خوابی عمیق و راحت با مدیتیشن و ریلکسیشن قبل از خواب

درمان بی خوابی با مدیتیشن و ریلکسیشن

5 34,854

- تبلیغات -

اگر با بی خوابی دست و پنجه نرم می‌کنید و این اختلال به یک عادت شبانه برای شما تبدیل شده است، بهتر است برای یک بار هم که شده مدیتیشن را تمرین کنید. تکنیک‌های ریلکسیشن عمیق باعث افزایش زمان خواب، بهبود کیفیت خواب و راحت‌تر خوابیدن شما می‌شود.

در ادامه برخی از حقایق کلیدی درباره‌ی تمارین مدیتیشن را به شما معرفی خواهیم کرد که پس از خواندن آنها قطعا تردید شما برای امتحان کردن این تمرینات برطرف خواهد شد.

 • ایمن است: مدیتیشن ابزاری مناسب برای کسانی است که به دنبال یک راه حل طبیعی، خانگی و منعطف می‌گردند تا بی‌خوابی خود را درمان کنند. در واقع، مدیتیشن به شما کمک خواهد کرد که کمتر از قرص خواب استفاده کنید. این تمرینات همچنین به مغز کمک می‌کند تا هر زمان که بی‌خوابی به سراغ شما آمد، آماده‌ی تمرین شود؛ این تمرینات برخلاف قرص خواب هیچ خطر و عوارض جانبی ندارد.
 • می‌تواند با دیگر تکنیک‌های خواب استفاده شود: ترکیب اصلاح عادات غلط خواب با مدیتیشن و مایندفولنس بر بهبود خواب عملکرد موفق‌تری نسبت به عملکرد جداگانه هرکدام از آنها دارد.
 • مزایای زیادی برای سلامتی دارد: نه تنها مدیتیشن می‌تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد، بلکه به کاهش فشار خون، درد، اضطراب و افسردگی نیز کمک می‌کند.
 • ساده و ارزان است: مدیتیشن در دسترس است، بودجه‌ی خاصی نیاز ندارد و هرکسی در هر سنی می‌تواند تمرینات آن را انجام دهد به طور مثال: کسانی که از بی‌خوابی رنج می‌برند یا حتی افراد مسن! در این میان شما می‌توانید برای کلاس‌ها و کتاب‌های آموزش مدیتیشن نیز هزینه کنید که به شما تمارین را بیاموزند، همچنین می‌توانید جستجو کنید و اپ‌های رایگان این حوزه را دانلود کنید یا از چنل‌های یوتیوب آموزش‌های خود را پیگیری کنید، البته همه این آموزش ها به صورت رایگان به زودی در پیژامه در دسترس خواهد بود.

مدیتیشن و ریلکسیشن و مراقبه برای خواب عمیق و درمان اضطراب قبل از خواب

اضطراب یک از دلایل اصلی بروز بی خوابی در این روزهاست. داشتن زندگی شلوغ در ما استرس ایجاد می کند که این استرس به نوبه خود اضطراب را در ما بالا می برد. تلاش برای از بین بردن این نگرانی و استرس ها همیشه کار ساده ای نیست. وقتی استرس و نگرانی باعث بیدار کردن شما از خواب شود می تواند شما را از شب های خوب دور کند اما ما به شما قول می دهیم که می توانید با مدیتشین شب های خوب داشته باشید.

شکل ها و شیوه های مختلفی در مدیتیشن وجود دارد اما در پایان روز تاثیرات آن ها یکسان است. هدف ما از مدیتیشن این است که بتوانیم افکار و احساساتمان را کنترل کنیم و در دست نگه داریم. به دست آوردن ذهن مضطرب به شما کمک می کند تا راحت تر بخوابید پس برای اینکه به هدف اصلی دسترسی پیدا کنید با پیژامه همراه باشید.

مدیتیشن برای خواب عمیق

- تبلیغات -

این نوع مراقبه برای برگرداندن ذهن و بدن شما به حالت اولیه تمرکز دارد و می تواند به شما در داشتن حالت خواب عمیق و بدون وقفه کمک کند. یوگا نیدرا یکی از محبوب ترین روش هایی است که برای داشتن خواب عمیق مدیتیشن مورد استفاده قرار می گیرد.
نیدرا (Nidra) به معنای خواب است که روشی از یوگا بوده  و به راحتی توسط همه انجام می شود. به طور معمول یوگا نیدرا را در حالت دراز کشیدن در پشت و گذاشتن کف دست در زمین شروع می کنند و این کار را برای استقبال از افکار و احساسات دنیای اطراف انجام می دهند. در حالیکه در تمام مراحل از نفس کشیدن خود آگاه هستید، تمرکز خود را بر روی یک هدف خاص و ذهن مثبت آگاه نگه دارید.حتی می توانید این مدیتیشن را هنگام خوابیدن در رختخواب تمرین کنید و مستقیماً بعد از مدیتیشن بخوابید.

