اتاق خواب خود را چه رنگی کنیم تا بهتر بخوابیم؟

بررسی کامل رنگ‌های مختلف در اتاق خواب و تاثیر آنها در خواب

0 359

- تبلیغات -

بهترین رنگ‌های اتاق برای خواب

صورت های خندان و شاد، زرد و صورت های عصبانی و خشمگین، قرمز به نظر می‌رسند. رنگ ها در حالت‌های ما تاثیر به سزایی دارند و حالت‌های ما نیز به نوبه‌ی خود در خوابیدن ما تاثیر گذارند.

زمانی که ما استرس و اضطراب داریم و یا عصبانی هستیم، سخت تر خوابمان می‌برد. اما زمانی که آرامش داریم و ریلکس هستیم، به راحتی به خواب می‌رویم.

در این مقاله قصد داریم بهترین رنگ های قابل استفاده در اتاق خواب را معرفی کنیم تا راحت تر در حالت خواب قرار بگیرید.

آبی: بهترین رنگ اتاق خواب برای خواب است.

بدون شک، بهترین رنگ اتاق خواب برای خوابیدن آبی است. آبی رنگ آرامش بخشی است. و آرامش یکی از مهم ترین عوامل خواب راحت است. علاوه بر این، مغز شما، بیشتر از هر رنگی پذیرای رنگ آبی است، گیرنده های ویژه شبکیه که سلول های گانگلیونی نام دارند وظیفه دریافت و شناسایی رنگ را دارند. این سلول ها بیشتر از هر رنگی آبی را احساس می‌کنند، بنابراین زمانی که شما این رنگ را مشاهده می‌کنید، این سلول ها به مغز پیام می‌فرستند که شما در محیطی آرامش بخش هستید و مغز فرمان می‌دهد که ضربان قلب و فشار خون شما پایین بیاید.

بر اساس نظر سنجی شرکت Travelodge از 2000 انگلیسی، مشخص شد که افراد دارای اتاق خواب با رنگ آبی به طور میانگین 7 ساعت و 52 دقیقه هر شب می خوابند. و این یعنی این افراد از اکثر آمریکایی ها بیشتر می‌خوابند، با توجه به اینکه cdc اعلام کرد که بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکایی به طور متوسط کمتر از 7 ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند، نقاشی رنگ اتاق آنها ممکن است گامی به سوی کمتر شدن بی‌خوابی آنها باشد.

از دیگر مزیت های رنگ آبی این است که نزدیک 60 درصد افرادی که در نظر سنجی شرکت کردند اذعان کردند که در هنگام بیدار شدن احساس شادی و نشاط می‌کنند.

- تبلیغات -

دیگر رنگ های خوب اتاق برای خواب

همه‌ی آدم ها رنگ آبی را دوست ندارند و این یک امر طبیعی است. تعداد زیادی از رنگ های دیگر وجود دارد که می توانند خواب پر از آرامشی را برای شما فراهم کنند:

  • زرد: شرکت کنندگان نظر سنجی که اتاق خواب زرد داشتند، به طور میانگین 7 ساعت و 40 دقیقه هر شب می خوابیدند، و رتبه دوم بیشترین زمان خواب را کسب کردند.
  • سبز: افراد دارای اتاق خواب سبز به طور میانگین 7 ساعت و 36 دقیقه هر شب می‌خوابیدند. همچنین آنها بیشترین تمایل به به بیدار شدن با حس مثبت را نشان دادند.
  • نقره ای: برای کسانی که ترجیح می‌دهند اتاقشان کمتر رنگی باشد و سادگی را بیشتر دوست دارند، نقره ای بهترین گزینه است. همچنین بازخورد افراد دارای اتاق خواب نقره ای در نظر سنجی اینگونه بوده است که آنها به طور میانگین 7 ساعت و 33 دقیقه هر شب می‌خوابیدند.
  • نارنجی: نارنجی رنگی گرم است، رنگی آرامش بخش که برخی معتقدند به سوءهاضمه نیز کمک می‌کند. افراد دارای اتاق خواب نارنجی به طور میانگین 7 ساعت و 28 دقیقه هر شب در خواب به سر می‌برند.

بدترین رنگ های اتاق برای خواب

آیا رنگی وجود دارد که از نقاشی آن روی دیوار های اتاق باید خودداری کرد؟ بر اساس نظر سنجی انجام شده توسط شرکت Travelodge پاسخ این سوال مثبت است.

افرادی که اتاق خواب های طوسی، قهوه‌ای و یا بنفش دارند معمولا خواب سالمی را تجربه نمی‌کنند و میزان خواب آنها هرشب کمتر از 7 ساعت است.

  • بنفش: به طور میانگین افراد دارای اتاق خواب با این رنگ 5 ساعت و 56 دقیقه هرشب می‌خوابند. رنگ بنفش بدترین رنگ برای خواب است. رنگی است که قوای ذهنی را تحریک می‌کند و خلاقیت را قوت می‌بخشد و باعث می‌شود که کابوس های بیشتری در خواب ببینید.
  • طوسی: اگرچه این رنگ مثل بنفش پررنگ نیست، اما طوسی باعث می‌شود که ناامیدی و غمگینی به شما القا شود. افراد شرکت کننده در نظر سنجی که اتاق طوسی داشتند تنها 6 ساعت و 12 دقیقه هر شب می‌خوابیدند.
  • قهوه‌ای: مثل طوسی، قهوه‌ای هم رنگی کسل کننده و یکنواخت است، و القا کننده‌ی هرچیزی هست به جز راحتی و آرامش. این رنگ بیشتر بیانگر حس بی‌قراری است تا آرامش.
  • قرمز: قرمز رنگی پرشور و پرانرژی است که می‌تواند فشار خون را بالا ببرد و به شما جنب و جوش را القا کند. هیچ کدام از احساساتی که با قرمز ایجاد می‌شوند، باعث خواب نمی‌شوند.

در زمان نقاشی اتاق خواب چه چیزهای دیگری را باید در نظر بگیرید؟

هر رنگی که انتخاب می‌کنید، از سایه های روشن تر، پاستل و یا خاموش کننده‌ی رنگ استفاده کنید. رنگ هایی آرامبخش هستند که انرژی مثبت را مطابق جریان فنگ شویی ترویج می‌کنند.

رنگی که زیادی روشن یا پررنگ باشد می‌تواند حس هوشیاری را به جای حس آرامش به شما القا کند.وضعیت دیوارهای اتاق پذیرایی خود را همانگونه که هست نگه دارید و اتاق خواب خود را ساکت و آرام کنید.

از نقاشی با رنگ مات به جای نقاشی با رنگ روغن و رنگهای براق استفاده کنید. رنگ های براق نور را منعکس می‌کنند، درحالی که رنگ های مات نور را بیشتر جذب می‌کند و احساس راحتی بیشتری القا می‌کند.

همچنین مراقب باشید که چه رنگ هایی را برای وسایل اتاق خواب خود انتخاب می‌کنید، آنها باید با رنگ دیوار بر روی یک طیف رنگ موازی باشند و به خواجای اینکه متضاد هم باشند همدیگر را تکمیل کنند. متضاد بودن رنگ آنها می‌تواند چشم ها و ذهن شما را اذیت کند.

پس از انتخاب رنگ اتاق خواب، وقت آن است که به دیگر حواس خود رسیدگی کنید. در وهله اول می‌توانید گوش خود را به شنیدن پادکست های آرامش بخش قبل از خواب عادت دهید. همچنین برای تقویت دیگر حواس شما نیز پیژامه مقالات مفیدی دارد که ‌می‌توانید از آنها استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.