نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده

روش هایی برای خواباندن نوزاد تازه متولد شده که تا به حال نمی‌دانستید!

0 1,210

- تبلیغات -

آیا می‌دانستید میلیون‌ها نوزاد به دلیل ناآگاهی والدین از نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده، دچار مرگ ناگهانی شده‌اند؟ نترسید با یاد گرفتن اصول صحیح نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده، نوزادتان را راحت و ایمن بخوابانید.

وقتی نوزاد نمی‌خوابد، نه تنها آرامش خودش بهم می‌خورد، بلکه سایر اعضای خانواده را هم کلافه می‌کند. مشکل اینجاست که نوزاد تازه متولد شده هنوز نمی‌تواند فرق روز و شب را بفهمد و از روی ساعت می‌خوابد، چون شکم کوچکش ظرفیت کمی‌دارد و نمی‌تواند طولانی‌تر بخوابد. پس زیاد بیدار شدن نوزاد طبیعی است و نوزادتان هر موقع از روز یا شب ممکن است بیدار شود.

نوزاد تازه متولد شده چقدر می‌خوابد؟

بر اساس آمار بنیاد ملی خواب امریکا، نوزادی که تازه به دنیا آمده بین 14 تا 17 ساعت در شبانه روز می‌خوابد. بعضی از نوزادها بین 18 تا 19 ساعت هم ممکن است به خواب نیاز داشته باشند.
نوزاد در سه ماهه اول حدوداً هر دو ساعت یکبار بیدار می شود. اگر نوزاد شیر مادر می‌خورد، پس سعی کنید هر دو تا سه ساعت یکبار شیرش دهید و اگر شیر خشک می‌خورد، هر سه تا چهار ساعت باید تغذیه شود، تا بهتر بخوابد.

نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده که تا الان نمی‌دانستید

بیدار کردن نوزاد برای خوردن شیر بعد از مدت طولانی

نوزادهایی که طولانی‌تر می‌خوابند را باید برای شیر دادن بیدار کرد. هر سه تا چهار ساعت یکبار نوزاد را برای شیر خوردن بیدار کنید تا در دوهفته اول وزن بگیرد. بعد از دو هفته خوابیدن بیش از دو سه ساعت و بیدار نشدن نوزاد در شب برای شیر خوردن مشکلی ندارد.

ماه اول نوزاد سخت‌ترین زمان برای پدر و مادر است، چون نصفه شب چندبار از خواب بیدار می‌شوند و الگوی خواب نوزاد با خودشان تداخل پیدا می‌کند. البته هر نوزادی الگوی خواب مخصوص خودش را دارد و نمی‌توان برای همه بچه‌ها یک نسخه پیچید. بعضی نوزادها از دو سه ماهگی پنج تا شش ساعت می‌خوابند، اما بعضی‌های دیگر اینطور نیستند.

- تبلیغات -

چطور نوزاد را بخوابانم؟

در هفته اول تولد نوزاد، بعضی والدین ترجیح می‌دهند نوزاد را در اتاق خودشان بخوابانند. با این کار نوزاد نزدیک شماست و موقع شیر دادن، تعویض و مراقبت ار او در شب نگرانی کمتری دارند. آکادمی پزشکان اطفال امریکا توصیه می‌کنند:

نوزاد در چند هفته اول بعد از تولد، در اتاق پدر و مادر ولی در گهواره جدا از تخت آنها بخوابد.

 نوزاد اصلاً نباید روی تخت پدر و مادر بخوابد!

خوابیدن نوزاد چند هفته در اتاق پدر مادر مشکلی ندارد ولی هرگز نباید نوزاد را در تخت خود بخوابانید. خواباندن نوزاد در تخت خود خطر سندروم مرگ ناگهانی کودک و سایر مرگ‌های نوزاد در خواب را افزایش می‌دهد. خواباندن کودکان کمتر از چهار ماه در تخت والدین ممکن است منجر به مرگ ناگهانی نوزاد شود.

روش صحیح خواباندن نوزاد یک ماهه چیست؟

همیشه سعی کنید نوزادتان را روی پشت بخوابانید. طبق آمار، نرخ مرگ و میر نوزادان در خواب با توصیه فراگیر این روش خواباندن نوزاد در سال 1992 به شدت کاهش یافت. طاقباز خواباندن نوزاد بهترین روش خواباندن بچه است. نوزاد را روی شکم یا پهلو نخوابانید.
برای خواباندن نوزاد یک ماهه از یک صفحه نسبتا سفت‌تر استفاده کنید. روی تشک را با ملافه فیت و راحت بپوشانید و حواستان باشد که گهواره، سبد نوزاد، کریر یا نی نی پارک او کاملاً امن و محکم باشد.
موقع خواباندن نوزاد، هیچ چیز دیگری در گهواره یا کریر نوزاد نیندازید. گذاشتن اسباب بازی، عروسک، بالش، پتو، خز یا محافظ تخت کودک بغل نوزاد ممنوع است.

