هیپنوگرام چیست؟

هیپنوگرام چیست؟

0 397

- تبلیغات -

هیپنوگرام نوعی نمودار اینفوگرافیک است که نمایشی تصویری از مراحل خواب در اختیار ما می گذارد. که برای توضیح و نشان دادن مراحل خواب هر فردی در طول شب کاربرد دارد. جالب است بدانید که هیپنوگرافی می تواند تفاوت سنی افراد را نشان دهند (مثلاً خواب سالمندان چه تفاوتی با خواب جوانان دارد). هیپنوگرافی مطالعه خواب خوبی است که با کمک غربالگری چند مرحله ای انجام می شود و می تواند بخشی از تفسیر الگوهای خواب بیمار در تشخیص اختلالات خواب او باشد. با اینکه هیپنوگرام مانند اثر انگشت است اما منحصر به فرد نیستند ولی به هر حال نوعی ارزیابی بیومتریک پویا و با ارزش از خواب هر فرد است.

طبق قرارداد هیپنوگرام نموداری افقی است به طوری که محور زمان در راستای X قرار دارد و شروع خواب از سمت چپ و زمان بیدار شدن در سمت راست قرار دارد. در این نمودار خواب شب که حدود 8 ساعت طول می کشد نشان داده می شود.

محور عمودی یا محور، مرحله خواب را نشان می دهد. اعداد کوچکتر با مرحله 0 (بیدار شدن) در بالا، افزایش می یابد. قسمت بعدی خواب رِم است زیر آن مرحله یک خواب، سپس مرحله دو خواب و بعد مرحله سه و گاهی مرحله چهار است روی محور عمودی هیچ مقداری نیست. هیپنوگرام رسما یک نمودار نیست ارتفاع خط نشان می دهد که در هر لحظه ای مغز در چه مرحله ای از خواب است اما نه در هر مقداری

این حقیقت که مراحلی که عدد بزرگتری دارد در نمودار پایین تر قرار می گیرد به این دلیل است که مراحلی که عدد بالاتر دارد خواب عمیق تری را نشان می دهد. برای مثال مرحله 3 از مرحله 2 عمیق تر است و مرحله 2 از مرحله 1 عمیق تر است. خواب رِم عدد بالایی دارد و بین حالت بیداری و مرحله یک است طبق نوار مغزی خواب رِم بیش از هر مرحله دیگری شبیه بیداری است و می تواند در پایین نمودار باشد اما تمایل افراد به بیدار شدن کمی قبل یا بعد از خواب رِم دلیل دیگری است که باعث شده خواب رِم در بالا قرار بگیرد.

خطی که از چپ به راست است نشان می دهد که مغز در مراحل مختلف خواب چطور تغییر می کند. این شاخص روی محور افقی تداوم دارد. در یک ساعت در ابتدای شب همان طولی را در هیپنوگرام دارد که یک ساعت بعد در شب خواهد داشت.

هیپنوگرام تنها ابزار تشخیصی نیست و هیچ متخصص خوابی تنها بر اساس خروجی آن اختلال خواب را تشخیص نهایی نمی دهد. اما سادگی و توانایی انتقال اطلاعات و شفافیت آن باعث شده که در میان محققان، پزشکان و مشتاقان علم خواب آماتور به عنوان ابزاری ارزشمند و پرطرفدار باشد.

چرخه خواب روی هیپنوگرام مشخص می شود. در یک سیکل کامل پس از 100 دقیقه می توانید کل سیکل خواب را مشاهده کنید. همچنین می توانید بیدار شدن های لحظه ای در طول خواب رِم را در هیپنوگرام را مشاهده کنید. هیپنوگرام کودکان نشان می دهد که زمان زیادی را در خواب عمیق سپری کرده اند و برای افراد مسن خواب سبک را نشان می دهد.

با اینکه نمودار هیپنوگرام ریاضی نیست چون نموداری شامل دو متغیر نیست ولی تلاش شده است تا هیپنوگرام انسان را با مدل زنجیره مارکوف مدلسازی کنند. که با استفاده از ترکیبی از فرایندهایی قطعی و احتمالی برای شبیه سازی عبور مغز از مراحل مختلف خواب استفاده می کند

- تبلیغات -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.