راهنمای تمیز کردن دستگاه و ماسک سی پپ CPAP

2 1,032

- تبلیغات -

با کمی مراقبت و نگهداری می توانید دستگاه سی پپ CPAP  خود را برای سال‌ها تمیز و سالم نگه دارید. هر روز صبح باید ماسک سی پپ را با صابون ملایم بشویید. ماسک، سری و شلنگ سی پپ را هر هفته بشویید. لوله را آویزان کنید تا آب داخل آن برود و خشک شود. اگر سی پپ شما رطوبت سازدارد هر روز محفظه آن را خالی کرده و آن را بشویید و هر دو هفته یک بار آن را ضد عفونی کنید. اجزای دستگاه سی پپ خود را حداقل ماهی یکبار چک کنید که خراب نشده باشد و هنگامی که کهنه شدند عوضشان کنید. با پیژامه همراه باشید تا روش تمیز کردن دستگاه سی پپ را یاد بگیریم.

روش اول) تمیز کردن روزانه دستگاه ماسک سی پپ CPAP

برای تمیز کردن دستگاه سی پپ سری آن را جدا کنید. با جدا کردن بازوهایی که آن را به قاب بیرونی و قسمت بند پارچه‌ای وصل می‌کنید، ماسک خود را از روی سر جدا کنید. سپس ماسک را به آرامی از حلقه ای که آن را به لوله وصل می کند، بکشید.

برای راهنمایی‌های خاص تر در مورد جداسازی اجزای سی پپ دفترچه راهنمای دستگاه سی پپ خود را بررسی کنید.

ماسک را با آب صابون بشویید. ماسک را زیر آب گرم بگیرید. با دستات صابون را به آن بمالید، سپس خوب بشویید تا تمام باقی مانده های صابون پاک شود.

می توانید از صابون بچه یا شامپو بچه برای شستن ماسک سی پپ استفاده کنید اما حواستان باشد صابون نرم کننده نداشته باشد و از مصرف شوینده‌هایی که حاوی سفید کننده، آمونیاک یا الکل هستند خودداری کنید.

دفترچه راهنمای سی پپ خود را برای هشدارهای بیشتر درباره تمیز کردن با شوینده‌هایی که نباید استفاده شود بررسی کنید.

- تبلیغات -

بعد از شستن ماسک خود را در هوا خشک کنید. بعد از شستشو ماسک را تکان دهید تا حسابی خشک شود. ماسک را روی حوله تمیز یا سطح صافی قرار دهید تا درهوای آزاد خشک شود. محلی را به دور از نور مستقیم خورشید انتخاب کنید تا ماسک خود را خشک کنید.

از دستمال مرطوب ماسک سی پپ استفاده کنید. هر روز صبح از دستمال مرطوب سی پپ استفاده کنید. استفاده از صابون و آب ملایم برای تمیز کردن روزانه سی پپ کافی است. با این حال ، شما همچنین می توانید دستمال مرطوب ماسک سی پپ را به صورت آنلاین یا از کلینیک خواب خود خریداری کنید. به جای شستن ماسک می‌توانید آن را تمیز کنید و بگذارید برای مدت یک یا دو دقیقه هوا بخورد و خشک شود.

روش دوم) تمیز کردن هفتگی تجهیزات دستگاه ماسک سی پپ CPAP

هر هفته ماسک، لوله و سر سی پپ خود ر بشویید. ماسک ، قاب ، بند پارچه‌ای و شلنگ را جدا کنید. یک سینک تمیز یا تشت را با آب گرم و چند قطره صابون ملایم پر کنید. تجهیزات خود را در سینک یا تشت قرار دهید، آنها را با دست خود به آرامی بچرخانید و بگذارید پنج دقیقه خیس بخورد.

هنگامی که سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید، باید تمام تجهیزات خود را روزانه بشویید تا علایم شما از بین بروند.

