مزایای خواب

مزایای خواب

0 86

- تبلیغات -

همه ما به خواب نیاز داریم! ولی ممکن است از اهمیت و مزایای خواب این نیاز اساسی و اولیه چیزی ندانیم. خوابیدن نیاز به دلیل خاصی ندارد یعنی حتی اگر روزی آرام و بدون هیچ فعالیت فکری یا ورزشی خاصی را هم پشت سر گذاشته باشیم باز هم به یک خواب احیاگر نیاز داریم. خواب خوب مزایای زیادی برای ما چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی خواهد داشت که در ادامه آن را بررسی میکنیم.

قدرت یادگیری و تثبیت اطلاعات: یکی از فعالیت هایی که مغز در طول خواب به آن میپردازد تثبیت خاطرات و آموزه هایی است که در طول روز با آن مواجه شده ایم یا آن ها را فراگرفته ایم. ما برای اینکه واقعا چیزی را یاد بگیریم به خواب شبانه احتیاج داریم. خاطرات در حین خواب از حافظه ی کوتاه مدت به بلند مدت انتقال میابند و اطلاعات واقعی و توانایی های جسمانی هر دو در حین خواب یادگرفته می شوند.

افزایش خلاقیت: خلاقیت ما نیز به وسیله ی خواب گسترش میابد. این ویژگی نه تنها به هنرمندان و دانش پژوهان بلکه به مردم عادی نیز کمک میکند تا با ایده های بهتری مواجه شوند. پس از یک خواب شبانه ی مناسب شما می توانید بهتر و واضح تر فکر کنید. انسان پس از یک خواب شبانه  خوب، در حالت روحی بهتری قرار دارد. عموما کمبود خواب ما را بداخلاق می کند.
باید بدانیم تاثیر خواب بر حالات روحی ما فقط به حال خوب و احساس نیرومندی ناشی از آن محدود نمی شود. پژوهش ها نشان داده اند که تغییرات شیمیایی مغز پس از خواب شبیه به تغییرات ایجاد شده توسط قرص های ضد افسردگی هستند.

تاثیر بر قلب و عروق: خواب به ماهیچه های ما (از جمله قلب) اجازه ی استراحت جدی می دهد. در طول مرحله ی 1 تا 3 خواب ضربان قلب و فشار خون افت می کند و باعث این استراحت میشود. اگر به اندازه ی کافی نخوابیم زمان کمتری در مرحله 1 تا 3 خواب قرار خواهیم داشت و به مرور زمان در معرض ریسک بالای سکته انژین قلبی و حملات قلبی قرار خواهیم گرفت.
خواب ناکافی بدن ما را تحت استرس قرار میدهد و در نتیجه هورمون های استرس در خون ما بیشتر ترشح می شود، یکی از نتایج آن به صورت مزمن بیماری تصلب شرایین (اترواسکلروسیس) است.

از دیگر مزایای خواب منظم افزایش سطح ایمنی بدن ماست، این امر باعث افزایش مقاومت و حساسیت کمتر بدن نسبت به بیماری ها میشود. در مقابل کمبود خواب مداوم نیز ما را نسبت به بیماری های عفونی حساس تر میکند. اثربخشی واکسن انفولانزا زمانی که ما خواب ناکافی داریم کمتر است.

مدت زمان خواب به وزن بدن نیز بستگی دارد. درواقع گمانه زنی ها بر این است که شیوه ی زندگی شتاب زده ی دهه های اخیر موجب کم خوابی شده و کم خوابی منجر به افزایش دیابت و مرض چاقی شده است.

در هنگام خواب بدن هورمون خنثی کننده ی اشتها تولید می کند بنابراین هورمون گرلین( مخصوص افزایش اشتها) کاهش میابد. این تاثیر به علاوه ی کاهش انرژی مورد نیاز در روز ما را چاق تر می کند.

 کیفیت زندگی

- تبلیغات -

همان گونه که به وسیله آزمون های سلامت جسمانی و روانی اثبات شده است بی خوابی کیفیت زندگی را کاهش می دهد. همچنین بی خوابی از نظر اجتماعی بهای سنگینی دارد.

اهداف خواب                                                            

اگر خوابیدن را یک مهارت بدانیم، میتوانیم شاخص هایی را برای بهبود خوابمان به کار بگیریم اما سوال اینجاست که هدف ما از خواب چه باید باشد؟ چه اهدافی از خواب ارزش دنبال کردن را دارند؟

ما به خوابی احتیاج داریم که…     

  • لذت بخش باشد. پس از به تخت خواب رفتن و تلاش برای خوابیدن به سرعت اتفاق بیفتد.
  • بدون وقفه باشد. قاعده ی کلی این است که خواب مفید کمتر از 80 درصد خواب ضعیف و ناکارامد است.
  • سرحال کننده و انرژی بخش باشد. ما را از نظر جسمانی و فکری به حالت اولیه برگرداند.
  • بهبود دهنده باشد. حال روحی ما را بهتر کند.

ما قصد داریم در پیژامه کمک کنیم تا موارد زیر را به حداقل برسانیم:                  

  • خواب سنگین و راکد: اینکه چه قدر طول میکشد تا صبح به طور کامل بیدار شویم
  • تاخیر در خواب: مدت زمانی که طول میکشد تا به خواب روید و مهمتر از ان کاهش دفعات از خواب برخواستن در نیمه شب ها
  • دفعات بیدار شدن در میان خواب
  • ناراحتی های مربوط به خواب: عرق کردن، مشکل تنفس، سکته ی ناقص
  • مفید بودن خواب: می تواند به صورت درصدی (مدت زمانی که خواب بودید تقسیم بر زمانی که در تخت خواب بودید) اندازه گیری شود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.