راهنمای تنظیم خواب کودک دبستانی برای پدر و مادرها

راهنمای تنظیم خواب فرزندان | پدر و مادرها حتما بخوانند

0 494

- تبلیغات -

هر کودکی برای رشد و یادگیری نیاز به خوابی خوب و با کیفیت دارد و این مهم، وظیفه پدر و مادرها است تا عادات خواب درستی برای فرزند خود نهادینه کنند تا یک عمر آرامش و سلامت خواب او تضمین شود. کودکان از ما یاد می گیرند که چطور بخوابند. پس عادتی که امروز برایشان جا بیفتد، در آینده نیز همراهی شان می کند.

جا انداختن عادت خواب برای کودکان کمی دشوار است و ممکن است پدر و مادرها در ابتدا کمی سر در گم شوند که چگونه باید به فرزندشان خوابیدن را آموزش دهند. تنظیم ساعت خواب نوزاد و تنظیم خواب کودک نوپا که نسبت به خوابیدن مقاومت بیشتری نشان می دهند دشوار است. راضی کردن نوجوان برای اینکه بخوابد و استراحت کند هم نیاز به مطالعه و تجربه والدین دارد. اما پیژامه شما را در این راه تنها نمی گذارد. بیایید با هم بیشتر در مورد تنظیم خواب نوزاد، کودک و نوجوان خود بدانیم.

در این راهنمای تنظیم خواب والدین و پرستاران یاد می گیرند که چطور به کودکان خوب خوابیدن را یاد بدهند. ما مشکلات رایج خواب کودکان، بچه های مدرسه ای و نوجوانان را برایتان توضیح می دهیم. با توصیه های پیژامه فرزندتان تمامی مراحل خواب را تجربه خواهد کرد و خستگی اش در خواب کاملا از بین می رود، بهتر رشد می کند، یادگیری او بالا می رود و دچار اضافه وزن نمی شود.

نحوه تنظیم خواب کودک دبستانی

راهنمای خواب و نحوه تنظیم خواب کودک دبستانی برای والدین - پیژامه

درست مثل نوزادان و کودکان نوپا، کودکان دبستانی هم برای یادگیری بهتر و عملکرد خوب، نیاز به خواب کافی و راحت دارند. با عبور از سن پیش دبستانی باز هم باید حواستان به خواب فرزندتان باشد. متاسفانه به دلیل تکالیف مدرسه و برنامه های سر شب خانواده ها ممکن است خواب بچه به تاخیر بیفتد. معمولا خوابیدن کودک با رفتن به مدرسه سخت می شود و نیاز است والدین به خوبی آن را مدیریت کنند.

در این سن میزان خواب رِم نسبت به زمان نوزادی و قبل دبستان تغییر می کند. کودکان دبستانی زمان خیلی کمی را در خواب رِم می گذرانند و این بدین معناست که بیشتر از هر چیزی نیاز به خواب عمیق دارند.

- تبلیغات -

نمودار خواب رم در کودکان نوزادان و پیش دبستانی ها

با شروع سال تحصیلی خوابیدن برای کودک دشوار می شود. دکتر جوزف باکالت مشاور روانشناسی مدرسه معتقد است این انتقال خصوصا در ابتدای سال تحصیلی برای کودکان دبستانی چالش بزرگی محسوب می شود. .

با فرارسیدن نوروز و تابستان کودکان آزادتر خواهند شد و تمایل دارند شب ها دیرتر بخوابند و معمولا دیرتر از سال تحصیلی از خواب بیدار می شوند در نتیجه ساعت خوابشان بیشتر می شود. حتی آخر هفته ها هم این آزادی عمل ممکن است کودک را تنبل کند و بیدار شدن صبح شنبه برایش آسان نباشد.