مدیتیشن برای درمان کردن

اگر ذهن خود را التیام ببخشید، بدن شما دنباله رو خواهند بود.  ذهن تاثیر فوق العاده ای در نحوه رفتار بدن ما دارد. هنگام بهبود یافتن داشتن یک ذهن مثبت می تواند گفتی های بی نظیری برای بهبودی بدن ایجاد کند. اما چگونه ممکن است ذهن شما بتواند چنین تاثیری بر بدن داشته باشد؟ خب، دکتر بروس لیپتون زیست شناس آمریکایی،  اثر داروی تکسین دهنده را می گوید.

ذهن شما زیست شناسی شما را کنترل میکند.  این درست همان چیزی است که شبیه به دارو عمل می کند. ذهن اعتقاد دارد که دارو برای تکسین عمل می کند و به همین ترتیب است که عمل میکند .

“دکتر بروس لیپتون”

اثر داروهای مسکن  نمونه ایست که ذهن چگونه می تواند زیست شناسی شما را تغییر دهد. این تنها خط زدن آنچه ذهن ما قادر به انجام آن است می باشد. تا زمانی که شما از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید داشتن طرز فکر مثبت و سالم می تواند به ترغیب بدن شما برای شفاء و بهبودی کمک  کند.

شبیه به سایر روش های مراقبه، تمرکز بر آرامش بدن، آگاهی از نفس کشیدن و دور ریختن افکار منفی در ما صورت میگیرد. پس از آن تمرکز برای بهبودی است. بسیاری از تمرین ها شما را به تجسم کردن روند بهبودی گرفتار می کنند. چه این موضوع شامل گسترش منبع درد یا علت بیماری باشد تجسم کردن آن را کم کم از بین می برد و به بهبودی و درمان سوق میدهد. دیدن و حس کردن به صلاح بهبودی استخوانبندی شما خواهد بود یا حتی با جزئیات تصور کنید که چگونه میتوانید بهبود یافته و سالم بمانید.

تمرکز اصلی این است که کاملابه توانایی بدن در بهبودی با کمک داروهای ذهنی ایمان داشته باشید و تمرین های لازم را برای سلامتی انجام دهید. اگر اعتقاد داشته باشید که تمامی این کارها بر شما اثر می گذارند احتمال بهبودی شما چندین برابر افزایش می یابد.

مدیتیشن و مراقبه خواب

برای اینکه بتوانید بخوابید مدیتیشن کنید و سعی کنید حرکت ها را جایی انجام دهید که عمیقا احساس آرامش و استراحت داشته و ذهن شما فعال و در آگاهی کامل باشد. به این روش مراقبه خواب گفته می شود.  این روش بسیار ترمیم کننده است و می تواند در هنگام بیدار ماندن شما استراحت زیادی برای بدن و آرامش شما در ذهن ایجاد کند. روش های متداول برای مدیتیشن خواب ، مدیتیشن آگاهی و مراقبه تمرکز هستند.

 • مدیتیشن آگاهی – این شامل تمرکز و نگه داشتن ذهن شما بر اینجا و الان است. تمرکز روی نفس شما که اغلب با کندی از بدن تا انگشتان خود را چک می کنید.
 • مدیتیشن تمرکز – بسیار شبیه به مدیتیشن آگاهی است. مدیتیشن تمرکز، تمرکز خاص را در خارج از بدن شما حفظ میکند. داشتن تمرکزی نرم هنگامی که جسم شما مقابل نور شمع سوسو میزند نمونه ای از تمرکز کردن صحبت های ماست. تمرکز خود را روی نور شمع حفظ کنید و یک نفس آرام و عمیق بکشید.

مدیتیشن برای اضطراب

احساس اضطراب و پریشانی چیزی است که احتمالا همه ما آن را حس کرده ایم.  این درست همان احساسی است که شما به دفتر مدیر مدرسه فراخوانده می شوید. کف دستتان عرق می کند، قلبتان تند میزند و معده شما درد می گیرد. اینها همگی بخشی از زمانی هستند که یک نیروی خارجی باعث ترشح ادرنالین در بدن می شود. بین مضطرب بودن و داشتن اختلال اضطراب، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.

