند، جدا کردن و پاک کردن آن ها تبدیل به یک چالش می‌شود.

پاک کردن خون تازه از تشک، ساده‌تر و سریعتر از خون خشک شده انجام می‌شود. اگر لکه خون خشک شد، نگران نباشید. هنوز هم می‌توان لکه خون را پاک کرد، اما زمان بیشتر یا انجام چرخه های زمانی برای پاک کردن آن نیاز است.

در این خوابنامه ، چندین روش برای از بین بردن لکه های خون تازه و خشک شده را از تشک های طبیعی و مصنوعی توضیح خواهیم داد.

چگونه لکه خون را از تشک خود پاک کنیم

پاک کردن خون از تشک با انجام روش های مختلفی صورت می‌پذیرد. اگر با انجام یکی از این روش ها به نتیجه نرسیدید، دیگری را امتحان کنید، حتما موفق خواهید شد.

چگونه خون تازه را از تشک پاک کنیم؟

بهترین زمان برای از بین بردن لکه خون، زمانی است که خون هنوز تازه است و فرصتی برای خشک شدن ندارد. همیشه از آب سرد برای از بین بردن لکه های خون استفاده کنید. آب گرم باعث سفت شدن خون می‌شود، بنابراین از آب گرم و حتی ولرم برای از پاک کردن لکه خون استفاده نکنید. مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

- تبلیغات -

 • سعی کنید تشک را در یک حالت متعادل نگه دارید و از پخش شدن خون به نقاط دیگر تشک جلوگیری کنید.
 • قسمت های لکه دار را داخل آب سرد فرو ببرید.
 • یک روش از لیست زیر انتخاب کنید.
 • بعد از پاک کردن، تشک و ملحفه را به صورت عادی بشویید، اما فقط از آب سرد استفاده کنید.
 • بهترین کار بعد از شستشو این است که اجازه دهید تا کاملا خشک شوند و مطمئن شوید که لکه ها به صورت کلی از بین رفتند. همانند آب گرم و ولرم که باعث سفت شدن خون می‌شود، خشک کننده های با درجه حرارت بالا نیز همین کار را انجام می‌دهند. بنابراین از خشک کردن پس از شستشو با دمای بالا جدا خودداری کنید.

چگونه خون خشک شده را از تشک پاک کنیم؟

اگر بعد از خشک شدن خون متوجه آن شدید، روش های استفاده شده در زمانی که خون تازه است، جواب می‌دهد، اما ممکن است نیاز باشد تعداد دفعات بیشتری انجام دهید. همیشه از آب سرد برای از بین بردن لکه های خون استفاده کنید. آب گرم باعث سفت شدن خون می‌شود، بنابراین به هیچ وجه از آب گرم و حتی ولرم برای پاک کردن لکه خون استفاده نکنید و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. قسمت های لکه دار را داخل آب سرد فرو ببرید.
 2. یک روش از لیست زیر انتخاب کنید.
 3. بعد از پاک کردن، تشک و ملحفه را به صورت عادی بشویید، اما فقط از آب سرد استفاده کنید.
 4. اگر بعد از شستشو لکه هنوز قابل مشاهده بود، دوباره مراحل را تکرار کنید. خون خشک با سختی بیشتری نسبت به خون تازه پاک خواهد شد.
 5. بهترین کار بعد از شستشو این است که اجازه دهید تا کاملا خشک شوند و مطمئن شوید که لکه ها به صورت کلی از بین رفتند. فقط مثل آب گرم که باعث سفت شدن خون می‌شد، خشک کننده های با درجه حرارت بالا نیز همین کار را انجام می‌دهند. بنابراین برای خشک کردن آنها با دمای زیاد خودداری کنید.

مواد لازم برای از بین بردن لکه های خون

در اینجا گزینه هایی برای از بین بردن لکه خون وجود دارد که هم برای خون تازه و هم خون خشک کاربرد دارند.

 • هیدروژن پراکسید: این ماده در تشک های رنگ روشن عملکرد عالی دارد. هیدروژن پراکسید ممکن است رنگ تشک های تیره را ببرد. بعد از اینکه با آب سرد شستشو دادید، هیدروژن پراکسید خالص را به میزان کم روی نقاطی که لک شده بریزید. بعد از چند دقیقه به آرامی روی لکه ها را مالش دهید و خون را از روی آن پاک کنید. سپس دوباره با آب سرد شستشو دهید. اگر لکه خون هنوز باقی مانده بود، این فرآیند را تکرار کنید.
 • آب نمک: این روش به طور خاص برای پارچه های نرم مثل ابریشم مفید است. یک قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان آب سرد مخلوط کنید. روی لکه را با این ماده به آرامی مالش دهید. اجازه دهید که تا ۱۰ دقیقه روی لکه بماند و سپس آن را با آب سرد شستشو دهید.
 • جوش شیرین: جوش شیرین محصولی است که در تمام خانه ها به راحتی پیدا می‌شود و دسترسی به آن آسان است. ترکیب جوش شیرین با آب سرد ترکیب بسیار قوی خواهد شد. این ترکیب را روی لکه خون بریزید و به آرامی با انگشتان خود یا با پارچه، محل خون ریخته را مالش دهید. بگذارید ۳۰ دقیقه روی لکه بماند. سپس ترکیب را از روی لکه بردارید و آن را با آب سرد بشویید.
 • محصولات لکه بر: اکثر برندهای پودر ماشین لباسشویی، محصولات لکه بر نیز می‌فروشند. خیلی از این لکه برها فقط مخصوص لکه هایی مثل خون هستند. برای از بین بردن لکه خون، لکه را با آب سرد خیس کنید و طبق دستورالعمل لکه بر عمل کنید.

نتیجه گیری پیژامه:

تشک و ملحفه تمیز یکی از جنبه های مهم بهداشت خواب است. ملحفه ها باید هر یک یا دو هفته یکبار بهتر است شسته شوند. اما اگر لکه خون روی آن ایجاد شد باید به سریعترین شکل ممکن این کار صورت پذیرد. لکه ها ممکن است به چندین بار شستشو نیاز داشته باشند تا تمیز شوند، اما لکه های خون تازه و خشک با روش های بالا به سادگی پاک می‌شوند.

همیشه از آب سرد استفاده کنید، از خشک شدن خون جلوگیری کنید و تا وقتی خون پاک نشده، تشک یا ملحفه را خشک نکنید.

1 نظر
 1. ...... می گوید

  من هرکاری کردم خون ازروی تشك پاک نشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.