نکاتی برای حفظ سلامت روانی در دوران قرنطینه

روش های حفظ سلامت روانی در قرنطینه خانگی

0 328

- تبلیغات -

شاید تا چند ماه پیش برای همه ما قرنطینه و در خانه ماندن امری دور از تصور و غیر قابل اجرا بود ولی امروز این قرنطینه تبدیل به امری عادی شده است. زیرا همه دولت ها در جهان برای مبارزه با شیوع کرونا دست به اقداماتی هم چون تشویق به قرنطینه خانگی زده اند.

قطعا این اقدام تنها راه مبارزه و جلوگیری از شیوع این بیماری در همه جهان خواهد بود اما با این حال نمیتوان اثرات مخرب این امر را بر سلامت روانی جامعه و افراد نادیده گرفت.

یکی از مطالعات اخیر پزشکی که در مجله Lancet به چاپ رسیده است از تاثیرات بزرگ روانی قرنطینه در سطح جامعه ابراز نگرانی میکند، تاثیرات روانی این مسئله شامل طیف وسیعی از بیماری ها از قبیل اضطراب، عصبانیت، افسردگی، اختلالات خواب و استرس های پس از قرنطینه (PTSD) خواهد شد.

در واقع، مطالعات جداگانه در مورد بیماران قرنطینه شده سارس (SARS) کرونا ویروس قبلی که در سال 2003 شایع شده بود نیز این امر را تصدیق می کند. (حدود 10 تا 30 درصد از افراد پس از پایان قرنطینه دچار PTSD شده اند)

گزارش Lancet حاکی از آن است که عوامل استرس زا در ارتباط با قرنطینه مانند ترس از عفونت، سرخوردگی، کسالت، منابع ناکافی، کمبود اطلاعات، ضرر مالی و مسائلی این چنین باعث ایجاد بیماری ها و اختلالات روانی برای افراد می شود. این موضوع میتواند بر سلامت روان تمام اقشار جامعه تاثیرات منفی داشته باشد حتی برای افرادی که به ظاهر خوب به نظر می رسند.

پروفسور ایان هیکی در مرکز مغز و ذهن دانشگاه سیدنی به CNBC  گفت: “انسان ها دارای خوی زندگی اجتماعی هستند و طولانی شدن قرنطینه یا انزوا اجتماعی (بدون وجود روش های جبرانی) باعث افزایش اضطراب، افسردگی و احساس درماندگی در آنها می شود.

هریک از علائم زیر میتواند بیانگر وجود این بیماری ها باشد:

 • از سلامتی خود بترسید و نگران باشید
 • تغییر در الگوهای خواب یا خوردن
 • مشکل در خوابیدن یا تمرکز کردن
 • ایجاد مشکلات در سلامت و یا مزمن شدن بیماری ها
 • افزایش مصرف الکل، دخانیات یا سایر داروها

- تبلیغات -

در راستای نگرانی هایی محققین و پزشکان سازمان بهداشت جهانی با شناخت این مشکل، راهنمایی هایی را درمورد چگونگی محافظت از سلامت روان مردم در هنگام شیوع بیماری منتشر کرد.

برای سلامت روان خود در دوران قرنطینه چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم:

روش های حفظ سلامت روانی در قرنطینه خانگی

هر چه بیشتر مردم با چشم اندازهای چندین هفته قرنطینه خانگی روبرو می شوند، مجبورند راه های خاص خود را برای حفظ سلامت روانی خود در خانه برقرار کنند.

ما در پیژامه نکات برتر، توصیه های کارشناسان روانشناسی و همچنین چندین نهاد بهداشتی را برای عبور از این روزهای دشوار برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم در ادامه با ما همراه باشید.

 • برای خود یک روتین تعریف کنید.
  از لباس خواب استفاده کنید، دوش بگیرید و فعالیت های روزانه خود را برای افزایش حس بهره وری و ایجاد حس طبیعی روزانه (به طور مثال برای شروع کار لباس مخصوص بپوشید) برنامه ریزی کنید.
 • روز خود را تقسیم کنید.
  برای انجام فعالیت ها برنامه ریزی روزانه داشته باشید و طبق برنامه عمل کنید، در صورت امکان محیط خود را برای فعالیت های مختلف تغییر دهید.
 • مراقب سلامت بدن خود باشید
  غذای سالم بخورید، به میزان کافی بخوابید و ورزش کنید. به طور مثال از خوردن غذاهای نیمه آماده بپرهیزید و با استفاده از برنامه های آنلاین در خانه به تمرین و نرمش بپردازید و برای افزایش کیفیت خواب از وایت نویز یا موسیقی های خواب استفاده کنید.
 • به دیگران کمک کنید.
  اگر میتوانید به افراد ناتوان و سالمندان کمک کنید. به طور مثال اگر برای خرید میروید برای آن ها نیز خرید کنید.
 • با دیگران در ارتباط باشید.
  برای ارتباط از فناوری های روز استفاده کنید. از طریق تماس تلفنی، متنی یا ویدیویی، رسانه های اجتماعی و ویدیو کنفرانس با همکاران ، دوستان و خانواده خود در تماس باشید.
 • مراقب رسانه ها باشید.
  از طریق منابع معتبر در مورد وضعیت موجود مطلع شوید و برای جلوگیری از ایجاد احساس غرق شدن از گوش دادن مداوم به اخبار از رسانه های مختلف و شبکه های اجتماعی جدا خودداری کنید.
 • تهیه دارو و وسایل پزشکی.
  در صورت نیاز و مصرف مداوم داروی خاص با هماهنگی پزشک خود میزان بیشتری از دارو را تهیه کرده و در خانه داشته باشید که تا پایان دوران قرنطینه به خروج از خانه نیازی نداشته باشید.
 • با کسالت مبارزه کنید.
  برای مبارزه با کسالت و کلافه گی و فعال شدن ذهن فیلم و سریال های جذاب ببینید، کتاب بخوانید، از سرویس های آنلاین برای فراگیری دوره های آموزشی جدید استفاده کنید و یا مشغول انجام کارهایی شوید که دوستشان دارید.
 • مثبت اندیش باشید.
  به دنبال اخبار خوب و ایجاد حس خوب برای خودتان و دیگران باشید و از پخش اخبار منفی پرهیز کنید.
 • خوب بخوابید.
  یکی از المان هایی که باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن میشود خواب با کیفیت و احیاگر است.

بیشتر بخوانید: خواب و کرونا ویروس

و در آخر

با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید (به صورت غیر حضوری) و درگیر فعالیتهایی باشید که برای شما لذت بخش است و حس معنادار و مثبتی به شما می دهد، اگر میتوانید به دیگران کمک کنید، که این امر پادزهری فوق العاده برای پیشگیری و درمان افسردگی و اضطراب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.