لکه ادرار تشک را به ساده‌ترین روش ممکن از بین ببرید!

پاک کردن لکه ادرار از روی تشک و تخت، نحوه شستن ادرار از تشک تخت، پاك كردن ادرار از روي تشك

6 29,630

- تبلیغات -

هیچ کس دوست ندارد در مورد این مباحث صحبت کند، اما این موضوع در زندگی همه‌ی ما امری اجتناب ناپذیر است. در برخی موارد، بعضی افراد به صورت تصادفی و غیرارادی ادرارشان خارج می‌شود، و این ادرار خارج شده به داخل تشک می‌رود. مهم نیست که ادرار یک کودک نوپا، یک حیوان خانگی باشد یا یک فرد بزرگسال که هنگامی که خواب دستشویی دیده، بیدار نشده است. (البته قضاوت نمی‌کنیم، ممکن است برای هرکسی پیش بیاید) در هر صورت نتیجه مشابه است، تشک خیس، بد بو و لکه دار.

اما این مشکل روی تشک شما همیشگی نیست. خیلی زود می‌توانید تشک را مثل روز اولش تمیز کنید. هرچه زودتر اقدام به تمیز کردن لکه کنید بهتر است، اما اگر لکه فرصت داشت تا خشک شود، نگران نباشید زیرا در این صورت هم امکان پاک کردن آن وجود دارد.

وقتی ادرار خیس است چه کاری انجام دهیم؟

بهترین زمان برای پاک کردن ادرار درست زمانی است که هنوز نم دارد و خیس است. زمانی که شما ادرار را هنگامی که تازه است پاک می‌کنید، ممکن است بتوانید که تمام آن را به سرعت پاک کنید و هیچکس متوجه نشود چه اتفاقی افتاده است. مهم نیست از چه نوع تشکی استفاده می‌کنید، زیرا برای همه‌ی آنها فرآیند مشابهی اتفاق می‌افتد.

خیلی از تشک های جدید، یک کاور زیپی به همراه خود دارند که می‌توانید در این مواقع آن را جدا کنید و بشویید و اگر لازم بود لکه برداری کنید. زمانی که همه‌ی ملحفه‌ها و پتوها و روتختی‌ها را از ادرار پاک کردید، تا جایی که ممکن است با حوله تازه و خشک ادرار را از روی تشک پاک کنید و بعد آنها را بشویید.

مراقب باشید که فقط جذب خیسی ادرار مدنظر است و نباید محکم فشار دهید زیرا ادرار بدتر داخل تشک فرو می‌رود. زمانی که تشک تقریبا خشک شد،یکی از دستورالعمل های زیر را برای محلول شستشو انتخاب کنید و آن را به محل موردنظر اسپری کنید. .

 • ترکیب آب و سرکه سفید به نسبت 50/50
 • 3 قاشق غذاخوری از پودر ماشین لباسشویی به ازای یک فنجان آب جوش را ترکیب کنید.
 • 8 انس ( تقریبا نیم لیتر) هیدروژن پر اکسید را با 1 قاشق چای خوری از مایع ظرفشویی و 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید.

- تبلیغات -

اگر راه ترکیب هیدروژن پر اکسید را انتخاب کردید، ابتدا روی قسمت کم‌اهمیت تشک امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ روتختی یا کاور تشک را از بین نبرد. معمولا این اتفاق نمی‌افتد، اما کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. همچنین، همراه این گزینه باید سرکه سفید را ابتدا روی قسمت موردنظر اسپری کنید تا به فعال شدن شوینده ها کمک کند.

هر روشی را به عنوان راه حل انتخاب می‌کنید، سرکه سفید را روی خود لکه و اطراف آن اسپری کنید. و با یک حوله تمیز خشک، آنجا را خشک کنید تا آماده‌ی از بین بردن لکه شود.

زمانی که لکه از بین رفت، یک لایه جوش شیرین روی لکه بپاشید تا باقی مانده رطوبت را جذب کند و بوی بد را از بین ببرد. برای حداقل 8 الی 10 ساعت اجازه دهید جوش شیرین روی تشک بماند، هرچقدر که بیشتر روی تشک بماند، تاثیر بیشتری می‌گذارد و بوی بد ادرار را بیشتر از بین می‌برد.

به صورت ایده‌آل، شما باید از شب تا صبح آن را روی تشک رها کنید و اجازه دهید تا اثر خودش را بگذارد. البته برای این کار باید جای جدیدی برای خواب انتخاب کنید.

اگر نمی‌توانید در جای جدید بخوابید مقاله‌ی خوابیدن در مکان های جدید را از دست ندهید.

بعد از اینکه کاملا تشک خشک شد، باقی مانده جوش شیرین را بسته بندی کنید و تخت را با روتختی و ملحفه جدید تازه کنید.

