راهنمای تنظیم خواب نوزاد و کودک نوپا برای پدر و مادرها

راهنمای تنظیم خواب فرزندان | پدر و مادرها حتما بخوانند

1 714

- تبلیغات -

هر کودکی برای رشد و یادگیری نیاز به خوابی خوب و با کیفیت دارد و این مهم، وظیفه پدر و مادرها است تا عادات خواب درستی برای فرزند خود نهادینه کنند تا یک عمر آرامش و سلامت خواب او تضمین شود. کودکان از ما یاد می گیرند که چطور بخوابند. پس عادتی که امروز برایشان جا بیفتد، در آینده نیز همراهی شان می کند.

جا انداختن عادت خواب برای کودکان کمی دشوار است و ممکن است پدر و مادرها در ابتدا کمی سر در گم شوند که چگونه باید به فرزندشان خوابیدن را آموزش دهند. تنظیم ساعت خواب نوزاد و تنظیم خواب کودک نوپا که نسبت به خوابیدن مقاومت بیشتری نشان می دهند دشوار است. راضی کردن نوجوان برای اینکه بخوابد و استراحت کند هم نیاز به مطالعه و تجربه والدین دارد. اما پیژامه شما را در این راه تنها نمی گذارد. بیایید با هم بیشتر در مورد تنظیم خواب نوزاد، کودک و نوجوان خود بدانیم.

در این راهنمای تنظیم خواب والدین و پرستاران یاد می گیرند که چطور به کودکان خوب خوابیدن را یاد بدهند. ما مشکلات رایج خواب کودکان، بچه های مدرسه ای و نوجوانان را برایتان توضیح می دهیم. با توصیه های پیژامه فرزندتان تمامی مراحل خواب را تجربه خواهد کرد و خستگی اش در خواب کاملا از بین می رود، بهتر رشد می کند، یادگیری او بالا می رود و دچار اضافه وزن نمی شود.

تنظیم خواب نوزاد، کودک نوپا و کودک پیش دبستانی

راهنمای تنظیم خواب فرزندان | پدر و مادرها حتما بخوانند - پیژامه

گاهی خواباندن کودک از بزرگترین چالش های پدر و مادرها است. با اینکه نوزاد نیاز به زمان دارد تا خوابیدن را یاد بگیرد اما به هر حال خواب برای سلامت و رشد او بسیار مهم است و نیاز به توجه و ممارست والدین نیز دارد.

دکتر مارک وِسبلاث، نویسنده کتاب عادات سالم خواب و کودک شاد، باور دارد که نوزادان برای یادگیری به خوابیدن نیاز دارند و باید کم کم خوابیدن را فرا بگیرند. اگر نوزاد یا کودک به اندازه کافی خواب رِم را تجربه نکند، سلامت شان به خطر می افتد.

- تبلیغات -

کودکانی که خوب نمی خوابند، هورمون کورتیسول بیشتری ترشح خواهند کرد که منجر به استرس می شود و کاری می کند که خواب بین روزشان کوتاه تر شود و کودک در طول شب چند بار از خواب بپرد و در نهایت دچار اختلال خواب شود.

خواباندن نوزاد تازه متولد شده خیلی سخت است زیرا الگوی خواب نامنظمی دارد. در این سن ساعت بیولوژیک بدن برای تنظیم خواب نوزاد هنوز رشد نکرده است و او درک درستی ار شب و روز ندارند و فرق آن را متوجه نمی شود. بعد از 6 هفته ریتم خواب و بیداری یا همان ساعت بیولوژیک بدن نوزاد شروع به شکل گرفتن می کند. اکثر نوزادان از3 تا 6 ماه خواب و بیداری نامنظم و بی برنامه ای دارند.

این وظیفه خطیر به عهده پدر و مادرها است تا به فرزند خود الگوی خواب را یاد بدهند. طبق تحقیقات انجمن متخصصان کودک آمریکا، نوزادانی که 6 ماهه اول با مشکل خواب رو به رو هستند به احتمال زیاد در آینده نیز اختلال خواب خواهند داشت و حتی ممکن است تا 3 سالگی هم خوب نخوابند.

