سندروم کلاین لوین یا زیبای خفته چیست؟ + تشخیص و درمان

سندروم کلاین لوین یا زیبای خفته چیست؟

7 6,060

- تبلیغات -

سندروم کلاین لوین (نشانگان کلاین-لوین) یا زیبای خفته (Kleine-Levin syndrome) نوعی اختلال خواب نادر است که در دسته خانواده هایپرسومنیا یا همان پرخوابی قرار می‌گیرد و مانند اختلال نارکولوپسی، منجر به خواب آلودگی شدید در طول روز می‌شود. اگر علاقه به دانش بیشتر در رابطه با این سندروم هستید، ادامه مطلب پیژامه را مطالعه کنید.

سندروم زیبای خفته چیست؟ از زبان پیژامه

سندروم زیبای خفته چیست؟

کسانی که از سندروم کلاین لوین رنج می‌برند، دچار گرسنگی شدید، میل جنسی زیاد و پرخوابی می‌شوند و ممکن است بعد از خواب طولانی بسیاری از وقایع مهم زندگی‌شان را از دست بدهند.

سندروم کلاین لوین نوعی اختلال خواب و در واقع اختلالی عصبی از خانواده پرخوابی محسوب شده و مانند سایر اختلالات پرخوابی همچون حمله خواب، منجر به خواب آلودگی روزانه می‌شود. برخی اعتقاد دارند که سندروم کلاین لوین یک بیماری خود ایمنی است.

آیا سندروم کلاین لوین رایج است؟

سندروم کلاین لوین یک بیماری نادر محسوب می‌شود و نرخ ابتلای آن یک در میلیون است. به طور مثال در امریکا تنها 200 هزار نفر به سندروم زیبای خفته مبتلا هستند. این اختلال خواب از سن 15 سالگی ممکن است سراغ افراد بیاید و 70% مبتلایان به اختلال کلاین لوین پسران نوجوان هستند.

- تبلیغات -

علائم سندروم کلاین لوین شامل خواب آلودگی شدید طول روز تا جایی که بیمار فقط برای غذا خوردن و دستشویی رفتن از خواب بیدار می‌شود است و گاهی با افزایش اشتها و میل جنسی همراه است و ممکن است از 2 روز تا 31 روز ادامه پیدا کند. به این دوره‌های پرخوابی اپیزود می‌گویند، به طوری که بیمار در اپیزودهای پرخوابی کلاین لوین ممکن است دچار گیجی و توهم شود و حساب زمان و مکان از دستش خارج شود.

خانم جودی رابسون ۲۴ ساله وقتی دچار حمله‌ سندروم کلاین لوین شد، بیش از ۱۱ روز در خواب بود و یکی از این حملات چند ساعت قبل از زایمان او رخ داد. او می‌گوید این اختلال واقعا مرا آشفته و عصبی کرده چون زمان زایمان پسرم را به خاطر ندارم و این لحظه، لحظه‌ ارزشمندی در زندگی‌ام بود. می‌توانم بگویم که این ناخوشایندترین دوره‌ زندگی‌ام تا به الان است. او می‌گوید بارها شده که تا چشم روی هم گذاشتم، خوابیدم و دفعه‌ بعد که چشمم را باز کردم متوجه شدم که دو یا سه هفته گذشته است. من تعطیلات زیادی را از دست داده‌ام و در جشن تولد هجده سالگی خواهرم حضور نداشتم چرا که در بازه‌ این حمله بودم.

به طور میانگین بیماران مبتلا به سندروم کلاین لوین حدوداً 7 تا 9 اپیزود پرخوابی که 10 تا 13 روز طول می‌کشد را تجربه می‌کنند و هر 3 ماه و نیم یکبار دوباره پرخوابی سراغشان می‌آید. ممکن است سندروم کلاین لوین تا 10 سال گریبان گیر بیمار باشد. این بیماری ممکن است با علائمی شوع شود یا ناشی از علائمی شبیه آنفولانزا، عفونت (38.2%)،ضربه مغزی (9%)، مصرف الکل (5.4%) یا کمبود خواب باشد.

علت سندروم کلاین لوین چیست؟

علت بیماری سندروم کلاین لوین هنوز ناشناخته باقی مانده است، البته این بیماری جنبه ارثی دارد و اگر عضوی از خانواده به آن مبتلا باشد، احتمالا انتقال ژنتیکی این اختلال به فرزندان بالا خواهد بود. طبق تحقیقات محققان فرانسوی بیشتر مبتلایان به سندروم کلاین لوین از قوم یهودی هستند و این بیماری در اسراییل شایع است.

محققان و پژوهشگران حوزه خواب حدس می زنند که این علائم ممکن است به دلیل سوء عملکرد یا آسیب به بخشی از مغز (هیپوتالاموس) که به تنظیم عملکردهایی مانند خواب، اشتها و دمای بدن کمک می کند، ایجاد شود.

آیا سندروم زیبای خفته به نارکولپسی شباهت دارد؟

سندروم کلاین لوین (KLS) با دوره های خواب بسیار طولانی یا خواب طولانی مدت در شب مشخص می شود. این دوره های خواب آلودگی بیش از حد معمولاً حدود یک تا دو هفته طول می کشد و چندین بار در سال عود می کند (14-15). برخلاف نارکولپسی، (KLS) یک بیماری عودکننده است که میانگین مدت آن 14 سال است.

