دوش گرفتن قبل از خواب کار درستی است؟

مزایا و معایب دوش گرفتن قبل از خواب

0 1,501

- تبلیغات -

قبل از خواب باید حتما دوش بگیریم؟ اگر باید دوش بگیریم چه زمانی برای اینکار مناسب است؟

این سوالی است که امروز در مورد جواب آن قرار است با شما صحبت کنیم. اکثر افراد می‌دانند که دوش گرفتن در آغاز صبح باعث شادابی و نشاط و انرژی بیشتر آنها خواهد شد.

اما آیا دوش گرفتن قبل از خواب هم به راحت تر خوابیدن کمکی می‌کند؟

اگر احساس می‌کنید که این سوال برای شما هم پیش آمده، پس ادامه‌ی متن را از دست ندهید. پیژامه در ادامه به بررسی مزایا و معایب دوش گرفتن در شب و همچنین چگونگی کمک آن به بهتر خوابیدن شما، می‌پردازد.

چگونه دوش گرفتن در شب به خوابیدن کمک می‌کند

تحقیقات نشان می‌دهند که گرفتن دوش آب گرم به صورت روزانه می‌تواند به سریعتر خوابیدن شما کمک کند. اما دلیلش چیست؟

در طول روز، دمای اصلی بدن طبق ریتم شبانه روزی شما در حال نوسان است. در مقاله‌ای جداگانه راجع به ریتم شبانه روزی و نحوه کارکرد آن به طور کامل صحبت کردیم. اما به صورت مختصر کار این سیستم تنظیم چرخه خواب و بیداری و یک سری عملکردهای بیولوژیکی دیگر است.

در میان چندین نشانه دیگر، ذهن شما به دمای بدن اتکا می‌کند تا متوجه شود زمان خواب است یا بیداری. شب ها، اندکی دمای بدن پایین می‌آید، مغز زمانی که این پیام را دریافت می‌کند، متوجه می‌شود که اکنون زمان ترشح ملاتونین و آماده شدن برای خواب است. دمای بدن در صبح زود به پایین ترین مقدار خودش می‌رسد، هر وقت که دمای بدن شروع به بالارفتن کند، بدن شما برای بیدار شدن آماده می‌شود.

- تبلیغات -

زمانی که شما در شب دوش آب گرم می‌گیرید، به این فرآیند حرارتی طبیعی کمک می‌کنید. در هنگام دوش گرفتن، دمای بدن شما توسط آب گرم بالا می‌رود. سپس، زمانی که از حمام خارج می‌شوید، آب به سرعت از پوست شما تبخیر می‌شود و دمای بدن شما را پایین می‌آورد. مغز شما پیام را دریافت می‌کند و آماده‌ی خواب می‌شود.

پایین آمدن دمای بدن به سرعت، بزرگترین دلیل کمک دوش آب گرم به خواب شماست. با این حال، دوش گرفتن یا در کل حمام رفتن قبل از خواب مزایای دیگری نیز دارد:

  • دوش گرفتن به ایجاد آرامش در ذهن و جسم شما کمک می‌کند. همیشه بعد از گرفتن دوش آب گرم احساس خوبی دارید و زمانی که احساس خوب داشته باشید و استرس نداشته باشید راحت تر خوابتان خواهد برد.
  • دوش گرفتن باعث تمیز شدن شما می‌شود. زمانی که به تخت خود می‌روید تمیز هستید، نه تنها استرس شما کاهش یافته، بلکه از بردن چربی ها و کثیفی ها و آلرژن ها به تخت خود هم جلوگیری می‌کنید. با اینکار به سلامت پوست و تشک خود نیز کمک می‌کنید.
  • دوش گرفتن شما را مجبور می‌کند تا دیس کانکت (عدم اتصال به اینترنت) شوید. هنگامی که در حال دوش گرفتن هستید، دیگر نمی‌توانید تلویزیون تماشا کنید یا شبکه های اجتماعی خود را چک کنید ( مگر اینکه قصد خراب کردن وسایل الکترونیکی خود را داشته باشید). حتی اگر فقط برای چند دقیقه مغز شما از این فضا دور باشد هم نکته مثبتی به شمار می‌آید. همچنین دوش گرفتن باعث می‌شود تا از فضای پراسترس و شلوغ بیرون دور و به آرامش قبل از خواب نزدیک شوید.

قبل از خواب حتما باید دوش آب گرم یا آب سرد گرفت؟

اگر شما برای راحت تر خوابیدن خود دوش می‌گیرید، باید توجه داشته باشید که دمای بدن مهم است. گزارش ها حاکی از آن است که 60 الی 90 دقیقه قبل از خواب، دوش گرفتن با آب ولرم بهترین حالت برای کمک به خواب است. در حالی که دوش آب گرم و آب سرد مزایای خاص خود را دارد اما راه حل ایده‌آلی نیست.

دوش آب سرد ذهن و بدن شما را سرحال می‌کند (دقیقا برعکس چیزی که برای خواب نیاز دارید). سرمای ناگهانی که به بدن وارد می‌شود باعث فعال شدن سیستم عصبی شما می‌شود، در این حالت بدن شما آماده‌ی هرکاری است، به جز خواب. انرژی که از دوش آب سرد به بدن و سیستم عصبی منتقل می‌شود برای اول صبح که تازه از خواب بیدار شدید و قصد دارید روز پرانرژی را شروع کنید، بسیار مناسب است.

دوش گرفتن با آب بسیار داغ نیز تاثیرات مشابه دوش آب سرد را می‌گذارد. به شما انرژی می‌دهد و باعث بیدار ماندنتان خواهد شد، با این تفاوت که در این حالت به دلیل اینکه دیرتر دمای بدنتان کاهش می‌یابد، دیرتر نیز به خواب می‌روید.

فقط دوش گرفتن با آب ولرم درست است. بخار آب مثل یک ضداحتقان طبیعی عمل می‌کند و باعث بهتر نفس کشیدن در شب می‌شود. این موضوع به طور خاص برای افرادی که مبتلا به آسم هستند و یا آلرژی دارند بسیار مهم است. هرچه راحت تر بتوانید نفس بکشید و بینی شما از مخاط خالی تر باشد، خواب بهتری را تجربه خواهید کرد.

چه زمانی برای دوش گرفتن مناسب تر است؟ صبح یا شب؟

در نهایت، این موضوع به خودتان و نیاز بدنتان بستگی دارد. اگر نگران این هستید که صبح به موقع نتوانید از خواب بیدار شوید، برای شما دوش آب سرد در ابتدای صبح موثرتر است. اگر برعکس این دسته هستید و شب ها به سختی خوابتان می‌برد، دوش آب گرم قبل از خواب برای شما مفیدتر است.

اما اگر می‌خواهید که بهترین کار را انجام دهید، بهتر است که روزی دو بار دوش بگیرید. دوش آب سرد را صبح ها و آب گرم را شب ها بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.