مقایسه نوزادانی که در 6 ماهه اول مشکلات خواب داشتند با دیگر نوزادان در زمان بزرگسالی

کودکان نوپا در روز ساعت ها می خوابند. یعنی با رسیدن به 2 سالگی کودک بیشتر از میزانی که بیدار بوده، در خواب سپری کرده است. کودکان نوپا تقریبا 40 درصد عمر خود را خواب هستند.

در نتیجه با اینکه نوزاد نوپا بیشتر روز را می خوابد، ولی مدت خوابش کوتاه است و فقط چند ساعت می خوابد. مخصوصا شب ها بیدار شدن های مکرر کودک از خواب ممکن است پدر و مادرها را کلافه کند. اما اگر برنامه خواب منظم و مداومی برای کودک داشته باشید، حتی بچه های خیلی کوچک هم یاد می گیرند که چگونه خوب بخوابند.

مشکلات خواب نوزاد و کودک نوپا که خیلی شایع است چیست؟

 • عدم توانایی نوزاد برای آرام کردن خودش

خیلی اوقات وقتی مادر پدرها نوزاد را بغل می کنند خوب می خوابند اما به محض اینکه او را سر جایش می گذارند از خواب می پرد. اما نوزاد می تواند یاد بگیرد که خودش را آرام کند و بخوابد. با کمک پیژامه می توانید عادت خوابیدن کودک در بغل و عادت خوابیدن کودک روی پا را ترک دهید و به او یاد دهید بدون کمک شما هم بتواند بخوابد.

 • قاطی کردن شب و روز با هم نوزاد

نوزاد تازه متولد شده در ابتدا با این دنیا بیگانه است و نمی تواند به خوبی شب و روز را از هم تشخیص دهد و به همین دلیل ساعت زیستی بدن او هنوز تنظیم نشده است حتی بعضی اوقات نوزاد شب و روز را با هم اشتباه می گیرد. گاهی تمام روز را می خوابد و شب تا صبح بیدار می ماند و این برای والدین کابوسی بزرگ است.  این مشکل خواب نوزاد به دلیل حرکاتی است که زمانی که در رحم مادر بوده است داشته است.

فعالیت مادر در طول روز باعث شده که مانند گهواره ای روزها آرام بگیرد و بخوابد و خوابیدن مادر در شب او را بیدار می کرده است. اما جای نگرانی نیست. پیژامه پیشنهاد می کند سعی کنید خواب بین روز نوزاد را محدود کنید تا بتواند زودتر تر فرق روز و شب را بفهمد. همچنین روزها خانه را روشن نگه دارید و شب ها تا جای ممکن همه چراغ ها را خاموش کنید و در خانه سکوت مطلق برقرار کنید.

 • بیدار شدن مداوم نوزاد در طول شب

در برخی دوره های خاص رشد و تکامل نوزاد ممکن است برای خوابیدن بیشتر دچار مشکل شود. با یادگیری مهارت های حرکتی، به دلیل دندان در آوردن و یاد گرفتن چیزهای جدید ممکن است نوزاد بی خواب شود. اما این مشکل موقتی است. مهم این است که شما تحت هر شرایطی به برنامه و عادت خواب همیشگی نوزادتان پایبند باشید تا اینکه مشکل او برطرف شود و بتواند دوباره خوب بخوابد.

 • بیدار شدن نوزاد برای شیر خوردن

بیشتر نوزادان تا قبل از 6 ماهگی کل شب را نمی خوابند. نوزاد خیلی کوچک نیاز دارد در شب چندین بار برای شیر خوردن بیدار شود. این کار خیلی خسته کننده است ولی واقعا لازم است. یک یا دو بار بیدار شدن نوزاد برای شیر خوردن در شب کاملا طبیعی است. اما سه بار یا بیشتر زیاد است. اگر نوزاد شما چندین بار در شب برای شیر خوردن بیدار می شود، با دکتر او صحبت کنید.

بعضی نوزادها موقع شیر خوردن خوابشان می برد و نمی توانند به اندازه کافی شیر بخورند تا شکمشان سیر شود. با اینکه باید تا جای ممکن کاری کنید که نوزاد نصفه شب خواب از سرش نپرد و کاملا هوشیار نشود، اما برای این نوزادان لازم است در حین شیر دادن او را بیدار نگه دارید تا کاملا سیر شود تا زود گرسنه نشود.

