نحوه جبران بی خوابی

نحوه جبران بی خوابی

0 140

- تبلیغات -

نحوه جبران بی خوابی چگونه است؟

اگر شما هم مجبور بودید برای ارائه‌ای در کلاس یا تحویل پروژه‌ای یک شب را بیدار بمانید یا بعد از یک هفته کار سخت شب‌ها کسری خواب پیدا کرده‌اید، حتما دلتان می‌خواهد پنجشنبه جمعه یک دل سیر بخوابید. اما مساله اینجاست که چقدر باید برای جبران شب بیداری خوابید تا جبران شود؟ مشکل اینجاست که نمی‌توانید به همان میزان ساعتی که نخوابیدید، بخوابید.

خواب مثل حساب بانکی نیست، یعنی به این راحتی‌ها بدهی‌تان صاف نمی‌شود. الگوی خواب پیچیده است برای مثال 7 ساعت کمبود خواب یک شب را نمی‌توان به راحتی جبران کرد. چون خواب مراحل مختلفی دارد و هر کدام از آن‌ها باید به نوبه خود جبران شوند.

کمبود خواب به سختی جبران می‌شود، در ابتدا کمی از آن جبران می‌شود تا رفته رفته به حالت عادی باز گردید. اگر فرض کنید در حالت عادی شبی 7 ساعت می‌خوابید و یک شب تا صبح به دلایلی مجبور باشید بیدار بمانید، صبح روز بعد سر کار رفتن برایتان عذاب آور خواهد بود و از نظر جسمی هم تحت تاثیر قرار می‌‌گیرید. شب بعد به خودتان اجازه می‌دهید هر چقدر می‌خواهید بخوابید. فکر می‌ ‌کنید چند ساعت بخوابید؟ 14 ساعت؟ نه، حدود 10 ساعت. یعنی فقط چند ساعت آن را توانسته‌اید جبران کنید.

معمولا کل کمبود مرحله خواب عمیق و حدود نصف تا سه چهارم خواب رِم جبران می‌شود. اما تمام خواب از دست داده را نمی‌توانید یک شبه جبران کنید.

رکورد بیدار ماندن به رندی گاردنر 17 ساله تعلق دارد که در سال 1965 زیر نظر محققان بیدار ماند. اما گزارشات مبنی بر این است که افراد دیگری هم این رکورد را زده‌اند اما به ثبت نرسیده است. مهم نیست که چه کسی تا این حد بیدار مانده است، مهم این است که حد بیدارماندن انسان حدود 10 روز است. و بعد از آن انسان آن قدر می‌خوابد و می‌خوابد تا کم خوابی اش جبران شود. اما به همان اندازه که بی خوابی کشیده است، نمی‌تواند بخوابد. مثلا رندی گاردنر شب بعد از ماراتون بی خوابی اش 15 ساعت خوابید و شب بعدش 11 ساعت. پس جبران بی خوابی به این سادگی‌ها نیست.

ممکن است دلتان بخواهد وقتی سر کار نیستید بیشتر بخوابید. خوابیدن تفریح است و خیلی‌ها آن را به چشم یک فعالیت مفرح و شاد می‌بینند. فردی عادی که در طول هفته ساعت‌ها کار می‌کند و کمبود خواب دارد، با رسیدن آخر هفته به 4 ساعت خواب بیشتر در شبانه روز نیاز دارد تا به حالت عادی بازگردد و لزومی ندارد کل آخر هفته را در رختخواب بماند چون بدن روند جبران کسری خواب خاصی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.