انواع مختلفی از اختلالات اضطراب وجود دارند با این حال همگی آنها زمانی اتفاق می افتند که غدد آدرنالین شما به درستی کار نکرده باشد و این موضوع باعث می  شود تا به طور مداوم احساس اضطراب شدید داشته باشید. مدیتیشن به احساس اضطراب و به اختلالات اضطراب شما کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن مداوم می تواند بر اختلال اضطراب و تنظیم شدت احساسات آنها کمک  شایانی کند.

اهداف مدیتیشن برای اضطراب:

 • شاخت عوامل اضطراب
 • به دست آوردن توانایی برای دوری از اضطراب
 • آموزش ذهن برای کاهش شدت یا تکرار واکنش ها

نحوه مراقبه و ریلکسیشن کردن:

داشتن مربی مدیتیشن خواب

همراهی با مربی ریلکسیشن به صورت حضوری یا از طریق دیدن فیلم ریلکسیشن، روشی عالی برای شروع ریلکسیشن کردن افراد و یادگیری آن است. این یک روش کم استرس برای انجام روش های مختلف ریلکسیشن با فشارهای بسیار کم و پایین است. همچنین مربی های رایگان بسیار زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که میتوانید با توجه به سطح خود آنها را پیدا کنید. سعی کنید با توجه به  نیاز و ترجیحات خود، مربی متناسب را پیدا کنید.
ما به شما پیشنهاد می کنیم از طریق یوتیوب فیلم های مدیتیشن را جستجو کرده و موردی را که دوست دارید پیدا کنید. با این‌حال مجموعه ای از مربی های ریلکسیشن وجود دارد که می توانید به صورت حضوری از کلاس های آنها بهره ببرید. چه از طریق مطالعه یوگا و چه از طریق مربی های  ریلکسیشن که به صورت حضوری شما را ملاقات می کنند می توانید روش های مختلف مدیتیشن را آموزش ببینید.

 مدت زمان مدیتیشن و ریلکسیشن برای خواب

لازم نیست برای بدست آوردن مزایای ریلکسیشن، مدت زمان بسیاری را صرف کنید. تعداد زیادی ریلکسیشن سریع و آسان 10 دقیقه ای به صورت آنلاین وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. برای این کار می توانید مدت زمان 10 دقیقه را تنظیم کرده و ریلکسیشن را انجام دهید. اگر بخشی از اضطراب شما ناشی از به اتمام رسیدن یک کار باشد، این یک تاکتیک عالی است.

هنگامی‌که قصد دارید در تمرکز و اندیشه غرق شوید به نظر می‌رسد زمان میتواند سریع یا حتی کاملا متوقف شود. دانستن اینکه در مدت زمان 10 دقیقه  می توانید زندگی را از سر بگیرید می تواند فوق العاده آرامش بخش باشد همچنین می تواند به شما اجازه دهد تا به طور کامل ریلکسیشن خود را انجام دهید.

مدیتیشن و مراقبه برای بچه ها

یاد بگیرید چگونه راحت باشید

“فقط استراحت کنید” این کلماتی است که هر شخصی که از اضطراب رنج می برد می شنود.  این موضوع می تواند برای بچه های سخت تر هم باشد.  به همین دلیل مدیتیشن تمرینی است که سریع عمل نمی کند اما با آن می توانید به بدن خود آموزش دهید که چگونه استراحت کند.
تنفس  و آرامش تقریبا شماره یک هر نوع مدیتیشن است. اینها همه برای آماده کردن و رساندن  بدن به آرامش انجام می شود. اینجا محل  بسیار خوبی برای شروع و آموزش استراحت بدن و ذهن است.

مدیتیشن خواب برای کودکان

مدیتیشن ابزاری عالی برای کودکان است در حالیکه ممکن است نیاز به تمرکز کمتری برای آنها داشته باشد اما می تواند به آرامش و سکون آنها کمک کند. به عنوان  اولین قدم سعی کنید از موسیقی های آرامش بخش و تمرینات تنفسی استفاده کنید. همچنین اجازه دهید تا کودک شما بخشی از مدیتیش های شما باشد چون این کار بچه ها را با تمرین آشنا می کند.

