سیاهی و گودی زیر چشم نشانه چیست؟

بررسی علل بوجود آمدن گودی و سیاهی زیر چشم و روش های درمان آن

0 6,843

- تبلیغات -

چه چیزی باعث بوجود آمدن سیاهی و گودی زیر چشم می شود و چگونه می توان از شر آن خلاص شد؟! چه چیزی باعث بوجود آمدن سیاهی و گودی زیر چشم می شود؟

کمبود خواب یکی از اصلی دلایل وجود آمدن سیاهی و گودی زیر چشم است. برخی از این سیاهی ها موقتی اند یا اینکه برخی از آنها ارثی هستند بنابراین ظاهری دارند که خوشایند نبوده و باعث ناراحتی در فرد می شود. سیاهی های زیر چشم از هر علتی که باشند  باید بدانید که هشدار پزشکی نداشته و تاثیری  بر سلامتی و یا بینایی شما ندارند.

چشمان پف کرده و سیاهی های زیر آن  دلایلی شبیه به یکدیگر دارند اما روش درمان و معالجه آنها متفاوت است. روش های خانگی، آرایشی و پزشکی برای درمان سیاهی های زیر چشم وجود دارد و در این بلاگ علل متداول و چگونگی خلاص  شدن از شر سیاهی ها آموزش داه می شود.

سیاهی و گودی زیر چشم نشانه چیست؟

در ادامه شما را با مهم ترین دلایلی که ممکن است زیر چشمان شما را سیاه کند آشنا می کنیم:

ژنتیک: بعضی از افراد رنگ پریده با پوست نازک بدنیا می آیند در نیجه رگهای خون آن سطحی بوده و می توانند در زیر چشم ها باقی بمانند. بعضی از افراد نیز با پوست تیره در اطراف چشم متولد می شوند.

از دست دادن با سن: پیری می تواند باعث گودی در زیر چشم شود و سیاهی ایجاد کند.

کمبود خواب: کمبود خواب می تواند پوست شما را لکه دار و رنگ پریده کند، به این ترتیب رگ های خونی زیر آن نمایان میشود.

- تبلیغات -

الکل: نوشیدن مقدار زیادی الکل می تواند باعث کمبود آب در بدن شود. کمبود آب بدن به نوبه خود باعث می شود رگ های خونی زیر چشم آشکار شود.

سینوسهای مسدود شده: التهاب در سینوس ها به دلیل سرماخوردگی یا حساسیت ، می تواند گودی اطراف چشم را بزرگ کرده و پوست اطراف آن را تغییر رنگ دهد.

مالیدن چشمان شما: آلرژی می تواند باعث خارش چشم شما شود و خراشیدن بیش از حد یا ساییدگی چشم ها می تواند رگ های خونی را ملتهب کرده و پوست را در ناحیه چشم تیره و کدر کند.

رنگدانه: افراد نژاد آسیایی ، هندی و آفریقایی گاهی اوقات رنگی تیره تری در اطراف چشمانشان دارند.

لکه چشم: بیش از حد زمان نگاه کردن به صفحه نمایش می تواند فشار قابل توجهی را بر روی چشم شما وارد کند ، از این رو ممکن است رگ های خونی اطراف آنها بزرگ شده و پوست را تیره کند.

بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن: ملانین (رنگدانه ای که پوست را تیره می کند) با قرار گرفتن در معرض آفتاب افزایش می یابد. قرار گرفتن در معرض فشار بیش از حد می تواند کلاژن را تجزیه کند که ممکن است به مرور زمان پوست اطراف چشم را نازک کند و به رگ های زیر نمای بیشتری ببخشد.

چگونه از شر سیاهی و گودی زیر چشم خلاص شویم؟!

جلوگیری:

اگر گودی و سیاهی زیر چشم دارید این بلاگ پیژامه را تا انتها بخوانید تا یاد بگیرید که چگونه می توانید آنها را به حداقل برسانید. گاهی اوقات بهترین دارو برای درمان پیشگیری است.

