چگونه غذا خوردن در خواب را متوقف کنیم؟!

0 110

- تبلیغات -

آیا شما هم در رختخواب خود زمانیکه با آب نبات ها و خرده های کیک احاطه شدید از خواب بیدار شده اید؟ یا اینکه صبح وقتی پا به آشپزخانه گذاشتید با صحنه وحشتناکی چون ظرف های خوراکی بهم ریخته و بسته خوراکی های باز و نصفه و نیمه  که برایش توضیحی هم ندارید روبرو شدید؟ یک نان گاز زده که داخل آن کالباس ژامبون همراه با پنیر و سس سفید باشد؟! اگر این چنین است حتما شما هم از اختلال خوردن ناشی از خواب SRED یا در خواب خوردن رنج میبرید.متاسفانه غذا خوردن در خواب شایع است و مبتلایان بر آن هیچگونه کنترلی بر فعالیتشان نداشته و معمولا خاطره ای از انجام غذا خوردن را هم ندارند. در چند سال گذشته آگاهی و راه های درمانی برای سندروم SRED یا اختلال مربوط به خوردن در خواب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. شاید کنار گذاشتن آن آسان نباشد اما پیژامه قصد دارد با چند ترفند ساده به شما کمک کند تا این دوره را تمام کنید به هر حال ارزش سلامتی، ایمنی و آرامش شما را دارد.

حتما با پزشک صحبت کنید. سخت است بداید که چه تعداد از مردم بایت این مشکل رنج می برند چون متاسفانه بسیاری از آنها این اختلال را به پزشکان گزارش نمی دهند. ممکن است خجالت بکشند تا آن را مطرح کنند و برخی دیگر به سادگی از پذیرفتن چیزی که آنها را از تخت بلند می کند، به شمت آشپزخانه و خوراکی ها می کشاند و درگیر خوردن می کند خودداری می کنند. شما اصلا خجالت نکشید یا بابت این اختلال شرم نداشته باشید و آن را انکار نکنید. اگر گمان می کنید که این اختلال را دارید و همیشه در حال خوردن غذا و خوراکی در زمان خواب هستید حتما آن را به پزشک اطلاع دهید.
فقط یک پزشک می تواند بدرستی آن را تشخیصداده و البته درمان کند. به خاطرتان بسپارید که: خوابیدن نه یک وضعیت خیالی است و نه یک نارسایی شخصی. مطمئن باشید امکان از بین نرفتن این اختلال به تنهایی ممکن نیست پس اگر به آن شک دارید و به دنبال تشخیص درست هستید حتما گزینه های درمانی را انتخاب کنید.

پیشنهاد می شود که تست خواب انجام دهید. اگر پزشک شک کند که شما دچار SRED یا همان اختلال خوردن در خواب هستید حتما به شما توصیه می کند که تحت عمل جراحی پلی مونوگرافی قرار بگیرید – یک مطالعه شبانه در کیلینیک خواب. این یکی از بهترین روش های فعلی برای تشخیص این اختلال است.

در یک مطالعه خواب، مانیتورهای بی شماری برای ردیابی علائم حیاتی و الگوهای خواب به شما وصل می شوند. حتی اگر این دستگاه ها شما را از خواب بیدار نکنند، اطلاعات دقیقی از عادت ها و شرایط خواب که اغلب در کنار SRED یا همان اختلال خوردن در خواب وجود دارد را نشان می دهد.

به  دنبال مشاوره رفتاری باشید. در حالیکه هنوز در رابطه با دلایل SRED چیزهای زیادی باید آموخته شود اما  به نظر می رسد بسیاری از موارد  در خواب خوردن با استرس بیش از حد و یا افسردگی مرتبط باشد.
قبل از اینکه دار مصرف کنید حتما با مشاوره رفتاری در رابطه با فواید ترکیب دارو برای مقابله با این اختلال صحبت کنید.
به خصوص اگر در زندگی تغییراتی را تجربه کردید که باعث افزایش استرس یا ابتلا به افسردگی شده باشد. مثلا یک رابطه طولانی را تمام کرده باشید یا مرگ نزدیکان، شغل جدید، ترک سیگار یا مصرف مواد مخدر و …
حتما دنبال مشاور حرفه ای باشیدکه به شما برای مقابله با محرک های این چنینی راههایی پیشنهاد دهد.
در کنار درمان برای افسردگی و مدیریت استرس خود، آموزش رفتاری ممکن است بتواند سودمند باشد. کنترل کردن استرس و افسردگی می تواند به برخی از افرادی که به SRED مبتلا هستند کمک کند.

داروهایی که نتایج اثربخش دارند را امتحان کنید. درمان از طریق دارو برای اختلال خوردن در خواب همچنان جدید است یعنی شاید گزینه های مختلف وجود داشته باشد اما قطعا به همان اندازه نتایج مثبت مشهود نیست. برای درمان ممکن است لازم باشد با پزشک خود همکاری کنید و چندین گزینه را امتحان کنید قبل از اینکه به طورکامل متوجه شوید که چه چیزی برای شما بهتر است. حتما مواردی که پزشک می گوید را امتحان  کنید.
دارویی که در ابتدا عنوان می  شود سروتونین است. دوز توصیه شده از این دارو بین 20 تا 30 میلی گرم در روز است.
برای برخی از افراد داروهای ضد تشنج مانند توپیرامات (100 – 300 میلی گرم در روز) و زونیزامید، فواید بسیاری دارند. برای برخی دیگر، دوپامینرژیک (که اغلب برای درمان شرایطی مانند بیماری پارکینسون استفاده می شود) مانند پرامیپکسول ممکن است در ترکیب با دوز کم بنزودیازپین ها (مانند کلونازپام) و مسکن استفاده شود.
اما به نظر می رسد قرص های خواب آور که مهمترین آنها زولپیدم است ، احتمال ابتلا به خوردن در خواب را افزایش دهد و در صورت بروز این بیماری باید از مصرف آنها جلوگیری کرد.

به جای تلاش کردن برای جلوگیری از این اختلال، خوابیدن را ایمن تر کنید. در حالیکه برخی گزینه های درمانی را جستجو می کنید باید در نظر داشته باشید که برخی اقدامات عملی را هم انجام دهید تا بتوانید در برابر صدمات از خود محافظت کنید. بسیاری از صدمات این اختلال زمان حرکت بین اتاق خواب و آشپزخانه رخ می دهد بنابراین مطمئن شوید که مسیری که طی می کنید واضح و بدون خطر باشد.
سعی نکنید خودتان را در اتاق حبس کنید یا غذاها را پینهان کنید یا اینکه خود را مجبور به ماندن در اتاق کنید، افرادی که به  SRED یا همان اختلال خوردن در خواب مبتلا هستند برای انجام دادن این کار بسیار باهوش و مصمم هستند و معولا  به روش های خلاقانه و گاه خطرناک دست می زنند تا به هدفشان برسند.
مطمئن باشید که در خانه آشکار ساز دود (زنگ خطر) داشته باشید چون افراد مبتلا بسیاری اوقات آشپزخانه را زمانیکه اجاق هنوز روشن است ترک می کنند. اگر شخص دیگری درخانه کنار شما زندگی می کند که بتواند هرچند ساعت یکبار بیدار شده و از خطرات و آسیب های احتمالی جلوگیری کند که چه بهتر!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.