هرچند وقت روتختی و ملحفه را باید عوض کنیم؟ + اهمیت آن

برای عوض کردن روتختی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

0 557

- تبلیغات -

چرا و چه زمانی باید روتختی خود را تعویض کنید؟ دلایل زیادی برای انتخاب یا تعویض ملحفه یا ملافه وجود دارد،مثلا راحت تر یا طبق مدل های به روز باشد و متنوع تر از انواع سنگین تخت خواب است،روتختی ها به سادگی یک ظاهر جدید و متنوع به تخت خواب شما می دهند.

روتختی ها معمولا از دو تکه پارچه تشکیل شده اند که توسط یک زیپ یا دکمه به یکدیگر محصور شده اند.و به کاربرانش اجازه می دهد که پوشش محافظ آن را تعویض کنند.در حالی که روتختی ها خودشان ممکن است به خشک شویی نیاز داشته باشند،اکثر روتختی ها به شستن و مراقبت های اساسی نیاز دارند.

بنابراین،چطور متوجه بشویم که چه زمانی باید روتختی خود را تعویض کنیم؟

این موضوع ممکن است به چندین عوامل بستگی داشته باشد که همه ی آنها را بررسی خواهیم کرد.

چرا باید روتختی را تعویض نمود؟

روتختی های زینتی می توانند روح تازه ای به زندگی شما بدهند و دکور خسته کننده اتاقتان را زیبا کنند.همچنین می توانند رنگ کلی اتاق خواب شما را تغییر دهند یا آن را تازه کنند.روتختی می تواند در ماه های سرد زمستانی گرمای مضاعف نیز بسته به نوع پارچه و ضخامت آن ایجاد کند.برخی افراد ترجیح می دهند که از روتختی های سبک نخی در بهار و تابستان استفاده کنند و زمانی که دمای هوا پایین آمد آن را با پارچه های پشمی ضخیم تر تعویض کنند.

علاوه بر استایل و کارکرد،چندین دلیل بهداشتی وجود دارد که باید به طور مرتب رو تختی خود را تعویض کنید.بدون شست و شوی منظم،روغن های پوست و محصولات مراقبت از بدن مثل لوسیون ها و مواد آرایشی روی پتو و رو تختی جمع می شوند.تجمع روغن و مواد آرایشی ممکن است باعث ایجاد ترک روی پوست شود یا شرایط فعلی پوست را بدتر کند.

تخت خواب کثیف ممکن است شما را نیز مریض کند.ملحفه های آلوده ممکن است عفونت های جدی مثل MRSA را منتشر کرده و باعث بروز مشکلات تنفسی شود.بعد از مدتی پارچه های شسته نشده ذرات میکروسکوپی مثل سلول های مرده پوست،باکتری ها و میکروب ها را همراه موی انسان و حیوان جمع می کنند و میزبان سایر آلرژن ها از جمله قارچ خطرناک aspergillus fumigatus می شوند.

- تبلیغات -

ارتباط بین آلرژی و تخت خواب

اگر شما از عفونت مزمن سینوس یا آلرژی کنه گرد و غبار رنج می برید، ملحفه (ملافه) شما می تواند مقصر آن باشد. کنه های گرد و غبار بسیار ریز هستند،موجوداتی شبیه به حشرات که در گرما رشد می کنند،محیط های غبار آلود مثل فرش و تخت خواب جایی است که آنها از سلول های مرده ی پوست انسان تغذیه می کنند.این موجودات میکروسکوپی می توانند باعث ایجاد علائم زیادی در افراد حساس شوند،از سرفه و آب ریزش بینی تا سینوزیت و گودی زیر چشم.

افرادی که آسم دارند به طور ویژه مستعد گرفتن آلرژی گرد و غبار هستند.

آلرژی ها همچنین می توانند خوب خوابیدن در شب را سخت تر کنند.درصد قابل توجهی از مبتلایان آلرژی نیز با بی خوابی و خستگی مبارزه می کنند.بر اساس سازمان خواب جهانی،رینیت آلرژیک یک عامل خطرناک برای آپنه خواب و خروپف در بین کودکان است که هر دو گروه در مدرسه با مشکلات رو به رو هستند.

این غیر ممکن است که شما بتوانید به صورت کامل کنه های گرد و غبار را در خانه ی خود از بین ببرید،با این حال شما میتوانید تعدادشان را کاهش دهید و علائم آلرژی خود را با تعویض و شست و شوی روتختی و ملحفه به صورت مرتب،از بین ببرید.

چند وقت یکبار باید روتختی را تعویض کنیم؟

به طور کلی،شما باید یکبار در هفته ملحفه ها را تعویض کنید تا از ایجاد آلرژی جلوگیری کنید.تحقیقات نشان می دهد که راحت ترین راه برای از بین بردن کنه های گرد و غبار این است که وسایل پارچه ای را در آب داغ 130 درجه به مدت 5 دقیقه بشوییم.

با این حال ملحفه هایی که در ارتباط مستقیم با پوست قرار نمی گیرند مثل لحاف ها،روتختی ها و پوشش روی روتختی ها می توانند کمتر شسته شوند.از هر دوهفته یکبار تا ماهی یکبار.اگر شما برای شستن و خشک کردن آن زمان ندارید،آن را در خشک کن به مدت 15 دقیقه و روی حرارت زیاد قرار بدهید تا از شر کنه های گرد و غبار خلاص شوید.

فاکتور های دیگری که باید علاوه بر تعویض روتختی در نظر بگیرید

اگرچه روتختی ها کمتر از رو بالشی ها و ملحفه ها نیاز به تعویض دارند،اما مبتلایان به آلرژی آرزو می کنند که کاش بیشتر این کار را انجام داده بودند.اگر آلرژی شما به طور ویژه حاد است شما می توانید از روتختی ضد آلرژی استفاده کنید.این پوشش های ویژه معمولا از پنبه بافته شده ساخته می شوند و ذرات کمتری نسبت به مواد نگهدارنده دارند و باعث ایجاد محیطی غیر قابل نفوذ برای کنه های گرد و غبار و اسپور باکتری ها می شوند.

در حالی که روتختی های ضد آلرژی پتانسیل ابتلا به آلرژی را کاهش می دهند،اما باز هم باید به صورت مرتب شسته شوند.به صورت ایده آل شما باید روتختی ضد آلرژی خود را هفته ای یکبار بشویید. با این حال،برخی پارچه ها ،ممکن است با دستورالعمل های مراقبتی مخصوص تولید شوند..قبل از انداختن روتختی خود در ماشین لباسشویی مطمئن شوید که تمام نکات گفته شده توسط سازنده را چک کردید.

نتیجه گیری پیژامه:

فرقی نمی کند با آلرژی مبارزه می کنید یا خیر،در هر صورت باید تخت خواب خود را تمیز و تازه نگه دارید.تعویض روتختی می تواند دکور کسل کننده ی اتاق خواب را تغییر دهد.تعویض روتختی همچنین یک راه سریع و آسان برای کاهش خطر عفونت جلو گیری از ابتلا به آلرژی و شاید حتی بهتر خوابیدن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.