مزایای سحرخیزی

آیا سحرخیزی به اندازه ی کافی مزایا دارد تا برای رسیدن به آن تلاش کنیم؟

4 198

- تبلیغات -

آیا سحرخیزی به اندازه ی کافی مزایا دارد تا برای رسیدن به آن تلاش کنیم؟ یک تصور رایج وجود دارد که صبح زود بیدار شدن دشوار است و باعث رنجش می شود. در حالی که، یک جریان فرهنگی دیگری نیز وجود دارد که می گوید سحرخیزی بلیطی برای بهبود سلامت و بهره وری است. طبق تحقیقات فعلی، حقیقت بین این دو قطب نهفته است.

ژنتیک جغد شب و چکاوک‌های سحرخیز

زمان خواب ما (زمانی که به صورت طبیعی قصد خوابیدن داریم و زمانی که به صورت طبیعی بیدار می شویم) با ریتم شبانه روزی ما اداره می شود.در حالی که این ها می توانند تحت تاثیر انتخاب های سبک زندگی ما مثل بیدار ماندن تا دیر وقت یا خوابیدن در آخر هفته ها و همچنین عواملی مانند نور آبی  صفحه نمایش یا عوامل ژنتیکی دیگر باشند.

طبق آخرین مطالعات در دانشگاه هاروارد درباره ی ژنتیک جغد های شب و چکاوک‌های سحرخیز دریافتند که به طور طبیعی زود بیدار شدن در حال عمومی افرادی که مثل چکاوک ها سحرخیز هستند تاثیر بهتری دارد،همچنین آنها کمتر در معرض افسردگی و اسکیزوفرنی قرار خواهند گرفت.در حالی که این مطالعه شواهد محکمی ندارد که نشان دهد بین جغد شب شدن(افراد شب زنده دار)و بیماری هایی مثل چاقی و دیابت ارتباط ژنتیکی وجود دارد.

البته،اکثر افرادی که علاقمند به تغییر برنامه ی خود برای سحرخیز شدن هستند،طبیعتا متمایل به بیدار شدن اول صبح نیستند.در حالی که جدا کردن ژنتیک از انتخاب برای سحرخیزی،چالش برانگیز است.

سحرخیز باش تا کامروا شوی!

یک اعتقاد فرهنگی دیرینه به قدرت شروع در صبح زود وجود دارد.در آمریکا ضرب المثل”زود خوابیدن و زود برخاستن،انسان را سالم،خردمند و ثروتمند می سازد”مشهور است.فرهنگ های دیگر نیز سیاست های مشابهی دارند مثلا در هندوستان تحقیقات نشان می دهد که زود بیدار شدن به بهبود حافظه و توجه در طول روز کمک می کند.

بر اساس مطالعات بالا،از بچگی،زود بیدار شدن نشان دهنده ی رفاه و حال عمومی بهتر است.برای مثال بچه هایی که قبل از ساعت 7:30صبح بیدار می شوند فعالیت فیزیکی بیشتری در طول روز نسبت به بچه هایی که بعد از این ساعت بیدار می شوند دارند.در حالی که تحقیقات کمی برای این موضوع در بزرگسالان وجود دارد که البته منطقی به نظر می رسد چرا که ممکن است از دوران بلوغشان گذشته باشد.

- تبلیغات -

ورزش کردن حال انسان را خوب می کند،اما سحرخیزی علاوه بر حال خوب،شادی و نشاط را به همراه خود می آورد.این موضوع به خصوص در سنین بالا صادق است زیرا در این افراد تمایل به نشاط و شادی کمتری نسبت به افراد جوان تر دیده می شود.

برخی از علایق فعلی به سحرخیزی ناشی از انجام این کار توسط مدیران موفق و چهره های مشهور و علاقه ی آنها به سحرخیزی است.در حالی که،احتمالا این کاری است که آنها مانند برخی کار های دیگر برای بهره وری بیشترشان در صبح انجام می دادند مثل:تمرین شکرگزاری،ورزش کردن و لذت بردن از آنچه که هستند و تمام این هایی که گفته شد مثل سحرخیزی به داشتن روحیه ی بهتر کمک خواهند کرد.

در نهایت،به نظر می رسد که ارتباطی بین سحرخیزی و سالم ماندن وجود دارد.بچه هایی که سحرخیز هستند کمتر دچار اضافه وزن می شوند و تمایل به خوردن سالم تر در طول روز نسبت به شب دارند.سحرخیزی همچنین ممکن است شما را مجبور به خوردن صبحانه کند که این کار کم تر شدن BMI (شاخص توده بدنی) و سالم تر شدن انتخاب های خوردن شما در طول روز می شود.

معایب سحرخیزی

مهم ترین عیب سحرخیزی این است که اگر با زود خوابیدن هماهنگ نشوید می تواند مانع از خواب کافی شما شود.این موقعیت خاص بدون توجه به تاثیر کمبود خواب بر آنچه می خورید،می تواند به عنوان یک عامل خطر برای دیابتی ها در نظر گرفته شود.

به علاوه،شما در معرض تمام خطرات کمبود خواب هستید مثل:

 • رانندگی با حالت خواب آلوده،مخصوصا در رفت و آمد های صبح
 • خطر بیشتر بیماری،مثل بیماری قلبی
 • ذهن آشفته و مشکلات حافظه ای
 • اضطراب و دیگر موارد سلامت روان

انتخاب بیدار ماندن در اواخر شب در طول هفته و سپس جبران کمبود خواب در آخر هفته نیز انتخاب کاملا اشتباهی است.در حالی که ممکن است بعد از خواب احساس خوبی داشته باشید اما شما نمی توانید کمبود خواب خود در طول هفته را جبران کنید.به علاوه این مدل خوابیدن باعث می شود ریتم شبانه روزی شما گیج تر شود و سحرخیز شدن شما در هفته آینده بسیار مشکل تر خواهد بود.

اگر می توانید یک الگوی سحرخیزی مناسب خود ایجاد کنید که بتوانید خواب کافی داشته باشید و این مهم است که فعلا به سحرخیزی به عنوان یک معجزه ی درمانی نگاه نکنید.افرادی که این کار را انجام داده اند،بر اهمیت برنامه ریزی برای کاری که می خواهند صبح انجام دهند تاکید می کنند تا بتوانند از وقتشان بهترین استفاده را ببرند.

 

4 نظرات
 1. بهنام می گوید

  به نظر من که سحر خیزی هیچ فایده ای نداره

  1. حسین نیرینی می گوید

   پیشنهاد میکنم چند روز امتحانش کنین. خیلی تاثیرگذاره.

 2. zizi می گوید

  ما کارمندا چاره ای جز سحرخیزی نداریم!!

  1. حسین نیرینی می گوید

   عوضش کارمندی باعث میشه از مزیت‌های سحرخیزی بهره‌مند بشید?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.