دکتر باکالت اعتقاد دارد کودکان بیش از بزرگسالان بیشتر از کمبود خواب آسیب می بینند. خواب ناکافی باعث مشکل هوشیاری، یادگیری و حافظه در کودک در سن دبستان می شود. اما اگر کودک خوب بخوابد، می تواند راحت تر مطالب جدیدی که یاد گرفته است را در مغزش دسته بندی و تثبیت کند.

متخصصین آموزش اعتقاد دارند که کمبود خواب در میان کودکان دبستانی همه گیر شده است. آنها می گویند که خواب کافی می تواند راز موفقیت بچه ها باشد.

قطعا خواب کافی کودکان مزایایی بیش از کمک به یادگیری دارد. شکل گیری عادت خواب خوب در سن کودکی باعث می شود در نوجوانی هم مشکلی با خواب فرزندتان پیدا نکنید.

مشکلات خواب کودکان که خیلی شایع است چیست؟

 • اضطراب شبانه

قطعا کودکان دبستانی نه نگران کارشان هستند نه قسط عقب افتاده دارند اما ممکن است به خاطر اضطراب نتوانند بخوابند. ممکن است نگران دزدی، آتش سوزی یا هیولایی که توی کمد یا زیر تخت خواب است باشند.

گاهی ممکن است به دلیل مشکلاتی که در طول روز برایشان پیش آمده است مانند اذیت شدن توسط بچه های دیگر در مدرسه، تکلیف مدرسه و چالشی که برای دوست پیدا کردن در مدرسه دارند نتوانند از شدت نگرانی خوب بخوابند. ممکن است به شما بگویند که دلشان درد می کند یا بخواهند کمی بیشتر او را بغل کنید.

هنگام ترک او گریه می کنند و نمی خواهند تنهایی بخوابند. سعی کنید در مورد ترس های کودکتان با او صحبت کنید. اگر می تواند بنویسد، از او بخواهید در مورد نگرانی هایش بنویسد. به او بگویید که با نوشتن این مشکلات در این دفتر، نگرانی ها دیگر با او به رختخواب نمی آید.

اگر به عروسک یا اسباب بازی خاصی علاقه دارد آن را در کنارش بگذارید. حتی بالش بدن هم می تواند به کودک کمک کند تا احساس آرامش بیشتری کنند و زودتر خوابشان ببرد.

 • کمبود فعالیت و ورزش در طول روز

متاسفانه این روزها بچه ها بیش از حد روی صندلی می نشینند و ساعات زیادی را جلوی تلویزیون هستند. نتیجه این است که کودک به سختی خوابش می برد. دکتر شهریار شاهزیدی از دانشگاه میامی امریکا بیان کرده که ورزش باعث می شود مغز کودک ماده ای تولید کند که خواب آور است و باعث آرامش کودک می شود.

کم تحرکی در طول روز باعث می شود کودکتان خوابش نبرد. انجام ورزش خاصی، بیرون بازی کردن و محدود کردن کار با مانیتور، کودک را در طول روز فعال تر می کند و کیفیت خواب شب او را بالا می برد.

 • راه رفتن کودک در خواب

راه رفتن در خواب در میان کودکان دبستانی بسیار رایج است. کارن بالابان گیل متخصص اعصاب بیان می کند که حدود 20 تا 40 درصد از کودکان دبستانی در خواب راه می روند که دلیل آن انتقال غیر کامل از یک مرحله خواب به مرحله ای دیگر است. بدن تمایل داردتکان بخورد ولی مغز هنوز خواب است. اصولا خواب گردی در ساعات اولیه خواب رخ می دهد.

بسیاری از کودکان با بزرکتر شدن مشکل خواب گردی شان حل می شود و نیاز به درمان خاصی ندارند. اما اگر کودکتان در خواب راه می رود، باید آماده باشید. روی زمین و سر راه بچه نباید چیزی باشد که پایش به آن گیر کند. حتما در خانه را قفل کنید که مبادا بیرون برود. اگر دیدید که کودکتان در خواب راه می رود، او را به آرامی به تختخواب برگردانید.