 • پریدن خواب از سر نوزاد

موقع شیر دادن یا عوض کردن نوزاد در شب ممکن است خواب از سر او بپرد و دیگر به راحتی خوابش نبرد. مادر پدرها باید حواسشان باشد که نصفه شب نوزاد را خیلی هوشیار نکنند چون برای خودشان دردسر ساز می شود و دیگر نمی توانند او را بخوابانند.

 • اضطراب جدایی در کودک و خواب

بچه های کوچک گاهی بدون حضور مادر، پدر یا هر دوی آنها در اتاق، خوابشان نمی برد و دچار اضطراب جدایی می شوند. با اینکه ممکن است برای والدین این مشکل خیلی ناراحت کننده و سخت باشد ولی انجمن متخصصان کودک امریکا تاکید کرده است که طبق تحقیقات این دوره کاملا طبیعی و گذرا است و نباید در اتاق کودک خوابید یا اجازه دهید او در اتاق شما بخوابد. گاهی لازم است در طول شب به کودک سر بزنیم و او را به وجودمان دلگرم کنیم. به کودک بگویید که می خواهید بروید و خیالش را راحت کنید که جای دوری نرفته اید.

 • مقاومت کودک برای خوابیدن

شاید می توانستید نوزاد را هر موقع که می خواستید بخوابانید ولی راضی کردن کودک نوپا برای خوابیدن سخت تر است. آن ها دیگر سر عقل آمده اند و از خود نیز اختیار دارند. تمام روز مشغول بازی و یادگیری هستند و دوست ندارند صرف اینکه وقت خواب است، تفریح را کنار بگذارند و بخوابند. بعضی بچه ها اصرار دارند دیرتر بخوابند و به این راحتی ها به رختخواب نمی روند. خیلی مهم است که برای تنظیم خواب کودک با او جدی باشیم تا نظم خواب او به هم نریزد.

نکات کاربردی برای تنظیم خواب نوزاد و کودک

 • برای خواباندن نوزاد و کودک برنامه خواب دقیقی داشته باشید

اگر می خواهید برنامه خواب نوزادتان را تنظیم کنید، از همان ابتدا او را سر ساعت مشخصی بخوابانید. وقتی روند ثابتی از سمت شما تکرار شود او نیزخیلی زود یاد می گیرد که در هر ساعتی منتظر چه چیزی باشد. با این کار بدن نوزاد به صورت طبیعی برای خواب سر ساعت مشخصی آماده می شود.

 • به اتاق خواب و رختخواب کودک اهمیت دهید

بعضی نوزادها می توانند همه جا بخوابند اما برای اینکه عادت خواب کودک شما سالم باشد، بایستی محیط خواب او برای خواب طراحی شده باشد. یعنی جای خواب نوزاد تاریک، خنک و راحت باشد. گاهی لازم است برای خواباندن نوزاد به او پستونک بدهید و کنار کودک پتو یا عروسک نرمی که دوست دارد را بگذارید که احساس امنیت بیشتری کند.

 • عادت خواب کودک باید مداوم باشد

برای اینکه نوزاد و کودک یاد بگیرد چطور بخوابد باید متوجه شود که دیگر زمان خواب است. مثلا هر شب با حمام کردن، مسواک زدن، لالایی خواندن، داستان خواندن قبل خواب و یک بغل کوتاه به او بفهمانید که وقت خواب است. هم چنین می توانید از کودک پیش دبستان خود بخواهید که اسباب بازی هایش را قبل خواب جمع کند. اگر این مقدمات خواب هر شب انجام شود به مرور زمان برای کودک جا می افتد که چه زمانی باید بخوابد و اهمیت خواب در ذهن او نهادینه خواهد شد.

 • نگذارید کودک نزدیک ساعت خواب چرت بزند

خواب بین روز برای کودک لازم است و باید به اندازه خواب شب جدی گرفته شود. اما پیژامه توصیه می کند که نگذارید کودک نزدیک ساعت خواب شب چرت بزند. با این کار کمی خستگی او را در می کنند و باعث می شود دیگر برای شب به راحتی خوابش نبرد.

