نحوه خوابیدن به تنهایی

چطور تنهایی بخوابیم؟ یاد بگیرید که چگونه خودتان بهتر بخوابید!

5 6,062

- تبلیغات -

خواب زمان آرامش و استراحت است با این حال برخی در این زمان اضطراب دارند و پریشان می شوند. بسیاری از افراد با خوابیدن به تنهایی مشکل دارند. آنها ممکن است بعد از گذشت از یک شک شدگی و یا اندوه از دست دادن عزیزشان، به طور ناگهانی تنها شوند یا اینکه مشکلات دیگری وجود داشته باشد. این افراد ممکن است در زمان خواب از این ترس داشته باشند که رویاهای بد و یا اتفاقات ناگواری که برایشان رقم خورده است تکرار شود.

اگر هر کدام از این مواردی که گفتیم برایتان آشنا به نظر می رسد دیگر لازم نیست از تنهایی خوابیدن بترسید  یا استرس داشته باشید. در این مقاله بلاگ به شما کمک می کنیم مشکلات خود را به تنهایی برطرف کرده و اقداماتی را انجام داده و به بهتر خوابیدن خودتان کمک کنید.

دلایلی که ممکن است برای خواب شما به تنهایی مشکل ایجاد کند

مردم به دلایل کاملا مختلف در خوابیدن به تنهایی مشکل دارند؛ برای برخی از افراد این یک مسئله ایمنی است. ممکن است شب ها در خانه تان احساس امنیت نکنید. همچین با وجود فیلم های ترسناک و جرم در تلویزیون، ممکن است از تنهایی بترسید تامبادا شما هم هنگام خواب قربانی یک جنایت شوید.

برای برخی از افراد این ترس ممکن است توجیه شود به عنوان مثال اگر شما در یک محله ناامن زندگی می کنید خوابیدن به تنهایی به طور کاملا منطقی در شما استرس ایجاد کرده و می ترساند. اگر با هر نوع اضطراب یا هراس زندگی می کنید ممکن است از تنها بودن به خصوص در شب ها واهمه داشته باشید. برخی از افراد حتی از خوابیدن می ترسند و به فوبیای خواب معروف هستند.

برای بسیاری از افراد خوابیدن به تنهایی خود مسئله بزرگی می شود. ممکن است غمگین و دلشکسته شوید و تمام مدت زمان فردی را که از دست دادید به یاد آورید. این موضوع میتواند  احساس ناراحتی ، غم و اندوه را بوجود آورده و خوابیدن را دشوار کند.

اگر اخیرا شریک زندگی یا همسرتان را از دست داده ید خوابیدن به تنهایی می تواند دشوار باشد. غم و اندوه به خودی خود  با بسیاری از مشکلات خواب همراه است و در تختخواب کاملا احساس می شود. زمانیکه همراهتان دیگر نباشد ترکیبی از درد و احساس غم انگیز شما را از کار می اندازد به گونه ای نمی توانید از پس ناراحتی و غم ها بربیایید.

حتی هنوز افرادی که در رابطه هستند اگر چند شب از همسرشان دور شوند در خوابیدن با مشکل مواجه می شوند. آنها به قدری عادت به خواب در کنار همراهشان را دارند که مغزشان تقربیا به عنوان بخشی از شرایط خواب آن را می پذیرد و به خواب می فرستد.

- تبلیغات -

نمی توانید به تنها بخوابید؟ نحوه خوابیدن به تنهایی - پیژامه

نمی توانید به تنهایی بخوابید؟! نکات پیژامه را امتحان کنید تا خودتان در کنار خودتان بهتر بخوابید.
هر دلیل یا مشکلی که برای تنهایی در خوابیدن دارید را دور بریزید چون لازم نیست همیشه اینگونه حس کنید. نکات زیر را امتحان کنید تا به تنهایی ،  راحت و آرام بخوابید.