از برس تمیز کننده لوله استفاده کنید. برای از بین بردن یا جلوگیری از رشد کپک و رشد باکتری در داخل لوله می توانید از برس نرم استفاده کنید. بهتر است از برس نرم شیشه شیر کودک استفاده کنید یا به صورت آنلاین یا در مرکز خواب خود به دنبال برس مخصوص تمیز کردن لوله سی پپ بگردید.
قسمت داخلی لوله را به آرامی مالش دهید و مراقب باشید مواد ظریف بین سیم پیچ ها را از بین نبرید.

برای اطمینان از وصل شدن آب، لوله سی پپ را آویزان کنید. فقط می توانید ماسک و سری سی پپ خود را روی حوله خشک کنید، اما باید لوله خود را آویزان کنید تا خشک شود. آب اضافی را از بین ببرید و قسمت بیرونی را با حوله خشک کنید. لوله را روی میله دوش، قلاب، چوب لباسی یا یک قفسه لباسشویی آویزان کنید تا مطمئن شوید آب آن کامل خارج می‌شود.

فیلتر غیر یکبار مصرف را پاک کنید. بسیاری از دستگاه های سی پپ دو فیلتر دارند یک فیلتر کف یکبار مصرف ، خاکستری یا سیاه و یک فیلتر قابل تعویض سفید. صافی خاکستری یا سیاه فوم را برداشته و آن را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. آب اضافی آن را بگیرید، آن را با یک حوله خشک بشویید، سپس بگذارید هوا بخورد.
فیلتر ریز سفید را نشویید.  آن را به صورت ماهانه یا هنگامی که به نظر می رسد تغییر رنگ داده است بشویید.

فیلتر خاکستری یا سیاه را حداقل سالانه تعویض کنید.

دستگاه خود را دوباره جمع کنید و نشتی را بررسی کنید. در صورت خشک شدن پ، ماسک، سری سری و لوله‌های سی پپ را کنار هم قرار دهید. قاب سر و پایه پشتی را به ماسک ثابت کنید، ماسک را به لوله وصل کنید و لوله را به دستگاه رطوبت ساز یا سی پپ وصل کنید. دستگاه را روشن کرده و به هر نوع صدای نشتی که در آنجا نبود قبل از تمیز کردن گوش دهید.
دفترچه راهنمای سی پپ را برای اطلاعات بیشتر در مورد اتصال مجدد دستگاه تان بررسی کنید.
اگر صدای نشتی می شنوید یا اینکه از آن استفاده می کنید با پشتیبان آن تماس بگیرید.

روش سوم) روش نگهداری از رطوبت ساز دستگاه ماسک سی پپ CPAP

بعد از هر بار استفاده رطوبت ساز را بشویید. هر روز صبح آب اضافی محفظه رطوبت ساز را خالی کنید. مخزن را با صابون ملایم و آب مقطر گرم بشویید. آن را به خوبی بشویید تا تمام مانده های صابون پاک شود، سپس بگذارید هوا روی یک حوله تمیز و دور از نور مستقیم خورشید خشک شود.

هر دو هفته یکبار مخزن سی پپ را ضد عفونی کنید. هر دو هفته یکبار، مخزن رطوبت ساز خود را در تشت ضدعفونی شده در محلول سرکه و آب مقطر قرار دهید. یک قسمت سرکه و پنج قسمت آب مقطر را با هم مخلوط کرده و مخزن را به مدت 30 دقیقه در محلول خیس کنید. آن را خوب بشویید ، سپس بگذارید در هوای آزاد با نور مستقیم خورشید خشک شود.

استفاده از آب مقطر به کاهش رسوبات معدنی کمک می کند که از عوامل آسیب رسیدن به دستگاه است.

حداقل ماهی یکبار رطوبت ساز سی پپ CPAP را چک کنید که خراب نشده باشد. مخزن را برای هرگونه علائم سایش، خرابی و رسوب معدنی حداقل یک بار در ماه بررسی کنید. اگر سطوح سی پپ ابری مانند شده، گود شده یا ترک خورده است ، مخزن را عوض کنید.

شما باید سالی یک یا دو بار مخزن رطوبت ساز سی پپ را تعویض کنید

2 نظرات
  1. امیدوار می گوید

    سلام بسیار عالی

    1. حسین شیرویه می گوید

      از توجه شما به پیژامه سپاسگذاریم ?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.