زمانی که ادرار خشک شده است، چه کاری انجام دهیم؟

اگر شما به موقع متوجه نشدید و ادرار خشک شده بود، نباید با لکه ادراری که خشک شده است زندگی کنید. برای لکه های ادرار خشک شده، بهترین راه حل استفاده از ترکیب هیدروژن پر اکسید و جوش شیرین است. البته بعد از اسپری کردن سرکه سفید از آن استفاده کنید.

در عین حال، به جای خشک کردن لکه، زمانی که عملیات پاکسازی را انجام دادید، منتظر بمانید تا کم کم خشک شود. زمانی که خشک شد، متوجه مقداری جوش شیرین می‌شوید که روی تخت باقی مانده است، آن را جمع و بسته بندی کنید.

بسته به میزان بزرگی لکه، ممکن است حتی چندبار نیاز به تکرار این فرآیند باشد. البته، هرچقدر بیشتر بگذارید ترکیب روی لکه بماند، احتمال از بین رفتن آن در بار اول بیشتر می‌شود.

ادرار حیوانات خانگی را چگونه پاک کنیم؟

زمانی که ادرار روی تشک برای انواع مختلف سگ یا گربه باشد، شما باید از محصولات شوینده قوی‌تری برای از بین بردن کامل لکه استفاده کنید. به دلیل اینکه حیوانات دارای شامه بسیار قوی هستند و ممکن است تشک را مانند خاک فرض کنند و این کار را ادامه دهند، حتی بعد از اینکه به صورت کامل پاک کردید می‌توانند بوی ادرار را استشمام کنند و در آنجا دوباره همان کار را تکرار کنند. این موضوع مخصوصا زمانی که شما حیوان نر داشته باشید بیشتر شایع است، زیرا حیوان نر از ادرارش استفاده می‌کند تا قلمرو خود را علامت گذاری کند و به بقیه نشان دهد.

برای خلاص شدن از شر بوی زیاد ادرار حیوانات، از شوینده های آنزیمی استفاده کنید که می‌تواند به طور کلی اثر بو را از بین ببرد. این شوینده ها را می‎‌توانید از فروشگاه هایی که لوازم حیوانات خانگی دارند، تهیه کنید. از دستورالعمل روی بطری برای پاک کردن تشک استفاده کنید. بسیار عالی است اگر شستشو با شوینده های حاوی آنزیم را بعد از راه حل های خانگی، برای تقویت و اثرگذاری مضاعف انجام دهید.

تازگی بیشتری اضافه کنید

اگرچه پاک کردن ادرار به صورت طبیعی و با جوش شیرین باعث می‌شود که بوی بد از بین برود و تشک شما بوی نامطبوع ندهد، اما می‌توانید تخت خود را خوشبوتر و تازه‌تر کنید. ترکیب چند قطره از اسانس مورد علاقه خود ( لاوندر یا همان اسطوخودوس به دلیل ویژگی های آرامش بخش می‌تواند گزینه مناسبی باشد) با جوش شیرین قبل از اسپری کردن روی تشک را امتحان کنید.

بعد از اینکه لکه پاک شد، می‌توانید به خوش بو کردن تشک خود ادامه دهید و از خوش بو کننده های موجود در بازار استفاده کنید، چند ملحفه خشک بین رو تختی و تشک خود اضافه کنید و خوش بو کننده را اسپری کنید. فقط مطمئن شوید که خوش بو کننده‌ای که استفاده می‌کنید بیش از حد قوی نباشد و آلرژی و سر درد را تشدید نکند.

تشک خود را نابود نکنید

زمانی که در حال تمیز کردن تشک خود هستید، مراقب باشید که به تشک آسیب جدی نزنید و آن را خراب نکنید. هر شوینده‌ای که استفاده می‌کنید را حتما تست کنید، حواستان باشد که تمام خیسی و رطوبت تشک را بگیرید. زمانی که می‌خواهید محلول درست کنید، سعی کنید که از کمترین میزان مایع استفاده کنید، زیرا هرچه بیشتر مایع استفاده کنید، بیشتر زمان می‌برد تا تشک خشک شود و این رطوبت شاید باعث ایجاد کپک و سفیدک روی تشک شود.