اتاق را زیاد گرم نکنید

متناسب با دمای اتاق لباس تن نوزاد کنید تا خیلی گرمش نشود. اگر دمای بدن کودک گرم باشد یا عرق کند، یعنی گرمش است. بدن انسان برای اینکه خوابش ببرد نباید گرم باشد. طبق نتایج آکادمی پزشکان امریکا، دمای اتاق نوزاد برای خواب باید بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد باشد تا بهتر خوابش ببرد و منجر به مرگ نگهانی نوزاد در خواب نشود. البته مراقب باشید نوزادتان سرما نخورد.

نوزادتان نباید در معرض دود سیگار قرار بگیرد

هیچ کس نباید در خانه‌ای که نوزاد دارد سیگار بکشید. طبق آمار نوزادانی که در معرض دود سیگار هستند، بیشتر در خطر مرگ ناگهانی نوزاد قرار دارند.

اگر نوزادتان نمی‌خوابد، برایش پستونک بگذارید

نوزادانی که پستونک می‌گذارند، راحت‌تر خوابشان می‌برد. اما اگر پستونک را پس زد و قبول نکرد مجبورش نکنید و به زور به او پستونک ندهید. اگر پستونک در خواب از دهان نوزاد افتاد، دیگر لازم نیست دوباره دهانش کنید.

اتاق نوزاد را تاریک کنید

حتی روزها هم موقع خواب نوزاد، پره ضخیم بکشید تا اتاق تاریک شود و نوزاد بهتر خوابش ببرد. اما وقتی نوزاد بیدار است، دوباره اجازه ندهید نور روز اتاق را روشن کند.

اگر نوزاد نمی‌خوابد، او را ماساژ دهید

ماساژ نوزاد قبل از خواب کمک می‌کند تا بهتر خوابش ببرد. بهترین روش برای ابراز عشق و علاقه به نوزاد و آرام کردن او قبل از خواب، ماساژ نوزاد است. برای تنظیم خواب نوزاد او را ماساژ دهید تا معده و روده‌هایش هم بهتر کار کند. ماساژ دادن با کاهش فشار و استرس نوزاد، او را آماده خواب می‌کند.

همچنین ماساژ نوزاد رابطه شما را با او عمیق‌تر می‌کند و به او کمک می‌کند تا با اطمینان قلبی بیشتر بخوابد. همچنین ماساژ دادن به رشد و وزن گرفتن نوزاد هم کمک زیادی می‌کند. مطالعه روی نوزادانی که توسط والدین قبل خواب ماساژ داده می‌شوند، نشان داده است که خواب بیشتر و عمیق‌تری داشته‌اند و کمتر از خواب پریده‌اند.

همیشه از روغن خوراکی برای ماساژ کودک قبل از خواب استفاده کنید.  روغن نارگیل ارگانیک انتخاب خوبی برای ماساژ برای خواباندن نوزاد است. تا وقتی نوزادتان گریه و بی‌قراری می‌کند، ماساژ را شروع نکنید. وقتی کودک آرام شد و گریه نکرد، او را ماساژ دهید اگر در حین گریه او را ماساژ بدهید، نه تنها او را آرام نمی‌کنید، بلکه بیشتر کلافه‌اش می‌کنید  و از این کار شما لذت نمی‌برد.

قبل از ماساژ دادن نوزاد، انگشتر یا سایر زیوآلات خود را دربیاورید و ناخن‌هایتان را کوتاه کنید. اگر نوزادتان تب یا بیماری‌پوستی دارد، برای خواباندن ماساژش ندهید. توصیه می شود 48-72 ساعت پس از واکسن زدن، از ماساژ دادن نوزاد خودداری کنید.

با این روش‌ها کمک کنید نوزادتان بخوابد

نوزاد تازه متولد شده، برنامه خودش را دارد. بعد دو هفته تا یک ماه پس از تولد، کم کم شما و نوزاد یک ماهه روی روال می‌افتید.

نحوه خواباندن نوزتد تازه متولد شده - روش خواباندن نوزاد یک ماهه در پیژامه

سر شب با نوزاد بازی کنید تا شب بهتر بخوابد

وقتی با نوزاد حرف می‌زنید و با او بازی می‌کنید، انرژی‌اش را مصرف می‌کند و زودتر خسته می‌شود و خوابش می‌برد. اگر نوزاد سر شب بخوابد، قاعدتاً شب تا صبح تعداد دفعات بیشتری بیدار می‌شود و گریه می‌کند. معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا نوزاد فرق روز و شب را بفهمد و متاسفانه با هیچ ترفندی نمی‌توان این را به بچه آموخت.