داشتن مربی مدیتیشن خواب برای کودکان

نسخه های متفاوتی از مدیتیشن وجود دارد که می تواند کودکان را پوشش دهد. یوگا برای شما و بچه های شما می تواند شروع بسیار خوبی باشد. همچنین می توانید فیلم های آنلاین را دنبال کنید که به طور خاص  محتوای مربوط به بچه ها را می سازند. کانال Cosmic Kids در یوتیوب فیلم های بسیار خوبی برای مدیتیشن و یوگا دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

راه های دیگر برای مراقبه و  مدیتیشن

موسیقی مدیتیشن برای خواب

در خارج از فیلم های راهنمایی کننده، موسیقی نیز وجود دارد که به طور کاملا خاص، به مدیتیشن اختصاص داده شده است. موزیک ها تمایل به نرمی و کم تحرکی داشته و این موضوع باعث می شود خوابیدن بسیار عالی باشد.
اگر علاقه دارید موسیقی های مربوط به مدیتیشن را بشنوید بهتر است مقاله ما در رابطه با موسیقی خواب را ببینید.

آواهای مدیتیشن برای خواب

خارج از موسیقی های دلپذیر، موسیقی های دیگری هستند که برای مدیتیشن مناسب اند. مثلا صدای طبیعت یک انتخاب محبوب است. سایر صداهایی که اغلب همزمان با مدیتیشن استفاده می شوند صدای ناقوس یا زنگ هایی مانند کاسه های آواز مدیتیشن تبتی هستند. آنها صداهای بلند را بسیار آرام و ملایم ایجاد می کنند که بسیار آرامش بخش است.

سرود و آیین هندوها نیز صداهایی هستند که شما از دورن ایجاد کرده و آن را دنبال می کنید. برخی مثل سرود بودایی کلاسیک OM که از هرگونه فکر یا حرف خاصی  تشکیل نمی  شود. در حالیکه آواهای دیگر را می توان از افکار یاعباراتی بیان کرد که بر آنها تمرکز می کنید. همچنین اعتقاد بر این است که لحن خاص باعث ایجا تعادل و آرامش در بدن شما می شود.

مدیتیشن با یوتوب و آپارات

دنبال کردن مربی های مدیتیشن در YouTube یا آپارات راهی آسان و رایگان برای محک و دنبال کردن مدیتیشن است. اگر در کل شخصی تازه وارد هستید و می خواهید قبل از درگیری آن را امتحان کنید، یوتیوب گزینه خوبی برای این کار است. ویدئوهایی در یوتیوب وجود دارد که تقریبا در رابطه با هر نوع مدینتیشن که بخواهید توضیح داده است. ابتدا به هر کدام از آنها گوش دهید،حتما از صدا و راهنمایی مربیان لذت ببرید. شما می خواهید قبل از نشستن اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما خوب است و بلافاصله بعد از آن مدیتیشن را شروع کنید.

اساس کلی تمرینات مدیتیشن:

با پیدا کردن یک جای راحت برای نشستن یا دراز کشیدن شروع کنید، چشمان خود را ببندید و به آرامی نفس عمیق بکشید، حواس خود را به نفس کشیدن و دم و بازدم خود جمع کنید. اگر ذهن شما شروع به نگرانی یا حواس پرتی کرد، به سادگی دوباره به نفس کشیدن خود متمرکزش کنید. شما ممکن است در ابتدا بخواهید با روزی 5 دقیقه شروع کنید و این کار را انجام دهید اما به مرور می‌توانید زمان آن را افزایش دهید و به هر میزان که احساس راحتی بیشتری می‌کنید برسانید.

سخن پایانی پیژامه

هورمون هایی که مکانیسم بدن را بالا و پایین می کنند در نهایت باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن، انرژی و همچنین خواب می شوند. مدیتیشن ابزاری برای مبارزه با اضطراب شماست که از ابتدای هورمون ها  ایجاد می شود. این فرآیند می تواند یک اثر آرامش بخش داشته باشد اما زمانیکه به یک روند تبدیل شود بهترین بازدهی را برای بدن خواهد داشت.

 

5 نظرات
 1. رضازاده می گوید

  خیلی مطلب کامل و خوبی بود ممنون از شما

 2. دنیا خانوم می گوید

  من الان چطوری میتونم مدیتیشن رو شروع کنم؟ دوره ای دارید شما هم؟؟

  1. حسین نیرینی می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر برای بهتر خوابیدن قصد دارید مدیتیشن را شروع کنید، می‌توانید از تست پایش خواب ما استفاده کنید تا بهتر بخوابید.?

 3. عاطفه می گوید

  وای چقدر خوب توضیح دادید همه چیرو کاشکی حرکات مدیتیشن برای قبل از خواب رو هم معرفی کنید یا ویدیو یا تصویر کوتاهی ازش بذارید 🙂

 4. پرستو کامران ......****kkkk.ppp می گوید

  خوبه مدیتیشن برای من 21 سالمه ؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.