 • خروپف و آپنه خواب کودکان

خروپف و آپنه خواب تنها مختص به بزرگسالان نیست. حدود یک چهارم کودکان دبستانی مشکل آپنه خواب خفیف دارند. کودک ممکن است در شب چند بار نفس اش بند بیاید و از خواب بپرد تا بتواند نفس بکشد. همین مشکل باعث می شود خواب کودک عمیق نشود. دلیل آپنه خواب در کودکان ممکن است سینوزیت مزمن، چاقی و مشکل لوزه های او باشد.

اگر فکر می کنید کودکتان ممکن است آپنه خواب داشته باشد، باید به کلینیک خواب مراجعه کنید تا خواب او یک شب تحت نظر بررسی شود. اگر آپنه کودک ناشی از عفونت سینوس یا چاقی باشد با رفع این مشکلات، آپنه از بین می رود یا بهتر می شود.

 • خواب بد دیدن کودکان

کودکان در هر سنی ممکن است خواب بد ببینند. هر چه بیشتر در مورد زندگی واقعی و خطرها و نگرانی های آن یاد می گیرند امکان کابوس دیدن شان هم بیشتر می شود.

گاهی کودک خواب بد شب قبل را چند بار در طول روز به یاد می آورد. بعد از اینکه کودک تان خواب بد دید او را آرام کنید، سعی کنید در این باره با او صحبت کنید و با صبوری به او بگویید که فقط یک خواب بد بوده است و واقعیت نداشته است. با کم کردن نگرانی های کودک و آرام کردن او قبل از خواب، می تواند کابوس های شبانه فرزندتان را به حداقل برساند.

 • کار با ابزارهای الکترونیکی و نگاه کردن زیاد به صفحه نمایش

کودکان این روزها زیاد با موبایل، تبلت و کامپیوتر کار می کنند. ممکن است عاشق بازی های ویدئویی باشند و قبل از خواب دوست داشته باشند تلویزیون تماشا کنند.

با اینکه این وسایل تا حدی برای آموزش مفید است ولی به دلیل نور آبی ساتع شدن از صفحه نمایش آن از حداقل یک ساعت قبل خواب نباید در دسترس کودک قرار بگیرد. نور آبی تداعی کننده روز است و مغز به اشتباه فکر می کند که روز است و تنظیم ساعت بدن را به هم می ریزد و کودک را بی خواب می کند.

نکات کاربردی برای تنظیم خواب کودک دبستانی

 • برای کودک خود برنامه خواب منظمی بریزید

در سن مدرسه کودک بایستی سر ساعت مشخصی بخوابد و هر روز صبح زمان مشخصی بیدار شود تا بدن او عادت کند. با این کار خستگی او در خواب کاملا از بین می رود و دیگر مجبور نیستید برای خواباندن اش با او بحث کنید و خودش به صورت خودکار برای خوابیدن آماده می شود.

 • کودک باید برنامه خواب پیوسته ای داشته باشد

برای کودک بایستی تدارک خواب ببینید. سعی کنید اتاق کودک را مرتب کنید یا از او بخواهید خودش این کار را انجام دهد. او را به حمام ببرید، دندان هایش را مسواک بزند. دستشویی برود. پیژامه توصیه می کند کودک دبستانی قبل خواب خودش کتاب داستان بخواند تا کمی آرام شود. سعی کنید موبایل و تبلت را دور از دسترس اش قرار دهید.

 • جای خواب کودک را مساعد خوابیدن کنید

اتاق خواب کودک باید ساکت، تاریک و خنک باشد. رختخواب و ملحفه او باید راحت و نرم باشد و ترجیحا نخی باشد تا در خواب گرمش نشود و عرق نکند. جای تلویزیون در اتاق خواب کودک نیست. هر چیز دیگری که حواس او را پرت می کند یا او را می ترساند باید از اتاقش خارج شود. اگر کودک از تاریکی مطلق می ترسد چراغ خواب کوچک و کم نوری با نور نارنجی یا قرمز برایش تهیه کنید.