 • وقتی نوزاد یا کودک خواب آلود شد او راسریع به رختخواب ببرید

به محض اینکه احساس کردید نوزاد یا کودکتان خوابش می آید او را به رختخواب اش ببرید. گاهی با گریه کردن، مالیدن چشم یا بداخلاق شدن نشان می دهد که خوابش گرفته است. با این کار نوزاد یاد می گیرد که خودش بخواباند و نسبت به بچه هایی که والدین می خوابانندشان و بعد در رختخواب گذاشته می شوند بهتر عادت خواب را یاد می گیرند.

 • موقع شیر دادن و تعویض پوشک کودک را خیلی هوشیار نکنید

پیشنهاد پیژامه به توصیه آکادمی اطفال آمریکا برای اینکه نوزاد نصفه شب بعد از شیر خوردن یا تعویض زود بخوابد این است که او را زیاد با محرک های بیرونی هوشیار نکنید. سعی کنید خیلی چراغ روشن نکنید. با صدای آرام صحبت کنید و توجه نوزاد را به چیز خاصی جلب نکنید. اصلا در این موقع با او حرف نزنید و بازی نکنید.

 • نوزاد را طاقباز (به پشت) بخوابانید

نوزاد تا یک سالگی خصوصا بین یک تا چهار ماهگی در خطر سندروم مرگ ناگهانی (SIDS) هستند. سعی کنید او را طاق باز بخوابانید و دقت کنید بالش یا عروسکی در جای خواب نوزاد نباشد و ملحفه او کاملا سفت باشد تا در خواب مشکلی برایش پیش نیاید.

اگر نگران خواب نوزاد خود هستید، از اپلیکیشن های ثبت ساعت خواب کمک بگیرید. چون ممکن است روند خواب او را فراموش کنید بهتر است هر روز میزان خواب خود و نوزادتان را ثبت کنید. با این کار الگوی خواب او دستتان می آید و می توانید ساعت مناسب برای خواباندن نوزاد را پیدا کنید.

 • روزها با نوزاد بازی کنید

پیژامه توصیه می کند در طول روز با نوزاد و کودک خود حرف بزنید و بازی کنید. با این کار روزها مدت طولانی تری بیدار می ماند و خسته می شود و شب می تواند طولانی تر بخوابد. دقت کنید درست قبل از ساعت خواب با او بازی هایی پر جنب و جوش انجام ندهید.

 • سریع به گریه نوزاد عکس العمل نشان ندهید

با فرصت دادن به نوزاد به او یاد دهید که خودش را آرام کند. اگر بلافاصله به گریه او پاسخ دهید برایش عادت می شود. چند دقیقه صبر کنید، اگر آرام نشد سراغش بروید.

 • به پرستار هم عادت خواب نوزاد را بگویید

اگر بعضی اوقات شخص دیگری از کودکتان مراقبت می کند مانند پرستار یا یکی از اعضای خانواده به او بگویید که چه ساعتی نوزاد همیشه می خوابد و عادت خواب او را کامل برایش شرح دهید.

 • مشکل خواب نوزاد را درمان کنید

اگر احتمال می دهید که نوزادتان مشکل جدی دارد که خواب راحت او را برهم می زند، در اسرع وقت با یک متخصص کودکان مشکل را در میان بگذارید تا اگر لازم است شما را به متخصص خواب ارجاع دهد یا اگر بیماری دیگری دارد درمان شود.

 • برای خواباندن نوزاد صبور باشید

اگر می خواهید نوزادتان خوابیدن را درست یاد بگیرد باید صبور باشید. نباید کلافه شوید و باید سعی کنید او را درک کنید. اگر تنهایی از پس این کار بر نمی آیید از کسی که دلسوز است کمک بگیرید تا بتوانید خواب نوزاد را تنظیم کنید.

1 نظر
 1. مهدی می گوید

  لخت خوابیدن خوبه لیکن برای دختر و پسرای مجرد خوب نیست زیرا درشب متوجه بدن خود شده وممکن است به وسوسه های شیطانی گرفتار شده و به عادت های بد دچار گردند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.