شناسایی سندروم کلاین لوین

علاوه بر خواب زیاد، کل رفتار بیمار با سندرم کلاین لوین (KLS) تغییر می کند، که اغلب “فضایی” یا کودکانه به نظر می رسد. هنگام بیدار شدن بیمار دچار گیجی، گمراهی، کمبود کامل انرژی (بی حالی) و کمبود احساسات (بی علاقگی) می شود.

بیشتر بیماران گزارش می کنند که به نظر می رسد همه چیز خارج از کانون توجه است و نسبت به سر و صدا و نور حساسیت زیادی دارند. در برخی موارد، ولع مصرف مواد غذایی (هایپرفاژی اجباری: اختلالات تغذیه ای) به نمایش گذاشته می شود. مواردی از روابط جنسی بیش از حد مجاز نیز در طول یک دوره گزارش شده است.

سندرم کلاین لوین (KLS) دوره ای است. در صورت وجود، علائم KLS برای روزها، هفته ها یا حتی ماه ها ادامه دارد و در این مدت تمام فعالیت های عادی روزانه متوقف می شوند. این افراد قادر به تحصیل در مدرسه، کار یا مراقبت از خود نیستند. اکثر آنها حتی در حالت بیدار خواب آلود، خسته و بدون ارتباط هستند.

همه افراد مبتلا به KLS همه علائم توصیف شده در بالا را نشان نمی دهند.

افراد مبتلا به این سندروم ممکن است به مدت چند هفته، ماهها یا حتی سالها بدون هیچ گونه علائمی مراجعه کنند و سپس علائم با هشدار کمی دوباره ظاهر می شوند. در بین دوره ها، به نظر می رسد کسانی که با KLS تشخیص داده شده اند در سلامت کامل هستند و هیچ مدرکی از اختلال عملکرد و جسمی ندارند.

با این حال آنها هر روز با این واقعیت ترسناک روبرو می‌شوند که هر لحظه ممکن است دوباره بیمار شوند. دوره‌های KLS ممکن است به مدت یک دهه یا بیشتر با تأثیرات مخربی بر زندگی و خانواده نوجوان تکرار شوند. KLS قطعات بزرگ زندگی کودکان و بزرگسالان را می رباید و از بین میبرد.

تشخیص سندروم کلاین لوین

از آنجایی که علت سندرم کلاین لوین هنوز مشخص نیست و هیچ آزمایش پزشکی برای تایید سندرم کلاین لوین (KLS) وجود ندارد؛ هرچه که هست در حد حدس و گمان است، تشخیص بیماری سندروم کلاین لوین با تصویربرداری از مغزممکن نیست و با بررسی پیشینه خانوادگی و بررسی رفتار بیمار تشخیص داده می‌شود. میانگین زمان تشخیص برای سندرم کلاین لوین (KLS) چهار سال است. این بدان معناست که بیماری KLS متوسط ​​چهار سال طول می کشد تا به صورت دقیق تشخیص داده شود و این دوره طولانی تشخیص باعث رنج و ناراحتی بیماران و خانواده‌های آنها می‌شود.

درمان سندروم کلاین لوین

سندروم کلاین لوین بیشتر در نوجوان رخ می‌دهد و با افزایش سن شدت و تعداد وقوع اپیزودهای پرخوابی کم می‌شود، البته حدود 8 تا 14 سال طول می‌کشد تا بیمار کمتر از پرخوابی رنج بکشد. در مردانی که پرخوابی کلاین لوین همراه با افزایش میل جنسی دارند و بعد از 20 سالگی به آن مبتلا شده‌اند، بیماری دیرتر بهبود می‌یابد.‌

درمان دارویی سندروم کلاین لوین

بعضی داروها با بالا بردن میزان هوشیاری فرد، می‌توانند خواب آلودگی بیش از حد سندروم کلاین لوین را کم کند. آمفتامین و لیتیوم در درمان بعضی بیماران مبتلا به سندروم کلاین لوین نتیجه مثبتی داده است. آمفتامین‌ها پرخوابی را تا 40% کاهش داده است و لیتیوم تاثیر بیشتری (41%) در درمان این بیماری دارد.

 

7 نظرات
 1. میلاد می گوید

  چه بیماری بدی

 2. الهام می گوید

  یکی از همکاران ما چند سال پیش این بیماری رو داشت و خیلی زود از شرکت اخراج شد ما اون موقع نمیدونستیم سندروم زیبای خفته چیه، الان کلی احساس عذاب وجدان دارم 🙁

  1. پیژامه می گوید

   خوشحالیم که تونستیم به آگاهی شما کمک کنیم و برای همکارتون هم بسیار متاسفیم

 3. رزا می گوید

  واای من این بیماری را دارم و واقعا عذاب میکشم… کاش بتونم براش درمان پیدا کنم… برای بیدارشدن از خواب مجبورم خودم را ویشکون بگیرم…

  1. حسین شیرویه می گوید

   امیدواریم هرچه زودتر بتونید بهبودی کاملتون رو بدست بیارید

 4. رها می گوید

  من علائم بالا رو دارم اما بیشتر درمواقعی که درس یا کاری ندارم رخ میده و حتی ممکنه دو روز کامل بخوابم …..اما میل ها ذکر شده در من قابل مشاهده هست ….ممکنه منم دچار باشم ?چجور پیگیری کنم؟

  1. پیژامه می گوید

   بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.