 1. تصمیم بگیرید تا موضوعی که ناراحت و افسرده تان کرده است، درمان کنید.
  اگر به اختلال اضطراب شدید یا هراس مبتلا هستید گفتگوی درمانی یکی از بهترین راه ها برای چگونه کنار آمدن با مشکلات و بهبودی احساسات خود است – چه زمان خواب و چه در طول روز. اگر مدت زمان طولانی است که به دلیل تنهایی درست نخوابیده اید، به دنبال درمانگر باشید. این شخص می تواند به شما کمک کند تا با توجه به مسائلی که دارید، برنامه ای برای راحت تر خوابیدن خود به تنهایی ایجاد کنید.
  برای بسیاری از افراد مانند افرادی که به هراس یا غم مبتلاا  هستند، درمان یک مسئله اساسی است و به طور معمول به خواب بهتر منجر میشود. درمان شناختی رفتاری خصوصا برای درمان بی خوابی و اضطراب بسیار موثر است.
 2. با حیوان خانگی خود بخوابید.
  ممکن است شما وجود یک فرد را نادیده بگیرید اما یک دوست پشمالو می تواند تا حدودی درمان شما باشد. احتمال دارد حیوان خانگی شما به خصوص اگر این حیوان سگ باشد، بتواند تمام نیازهای محبت و نوازش شما را برآورده کند خود نیز خوشحال شود. خوابیدن با حیوان خانگی می تواند استرس را کاهش دهد، احساس امنیت شما را افزایش داده و پیوند محبت آمیزی برقرار کند.
  به علاوه حیوانات خانگی بسیار گرما انتقال می دهند بنابراین می توانید در فصل زمستان از هزینه ای که بابت پتوهای برقی پرداخت می کنید صرفه جویی کنید!
 3. به آنچه تماشا میکنید نگاهی بیندازید.
  برنامه ترسناک یا تحریک کننده چه در برنامه های تلویزیونی چه در کتاب و … را محدود کنید. جنایات واقعی و نمایش های داستانی با خشونت های زیاد می توانند اضطراب را در شما تقویت کرده و باعث بیشتر ترسیدن شما زمان خواب شب شوند.
  همچنین هنگام تماشای تلویزیون توجه کنید. حتی اگر برنامه خوشحال کننده ای تماشا می کنید بهتر است 1 ساعت قبل از زمان خواب تمام لوازم الکترونیکی را خاموش کنید. دستگاه ها از خود نور آبی ساطع می کنند و مغز احساس می کند که روز است و باید بیدار بماند، حتی اگر احساس اضطراب نداشته باشید.
 4. احساس امنیت بیشتری در خانه خود بسازید.
  اگر مشکل شما از به تنهایی خوابیدن تنها ناشی از ترس از امنیت باشد، روی امنیت خانه خود کار کنید. شما می توانید روی سیستم های امنیتی خانه، دوربین ها و قفل های هوشمند سرمایه گذاری کنید تا شب ها احساس امنیت بهتری و بیشتری داشته باشید.
  همچنین به صورت روتین کارهایی را انجام دهید که در شب حس امنیت ایجاد کنند، مثلا درهای خانه را بررسی کنیدف با یک دوست تماس بگیرید یا به آنها پیامی ارسال کنید و به خود یادآوردی کنید که قبل از خوابیدن همه چیز در امن و امان است.
 5. خودتان را در آرامش و ذهن آرام قرار دهید.
  استفاده از تکنیک های آرامش می تواند برای همه افرادی که قرار است بخوابند مفید باشد به خصوص افرادی که از خوابیدن به تنهایی هراس داشته یا اضطراب دارند.  هنگام رسیدن به خواب، تمرین های عمیق تنفسی یا آرم سازی عضلات را انجام دهید. با رایحه درمانی (آروماتراپی) شروع کنید یا اینکه به موسیقی های آرامش بخش گوش دهید.
  اگر فکر می کنید شب ها ذهنتان درگیر شده و پریشان می شود  نوشتن روی کاغذ را شروع کنید. می توانید با نوشتن نگرانی هایتان روی کاغذ، آنها را برطرف کرده، از ذهن خود رها کنید تا مغز شما بتواند بدون نگرانی به خواب برود.
 6. مثبت اندیش باشید
  مدیتیشن و تجسم کردن می توانند به شدت تاثیر پذیر باشند. هنگامیکه به رختخواب می روید روی افکار مثبت تمرکز کنید، افکاری که باعث می شوند احساس آرامش، امنیت و شادابی کنید.
  به عزیزران وخاطرات به خصوصی که کنار یکدیگر داشتید فکر کنید. روزتان را در سر مرور کرده و به تمام آنچه که باید بابتشان سپاسگذار باشید فکر کنید.  به مکانی فکر کنید که به شما احساس آرامش دهد، مانند ساحلی که در آن ورزش می کنید، یا دراز کشیده اید و به امواج گوش می کنید یا …
  برای شروع کردن به مدیتیشن می توانید برنامه های آموزشی را در تلفن همراه خود دانلود کنید و باتوجه به آن برنامه  مدیتیشن را شروع کنید.
  همچنین می توانید مثبت اندیش باشید و آنها را تکرار کنید. مثلا این را تکرار کنید که ” من وقتی به رختخواب خود می روم تا بخوابم، احساس امنیت می کنم”  یا اینکه ” تنها بودن در خانه باعث می شود احساس آرامش داشته باشم”
  گفتن این افکار مثبت با صدای بلند عالی می شود. زمانیکه با صدای بلند تکرار می کن بر شما واقعی تر خواهند بود و همچنین  حیوان خانگی شما هم با شنیدن این افکار مثبت خوشحال خواهد شد.
 7. خوابیدن به تنهایی را غیر قابل مقاومت کنید.
  سرانجام یک روال خوب ایجاد کنید که باعث شد مشتاقانه در انتظار خواب باشید.  قبل از خواب فعالیت های مورد علاقه تان را انجام دهید مانند رمان خواندنف به موسیقی های آرامش بخش گوش دادن، پادکست و یا رنگ آمیزی کردن. بایک حمام مجلل و آرام که روشناییش را مدیون شمع ها باشد به استقبال خواب بروید.
  اتاق خواب خود را از قبل آماده کنید. ممکن است بخواهید اتاقتان را با یک رنگ جدید، آثار هنری و دکوری متفاوت که باعث آرامش، شادی و امنیت شما می شود تزئین کنید. در مورد تختخواب خود نیز احساس آرامش و راحتی داشته باشید. مثلا روی ملافه های مخملی بخوابید یا بالش هایی داشته باشید که نتوانید برای لمس آنها تا شب منتظر بمانید.
5 نظرات
 1. مهران می گوید