اما رعایت نهایت سکوت و آرامش موقع شیردادن بچه در شب و عوض کردن جای او، کمک می‌کند تا نوزاد شب‌ها بهتر بخوابد. وقتی نصفه شب برای شیر دادن بچه بیدار می‌شوید، سعی کنید تا جای ممکن چراغ کمتری روشن کنید و در نور کم به او برسید. نصفه شب کمتر با نوزادتان حرف بزنید و با او بازی نکنید. با این کار به او یاد می‌دهید که شب موقع خواب است. بعد از شیردادن، او را در گهواره یا تخت خودش بگذارید تا برایش جا بیفتد که دیگر وقت خواب است.

خواب وسط روز برای نوزاد لازم است

نوزادها برخلاف ما نیاز دارند ظهرها بخوابند تا بهتر رشد کنند. اگر نوزادتان شب درست نمی‌خوابد دلیل نمی شود که نگذارید بین روز هم نخوابد. اما حواستان باشد که خواب عصر او طولانی نباشد و سر شب هم نخوابد تا از خواب شب نیفتد.

سعی نکنید نوزادتان را روزها بیدار نگه دارید، به خیال این که شب بهتر بخوابد

اگر نوزادتان خیلی بی‌قراری می‌کند، اشکالی ندارد که برای خواباندن تکانش دهید، نازش کنید و برایش لالایی بخوانید. پیچیدن نوزاد در پارچه هم کمک می‌کند تا قبل خواب کمتر گریه کند. نگران نباشید. لوس کردن نوزاد در سه ماهه اول اشکالی ندارد. نوزادانی که در طول روز بیشتر بغل می‌شوند و راه برده می‌شوند، شب‌ها کمتر به خاطر کولیک  بی‌خواب می‌شوند و نق می‌زنند.

موقع خواباندن نوزاد به چشم‌هایش نگاه نکنید

قبل از خواباندن نوزاد سعی کنید با او تماس چشمی برقرار نکنید. این کار او را هوشیار می‌کند و سطح هیجانش را بالا می‌برد و نوزاد را بی‌خواب می‌کند.

با انجام این کارها نوزاد را بخوابانید:

  • قبل از خواب، نوزاد را با آب گرم حمام کنید
  • قبل از خواباندن نوزاد به او شیر دهید و او را کاملاً سیر کنید
  • دستتان را روی بدن نوزاد بگذارید تا زودتر خوابش ببرد
  • ساعت خواب نوزادتان را تنظیم کنید
  • لباس خواب نوزاد باید نخی باشد
  • از پوشک مخصوص شب استفاده کنید با قدرت جذب بالا

اگر نوزادم نمی‌خوابد باید او را دکتر ببرم؟

نوزاد تا سه ماه ممکن است بد خواب باشد، اما اگر کم خوابی نوزادتان واقع نگرانتان کرده است، به دکتر بروید.

جمع بندی

اگر شما هم خواباندن نوزاد برایتان سخت است، نباید نگران باشید. سعی کنید او را به پشت بخوابانید. اتاق نوزاد را خیلی گرم نکنید و لباس زیادی تنش نکنید. نوزاد در اتاق شما ولی نه روی تخت شما بلکه سر جای خودش باید بخوابد. در خانه‌ای که نوزاد است، سیگار کشیدن ممنوع! قبل از خواب نوازاد را سیر کنید. با بردن او به حمام گرم کاری کنید راحت‌تر بخوابد.

اتاق نوزاد را تاریک کنید. برایش پستونک بگذارید و از تماس چشمی با نوزاد قبل خواب اجتناب کنید. شب‌ها پوشک ضخیم‌تر برایش ببندید و وقتی نصفه شب بیدار شد، آرام و بدون روشن کردن چراغ زیاد به او شیر دهید و جایش را عوض کنید.

حتماً شما هم روش‌های مختلفی را برای نحوه خواباندن نوزاد امتحان کرده‌اید. شما هم می‌توانید با اشتراک این مطلب، به سایر مامان باباهای پیژامه‌ای کمک کنید تا آنها هم بتوانند نوزادشان را بخوابانند. چقدر خوب می‌شود اگر با نوشتن تجربیاتتان، آرامش و خواب را به خانه دیگران هدیه ‌ببرید. ممنون که با پیژامه همراه بودید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.