دیگر چیزهایی که از انجام آن باید خودداری کنید:

 • بخارشویی: به هیچ عنوان از بخارشوی فرش برای تمیز کردن تشک استفاده نکنید. به دلیل اینکه باعث ایجاد رطوبت بیش از حد می‌شود و ممکن است به تشک شما آسیب بزند. اگر لکه‌ی شما بسیار عمیق است و به راحتی پاک نمی‌شود، با یک متخصص که می‌داند چطور لکه را بدون آسیب زدن به تشک پاک کند، تماس بگیرید.
 • استفاده از سفید کننده: سفید کننده شاید لکه را از تشک به راحتی پاک کند، اما به پارچه و مواد داخل تشک آسیب جدی وارد می‌کند و اگر تشک شما سفید نباشد، یک لکه بزرگتر از لکه قبلی ایجاد می‌کند. نیازی به توضیح ندارد، خوابیدن روی تشکی که با سفید کننده پاک شده، اصلا خوشایند نیست.
 • بی اعتنایی به لکه: حتی اگر تشک را از لکه ادرار پاک کردید و بویی هم نمی‌داد، مراقبت نکردن از لکه می‌تواند باعث از باطل شدن گارانتی شما شود،اگر زمانش به اتمام نرسیده باشد. تولید کنندگان تشک از مشتریان انتظار دارند که تشک ها را تمیز نگه دارند، و لکه هایی که قابل مشاهده هستند را غیر بهداشتی در نظر می‌گیرند. نیازی به گفتن نیست، حضور لکه می‌تواند به داخل تشک صدمه وارد کند، و این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود گارانتی شما از بین برود. بنابراین، باید هر نوع تلاشی که می‌توانید انجام دهید تا هر لکه‌ای به سریعترین زمان ممکن پاک شود تا حداقل گارانتی تشک شما سر جایش باقی بماند.

از تشک خود محافظت کنید

قبل از اینکه بخواهد لکه‌ای روی تشک شما به وجود بیاید یا بعد از اینکه لکه‌ی به وجود آمده را پاک کردید برای دفعات بعدی، نیاز به پیشگیری است. با استفاده از یک روتختی یا کاور تشک می‌توانید این پیشگیری را انجام دهید.

تفاوت اولیه بین این محافظان تشک، مقدار پوشش آنهاست. روتختی فقط روی تشک را در برمی‌گیرد اما کاور تشک کل تشک را در بر می‌گیرد و با زیپ بسته می‌شود.

اگر قصد دارید که از کل تشک در مقابل آلرژی ها و مشکلاتی مانند لکه های خون و ادرار و… محافظت کنید، کاور گزینه بهتری است. اما اگر فقط نگران لکه‌ی ادرار و خون و دیگر مشکلات در سطح تشک هستید، روتختی کفایت می‌کند.

با اتفاقات تصادفی و مقداری ادرار روی تشک دنیا به آخر نمی‌رسد، تمیز کردن آن ممکن است زمان بر باشد، اما به تمیز بودن جایی که می‌خوابید می‌ارزد.

6 نظرات
 1. زهرا غلامی می گوید

  چقد عالی و کاربردی بود پیشنهاد میکنم حتما استفاده کنین

 2. blue girl می گوید

  سگ من چندباری روی تشک جیش کرده و کلا تختو با دسشویی اشتباه گرفته?
  تورو خدا اگه میشه راهنماییم کنین

 3. Sima می گوید

  عزیزم چند شب روی زمین بخواب و در اتاقتم قفل کن تا نتونه بره تو اتاق
  احتمالا درست عادتش ندادی اینجوری کم کم یاد میگیره

 4. شهرام می گوید

  اینجوری که میگی حتما ببرش پیش دامپزشک احتمال زیاد مریضه

 5. Mohadeseh می گوید

  سلام مطالب خوبی بود.
  اما برای کسانی که حیوان خانگی دارن مخصوصا اگه خرگوش باشه مواد شوینده به شدت خطرناکه…و باعث مشکلات تنفسی و ریه و حتی مرگ حیوان میشه و همینطور مسمومیت چون ممکنه لیس بزنن و بخورن اون مواد رو…بهترین کار برای پاک کردن هر نوع ادرار طبق گفتۀ متخصص اگزاتیک خرگوشم که باعث آسیبش نشه سرکۀ انگور هستش…اولین کار اینکه روی تشک روتختیه ضدآب یا حتی پارچه‌ای حتما باشه که موقعی که جیش کرد برشدارین اونو بندازین تو ماشین شسته بشه بعد سرکه رو با اسپری بپاشید روی محلی که ادرار کرده و مقداری هم تمام تشک رو سرکه بپاشید بعد با یه اسکاج و مایۀ ظرفشویی محل رو خوب بیابید? بعد که خشک شد اسپری الکل بپاشید…تمام? فقط موقع انجام اینکارا حیوان خانگیتون توی محدودۀ ایمن خودش باشه که نیاد لیس بزنه این مواد رو که براش خیلی خطرناکه و شما کنار اتاق یا پارک حیوانتون اینکارارو نکنید که بوش اذیتش نکنه توی قلمرو یا همون پارک…خودش باشه.

  1. پیژامه می گوید

   ممنون از نکاتی که گفتید ??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.