شمارش گوسفندان برای خواب، ترفندی درست یا اشتباه؟

آیا شمردن گوسفندان در خواب افسانه است؟

0 3,718

- تبلیغات -

شما هم خوابتان نمی‌برد؟ اصلا جای نگرانی نیست. پیژامه اینجاست تا با هم گوسفندهای سفید پنبه‌ای را مجسم کنیم و تک تک بشماریم تا شاید مشکل بی‌خوابی ما رفع شود. آماده باشید! 1 گوسفند، 2 گوسفند، 3 گوسفند … گوسفند 247 ! نه نشد. خواب تعطیل!

آیا شمارش گوسفندان تاثیری دارد؟ در ادامه به بررسی کامل این ترفند و اینکه از کجا پیدا شده، صحبت خواهیم کرد و در انتها به شما خواهیم گفت که شمارش گوسفندان چگونه می‌تواند به خوابیدن شما کمک کند. پس در ادامه با ما همراه باشید.

شمارش گوسفندان چگونه به وجود آمد؟

از پاسخی که داریم خیلی مطمئن نیستیم ولی با جستجوهایی که در رابطه با این موضوع داشتیم به این جواب رسیدیم که در گذشته چوپانی قبل از خوابیدن گوسفندهایش را می شمرد تا مطمئن شود در تعداد آنها با مشکلی روبرو نخواهد شد. بعد از شمارش چون میدید همه چیز درست و حساب شده است آرام و راحت به خواب می رفت. نمونه ی دیگر هم این بود که چوپان هایی که بازنشست می شدند و دیگر کار چوپانی نمی کردند قبل از خوابیدن شروع به شمارش گوسفندهای خیالی میکردند و این کار به آنها کمک می کرد تا راحت تر بخوابند.

 

 آیا شمارش گوسفندان به خوابیدن ما کمکی می‌کند؟

شمارش گوسفندان در خواب

در بیشتر نسخه های کمک به خواب، قید شده است که گوسفندهای سفیدی را تصور کنید که در حال پریدن از روی دیوار هستند و در زمان پریدن، هر کدام از آنها را بشمارید. تئوری تمرین شمارش گوسفندان هم این است که تجسم طبیعت ساده، ریتمیک و تکراری به افراد در خوابیدن آنها کمک می‌کند.

وقتی صحبت از مشکل خواب می‌شود، در تمام دنیا مردم روش‌های درمانی به خصوص خود را برای خنثی کردن این ناراحتی انجام می‌دهند. بعضی‌ها با نوشیدن یک لیوان شیر گرم به خواب می‌روند و برخی دیگر با شمارش گوسفندان سفید پنبه ای. اگر با روش شمارش گوسفندها آشنا نیستید باید بدانید که حتما برای اینکار به گوسفند واقعی نیازی نخواهید داشت. این یک تمرین ذهنی است که در بعضی از فرهنگ‌ها به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته که به خوب خوابیدن هم منجر می‌شود.

- تبلیغات -

در بیشتر نسخه‌های شمارش گوسفندان برای کمک به خواب، به مردم گفته شده است تا آن گوسفندهایی را بشمارند که سفید هستند و موقع پریدن از دیوار آواز می خوانند (بع بع می‌کنند).
اما آیا شمارش گوسفندان، فرد را به خواب می برد؟

کسانی که این سؤال را کرده اند تنها نیستند. در حقیقت برای پاسخ به سوال که آیا شمارش گوسفند به افراد مبتلا به بی خوابی کمکی می کند تا سریعتر بخوابند یا خیر، محققان دانشگاه آکسفورد دست به کار شدند. آنها افرادی را پیدا کردند که در خوابیدن مشکل داشته و در سه روش مختلف آنها را تحت نظر گرفتند که یکی از روش های محققین، همین شمارش گوسفندان بود.

دانش خواب شمارش گوسفندان

مطالعه دانشگاه آکسفورد در سال 2001 ، پنجاه بیخواب را به سه گروه تقسیم کرد. از یک گروه خواسته شد هنگام تلاش برای خوابیدن صحنه های آرامش و آرام مانند آبشارها، دریا و ساحل بکر را تجسم کنند. از گروه دیگری خواسته شد كه به طور معمول در امور روزمره خود عمل كنند و همانند سایر روزهایشان بخوابند. از گروه آخر نیز خواسته شد با شمارش گوسفندان خیالی، آماده خوابیدن شوند.

نتایج تئوری های مطالعه خواب

محققان دریافتند که افراد گروه اول که صحنه های آرام را مجسم کردند تقریبا بیست دقیقه زودتر از شب های غیر آزمایشی به خواب رفتند. در حالیکه دسته دیگر بی خواب‌ها که باید گوسفند می‌شمردند بیشتر از حد معمول طول کشید تا بتوانند به خواب بروند. البته هیچ دلیل علمی برای این اختلاف وجود ندارد و محققان نظریه‌های متفاوت و مختلفی دارند.

در ابتدا محققان معتقد بودند که تجسم یک صحنه آرام و جذاب انرژی ذهنی بیشتری نسبت به شمارش گوسفندان خیالی می‌دهد و این انرژی ذهنی ممکن است به سریع خوابیدن افراد کمک کند. نظریه دیگر این بود که تجسم فضای آرام ممکن است ساده باشد و نسبت به فعالیت تجسمی جالب‌تر به نظر بیاید چون شمارش گوسفندان برای یک دوره طولانی بسیار ساده و البته خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

تصور کنید نزدیک به 200 گوسفند شمرده باشید! محققان به این نتیجه رسیدند که عمل شمارش گوسفندان ممکن است در بعضی از افراد اضطراب ایجاد کرده و خوابیدن را بسیار مشکل تر از قبل کند.
با اینکه این مطلب ما کوچک بود اما نتایج محققان این روش خوابیدن را زیر سوال برد و مضر بودن شمارش گوسفندان برای قبل از خواب را اعلام کرد.

سخن پایانی پیژامه

در کل کارشناسان خواب گفته‌اند که فرآیند خوابیدن کاملا به خود فرد ربط دارد.  یعنی مهم نیست که چه چیزی تصور می‌کنید و تنها دلیل اصلی برای تجسم کردن آن است که چیزی که در ذهن خود می‌سازید شما را آرام کند تا بتوانید راحت و با لذت بخوابید. پس در اینجا مهم نیست که طرفدار گوسفندها باشید یا عاشق ریاضی و فیزیک، مهم این است هرچیزی که باعث آرامش شما می شود را تصور کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.