خوابیدن بعد از ورزش (مزایا و معایب)

فواید و مضرات خوابیدن بعد از ورزش

0 573

- تبلیغات -

فرقی نمی‌کند جزو آن دسته از افرادی باشید که بعد از یک ورزش خوب پرانرژی‌تر می‌شوید یا از دسته دیگری باشید که بعد از ورزش فقط دوست دارند با بدن لخت بخوابند، با این واقعیت باید روبه رو شوید که خوابیدن بعد از ورزش راه بسیار خوبی برای ریکاوری سریع یا کاهش وزن است.

ورزش کردن برای سبک زندگی سالم و همچنین خواب خوب بسیار مهم است. طبیعتا زمانی که ورزش و خواب باهم هماهنگ شوند و به درستی کار کنند، بدن سالم‌تری خواهید داشت.

پس خوابیدن بعد از ورزش برای شما خوب است؟ جواب این است: بستگی دارد!

مزایا و معایب خوابیدن بعد از ورزش: 

در نهایت، انتخاب اینکه بعد از ورزش چرت بزنید یا خیر به شما، بدنتان و نوع ورزشی که می‌کنید بستگی دارد. اما ما در ادامه برای شما مزایا و معایب خوابیدن بعد از ورزش را گفتیم.

مزایا

زمانی که می‌خوابید، بدن شما شروع به بازسازی و ترمیم عضلات، استخوان‌ها و بافت‌های ماهیچه‌ای می‌کند که در طول روز استفاده کردید. اگر ورزش کرده باشید، مخصوصا ورزش سنگین و در عضلات خود احساس درد کنید، بهتر است زودتر شروع به ریکاوری کنید، به خصوص اگر خیلی خسته شدید و کار دیگری نمی‌توانید انجام دهید.

خواب همچنین زمانی برای مغز ایجاد می‌کند که از فرآیندهای تازه یادگرفته شده و خاطرات آن روز استفاده و آنها را تثبیت کند. بی‌خوابی یک ورزشکار روی عملکرد او نیز تاثیرگذار است، مثلا کندتر واکنش نشان می‌دهد، سرعتش کم می‌شود و عملکرد کلی او نیز ضعیف خواهد شد. اگر نقش جدیدی برای بازی در تیم یاد گرفتید، یا تکنیک جدیدی را تمرین می‌کنید و یا حتی مدل جدیدی از رقص را آموزش دیده‌اید، چرت زدن بعد از آنها می‌تواند برای تثبیت یادگیری شما بسیار مفید باشد.

- تبلیغات -

اگرچه، همه‌ی این موارد زمانی اتفاق خواهد افتاد که شب‌ها خواب کاملی را به خصوص در مرحله رِم (خواب عمیق) تجربه کنید. اگر برنامه دارید که بعد از ورزش چرت بزنید، حتما توجه داشته باشید که باید بسیار کوتاه باشد و به مرحله‌ی خواب عمیق نرسید.

با این حال، اگر بعد از ورزش خیلی خسته شدید، و حس می‌کنید که حس انجام هیچ کاری را ندارید، یک چرت کوتاه گزینه سلامتی است که می‌تواند عملکرد شما را بهبود ببخشد.

به علاوه، اگر ورزشکاری هستید که تمرینات سخت و زیاد انجام می‌دهید، بیشتر از افراد عادی نیاز به خواب خواهید داشت. چرت زدن فشرده بعد از ورزش می‌تواند گزینه مناسبی برای تقویت خواب شبانه شما باشد.

معایب

اگر بعد از ورزش درد دارید یا احساس گرفتگی در عضلات خود می‌کنید، راهکارهای ریکاوری و تمرینات کششی بهتر از خواب هستند. این راهکارها حتی می‌تواند برای شما بهتر باشد و از آسیب دیدگی در دوندگی‌های طولانی جلوگیری کند.

خیلی از افراد بعد از ورزش انرژی بیشتری می‌گیرند، مخصوصا دوندگان و آنهایی که با فعالیت‌های ایروبیک سروکار دارند. این انرژی از افزایش سطح کورتیزول(هورمون استرس) می‌آید. سیستم عصبی شما خود به خود روشن می‌شود که این دقیقا متضاد اتفاقی است که باید برای خواب بیفتد.

هر چقدر سطح استرس و هیجان بالاتر برود، سخت‌تر خوابتان خواهد برد. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که نباید قبل از خواب ورزش کرد.

اگر شما نیز جز آن دسته افرادی هستید که زیاد می‌دوید، احتمالا با چرت زدن بعد از ورزش کاملا بیگانه‌اید. در این مورد، بهتر است که زمان خود را برای انجام فعالیت‌های دیگر ریکاوری مثل تمرینات کششی اختصاص دهید.

اگر خسته نیستید، به خودتان برای خوابیدن اصلا فشار نیاورید.