  به نظر من قسمت حیوان خانگی بهترین و بهترین قسمت بود و تنها راه اصلی راحت خوابیدن است از نظر من…

  1. حسین شیرویه می گوید

   از نگاهتون سپاسگزاریم ??

 2. محمد علی می گوید

  حیوان خانگی هم حیوان هست دیگه نمیشه حساب کرد ممکنه یک بلا سر ما بیاره .
  من که کلا از تنهایی وحشت دادم به خاطر این جن که گفتن و فیلم های این جوری نگاه کردم خیلی شب ها وحشت دارم دفتر که خودم تنها باشم اصلا نمیتونم بخوابم با یک صدا کوچک بیدار میشم و تا صبح نمیخوابم

 3. لیلا می گوید

  منم دقیقا همینطوری هستم ..دارم دیوونه میشم ..میخوام برم پیش روانپزشک

 4. محمد می گوید

  خیلی سخته مخصوصا برای من… حیون خونگی مخصوصا سگ آلرژی میاره گذشته از مسائل دیگه ‌‌‌‌… و کلا شبا نگاه کردن به چشمای یه سگ یا مثلا گربه خودش ترسناکه… در ضمن وقتی مطلبی رو ترجمه میکنید با فرهنگ مردم ایران تطبیقش بدین الان من سگو چطور بغل کنم تو خواب البته این نظر منه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.