در اینجا چند روش برای جلوگیری از گودی و سیاهی در زیر چشم آورده شده است:

اولویت بندی خواب: داشتن یک استراحت کامل در شب تعداد بیشماری فواید برای بدن انسان ها دارد. یکی از این مزایا به حداقل رساندن تیره گی و گودی اطراف چشم است.

هیدراته کردن بدن (آب زیاد نوشیدن): کم آبی یکی از دلایل بوجود آمدن سیاهی در زیر چشم است. مرطوب نگه داشتن بدن و پوست، این تیره گی ها را به حداقل می رساند. همچنین رنگ پوست شما را ثابت نگه می دارد. رنگ پریدگی اغلب ظاهر تیره تری در زیر چشم ها نمایان می کند.

عینک آفتابی بزنید: محافظت از چشمانتان در برابر آفتاب سطح ملانین را کاهش می دهد و از چروک شدن نیز جلوگیری می کند. برای جلوگیری از سرطان پوست نیز استفاده از ضدآفتاب و کلاه پیشنهاد می شود.

مصرف ویتامین ها را در نظر بگیرید:  اگر پوست نازکی دارید مکمل های کلاژن می توانند به تقویت آن کمک کنند. ویتامین K به کنترل لخته خون کمک می کند و مویرگ های زیر چشم را تقویت می کند. همچنین این ویتامین می تواند تیرگی های زیر چشم را کاهش دهد زیرا مویرگ های ضعیف می توانند باعث تغییر رنگ شوند.  نشان داده شده است که ویتامین C باعث افزایش تولید کلاژن ، ضخیم شدن پوست زیر چشم و به حداقل رساندن تیرگی ها می شود. در بعضی موارد، تیرگی های زیر چشم نشانه کمبود تغذیه است.

معالجه:

سیاهی و گودی زیر چشم نشانه چیست؟

گودی های تاریک زیر چشم ممکن است علی رغم هرگونه پیشگیری شما همچنان نمایان باشند. در ادامه چند راه برای مبارزه  با آنها پیشنهاد می کنیم:

کمپرس سرد: سردی که روی پوست قرار می گیرد رگ های خونی را محدود می کند. چند حبه یخ داخل دستمال بپیچید ، یا ماسک فریزر بدست آورید و به مدت 10 دقیقه روی چشم خود بگذارید. کمپرس های سرد می توانند با هر دو تیرگی های دور چشم و پف چشم و اطراف آن مبارزه کنند.

هنگام خواب سر خود را بالا ببرید: بلند کردن سر در هنگام خواب می تواند از جمع شدن مایعات بدن در اطراف چشم جلوگیری کند.

کرم چشم استفاده کنید: کرم های مخصوص چشم و سرم ها می توانند ویتامین ها را به ناحیه چشم شما رسانده همچنین پوست را روشن تر کنند. برخی از کرم های چشم حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که رگ های خونی را محدود می کنند و باعث هیدراتاسیون اضافی به نقطه مورد نظر می شوند.

استفاده از کانسیلر: افرادی که ژنتیکی حلقه های تیره چشم دارند ممکن است به استفاده از کانسیلر روی آورند. کانسیلرها تیرگی های اطراف چشم شما را درمان نمی کنند، اما می توانند به روشن شدن و روشن تر شدن پوست اطراف چشمتان کمک کنند. اگر پوست حساس دارید حتما از کانسیلر هایپوآلرژیک استفاده کنید. بعضی از لوازم آرایش ها می توانند واکنش های آلرژی را ایجاد کرده و باعث بدتر شدن تیرگی های اطراف چشم شوند.

در حالی که حلقه های تیره زیر چشم یک وضعیت پزشکی جدی نیست ، ممکن است در صورت تیره بودن پوست اطراف چشم به پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشکان همچنین می توانند راه حل های دائمی بیشتری برای این بیماری ارائه دهند ، از جمله جراحی لیزر، تاتوی مدیکال، از بین بردن چربی و …  که این موارد برای کمک به تغییر شکل یا تغییر رنگ پوست است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.