 • مصرف کافئین کودک باید محدود باشد

بعضی از کودکان قهوه و نسکافه می خورند که اصلا مناسب سن شان نیست. البته کافئین در خوراکی های دیگری مثل شکلات، چای، نوشابه و غیره نیز وجود دارد که نباید بی رویه مصرف شود. مصرف بیش از حد کافئین در کودکان خطرناک است و آنها نباید هیچ کافئینی از بعد از ظهر به بعد مصرف کنند.

 • نگذارید کودکتان فیلم ترسناک ببیند

کودکان خصوصا تا کلاس سوم به سختی می توانند فیلم ترسناک را تحمل کنند و غالبا شب ها خواب بد می بینند و به سختی خوابشان می برد. گاهی خیلی از برنامه های تلویزیونی  که از نظر ما ترسناک نیست برا ی کودک قابل درک نیست و استرس زا خواهد بود. پس حواستان را به برنامه های تلویزیونی جمع کنید و با ترفندی سعی کنید مانع تماشای فیلم های حتی کمی ترسناک کنید تا سلامت خواب و روان کودکتان حفظ شود.

 • نگذارید کودک گرسنه یا با شکم پر به رختخواب برود

دادن شام سنگین به کودک آرامش او را به هم می ریزد و نمی گذارد بخوابد. بدن برای هضم غذا تمرکز می کند و خواب از سر می پرد. اما اگر کودک گرسنه به تختخواب برود، باز هم با خوابیدن مشکل پیدا می کند و خوب رشد نمی کند. اگر زود شام خورده اید می توانید به او کمی بیسکوییت و شیر بدهید تا احساس گرسنگی نکند.

 • قبل از شروع مدارس کودک را به زود خوابیدن و بیدار شدن عادت دهید

از دو هفته قبل از شروع مدارس، یعنی نیمه شهریور سعی کنید کودک را زودتر به رختخواب بفرستید و صبح ها بیدارش کنید. کم کم ساعت خواب او را تغییر دهید و صبح ها برای اینکه برای بیدار شدن انگیزه بیشتری داشته باشد صبحانه مورد علاقه اش را درست کنید یا هر کاری که می دانید برایش جالب است انجام دهید تا از رختخواب بیرون بیاید.

 • برنامه خانواده را طوری تنظیم کنید که با خواب کودک تداخل نداشته باشد

اگر عادت دارید شب ها برای تفریح، ورزش یا مهمانی تا بعد از شام بیرون باشید به خاطر تنظیم خواب کودک دبستانی تان فعالیت های خود را با شرایط او هماهنگ کنید. خصوصا در خانواده هایی که پدر یا مادرهایی که شب کار هستند باعث می شود کودک تا آخر شب بیدار بماند تا آنها را ببیند در نتیجه الگوی خواب او بهم می ریزد. پس با بررسی برنامه خانواده بیشتر مراقبت تنظیم خواب کودکتان باشید.

 • خواب خود را برای کودک الگو قرار دهید

والدین در همه موارد بهترین الگو برای فرزندشان هستند. آن ها خیلی از کارهای شما را تقلید می کنند. پس حواستان به ساعت خواب خودتان هم باشد. اگر عادت دارید تا آخر شب بیدار بمانید به خاطر فرزندتان زودتر به رختخواب بروید تا او هم از شما این کار خوب را یاد بگیرد.

 • اگر مشکل خواب کودک ادامه پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه کنید

اگر کودک شما به سختی خوابش می برد و زیاد از خواب بیدار می شود، در خواب خروپف می کند یا مشکلاتی در خواب دارد که فعالیت های طول روز و درس خواندن اش را تحت تاثیر قرار می دهد، حتما با متخصص کودکان صحبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.