خوابیدن بعد از ورزش و کاهش وزن

در این مورد هم باز نظر قطعی وجود ندارد و همه چیز به شما بستگی دارد. نمی‌توان گفت که خوابیدن بعد از ورزش برای سوخت و ساز بدن شما خوب یا بد است.

هرچه عضلات قوی‌تر و بزرگتر شوند سوخت و ساز شما را تقویت می‌کنند، و بدن شما در هنگام خواب چربی‌های اضافی را می‌سوزاند. اگر مشکل اضافه وزن دارید، چرت زدن بعد از ورزش می‌تواند بدنتان را به سرعت وارد فرآیند چربی‌سوزی کند.

در عین حال، نظریه‌ی دیگری وجود دارد که اگر بیدار بمانید و به کارهای خود ادامه دهید، شاید حتی سریعتر  از حالت خواب هم کالری بسوزانید.

چیزی که محققان می‌دانند این است که خوب خوابیدن برای سوخت و ساز شما خوب است. خوابیدن بیش از حد و یا کمتر از حد، حتی ممکن است باعث افزایش وزن هم بشود.

به عبارت دیگر، اگر هدف شما این است که به یک وزن ایده‌آل و سالم برای بدن خود برسید، به جای اتکا به خوابیدن بعد از ورزش، به خوب خوابیدن در زمان‌های مشخص بیشتر اهمیت دهید.

حتما بعد از ورزش باید خوابید؟

اگر یک چرت کوتاه شما را سرحال می‌کند و به شما انرژی مورد نیاز برای ادامه روز را می‌دهد، پس لازم است که بخوابید.

اگر ترجیح می‌دهید که به فعالیت‌های خود ادامه دهید، پس به کارهای خود ادامه دهید و به خوابیدن فکر نکنید.

چرت زدن بعد از ورزش اکسیر خاصی نیست که بخواهید از دست بدهید یا به دست بیاورید، به عنوان ابزاری است که هم می‌تواند کمک کننده باشد و هم نباشد. اگر احساس می‌کنید که پر انرژی هستید و با خوابیدن بعد از ورزش فقط وقت خود را از دست می‌دهید، پس اصلا به چرت زدن بعد از خواب فکر نکنید. و اگر اهل چرت زدن هستید و اگر نخوابید کار دیگری از دستتان ساخته نیست، پس مسلما خوابیدن بعد از ورزش برای شما ضروری و لازم است.

اگر تصمیم به چرت زدن گرفتید، 20 یا حداکثر 30 دقیقه چرت بزنید. خوابیدن طولانی‌تر باعث شود به مرحله‌ی خواب عمیق برسید. در حالی که خواب عمیق، مرحله‌ی مهمی برای بازسازی عضلات است. و همچنین از این مرحله به سختی می‌توان بیدار شد و می‌تواند انرژی شما را برای بقیه‌ی روز تحت تاثیر قرار دهد و همچنین خوابیدن شما در شب را با مشکل مواجه کند.

توصیه‌ی محققان خواب

توصیه‌ی محققان خواب این است که خواب با کیفیت را به صورت شبانه انجام دهید. برای بزرگسالان، این به این معنی است که 7 الی 9 ساعت به صورت پیوسته بخوابند، و برای ورزشکارانی که زیاد تمرین می‌کنند حتی بیشتر از این زمان نیاز است. چرت زدن باید به 20 الی 30 دقیقه محدود شود و به صورت ایده‌آل اوایل ظهر، زمان بسیار خوبی است.

تحقیقات انجام شده توصیه می‌کنند که برای اکثر افراد، ورزش کردن در صبح زود برای خوابیدن در شب بهتر است. در هنگام ورزش، دمای بدن شما بالا می‌رود، انرژی شما در هنگامی که به آن نیاز دارید، تقویت می‌شود. و با ورزش کردن در ساعات صبح یا اوایل ظهر، مخصوصا وقتی بیرون بروید و زیر نور آفتاب باشید، ریتم شبانه‌روزی بدن خود را مستحکم می‌کنید.

شب‌ها، به دلیل گذشت زمان، انرژی شما بخاطر ورزشی که انجام دادید تحلیل می‌رود، دمای بدن شما کمی پایین می‌آید و عضلات شما خسته‌تر می‌شوند. همه‌ی این دلایل به تنهایی می‌توانند به بهبود خواب شما کمک کنند.

اما همیشه در همه‌ی موارد استثنا وجود دارد، به همین دلیل، در یک تحقیق کوچک متوجه شدند که افرادی که بی‌خوابی نداشتند، ورزش شدید در اواخر شب انجام می‌دادند و روی کیفیت خوابشان نیز تاثیری نداشت.

بنابراین، همانطور که گفتیم، انتخاب این که بعد از ورزش چرت بزنید یا نه کاملا به خود شما بستگی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.